PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια σχετικα με διακοπη συνδεσης και αλλα...



klem578
17-11-08, 22:45
Καλησπερα σε ολους.

Οπως ολοι οι συνδρομητες της 4νετ γνωριζουν, απο αρχες Σεπτεμβρη μεχρι και σημερα η κατασταση ειναι τραγικη οσον αφορα τα Ping, σκαμπανεβασματα στις ταχυτητες και αλλα - γι'αυτον τον λογο και εγω κυριοι ,αποφασισα να αλλαξω παροχο γιατι ειλικρινα αυτη η κατασταση δεν παει αλλο.

Ενας αλλος λογος ειναι η τιμη : γιατι να πληρωνω 40 ευρω τον μηνα απο την στιγμη που τα καινουργια πακετα συνδεσης ανερχονται στα 25 -30 ευρω?

Εδω ομως θα χρειαστω τις αποψεις ανθρώπων που γνωριζουν πιο πολλα απο εμενα γιατι -κακα τα ψεματα- οι γνωσεις μου οσον αφορουν τα Ελληνικα "δρωμενα " του Ιντερνετ ειναι πολυ περιορισμενες... :)


1) Αληθεια κυριοι, γιατι ολοι εμεις οι παλιοι συνδρομητες πληρωνουμε ακομα το φουλ 40-αρι απο την στιγμη που πολλοι αλλοι παροχοι (ακομα και η 4νετ αν δεν απατωμαι) εχουν πολυ φτηνοτερα πακετα με ακριβως τις ιδιες υπηρεσιες? (24Mbit, δωρεαν τηλεφωνηματα κτλ).

2)Για Θεσ/νικη, περιοχη Καλαμαριας, ποιους παροχους εχετε να προτεινετε ως προς την "αξιοπιστια" τους και ποιοτητα παροχης υπηρεσιων?Τι "καλα" πακετα (24Mbit + τηλεφωνο ) εχετε να προτεινετε?

3) Η η ολη διαδικασια αποδεσμευσης/διακοπης απο την 4νετ, ποσο "επωδυνη" θα ειναι? Κοινως, θα με ταλαιπωρησουν? Ποσο καιρο διαρκει η ολη διαδικασια? (αποδεσμευσης συν την μεταφορα απο τον εναν παροχο στον αλλο).Το ρωταω αυτο γιατι εχω ακουσει διαφορες ιστοριες "τρομου"...

4)Πηρα μερος στην μαζικη καταγγελια προς την 4νετ, λογαριασμος μου ηρθε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ στα 81 ευρω τα οποια και δεν δεχομαι να πληρωσω λογω της κακιστης ποιοτητας των υπηρεσιων συν την ολη ταλαιπωρια που "φαγαμε" απο αρχες Σεπτεμβρη, τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση ιδιως τωρα που θελω και να φυγω απο αυτους?


Ξερω, πολλα τα ερωτηματα αλλα οπως βλεπετε...

Ευχαριστω προκαταβολικα για οποιαδηποτε απαντηση :)

ariadgr
17-11-08, 22:48
1) Αληθεια κυριοι, γιατι ολοι εμεις οι παλιοι συνδρομητες πληρωνουμε ακομα το φουλ 40-αρι απο την στιγμη που πολλοι αλλοι παροχοι (ακομα και η 4νετ αν δεν απατωμαι) εχουν πολυ φτηνοτερα πακετα με ακριβως τις ιδιες υπηρεσιες? (24Mbit, δωρεαν τηλεφωνηματα κτλ).

Λάθος κάνεις (για τη forthnet που αναφέρεις, και για τους άλλους παρόχους στην περίπτωση των υφιστάμενων πελατών)


3) Η η ολη διαδικασια αποδεσμευσης/διακοπης απο την 4νετ, ποσο "επωδυνη" θα ειναι? Κοινως, θα με ταλαιπωρησουν? Ποσο καιρο διαρκει η ολη διαδικασια? (αποδεσμευσης συν την μεταφορα απο τον εναν παροχο στον αλλο).Το ρωταω αυτο γιατι εχω ακουσει διαφορες ιστοριες "τρομου"...

Απευθύνεσαι μόνο στο νέο πάροχο (από Full LLU παρόχου A σε Full LLU παρόχου Β με φορητότητα). Το πόσες ακριβώς μέρες θα πάρει δεν σε απασχολεί αφού σύνδεση θα έχεις.


4)Πηρα μερος στην μαζικη καταγγελια προς την 4νετ, λογαριασμος μου ηρθε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ στα 81 ευρω τα οποια και δεν δεχομαι να πληρωσω λογω της κακιστης ποιοτητας των υπηρεσιων συν την ολη ταλαιπωρια που "φαγαμε" απο αρχες Σεπτεμβρη, τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση ιδιως τωρα που θελω και να φυγω απο αυτους?

Είναι πιθανό να απορριφθεί από τη forthnet το αίτημά σου για μετάβαση σε άλλο πάροχο λόγω ανεξόφλητων οφειλών.

klem578
17-11-08, 23:04
Λάθος κάνεις (για τη forthnet που αναφέρεις, και για τους άλλους παρόχους στην περίπτωση των υφιστάμενων πελατών)



Απευθύνεσαι μόνο στο νέο πάροχο (από Full LLU παρόχου A σε Full LLU παρόχου Β με φορητότητα). Το πόσες ακριβώς μέρες θα πάρει δεν σε απασχολεί αφού σύνδεση θα έχεις.



Είναι πιθανό να απορριφθεί από τη forthnet το αίτημά σου για μετάβαση σε άλλο πάροχο λόγω ανεξόφλητων οφειλών.



Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Οποτε ΔΕΝ θα υπαρξει διακοπη του τηλεφωνου και του Internet?Για ποιον λογο τοτε, ατομα που εχουν κλεισει χρονο στον Α,Β παροχο δεν αποχωρουν απο αυτον στην περιπτωση που ειναι δυσαρεστημενοι? Πολλοι δεν θελουν να πληρωσουν το "προστιμο" διακοπης πριν τον 1 χρονο το οποιο και καταλαβαινω αλλα αμα ειναι απλα τα πραγματα οπως τα περιγραφεις τοτε γιατι μενουν ακομα σ'αυτους?Ειναι μια απορια...

Λαθος που εκανα στην 1η ερωτηση?Δεν υπαρχουν οι διαφορες προσφορες που ανεφερα?
Γιατι καινουργιοι συνδρομητες σε διαφορους παροχους πληρωνουν 25 και 30 ευρω ενα εγω π.χ στο double play 40?Αποτελει καθαρα θεμα προσφορας?

ariadgr
18-11-08, 00:33
Οποτε ΔΕΝ θα υπαρξει διακοπη του τηλεφωνου και του Internet?

Οχι


Για ποιον λογο τοτε, ατομα που εχουν κλεισει χρονο στον Α,Β παροχο δεν αποχωρουν απο αυτον στην περιπτωση που ειναι δυσαρεστημενοι? Πολλοι δεν θελουν να πληρωσουν το "προστιμο" διακοπης πριν τον 1 χρονο το οποιο και καταλαβαινω αλλα αμα ειναι απλα τα πραγματα οπως τα περιγραφεις τοτε γιατι μενουν ακομα σ'αυτους?Ειναι μια απορια...

Γιατί ρωτάς εμένα; Αυτούς που κάθονται ρώτα :lol:


Λαθος που εκανα στην 1η ερωτηση?Δεν υπαρχουν οι διαφορες προσφορες που ανεφερα?

Για υφιστάμενους πελάτες όχι.
Και από forthnet που έγραψες ούτε καν για νέους.


Γιατι καινουργιοι συνδρομητες σε διαφορους παροχους πληρωνουν 25 και 30 ευρω ενα εγω π.χ στο double play 40?Αποτελει καθαρα θεμα προσφορας?

Η διαφορά είναι στο bold.
Και πρόκειται για προσφορές περιορισμένης διάρκειας (π.χ. πάγια 2-3 μηνών δώρο ή μειωμένο πάγιο για τους πρώτους Χ μήνες)

manual2100
18-11-08, 19:53
Για ποιον λογο τοτε, ατομα που εχουν κλεισει χρονο στον Α,Β παροχο δεν αποχωρουν απο αυτον στην περιπτωση που ειναι δυσαρεστημενοι?
μερικοί έχουν περάσει πολύ χειρότερα σε άλλους πάροχους..


Λαθος που εκανα στην 1η ερωτηση?Δεν υπαρχουν οι διαφορες προσφορες που ανεφερα?
Γιατι καινουργιοι συνδρομητες σε διαφορους παροχους πληρωνουν 25 και 30 ευρω ενα εγω π.χ στο double play 40?Αποτελει καθαρα θεμα προσφορας?
στην 4νετ συγκεκριμένα στο 2play νέοι και παλιοί το ίδιο πληρώνουν(39,9). Τώρα οι προσφορές από όσο ξέρω είναι για δωρεάν τέλη ενεργοποίησης, κανα ρουτεράκι κτλ..
Αν σε άλλες εταιρείες το έχουν πιο φθηνά επιλογή του καθενός είναι να πάει εκεί....

hel
19-11-08, 09:28
μερικοί έχουν περάσει πολύ χειρότερα σε άλλους πάροχους..


στην 4νετ συγκεκριμένα στο 2play νέοι και παλιοί το ίδιο πληρώνουν(39,9). Τώρα οι προσφορές από όσο ξέρω είναι για δωρεάν τέλη ενεργοποίησης, κανα ρουτεράκι κτλ..
Αν σε άλλες εταιρείες το έχουν πιο φθηνά επιλογή του καθενός είναι να πάει εκεί....

Μπα. Τις ίδιες υπηρεσίες όλοι το ίδιο τις χρεώνουν.

manual2100
19-11-08, 12:40
εγώ το ξέρω, στο φίλο μας πέστα :)
μάλιστα όταν έχουν πιο φθηνά κάποιο πακέτο αυτό δεν θα είναι έως 24 αλλά πιο λίγο (6, 16 κτλ)

@ ADSLgr.com All rights reserved.