PDA

Επιστροφή στο Forum : E-shopping



aesir
24-05-04, 20:15
Εκτός από τα e-shop, infoshop, ram-shop, cosmodata υπάρχουν άλλα για pc hardware στην Ελλάδα που να έχουν παραγγελία online και παράδοση με courier?

XTCgr
24-05-04, 20:30
hacshop & checkmate

panos72
24-05-04, 20:35
aesir, DSL_worshipper, κάνετε που κάνετε τον κόπο, βάλτε τα τουλάχιστον link :D

aesir
24-05-04, 20:37
panos72, www μπροστά και gr πίσω... :mrgreen:

www.e-shop.gr
www.infoshop.gr
www.ram-shop.gr
www.entercom.gr

XTCgr
24-05-04, 20:46
www.mgmanager.gr
www.chekcmate.gr
www.hacshop.gr

aesir
24-05-04, 20:51
DSL_worshipper, Το mgmanager στέλνει με αντικαταβολή;

XTCgr
24-05-04, 20:53
:? δεν είμαι σίγουρος αν στέλνει με αντικαταβολή

HellV1L
24-05-04, 20:54
sorry που αλλάζω κάπως τη συζήτηση αλλά η checkmate είναι πολύ παπατζήδες ρε παιδιά... κοιτάξτε διαφορές με τιμές από καταστήματα του εξωτερικού...

aesir
24-05-04, 21:01
LewnDoS, Αστα να πάνε. Κάτσε και σε λίγο θα ανοίξω thread με online shops Αγγλίας... χεχε

XTCgr
24-05-04, 21:28
απο τιμές η checkmate είναι φαρμακείο....λίγα είναι αυτά που έχει σε φυσιολογικές τιμές

dantouan
24-05-04, 22:10
Ε ενταξει ρε παιδια ειναι μονοπωλιο και την εχουν δει λιγο.......

dantouan
24-05-04, 22:13
Παιδια μηπως ξεχασαμε και (τους αλλους κλεφτες αλλα και πρωτοπορους στο on-line shopping),το πλαισιο;:P

www.plaisio.gr

aesir
24-05-04, 22:13
Γι'αυτό τσεκάρετε και τα εξής από Αγγλία που στέλνουν και Ελλάδα:

www.chillblast.com
www.extremecooling.co.uk
www.overclock.co.uk
www.overclockers.co.uk
www.gladiatorcomputers.com

HellV1L
24-05-04, 23:24
καλα μιλαμε το πιο τρανταχτο παραδειγμα για τη βλακεια που τους δερνει(checkmate) ειναι το ψυκτικο(water) της zalman Zalman
Reserator1...

plaisio: 169.48+18%
checkmate:190+18%

XTCgr
24-05-04, 23:39
που να συγκρίνεις και τα άλλα watercooling kits...πχ το waterchill της asetek

lazar
25-05-04, 02:00
LewnDoS, Αστα να πάνε. Κάτσε και σε λίγο θα ανοίξω thread με online shops Αγγλίας... χεχε

καλή ιδέα :D

aesir
25-05-04, 02:03
LewnDoS, Αστα να πάνε. Κάτσε και σε λίγο θα ανοίξω thread με online shops Αγγλίας... χεχε

καλή ιδέα :D

Τελικά τα έβαλα όλα εδώ, όποιος ξέρει και άλλα ας προσθέσει... :wink:

SubAngel
25-05-04, 17:29
aesir,
Το mgmanager στέλνει αντικαταβολή με courier. Αλλά απ' ό,τι έχω καταλάβει η τιμή είναι στανταρ 15 ευρώ ασχέτως ύψους παραγγελίας..(για Θεσσαλονίκη τουλάχιστον)

profitis
02-06-04, 11:37
Tα online shops απο Αγγλικα,δεχονται αγορες με καταθεση σε τραπεζα?Επισης ποια ειναι η ισοτιμια λιρας με € :roll: :roll: ??

Πληρωνεις τιποτα για τελωνειο η κατι αλλο extra?Πληρωνεις βεβαια τον Vat(αντιστοιχος φπα) ,ε?

aesir
02-06-04, 11:55
Tα online shops απο Αγγλικα,δεχονται αγορες με καταθεση σε τραπεζα?Επισης ποια ειναι η ισοτιμια λιρας με € :roll: :roll: ??

Πληρωνεις τιποτα για τελωνειο η κατι αλλο extra?Πληρωνεις βεβαια τον Vat(αντιστοιχος φπα) ,ε?

Κάποια από αυτά δέχονται κατάθεση. Δεν έχεις πιστωτική ή διστάζεις να την χρησιμοποιήσεις online;

Δεν πληρώνεις τίποτα για τελωνείο αφού είναι ΕΕ, έρχονται το πολύ σε 5 εργάσιμες, και το VAT είναι ήδη εκεί πληρωμένο. Η αντιστοιχία λιρας με ευρω είναι 1.5 χοντρικά (οτι τιμές βλέπεις x 1.5).

profitis
02-06-04, 12:03
Eχουν ο πατερας μου αλλα εκτος στο οτι δεν την χρησιμοποιει καθολου αποκλειεται να μου τη δωσει ειδικα για onlne....H καταθεση γινεται σε καποιες απο τις Ελληνικες τραπεζες φανταζομαι,ε?Δεν πληρωνεις ομως και καποια προμηθεια στην τραπεζα?Ετσι ξερω.......Δεν το καταλαβα αυτο που ειπες για το VAT..Eνοεις οτι η τιμη του το συμπεριλαμβανει /.?

aesir
02-06-04, 12:18
profitis δεν κινδυνεύεις να την χρησιμοποιήσεις οnline, εγώ κάνω online shopping 10 χρόνια τώρα σχεδόν. Και σαφώς αυτά τα μαγαζιά δεν είναι αμφιβόλου αξιοπιστίας.

Από κει και πέρα το να καταθέσεις νομίζω σε λογαριασμό που θα σου δώσουν νομίζω οτι έχει κάποια μικροέξοδα δυστυχώς.

Περι VAT, σε όλα τα sites θα δεις να αναγράφεται η τιμή και χωρίς VAT και με VAT Εσύ θα πληρώσεις αυτή με το VAT.

profitis
02-06-04, 12:21
Μωρε,εγω την χρησιμοποιω αμα μου τη δωσουνε....Εδω δεν την χρησιμοποιει κανονικα......Σε μενα θα την δωσει?

aesir
02-06-04, 12:28
profitis Γιατι όχι; Αλλωστε αναγκαίο "κακό" είναι. Και ασφαλής συναλλαγή είναι, και δεν θα τρέχεις στην τράπεζα και με΄τα αντε να κάνουν confirmation οιτ τα έλαβαν και να σου στείλουν το προϊόν, και δεν θα σε χρεώσει τίποτα έξτρα η τράπεζα και νομίζω οτι η ισοτιμία είναι καλύτερη, δεν ξέρω το γιατί. Το βλέπω οταν στο λογαριασμό της κάρτας μου έρχονται οι αγορές από το εξωτερικό.

Εσύ γιατί δεν βγάζεις;

profitis
02-06-04, 12:30
Αμα μπορουσα θα το εκανα!!!!Ειμαι 15 8) ...........Ειχα ακουσει κατι οτι παιζει μια προπληρωμενη καρτα...Απο την τραπεζα Αττικης?Ισχυει?Γινεται δουλεια με αυτην?
Οι διαφορες στις τιμες παντως δεν ειναι τεραστιες....

aesir
02-06-04, 12:39
profitis Δεν ξέρω για τις προπληρωμένες, αλλά αν είναι VISA τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Οι τιμές έχουν μια διαφορά, αλλά σημασία έχιε οτι μπορείς να βρεις hardware που είτε δεν υπάρχει εδώ, ειτε θα έρθει ως συνήθως στην Ελλαδα αργοπορημένα...

Aramil
06-11-05, 02:35
Σκοπεύω να αγοράσω καινούργιο σύστημα και κάνω μια διεξοδική έρευνα αγοράς.Κατέληξα στο εξής συμπέρασμα: Ότι απο e-shops(κυρίως ελληνικά αλλά και ξένα) το κόστος βγαίνει μέχρι και 15 euro λιγοότερο.Δεν έχω κάνει ποτε αγορές μέσω Internet και 8α ήθελα να ζητήσω τις εμπειρίες σας.Ποια μαγαζιά συστήνετε(κυρίως ελληνικά αλλά και ξένα),ποιά είναι αξιόπιστα,αν όντως συμφέρει να αγοράσω μέσω Internet κτλ.

vasmak
06-11-05, 03:09
Η διαφορα των 15 ευρο ειναι ειναι μικρη για να ψωνισεις απο ξενο e-shop , αξιοπιστο παντως ειναι το pixmania.com απο το οποιο εχω παρει πραγματα χωρις προβλημα.
Απο ελληνικα το e-shop.gr που εχω προσωπικη εμπειρια χωρις προβληματα.

metalmike
06-11-05, 03:28
Ενταξει,το "χωρις προβλημα" ειναι καπως σχετικο!Δεν ξερεις ποτε τι γινεται,μπορει να παρεις κατι και να ειναι ενταξει και αλλη φορα να παρεις κατι αλλο που να εχει προβλημα,δεν ξερεις τι θα σου κατσει,εξαλλου μηχανηματα ειναι ολα και προβληματα παντα μπορει να υπαρξουν για διαφορους λογους!Το θεμα ειναι παιρνεις κατι απο ενα e-shop και σου βγαινει προβληματικο,τι κανεις μετα;Στειλ'το πισω,τρεχα γυρευε,φασαρια...:evil: !Κατα τ'αλλα ειναι καλη φαση,ποιο φθηνα σου βγαινει οτι παρεις,μεγαλυτερη ποικοιλια κουλουπου κουλουπου...!Απο ξενα δεν ξερω,απο ελληνικα κλασικα το e-shop(ανοιξε και ενα κοντα στο σπιτι μου εδω στη λαμια που σπουδαζω οποτε ειμαι τζετ για οτι χρειαστω:thumb_dup )!Οποτε προχωρα σε αγορες απο γνωστα παντα e-shops αφοβα!Αμα ειναι να σου κατσει κατι προβληματικο θα σου κατσει απ'οπου και να το παρεις!;)

John_Nastos
06-11-05, 18:31
Αν η διαφορά είναι μόνο €15, εγώ προτείνω κάποιο ελληνικό μαγαζί που θα έχει σαν πλεονέκτημα χαμηλότερα έξοδα αποστολής αλλά και μια μεγαλύτερη αμεσότητα επικοινωνίας σε περίπτωση καποιου προβλήματος.

Εγώ έχω αγοράσει αρκετά εξαρτήματα από το e-shop.gr και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Έχω παραητρήσει ότι έχουν αρκετά μεγάλη ποικιλία από προϊόντα καθώς και καλές τιμές. Συνήθως πληρώνω με αντικαταβολή και παραλαμβάνω τα εξαρτήμτα από κάποιο e-shop point ώστε να γλυτώνω τα έξοδα αποστολής.

Crosstalk
06-11-05, 20:47
Στα αξιοπιστα e-shops να προσθέσω και το www.edirect.gr !

Aramil
06-11-05, 21:35
Μια αλλη ερωτησούλα τωρα...Αν πάρω PC μέσω internet να παραγγείλω τα κομμάτια ένα ένα και να το συνδέσω εγώ ή να το παραγγείλω έτοιμο?

nickolas2005
06-11-05, 21:49
Μια αλλη ερωτησούλα τωρα...Αν πάρω PC μέσω internet να παραγγείλω τα κομμάτια ένα ένα και να το συνδέσω εγώ ή να το παραγγείλω έτοιμο?

Γνώμη μου είναι ότι αν ξέρεις να στήνεις Pc να το κάνεις μόνος σου...


Aλήθεια απο την Alienware.co.uk έχει αγοράσει κανείς?

@ ADSLgr.com All rights reserved.