PDA

Επιστροφή στο Forum : συνεχείς αποσυνδέσεις



Σελίδες : [1] 2

casualroline
18-11-08, 00:30
Καλησπέρα,

έχω πρόβλημα με την σύνδεσή μου και θα ήθελα την βοήθειά σας. Αυτή την στιγμή έχω το conn-x 8/1 Mbps, το modem μου είναι ένα Baudtec ενσύρματο (λευκό), πάνω στο οποίο δεν βλέπω κάποιο διακριτικό. Το πρόβλημα είναι οι συνεχείς αποσυνδέσεις τις οποίες έχω από τότε που εγκατέστησα την γραμμή.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Μένω στον δήμο Ζωγράφου, στην Αθήνα. Ήμουν συνδρομητής στην HOL και σε τηλεφωνία και σε dsl με double play στα 24 Mbps. Οι υπηρεσίες τους ήταν απογοητευτικές: η ταχύτητα δεν ξεπερνούσε τα 3-4 Mbps, συχνά και για μεγάλα διαστήματα η σύνδεση ήταν ασταθέστατη (συνεχή disconnect), με αποτέλεσμα να βρίσκομαι και χωρίς τηλέφωνο για το συγκεκριμένο διάστημα, καθώς το τηλέφωνο εξαρτάτο από το router και την σταθερότητα του dsl. Ας σημειώσω πως 2 γείτονές μου που έχουν τέτοια σύνδεση HOL και μένουν στον ίδιο δρόμο, δεν είχαν ποτέ τετοιο πρόβλημα.

Αποφασίζω να φύγω απ'την HOL και να πάω στον ΟΤΕ, ως προς τηλεφωνία και internet (conn-x). Η σύνδεση (24 Mbps) γίνεται, αλλά είναι και εδώ εξαιρετικά ασταθής. Συνεχή disconnect, κάθε 2-3 λεπτά, για πολλές μέρες. Μιλάω με τεχνική υποστήριξη, περιμένω να κάνουν ψηφιακό έλεγχο της γραμμής, στέλνουν τεχνικό ο οποίος ελέγχει το κουτί (λέγεται ΚΑΦΑΟ?) της γειτονιάς μου, δεν βλέπει πρόβλημα και ελέγχει τα καλώδια από το κουτί μέχρι το σπίτι μου και πάλι δεν βλέπει πρόβλημα. Αποχωρεί χωρίς να προτείνει κάτι, αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται. Τηλεφωνικά μου προτείνουν να υποβαθμίσουμε την σύνδεση στα 8 Mbps που είναι σταθερότερη. Το κάνουμε, αλλά οι αποσυνδέσεις εκεί. Ξανά μιλάω με τ.υπ. και προτείνουν νέα υποβάθμιση στα 4 Mbps για σταθερότητα. Τα ίδια, οι συνεχείς αποσυνδέσεις παραμένουν. Προτείνουν νέα υποβάθμιση στα 2 Mbps για max σταθερότητα. Το πρόβλημα παραμένει, αλλά διορθώνεται λίγες μέρες μετά.

Δυστυχώς, η σύνδεση αυτή είναι πολύ χαμηλή για τις ανάγκες μου. Τους ζητώ να την ανεβάσουν στα 8 Mbps, το οποίο και γίνεται. Μάλιστα μαθαίνω πως έχω μεταφερθεί σε άλλο dslam. Το πρόβλημα επανέρχεται: συνεχείς αποσυνδέσεις. Συμβαίνει τις περισσότερες μέρες, αν όχι κάθε μέρα - με κανονικότητα κάθε λίγα λεπτά.

Τι μπορώ να κάνω για να έχω μια σταθερή σύνδεση στα 8 Mbps? Σκέφτομαι να αλλάξω το modem- έχετε να προτείνετε κάποιο ενσύρματο modem router με πολλαπλές εξόδους ethernet?

warjo
18-11-08, 04:41
Φίλε μου δεν γνωρίζω πολλά.. αλλά και εγώ πριν 2 μερούλες γύρισα στον ΟΤΕ διότι με τον προηγούμενο πάροχο (ΦΟΡΘΝΕΤ) δεν βγάζαμε άκρη.. Απσυνδέσεις πολλές κτλπ.
Γύρισα και εγώ στον ΟΤΕ με την ελπίδα ότι κάτι θα αλλάξει και θα ασχοληθούν πιο σοβαρά με το θέμα μου.

Παρόλα αυτά δεν είδα διαφορα.. είχα αποσυνδέσεις.. και εχθές το βραδάκι αποφασίζω να πάρω το 121 και να τους αναφέρω πως έχω αρκετές αποσυνδέσεις και όταν πέρνω τηλέφωνο χάνω τη συνδέση και ξαναψάχνει για γραμμή το μόντεμ μου.
Μου είπαν θα ενημερώσουν τους τεχνικους...
Μετά απο 1 ωρίτσα περίπου διαπιστώνω οτι έχω πέσει στα 7mbit από τα 16 περίπου που έπιανα πριν. Τώρα που ποστάρω είμαι περίπου στα 4 και πριν λίγο στα 6. Αποσυνδέσεις είχα πάλι. Βέβαια είναι μικρό το περιθώριο χρόνου να συμπεράνω κάτι τέτοιο.. αλλά απο την αλλή είχα παρόμοια εμπειρία με τον προηγούμενο πάροχο και η υποβάθμιση της γραμμής μου δεν είχε αλλάξει κάτι και τότε.

Για να μην τα πολύ λέω τώρα... το θέμα είναι ότι εκεί στην ΤΥ του ΟΤΕ με το καλημέρα σου πετάνε μια υποβάθμιση της γραμμής ΧΩΡΙΣ κιόλλας να προηγηθεί ένα τηλέφωνο να σε ενημεώσουνε... έστω κατι! Και είναι όντως αυτή η λύση που σώζει καταστάσεις.. ή είναι η λύση του ποδαριού να ξεφορτονώμαστε γρήγορα τον γκρινιάρη στο τηλέφωνο που δεν ξέρει τι του γίνεται...

Από τα 16 με πετάνε πίσω στα 8 με ποια λογική δηλαδή!?

hel
18-11-08, 09:48
Καλησπέρα,

έχω πρόβλημα με την σύνδεσή μου και θα ήθελα την βοήθειά σας. Αυτή την στιγμή έχω το conn-x 8/1 Mbps, το modem μου είναι ένα Baudtec ενσύρματο (λευκό), πάνω στο οποίο δεν βλέπω κάποιο διακριτικό. Το πρόβλημα είναι οι συνεχείς αποσυνδέσεις τις οποίες έχω από τότε που εγκατέστησα την γραμμή.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Μένω στον δήμο Ζωγράφου, στην Αθήνα. Ήμουν συνδρομητής στην HOL και σε τηλεφωνία και σε dsl με double play στα 24 Mbps. Οι υπηρεσίες τους ήταν απογοητευτικές: η ταχύτητα δεν ξεπερνούσε τα 3-4 Mbps, συχνά και για μεγάλα διαστήματα η σύνδεση ήταν ασταθέστατη (συνεχή disconnect), με αποτέλεσμα να βρίσκομαι και χωρίς τηλέφωνο για το συγκεκριμένο διάστημα, καθώς το τηλέφωνο εξαρτάτο από το router και την σταθερότητα του dsl. Ας σημειώσω πως 2 γείτονές μου που έχουν τέτοια σύνδεση HOL και μένουν στον ίδιο δρόμο, δεν είχαν ποτέ τετοιο πρόβλημα.

Αποφασίζω να φύγω απ'την HOL και να πάω στον ΟΤΕ, ως προς τηλεφωνία και internet (conn-x). Η σύνδεση (24 Mbps) γίνεται, αλλά είναι και εδώ εξαιρετικά ασταθής. Συνεχή disconnect, κάθε 2-3 λεπτά, για πολλές μέρες. Μιλάω με τεχνική υποστήριξη, περιμένω να κάνουν ψηφιακό έλεγχο της γραμμής, στέλνουν τεχνικό ο οποίος ελέγχει το κουτί (λέγεται ΚΑΦΑΟ?) της γειτονιάς μου, δεν βλέπει πρόβλημα και ελέγχει τα καλώδια από το κουτί μέχρι το σπίτι μου και πάλι δεν βλέπει πρόβλημα. Αποχωρεί χωρίς να προτείνει κάτι, αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται. Τηλεφωνικά μου προτείνουν να υποβαθμίσουμε την σύνδεση στα 8 Mbps που είναι σταθερότερη. Το κάνουμε, αλλά οι αποσυνδέσεις εκεί. Ξανά μιλάω με τ.υπ. και προτείνουν νέα υποβάθμιση στα 4 Mbps για σταθερότητα. Τα ίδια, οι συνεχείς αποσυνδέσεις παραμένουν. Προτείνουν νέα υποβάθμιση στα 2 Mbps για max σταθερότητα. Το πρόβλημα παραμένει, αλλά διορθώνεται λίγες μέρες μετά.

Δυστυχώς, η σύνδεση αυτή είναι πολύ χαμηλή για τις ανάγκες μου. Τους ζητώ να την ανεβάσουν στα 8 Mbps, το οποίο και γίνεται. Μάλιστα μαθαίνω πως έχω μεταφερθεί σε άλλο dslam. Το πρόβλημα επανέρχεται: συνεχείς αποσυνδέσεις. Συμβαίνει τις περισσότερες μέρες, αν όχι κάθε μέρα - με κανονικότητα κάθε λίγα λεπτά.

Τι μπορώ να κάνω για να έχω μια σταθερή σύνδεση στα 8 Mbps? Σκέφτομαι να αλλάξω το modem- έχετε να προτείνετε κάποιο ενσύρματο modem router με πολλαπλές εξόδους ethernet?

Δώσε μας τα στοιχεία γραμμής σου.
Είναι γεγονός ότι τα προβλήματα γραμμής ΔΕΝ διορθώνονται με αλλαγή παρόχου.

warjo
19-11-08, 03:20
Ίσως... όταν λαμβάνεις περισσότερη προσοχή

utp
19-11-08, 03:27
Ίσως... όταν λαμβάνεις περισσότερη προσοχή

Mπαα..ολα απο τον οτε εξαρτιούνται. Αμα δεν λυνει προβληματα συνδρομητων του φαντασου τι κανει σε αλλους συνδρομητες...Χιλιοειπωμένα εδω μεσα

warjo
19-11-08, 03:38
Τέσπα τώρα διάβαζα κάτι άλλα topics.. διαπίστωσα ίδια περίπτωση (για προβληματική γραμμή).. και αυτός απο φόρθνετ.. και αυτού του λέγανε ότι η γραμμή του είναι καλά.. μέχρι που ασχολήθηκε ο ΟΤΕ όταν πέρασε στο δίκτυο του και όλα ειναι κομπλέ τώρα..

Κάτι τέτοιο θα παίζει σίγουρα και με εμένα.. οι υποβαθμίσεις δεν κάνουν τίποτα και συγκρίνοντας περιπτώσεις είμαι αρκετά σίγουρος ότι το πρόβλημα το δικό μου είναι στη γραμμή.. και κάποιος πρέπει να ασχοληθεί πάνω της..
Άντε να δούμε.. 2η μέρα ο "ψηφιακός έλεγχος".. περιμένουμε απάντηση.

zeta
19-11-08, 03:55
βρε παιδιά αν η γραμμή είναι χάλια, ή αν απέχεις 3 χιλιόμετρα, είναι λογικό να έχεις πρόβλημα, όπως και ναχει.
αν δεν απέχεις 3 χιλιόμετρα, και έχει πρόβλημα η δική σου γραμμή συγκεκριμένα, τότε μπορουν να στο λύσουν το πρόβλημα, αλλάζοντάς σου ζευγάρι, με καποιου παππού στην πολυκατοικία που δεν έχει adsl.
Αν δεν διορθωθεί λοιπόν το πρόβλημά σας με άλλο τρόπο, ζητείστε αλλαγή πόρτας.

warjo
19-11-08, 04:04
Προσωπικά άμα πάρω τηλέφωνο και ζητήσω αυτά που λες... λόγο αμάθειας θα φάω πόρτα στην επόμενη ατάκα τους. Έχει ψιλο γίνει επιστήμη το όλο θέμα με το internet..


αν δεν απέχεις 3 χιλιόμετρα, και έχει πρόβλημα η δική σου γραμμή συγκεκριμένα, τότε μπορουν να στο λύσουν το πρόβλημα, αλλάζοντάς σου ζευγάρι, με καποιου παππού στην πολυκατοικία που δεν έχει adsl.

διαβολεμένο.. μπρρρρρ :p:lol:

zeta
19-11-08, 04:12
Προσωπικά άμα πάρω τηλέφωνο και ζητήσω αυτά που λες... λόγο αμάθειας θα φάω πόρτα στην επόμενη ατάκα τους. Έχει ψιλο γίνει επιστήμη το όλο θέμα με το internet..



διαβολεμένο.. μπρρρρρ :p:lol:

αν σου πουν κάτι περίεργο, θα το ποστάρεις και εμείς θα σου πούμε. Γιαυτο ειναι η κοινότητα.

Η λύση που σου πρότεινα, δεν είναι.....πονηρή, είναι η ενδεδειγμένη. Αν όλες οι γραμμές είναι καλές και η δική σου όχι (πχ ματισμένο καλώδιο), φυσικά και να δώσουν τη δική σου σε κάποιον χρήστη μόνο τηλεφωνίας, και σένα να σου ΄δωσουν μια καλύτερη γραμμή, που κάποιος άλλος δεν την εκμεταλεύεται πλήρως. Δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό. Αυτό γίνεται δηλαδή και στην πράξη.
Μην μασάς, και σε λίγο...θα πετάς!!:p

warjo
19-11-08, 17:13
Πήραν και δεν με βρήκαν αλλά θα προτείνουν υποβάθμιση μου είπαν από το 121..

τι τους λες τώρα; ...

zeta
19-11-08, 17:24
Πήραν και δεν με βρήκαν αλλά θα προτείνουν υποβάθμιση μου είπαν από το 121..

τι τους λες τώρα; ...

να σου αλλάξουν πόρτα. Να επιμείνεις.

(ένα θα σου πω, φίλος σε επαρχία, 7 ΚΜ απο τον ΟΤΕ, ναι παρακαλώ, 7 ΚΜ, συγχρονίζει στα 2048, χωρίς αποσυνδέσεις. το πως? ειναι απίστευτο, αλλά άμα θέλει....
7 ΧΜ καλώδιο εναέριο. Αλλά, με διατομή 0,6, και όχι 0,4 που είναι συνήθως. Στο σπίτι του, το καλώδιο ειναι 0,4, ΄΄εβαλε και ένα δευτερο 0,4 και το χρησιμοποιεί διπλό, και συχρονίζει, χωρις αποσυνδέσεις, έχει γραμμή 2048 και δουλεύει!!!! Μπράβο ρε ΟΤΕ).

warjo
19-11-08, 17:35
το attenuation μου εμένα πέζει απο 24 μέχρι και 30-31 (lol) αλλά από ότι ξέρω δύσκολα πάνω απο 1-1.μιση χιλιόμετρο από το dslam να είμαι.. τέσπα.. θα τους αντιμετωπίσω όταν με ξαναπάρουν τηλέφωνο.. και άμα φάω τάπα την έφαγα

zeta
19-11-08, 17:37
το ότι παίζει, παραπέμπει σε πρόβλημα, μήπως κανα καλώδιο κάνει και δε κάνει επαφή?
Δοκίμασες με άλλο ρουτερ, δανεικό? Να δεις τη μέτρηση σου δίνει ένα άλλο ρουτερ?

dwrean1
19-11-08, 17:43
Δώσε μας τα στοιχεία γραμμής σου.
Είναι γεγονός ότι τα προβλήματα γραμμής ΔΕΝ διορθώνονται με αλλαγή παρόχου.

Αν δεν διορθωνονται με αλλαγη παροχου? Μερικες φορες διορθώνονται ομως.
Εγω ειχα 3 μηνες προβλημα περυσι με φορτηνετ απο αυγουστο μεχρι νοεμβριο 2007, και μια απλη αλλαγη παροχου ( πηγα connx 2mbit, και μετα στα 4mb και τωρα στα 8mbit ) και δεν εχει ξαναπαρουσιαστει προβλημα απο περσυ το δεκεμβριο. ( Απεχω 600 μετρα απο κεντρο οτε, τοσο απειχα και οταν ειχα forthnet).
Και ειναι και το mikro snr της φορτηνετ που προκαλει αποσυνδεσεις.
Τελευταια η forthnet βελτιωθηκε ως εξης. Αντι να προσπαθουνε να συγχρονισουνε ολα τα router των πελατων στα 20 - 22 mbit, τα συγχρονιζουνε στα 10 - 15 και λειτουργουν κανονικα.

Μοναδικη περιπτωση να μη σου δουλεψει σωστα connx ειναι να ειναι ο χαλκος πολυ χαλια και η αποσταση μεγαλη.

warjo
19-11-08, 17:50
Για την ακρίβεια.. έχω 4

Linksys wag200g
Siemens CL-110
Baudtec (αυτό που δίνει ο ΟΤΕ)
Crypto "F16" αυτό έχει φάει σούτι :p

με όλα έχω αποσυνδέσεις με όλα παίζει το attenuation σε άλλα μεν κάπως καλύτερα σε άλλα κάπως χειρότερα.. Δεν αλλάζει τίποτα δραματικά πάντως..
Παλιότερα που είμουν φόρθνετ ζήτησα τεχνικό πολλές φορές να μου ελένξει τα πραγματάκια εδώ μέχρι που επιτέλους στήλαν έναν και μετά απο έλενχο μέχρι και το (escalit?) κάτω τέλος πάντων στις κούτες της πολυκατοικίας μου είπε πως είμαι εντάξει εδώ και το γεγονός ότι το attenuation μου έπαιζε up me 27 και down me 6 υποδηλώνει πρόβλημα στη γραμμή και ότι θα το παρακολουθούσαμε και μαζί αλλα (α)(α) με το συμπάθειο :p

Επίσης παλιότερα η φόρθνετ με είχε ρήξει και αυτή στα 8mbit αλλά δεν άλλαξε κάτι.. αποσυνδέσεις είχα πάλι.. Δεν είχα 15 την ημέρα είχα 11 δηλαδή..

Με στεναχωρεί πάντως που και τώρα μου λένε για υποβάθμιση.. θα έπρεπε να ξέρουν καλύτερα.. εκτός και αν βέβαια δεν έχουν και πολύ όρεξη να ασχολιθούν

zeta
19-11-08, 18:09
Αν δεν διορθωνονται με αλλαγη παροχου? Μερικες φορες διορθώνονται ομως.
Εγω ειχα 3 μηνες προβλημα περυσι με φορτηνετ απο αυγουστο μεχρι νοεμβριο 2007, και μια απλη αλλαγη παροχου ( πηγα connx 2mbit, και μετα στα 4mb και τωρα στα 8mbit ) και δεν εχει ξαναπαρουσιαστει προβλημα απο περσυ το δεκεμβριο. ( Απεχω 600 μετρα απο κεντρο οτε, τοσο απειχα και οταν ειχα forthnet).
Και ειναι και το mikro snr της φορτηνετ που προκαλει αποσυνδεσεις.
Τελευταια η forthnet βελτιωθηκε ως εξης. Αντι να προσπαθουνε να συγχρονισουνε ολα τα router των πελατων στα 20 - 22 mbit, τα συγχρονιζουνε στα 10 - 15 και λειτουργουν κανονικα.

Μοναδικη περιπτωση να μη σου δουλεψει σωστα connx ειναι να ειναι ο χαλκος πολυ χαλια και η αποσταση μεγαλη.

σωστά, ετσι ειναι.
(πάντως όπως ειπα και πιο πριν, φιλος στα 7 κμ ακριβώς, έχει ιντερνετ....2048 παρακαλώ που δουλεύει άψογα. το μυστικό? καλώδιο διατομής 0,6, και οχι 0,4. ¨ηταν τυχερός και περνούσε τετοιο καλώδιο από την περιοχή του, του άλλαξαν ζεύγος, τον έβαλαν σε αυτό, και παίζει. Απιστευτο και όμως αληθινό. Conn-x βέβαια).

........Auto merged post: zeta πρόσθεσε 1 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για την ακρίβεια.. έχω 4

Linksys wag200g
Siemens CL-110
Baudtec (αυτό που δίνει ο ΟΤΕ)
Crypto "F16" αυτό έχει φάει σούτι :p

με όλα έχω αποσυνδέσεις με όλα παίζει το attenuation σε άλλα μεν κάπως καλύτερα σε άλλα κάπως χειρότερα.. Δεν αλλάζει τίποτα δραματικά πάντως..
Παλιότερα που είμουν φόρθνετ ζήτησα τεχνικό πολλές φορές να μου ελένξει τα πραγματάκια εδώ μέχρι που επιτέλους στήλαν έναν και μετά απο έλενχο μέχρι και το (escalit?) κάτω τέλος πάντων στις κούτες της πολυκατοικίας μου είπε πως είμαι εντάξει εδώ και το γεγονός ότι το attenuation μου έπαιζε up me 27 και down me 6 υποδηλώνει πρόβλημα στη γραμμή και ότι θα το παρακολουθούσαμε και μαζί αλλα (α)(α) με το συμπάθειο :p

Επίσης παλιότερα η φόρθνετ με είχε ρήξει και αυτή στα 8mbit αλλά δεν άλλαξε κάτι.. αποσυνδέσεις είχα πάλι.. Δεν είχα 15 την ημέρα είχα 11 δηλαδή..

Με στεναχωρεί πάντως που και τώρα μου λένε για υποβάθμιση.. θα έπρεπε να ξέρουν καλύτερα.. εκτός και αν βέβαια δεν έχουν και πολύ όρεξη να ασχολιθούν

τότε κάνε και το άλλο, βάλε το ρουτερ απευθείας στον κατανεμητή, για να βεβαιωθείς για τον αν φταίει το σπίτι σου, η εσωτερική σου καλωδίωση. Αν το ρουτερ εκτός σπιτιού δουλεύει κανονικά, φταις εσύ, αν όχι, τότε δώσε βλάβη και φώναξε να στο φτιάξουν.

warjo
19-11-08, 18:17
Δηλαδή να το στήσω κάτω για κάποιο χρονικό διάστημα και να δώ αποτελέσματα; Δεν έχω και λάπτοπ ρε γαμώτο :p αν και ο τεχνικός απο τη φόρθνετ που είχε έρθει.. είχε στήσει και αυτός ρούτερ κάτω και τα είδαμε μαζί.. όσον αφορά τα στοιχεία της γραμμής δεν άλλαζε κάτι είτε πάνω είτε κάτω στον κατανεμητή..
μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω;

zeta
19-11-08, 19:14
Δηλαδή να το στήσω κάτω για κάποιο χρονικό διάστημα και να δώ αποτελέσματα; Δεν έχω και λάπτοπ ρε γαμώτο :p αν και ο τεχνικός απο τη φόρθνετ που είχε έρθει.. είχε στήσει και αυτός ρούτερ κάτω και τα είδαμε μαζί.. όσον αφορά τα στοιχεία της γραμμής δεν άλλαζε κάτι είτε πάνω είτε κάτω στον κατανεμητή..
μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω;

ε αφού το έχεις διαπιστώσει, τελειώνει εδώ αυτό το θέμα, δεν φταίει η εσωτερική σου καλωδίωση.
Δώσε βλάβη και φώναξε, ειναι πρόβλημα δικό τους (ή του ΟΤΕ).

casualroline
19-11-08, 21:28
Με την HOL, αν και είχα 24αρα double play, πετύχαινα ταχύτητες 3-4 Mbps. Αποσυνδέσεις συνέβαιναν κάθε φορά που ζητούσα έλεγχο, τροποποίηση ή επιδιόρθωση της γραμμής μου και για διάστημα 7-10 μέρες. Εντωμεταξύ δεν έβλεπα καμία βελτίωση ή επιδιόρθωση του προβλήματος και δεν απαντούσαν στις κλήσεις μου (απλώς κατέγραφαν το παράπονο, αλλά δεν μου τηλεφωνούσαν για να με ενημερώσουν για την βλάβη κτλ όπως τους το ζητούσα), οπότε σταμάτησα να επικοινωνώ με την τεχνική υποστήριξη εκεί και όντως για μεγάλες περιόδους η σύνδεση παρέμενε σταθερή. Δυστυχώς δεν μπορούσα να ανέχομαι να μένω χωρίς τηλέφωνο για όσο έμενα με τα disconnect που έμενα με την HOL οπότε επέστρεψα πλήρως (net&dsl) στον ΟΤΕ.

Στον ΟΤΕ, από την αρχή οι αποσυνδέσεις είναι το στάνταρ. Μου πρότειναν και πάλι υποβάθμιση από τα 8 στα 4 Mbps, λέγοντας πως βλέπουν πως έχω max ταχύτητα 6-6.5 και όταν μιλούσα με τον τεχνικό είχα 5 και κάτι. Τους θύμισα πως και την προηγούμενη φορά που είχα κάνει την υποβάθμιση της 8αρας σε 4αρα δεν είδα αλλαγή στα d/c, παρά μόνο όταν την πήγα τελικά στα 2, οπότε και σταμάτησαν να συμβαίνουν τα d/c. Δυστυχώς χρειάζομαι καλύτερη σύνδεση και γι'αυτό επιθυμώ να κρατήσω την σύνδεση στα 8.
Από τον τεχνικό που μίλησα σήμερα έμαθα πως απέχω 2.5 χλμ από το 'κέντρο' (?) των Αμπελοκήπων στο οποίο ανήκω (μένω στην περιοχή Άνω Ηλύσια στον δήμο Ζωγράφου) και ίσως αυτό ή ο χαλκός των καλωδιών καφάο-σπίτι μου φταίει για τους περιορισμούς στην ταχύτητά μου. Πρόσθεσε πως προτείνει υποβάθμιση της 8αρας σε 4αρα, αν συνεχιστεί το πρόβλημα.

Παρεμπιπτόντως άλλαξα το λευκό ενσύρματο baudtec σε ασύρματο Thomson Gateway 585/585i v7, που έχει ενδεικτικά conn-x και πήρα από oteshop. Το πρόβλημα με τα d/c παραμένει, αν και έχει βελτιωθεί ελαφρά.


1) O hel έγραψε:
Δώσε μας τα στοιχεία γραμμής σου.

Πώς τα βρίσκω?


2) Να κρατήσω την σύνδεση που έχω τώρα στα 8 ή να την υποβαθμίσω στα 4 (τα 4 θα ήταν ανεκτή ταχύτητα για εμένα) ? Φοβάμαι πως θα παραμείνει και μετά την υποβάθμιση, όπως έγινε και την τελευταία φορά και μετά θα μου προτείνουν ξανά την υποβάθμιση στα 2, το οποίο δεν θέλω.

warjo
19-11-08, 21:45
Το ρήξαμε στα 4... το ρήξαμε στα 8... μου το ξαναγυρίσαν στα 24..
Συμπέρασμα ; = Οποιαδήποτε γραμμή πάνω απο 1μιση χιλιόμετρο έχει προβλήματα... και η σωτηρία είναι η υποβάθμιση!

Εγώ του είπα και πως στα 8 πάλι αποσυνδέσεις έχω.. και δεν έχω κανένα πρόβλημα να κάτσω στα 8.. Έλα τι γίνεται αμα έχω αποσυνδέσεις πάλι ομως;

Τον ρώτησα σχετικά και περι αλλαγής ζεύγων και πόρτας μου είπε μισό λεπτό να ρωτήσω... :rofl: περίμενα κανα 5 λεπτο και μου είπε θα μου στείλει τεχνικούς στο σπίτι να γίνει έλεγχος λέει και βλέπουμε..


Ενστομεταξύ το κορυφαίο ήταν οτι μπορούσες να ακούσεις τους άλλους απο πίσο και ενας τους έρηξε ένα ρέψιμο και λύθηκαν στα γέλια όλοι..

Έγω το διασκέδασα και μπορώ να πω ότι συνεννοηθήκαμε.. αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα ενθουσίαζε και έναν μεγαλύτερο άνθρωπο και σοβαρότερο ίσως.

megahead13
19-11-08, 21:59
Ρε παιδιά κι εδώ μια από τα ίδια! Ενεργοποιημένος εδώ και μερικές μέρες και είναι η 2η φορά που καλώ το 121. Με Forthnet Shared LLU δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα...

vagskarm
20-11-08, 08:47
Επιβεβαιώνω κι εγώ. Ενεργοποιήθηκα 31.10 και από τότε συγχρονίζει "όποτε θέλει" και "όπως θέλει". Εβαλα βλάβη την περασμένη εβδομάδα, και μου είπαν Τρίτη θα περάσει τεχνικός από το ΚΑΦΑΟ. Δευτέρα απόγευμα που έκαναν reset την πόρτα (έτσι μου είπε ο τεχνικός Τρίτη πρωί) συγχρόνιζε μια χαρά για αρκετές ώρες, μέχρι και Τρίτη απόγευμα νωρίς (φοβάται τους τεχνικούς δεν ξέρω τι να πω).

Εχθες το βράδυ μια από τα ίδια. Για να μην βγώ εγώ υστερικός (σε μένα πάνω απ'όλα) κράτησα 4 screenshots από τον συγχρονισμό που πετύχαινε το baudtec. To snr σκάθε φορά όπου ήθελε από -3.0, 0, έως 32. Σήμερα το πρωί που ξύπνησα και το τσέκαρα ήταν στο 8.κάτι και ήταν συγχρονισμένο για 7-8 ώρες. Κράτησα και από αυτό screenshot.

Ξαναδήλωσα χθες βράδυ βλάβη και περιμένω. Πριν είμουνα στη NetOne και γύρισα τελικά στον ΟΤΕ μήπως και λυθεί τελικά το πρόβλημα. Κάνω υπομονή να δω τι θα γίνει.

warjo
20-11-08, 11:36
Εμένα UP/DOWN snr παίζουν και αυτά απο -κάτι μέχρι και 100!
Ενστομεταξύ άφησα μόνο του το router πάνω στη γραμμή εχθές το βράδυ στις 10 μέχρι σήμερα 10 το πρωί και μέτρησε 33 αποσυνδέσεις :down:

hel
20-11-08, 14:21
Επιβεβαιώνω κι εγώ. Ενεργοποιήθηκα 31.10 και από τότε συγχρονίζει "όποτε θέλει" και "όπως θέλει". Εβαλα βλάβη την περασμένη εβδομάδα, και μου είπαν Τρίτη θα περάσει τεχνικός από το ΚΑΦΑΟ. Δευτέρα απόγευμα που έκαναν reset την πόρτα (έτσι μου είπε ο τεχνικός Τρίτη πρωί) συγχρόνιζε μια χαρά για αρκετές ώρες, μέχρι και Τρίτη απόγευμα νωρίς (φοβάται τους τεχνικούς δεν ξέρω τι να πω).

Εχθες το βράδυ μια από τα ίδια. Για να μην βγώ εγώ υστερικός (σε μένα πάνω απ'όλα) κράτησα 4 screenshots από τον συγχρονισμό που πετύχαινε το baudtec. To snr σκάθε φορά όπου ήθελε από -3.0, 0, έως 32. Σήμερα το πρωί που ξύπνησα και το τσέκαρα ήταν στο 8.κάτι και ήταν συγχρονισμένο για 7-8 ώρες. Κράτησα και από αυτό screenshot.

Ξαναδήλωσα χθες βράδυ βλάβη και περιμένω. Πριν είμουνα στη NetOne και γύρισα τελικά στον ΟΤΕ μήπως και λυθεί τελικά το πρόβλημα. Κάνω υπομονή να δω τι θα γίνει.

Στοιχεία γραμμής;
Το μαυρισμένο είναι η απόδειξη του ότι για τα σοβαρά προβλήματα γραμμής και κακής ποιότητας βρόχου, δεν ευθύνεται ο πάροχος.

vagskarm
20-11-08, 16:15
Στοιχεία γραμμής;
Το μαυρισμένο είναι η απόδειξη του ότι για τα σοβαρά προβλήματα γραμμής και κακής ποιότητας βρόχου, δεν ευθύνεται ο πάροχος.

Μα δεν γρίνιαξα ποτέ με άσχημο τρόπο στον προηγούμενο πάροχο, μάλιστα σκέφτομαι σοβαρά, μόλις λυθεί το πρόβλημα της γραμμής να επιστρέψω, αφού περάσει και το εξάμηνο του conn-x. Θα δούμε, μέχρι τότε άλλωστε...

Διαδυκτιάκιας
20-11-08, 18:57
Καλησπέρα σ' ὅλους.

........Auto merged post: Διαδυκτιάκιας πρόσθεσε 38 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ἀπὸ τὸ 2006 κάτοχος γραμμῆς 2Mbps ποτὲ δὲν εἶχα πρόβλημα μὲ τὸ sagem μου τὸ 800. Τὸ ἴδιο σ'τὰ 8 μὲ τὸ SAGEM F@st 1500WG. Ἀμ δέ! Ὅταν πῆγα σ'τὰ 24 ἀπ' τὰ 8 Mpbs, συνεχεῖς ἀποσυνδέσεις. 121, ἀλλαγὴ router, ξανὰ μανὰ 121, ὑποβιβασμὸς σ'τὰ 8 ἀπὸ 24 καὶ ὢ τοῦ θαύματος! Μόνο μὲ τὸ Thomson st536v6 εἶνε σταθερὴ ἡ γραμμή, σ'τὰ 8 πάντα. Μοῦ ἔδωσαν, ὁμολογῶ προθυμότατα, sagem1500WG(μὲ τὸ ὁποῖο δὲν εἶχα πρόβλημα σ'τὰ 8), Baudtec T263R1U-A1(x2), Baudtec TW263R4-A0(x2), SAGEM F@st 1500WG(ξανὰ), SAGEM F@st 2404 καὶ τελικῶς τὸ Thomson ἔκανε τὴν διαφορά. Καὶ γιὰ νὰ εἶμαι δίκαιος τὸ sagem 2404 βαρέθηκα νὰ τὸ δοκιμάσω, ἀφοῦ «ἔκατσε» τὸ Thomson. (Γιὰ τὸν ἐπόμενο μῆνα δὲν θέλω νὰ 'δῷ καλώδιο). Καὶ τῶρα τὸ μεγάλο δίλημμα. Νὰ τοὺς ξανακαλέσω καὶ νὰ ζητήσω πάλι 24 ἢ θὰ φάω κανένα χ...μο. Διότι ἐὰν ἔφταιγε τὸ sagem1500 γιὰ τὰ 24 μήπως, λέω μήπως, δουλέψῃ ἡ γραμμή; Ἂν ὅμως ὄχι, ποιὸς τοὺς ξαναξαναλέει νὰ ξαξαναγυρίσῃ σ'τὰ 8; Βρᾶσ' τα.

zeta
20-11-08, 22:49
Καλησπέρα σ' ὅλους.

........Auto merged post: Διαδυκτιάκιας πρόσθεσε 38 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ἀπὸ τὸ 2006 κάτοχος γραμμῆς 2Mbps ποτὲ δὲν εἶχα πρόβλημα μὲ τὸ sagem μου τὸ 800. Τὸ ἴδιο σ'τὰ 8 μὲ τὸ SAGEM F@st 1500WG. Ἀμ δέ! Ὅταν πῆγα σ'τὰ 24 ἀπ' τὰ 8 Mpbs, συνεχεῖς ἀποσυνδέσεις. 121, ἀλλαγὴ router, ξανὰ μανὰ 121, ὑποβιβασμὸς σ'τὰ 8 ἀπὸ 24 καὶ ὢ τοῦ θαύματος! Μόνο μὲ τὸ Thomson st536v6 εἶνε σταθερὴ ἡ γραμμή, σ'τὰ 8 πάντα. Μοῦ ἔδωσαν, ὁμολογῶ προθυμότατα, sagem1500WG(μὲ τὸ ὁποῖο δὲν εἶχα πρόβλημα σ'τὰ 8), Baudtec T263R1U-A1(x2), Baudtec TW263R4-A0(x2), SAGEM F@st 1500WG(ξανὰ), SAGEM F@st 2404 καὶ τελικῶς τὸ Thomson ἔκανε τὴν διαφορά. Καὶ γιὰ νὰ εἶμαι δίκαιος τὸ sagem 2404 βαρέθηκα νὰ τὸ δοκιμάσω, ἀφοῦ «ἔκατσε» τὸ Thomson. (Γιὰ τὸν ἐπόμενο μῆνα δὲν θέλω νὰ 'δῷ καλώδιο). Καὶ τῶρα τὸ μεγάλο δίλημμα. Νὰ τοὺς ξανακαλέσω καὶ νὰ ζητήσω πάλι 24 ἢ θὰ φάω κανένα χ...μο. Διότι ἐὰν ἔφταιγε τὸ sagem1500 γιὰ τὰ 24 μήπως, λέω μήπως, δουλέψῃ ἡ γραμμή; Ἂν ὅμως ὄχι, ποιὸς τοὺς ξαναξαναλέει νὰ ξαξαναγυρίσῃ σ'τὰ 8; Βρᾶσ' τα.

δεν ξέρω αν το 536 υποστηρίζει adsl2+. αν ναι, δοκίμασε.
αν όχι, δοκίμασε με το speedtouch 585v7, αρκεί να το βρείς βέβαια.

bestoftherest7
21-11-08, 00:11
to thompson σου το εδωσε δωρεαν ο οτε;

zeta
21-11-08, 03:35
to thompson σου το εδωσε δωρεαν ο οτε;

δωρεάν το δίνει αν το διακαιούσαι, με νέα σύνδεση δηλαδή, ή με παλιά αν κάνεις 6μηνη δεσμευση εκ νέου.
εγώ το αγόρασα, γιατί είχα παρει το philips, και δεν ειχαν περάσει 6 μήνες. αλλά επειδή ήξερα ότι αν περίμενα, θα εξαφανιζόταν, πήγα και το αγόρασα με το που ήρθε.
65 ευρώπουλα κάνει, δεν ειναι ακριβό, ειδικά αν σκεφτείς την ποιότητά του. εγώ το πήρα με τιμολόγιο, οπότε σιγά, μια χαρά.

casualroline
21-11-08, 04:24
Εγώ πήρα δωρεάν το ενσύρματο baudtec μαζί με το πακέτο conn-x. Το, δυνητικά και ασύρματο, Thomson δεν το πήρα δωρεάν, αλλά 65 ευρώ από oteshop.

1) Στοιχεία γραμμής πώς μπορώ να βρω? Το πλησιέστερο DSLAM ΟΤΕ και την απόσταση από αυτό?

Σταθερή βλέπω την γραμμή πρωί και μεσημέρι. Απόγευμα και βράδυ έχω τα disconnect, σε σημείο να μην συγχρονίζει το dsl για άνω της μίας ώρας.

2) Μήπως να γινόταν μία "καθαριότητα" στο παρόν thread? Ένα thread για κάθε πρόβλημα θα βοηθούσε στην ευκολότερη λύση του. Νομίζω μπερδευόμαστε όπως έχει τώρα το θέμα.

bestoftherest7
21-11-08, 04:56
ρε παιδια δεν ξερω τι να κανω.εχω συνεχεια αποσυνδεσεις.εχω δοκιμασει τα παντα.ηρθε τεχνικος του οτε μου αλλαξε το ρουτερ.η γραμμη μου ειναι τελεια.μου αλλαξαν πορτα απο τον οτε.εκανα φορματ τον υπολογιστη.δοκιμασα το ρουτερ και με εθερνετ και με usb.εχετε καμια ιδεα;
φταιει το baudtec η φταιει ο οτε για τις αποσυνδεσεις;

zeta
21-11-08, 05:22
ρε παιδια δεν ξερω τι να κανω.εχω συνεχεια αποσυνδεσεις.εχω δοκιμασει τα παντα.ηρθε τεχνικος του οτε μου αλλαξε το ρουτερ.η γραμμη μου ειναι τελεια.μου αλλαξαν πορτα απο τον οτε.εκανα φορματ τον υπολογιστη.δοκιμασα το ρουτερ και με εθερνετ και με usb.εχετε καμια ιδεα;
φταιει το baudtec η φταιει ο οτε για τις αποσυνδεσεις;

αν τα έκανες όλα αυτά και όλα ειναι τέλεια και οι αποσυνδέσεις συνεχίζουν, τότε έχεις παρεμβολή από κάποιον. Υπάρχει κανένας πειρατικός σταθμός στη γειτονιά σου? Μπορεί να είναι παρεμβολή ακόμα και από ελατωματική ηλεκτρική συσκευή (πχ τροφοδοτικό). Αν όλα τα άλλα ειναι καλά, ζήτα από τον οτε να ερθει να μετρησει για παρεμβολές. Αλλά να τσεκάρεις ποτε το φαινόμενο ειναι στα φορτε του, για να το πιασουν σιγουρα.

bestoftherest7
21-11-08, 06:29
με συγχωρεις ξεχασα να γραψω οτι το ρουτερ μου ειναι μονο ενσυρματο.ειναι τoι ασπρο baudtec T263R1U-A1/B1 .οποτε μαλλον δεν ισχυει αυτο για τις παρεμβολες.ξερεις δεν θελω να αγορασω ρουτερ και να δωσω λεφτα τσαμπα.μπορει και το καινουριο να εχει προβλημα.αλλα κατεβαζω με 204 κβς.δεν ειναι λιγο κουφο να ειναι χαλασμενο το ρουτερ μου; εσυ τι πιστευεις φταει το ρουτερ η ο οτε; οταν ηρθε ο τεχνικος μου ειπε οτι ο οτε εχει προβλημα στο dslam και δεν ξερουν τι φταιει.κατι μισολογα μου ελεγε.

megahead13
21-11-08, 15:42
Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά μου φαίνεται θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω για το DSL όλα αυτά τα χρόνια που είμαι συνδρομητής... :blink: :sorry: Πριν λίγο με πήραν από τον ΟΤΕ (έχω δηλώσει για 2η φορά βλάβη λόγω αποσυνδέσεων) και μου λένε το εξής:

- Έχετε συναγερμό;
- Ναι.
- Α, πρέπει να βάλετε φίλτρο στη γραμμή του συναγερμού. Μόνο ο τεχνικός που εγκατέστησε το συναγερμό μπορεί να το κάνει, γιατί το φίλτρο σε αυτή την περίπτωση μπαίνει μέσα στο κουτί του συναγερμού... (:whistle:)
- Μα έχω ISDN και έχω κανονικά το splitter στη γραμμή. Ποτέ δεν είχα φίλτρο στο συναγερμό και ποτέ δεν είχα αποσυνδέσεις εξ' αιτίας αυτού...
- Ξέρετε κανονικά πρέπει να βάζετε φίλτρο στο συναγερμό, ακόμα και σε ISDN γραμμή, γιατί όταν καλεί το κέντρο λήψεων σημάτων της εταιρείας security, προκαλεί αποσύνδεση... (:hmm:)
- Μα ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα!!! Μόνο το splitter χρειάζομαι στην ISDN γραμμή...
- Καλό είναι να βάλετε! Τέλος πάντων, θα ενημερώσω τους τεχνικούς για να περάσουν να ελέγξουν τη γραμμή σας...
- Ευχαριστώ! Καλημέρα σας...

Ρε παίδες, ειλικρινά καθόμουν και διάβαζα τα άρθρα σχετικά με DSL για αρχαρίους... :hmm:

Trifyllenia
21-11-08, 16:11
Έχω connex από το 2005 παίδες...

Αυτή τη στιγμή είμαι σε ταχύτητα 1 mbps.

Και ξαφνικά εδώ και μια βδομάδα χωρίς να κάνω καμμία αλλαγή σε router ή γραμμή ή οτιδήποτε άλλο έχουν αρχίσει περίεργες αποσυνδέσεις.

Θα πάρω τηλ το 121 να βρίσω λίγο να ξεσπάσω :p

===

Τους πήρα τηλ, μου είπανε ότι ίσως να είναι πρόβλημα γραμμής και μέσα σε 48 ώρες θα έρθει τεχνικός και μόλις το άκουσα αυτό του είπα να μη τολμήσει καν να με χρεώσει. Μου είπε πως θα συνεννοηθώ μαζί του και δεν παίζει να με χρεώσει. Εγώ από το κινητό θα το τονίσω αυτό στον τεχνικό. Αλλά ρε παιδιά αν το πρόβλημα είναι πρόβλημα του ΟΤΕ και της γραμμής γιατί να έρθει τεχνικός στο σπίτι μου? Δε μπορούνε να κάνουνε τίποτα αυτοί χωρίς να ασχοληθούνε με το σπίτι μου?

Διαδυκτιάκιας
22-11-08, 18:10
Ναὶ μοῦ τὸ ἔδωσε ὁ ΟΤΕ, πῶς ὅμως; Ἀπὸ τὶς πολλὲς φορὲς ποὺ πῆγα, μὲ λυπήθηκε ἕνας καλὸς ἄνθρωπος καὶ μοῦ εἶπε:«-Ἔλα σὲ λίγες ἡμέρες ποὺ θὰ ἔχω παραλάβει κάτι Thomson». Ἔτσι κι ἔγινε. Καὶ ἀπὸ τὸ πρῶτό μου μήνυμα ἀκόμα νὰ ἀποσυνδεθῇ!!!!!!!

ubuntubu
22-11-08, 18:48
Αλλά ρε παιδιά αν το πρόβλημα είναι πρόβλημα του ΟΤΕ και της γραμμής γιατί να έρθει τεχνικός στο σπίτι μου? Δε μπορούνε να κάνουνε τίποτα αυτοί χωρίς να ασχοληθούνε με το σπίτι μου?

Σε άλλους παρόχους κάνουν τάματα για να έρθει τεχνικός και σύ το παίζεις δύσκολη ;
Στην είσοδο της οικίας-οικοδομής θα κάνει έλεγχο ,αν χρειαστεί
για να ξεκαθαρίσει αν είναι πρόβλημα γραμμής ΟΤΕ ή εσωτερικό δικό σου.

Nik0s
22-11-08, 18:48
Άλλη μια απόδειξη ότι Thomson/Alcatel 536/585 = Σταθερότητα.

Ως επαγγελματίας σε πελάτες βάζω ΜΟΝΟ αυτά. Είναι λίγο δυσεύρετα άλλα αξίζουν.

xlapatsas24
22-11-08, 20:47
Αν και εχω belkin-n σου προτεινω 3com διχως δευτερη σκεψη. Οτι πιο σταθερο ειχα σε modem. Συγκεκριμενα 101α-75.

zeta
23-11-08, 02:06
με συγχωρεις ξεχασα να γραψω οτι το ρουτερ μου ειναι μονο ενσυρματο.ειναι τoι ασπρο baudtec T263R1U-A1/B1 .οποτε μαλλον δεν ισχυει αυτο για τις παρεμβολες.ξερεις δεν θελω να αγορασω ρουτερ και να δωσω λεφτα τσαμπα.μπορει και το καινουριο να εχει προβλημα.αλλα κατεβαζω με 204 κβς.δεν ειναι λιγο κουφο να ειναι χαλασμενο το ρουτερ μου; εσυ τι πιστευεις φταει το ρουτερ η ο οτε; οταν ηρθε ο τεχνικος μου ειπε οτι ο οτε εχει προβλημα στο dslam και δεν ξερουν τι φταιει.κατι μισολογα μου ελεγε.

δεν παίζει ρόλο το ενσύρματο ή ασύρματο ρουτερ. Η παρεμβολή είναι στη γραμμή, στη συχνότητα της γραμμής, στο σήμα της γραμμής.
(βέβαια μπορει αν έχεις ασύρματο, να εχεις και εκει παρεμβολή, αλλά αυτό ειναι άλλο θέμα.)

hel
23-11-08, 12:27
Αν και εχω belkin-n σου προτεινω 3com διχως δευτερη σκεψη. Οτι πιο σταθερο ειχα σε modem. Συγκεκριμενα 101α-75.

Υπάρχουν και φθηνότερα όπως ST585 ή siemens sl2-141.

Madvil
23-11-08, 16:17
Σε άλλους παρόχους κάνουν τάματα για να έρθει τεχνικός και σύ το παίζεις δύσκολη ;
Στην είσοδο της οικίας-οικοδομής θα κάνει έλεγχο ,αν χρειαστεί
για να ξεκαθαρίσει αν είναι πρόβλημα γραμμής ΟΤΕ ή εσωτερικό δικό σου.

+1. Βασικά, λίγα λές : Σε άλλους παρόχους, πρώτα ξεκινάνε από ένα topic. Όταν μαζευτούν, ιδρύουν εκκλησία του αγίου οτετζή του εξωτερικοτεχνίτη και, μετά από ανθρωποθυσίες και 2-3 κατσικάκια, έρχεται επιτέλους κατ' οίκον.

Για να το θέσω το πρόβλημα πιο καθαρά :

Πρώτο πράγμα που κάνεις στην περίπτωση που έχεις αποσυνδέσεις : <beep> τα ράματα στο modem/router ( reset /reconfig κτλ ) και αν το πρόβλημα παραμένει, δοκιμάζεις με άλλο router/modem ( δανείζεσαι από συγγενή/φίλο ) απλώς φροντίζεις να είναι για pstn/isdn αντίστοιχα. Στην χειρότερη, να το συνδέσεις απευθείας στο κεντρικό πριζάκι του σπιτιού. Αν αναφέρει αποσυνδέσεις και σε αυτές τις περιπτώσεις, παίρνεις τηλέφωνο τον ΟΤΕ ή πάροχο ( όποιον γουστάρεις να τα ακούσει ) και, αφού ξεθυμάνεις, είσαι σίγουρος πως είναι πρόβλημα γραμμής και τα προβλήματα γραμμής είναι υποχρεωμένος ο κάθε πάροχος να τα επιλύσει χωρίς καμία επιβάρυνση, γιατί δεν λαμβάνεις την υπηρεσία για την οποία πληρώνεις στο ακέραιο.

Hope that helped.

Εμένα μου κάνει εντύπωση το γεγονός ό,τι δεν είχε αντιμετωπίσει πρόβλημα σύνδεσης από το 2005. Είναι ειλικρινά κάτι πρωτόγνωρο και, σε τέτοιες περιπτώσεις, δικαιολογημένο απόλυτα να έχει ο οποιοσδήποτε ανασφάλεια/ανησυχία για πράγματα που δεν γνωρίζεις όπως η χρέωση για την επίσκεψη.

zeta
23-11-08, 17:57
μη σου κάνει εντύπωση, το οτι δεν εχει αντιμετωπίσει πρόβλημα, και εγώ έχω adsl TEE από το 2004, και δεν ειχα ποτέ κανένα πρόβλημα. έχω και conn-x από το 2006, πάλι χωρίς κανένα πρόβλημα. δεν έχω δώσει βλάβη ποτέ, για καμία γραμμή (ούτε για τηλεφωνία).

aa144
23-11-08, 19:00
Ναὶ μοῦ τὸ ἔδωσε ὁ ΟΤΕ, πῶς ὅμως; Ἀπὸ τὶς πολλὲς φορὲς ποὺ πῆγα, μὲ λυπήθηκε ἕνας καλὸς ἄνθρωπος καὶ μοῦ εἶπε:«-Ἔλα σὲ λίγες ἡμέρες ποὺ θὰ ἔχω παραλάβει κάτι Thomson». Ἔτσι κι ἔγινε. Καὶ ἀπὸ τὸ πρῶτό μου μήνυμα ἀκόμα νὰ ἀποσυνδεθῇ!!!!!!!



Δοκίμασέ το και στα (έως) 24.

Madvil
23-11-08, 19:55
δεν παίζει ρόλο το ενσύρματο ή ασύρματο ρουτερ. Η παρεμβολή είναι στη γραμμή, στη συχνότητα της γραμμής, στο σήμα της γραμμής.
(βέβαια μπορει αν έχεις ασύρματο, να εχεις και εκει παρεμβολή, αλλά αυτό ειναι άλλο θέμα.)

Ακριβώς αυτή την ανταπόκριση περίμενα γιατί οι περισσότεροι θαμώνες του forum ( όχι όλοι ) έχουν την ψευδαίσθηση του "τα πάντα δεν λειτουργούν σωστά και παντού υπάρχουν προβλήματα". Όπως υπάρχουν κακές περιπτώσεις έτσι και καλές.

Νά'σαι καλά, zeta. :oneup:

zeta
23-11-08, 19:59
Ακριβώς αυτή την ανταπόκριση περίμενα γιατί οι περισσότεροι θαμώνες του forum ( όχι όλοι ) έχουν την ψευδαίσθηση του "τα πάντα δεν λειτουργούν σωστά και παντού υπάρχουν προβλήματα". Όπως υπάρχουν κακές περιπτώσεις έτσι και καλές.

Νά'σαι καλά, zeta. :oneup:

και συ να σαι καλά.
(και η γραμμή σου:oneup:)

yannis74
23-11-08, 21:03
παιδιες μια εωτηση. ειχα κ γω συνεχεις αποσυνδεσεις ( 8Mbit) και αποφασια να αλλαξω ρουτερ.χρησιμοποιουσα το speedtouch 536v6 κ τωρα εχω παρει ενα ασυρματο το οποιο εκανα γκαφα γιατι ειναι μονο για PTSN γραμμη ενω εγω εχω ISDN.γινεται να αλλαξω τη γραμμη σε ptsn??δινω κ τα στοιχεια της γραμμης:
Uptime: 0 days, 0:09:39
Modulation: G.992.1 Annex B
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 380 / 8.168
Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 8,5 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 19,5 / 28,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 31,0 / 14,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 2 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 2.438 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 7
HEC Errors (Up/Down): 0 / 2

Madvil
24-11-08, 02:05
παιδιες μια εωτηση. ειχα κ γω συνεχεις αποσυνδεσεις ( 8Mbit) και αποφασια να αλλαξω ρουτερ.χρησιμοποιουσα το speedtouch 536v6 κ τωρα εχω παρει ενα ασυρματο το οποιο εκανα γκαφα γιατι ειναι μονο για PTSN γραμμη ενω εγω εχω ISDN.γινεται να αλλαξω τη γραμμη σε ptsn??δινω κ τα στοιχεια της γραμμης:
wall of stats crits you for 234324.


Οκ, βασικά μπορεί να υπάρχει λύση, αυτή την ώρα όμως είμαι λίγο χάλι μαύρο και είναι περασμένη η ώρα...

Δεν γνωρίζω το ασύρματο που έχεις αλλά, μπορείς να κάνεις bridging και να χρησιμοποιήσεις το ασύρματο σου μόνο τοπικά, χωρίς να κάνει αυτό την σύνδεση στο internet. Αλλά όπως είπα, μπορεί να κάνω και λάθος... :oops:

warjo
24-11-08, 10:47
Που λέτε ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ σήμερα έκανε τις μετρήσεις του.. Όχι ότι βρήκε κάτι διαφορετικό από τον προηγούμενο (αλλά τι να πεις αν δεν το δουν με τα μάτια τους... :p). Η γραμμή μου ήταν μια χαρά μου είπε να τη ρίξουμε στα 8 .. του είπα και στα 4 και στα 2 να την ρίξουμε.. αλλα την είχα στα 8 ένα μήνα και αποσυνδέσεις είχα πάλι...

Τέλος μου είπε για παρεμβολές! :hmm: Για λάμπες φθορισμού και τέτοια.. επιστημονικά σενάρια.. και μετά από πολύ μπλα μπλα θα έρθει αύριο είπε να μου αλλάξει γραμμή / χαλκό (τώρα τι ακριβώς συμβαίνει δεν πολύ κατάλαβα... αλλά είναι κάτι διαφορετικό από τις άλλες ενέργειες και ακούγεται ωραίο) Ελπίζω να αλλάξει κάτι

megahead13
24-11-08, 14:19
και μετά από πολύ μπλα μπλα θα έρθει αύριο είπε να μου αλλάξει γραμμή / χαλκό (τώρα τι ακριβώς συμβαίνει δεν πολύ κατάλαβα... αλλά είναι κάτι διαφορετικό από τις άλλες ενέργειες και ακούγεται ωραίο)
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
:respekt: :respekt: :respekt:

Κάτι σα να δοκιμάζεις διαφορετικά πράγματα στο... :whistle: ένα πράμα!

ΥΓ Μην παρεξηγήσεις. Κι εγώ μια από τα ίδια είμαι με τις αποσυνδέσεις... αλλά αν δεν το ρίξουμε και στην πλάκα... :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.