PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με εξωτερικό δίσκο



FREEDOMMAN
18-11-08, 19:07
ο εξωτερικός δίσκος κάνει συχνές επανεκκινήσεις. Δε μπορώ να καταλάβω τι γίνετε

crypter
18-11-08, 19:13
με τι καλωδιο/θυρα συνδεεται;
εχει εξωτερικη τροφοδοσια;
ποσο καιρο τον εχεις;

FREEDOMMAN
18-11-08, 19:18
έχει εξωτερική τροφοδοσία
Τον συνδέω με usb 2 και τον έχω περίπου 2-3 χρόνια. Εκεί που ακούω ένα κομμάτι κάνει αυτόματη εκτέλεση ξαφνικά μόνος του.

FREEDOMMAN
22-11-08, 12:50
καμια ιδεα ρε παιδια?

Dr-PsychoGR
23-11-08, 11:26
για κάνε ένα έλεγχο για bad sectors να δούμε σε τι κατάσταση βρίσκεται ο δίσκος :hmm:

FREEDOMMAN
23-11-08, 12:31
μου έβγαζε ένα σχετικό μήνυμα και έκανα ανίχνευση και ανάκτηση κατεστραμμένων τομέων δίσκου το πρόβλημα λύθηκε αλλά τώρα όταν ξεκινά δε μου κάνει αυτόματη εκτέλεση

Dr-PsychoGR
23-11-08, 12:51
Κάνε ανάκτηση κατεστραμμένων τομέων με o&o defrag..

Τσέκαρε για ιούς κλτπ επίσης..

FREEDOMMAN
23-11-08, 13:24
Να σε ρωτήσω κάτι μιας και το ανάφερες. Δεν έχω κανένα πρόγραμμα για ιούς σάλταρα μετά από αυτό και τα έβγαλα όλα είχα το nod 32 , spybotsd , Lavasoft - Ad-Aware 2008 Professional και το SpywareBlaster 4.1. επειδή έχω ένα Pentium 4 cpu 2.66 και 256 ram. Μου κρέμαγε και μετά από αυτό το πρόβλημα τα έβγαλα όλα εσύ τι προτείνεις?

Dr-PsychoGR
23-11-08, 13:30
Εγώ έχω Kaspersky 2009 και Spybot Search n Destroy..

FREEDOMMAN
23-11-08, 13:35
Τον είχα και εγώ αλλά ήταν βαρύς και τον έβγαλα το πρόβλημα είναι ότι αυτά τα προγράμματα κάνουν συνέχεα scan και σε γονατίζουν.

Dr-PsychoGR
23-11-08, 14:11
αν θες μπορείς να το ρυθμίσεις να μην κάνει συνέχεια scan...

αλλά καλό είναι να κάνει συνέχεια scan και να έχει active protection :)

FREEDOMMAN
23-11-08, 15:18
ναι σηγουρα αλλα εχει και κοστος τη ταχυτητα σου ομως

konc
23-11-08, 19:29
ο δίσκος πιθανότατα χαλάει... πάρε backup, τσέκαρέ τον με τα διαγνωστικά του κατασκευαστή και ετοιμάσου για καινούργιο

tsigarid
24-11-08, 07:17
Μήπως απλά πεθαίνει το τροφοδοτικό του εξωτερικού κουτιού; Αν ο δίσκος κάνει επανεκινήσσεις, πιο πιθανό για πρόβλημα κουτιού μου φαίνεται παρά για πρόβλημα του δίσκου. Βάλε και ένα antivirus, αν και πολύ αμφιβάλλω ότι αυτό είναι το πρόβλημά σου στη συγκεκριμένη περίπτωση ;)

Ducklord
24-11-08, 07:39
Όταν λέμε πως "ένα πρόγραμμα αντιμετώπισης ιών κάνει συνέχεια έλεγχο" ΔΕΝ εννοείται πως "διαβάζει συνέχεια το δίσκο" αλλά τη μνήμη. Άλλο πράγμα η ανίχνευση του δίσκου, άλλο το να "παραμένει ενεργό" - στη δεύτερη περίπτωση απλώς ελέγχει ότι διαβάζεται και γράφεται στο δίσκο εκείνη τη στιγμή. Άρα, μάλλον δεν "κουράζουν" και τόσο το δίσκο σου. Αντίθετα... καταστροφή είναι τα προγράμματα ανασυγκρότησης (defragmenters) που υποστηρίζουν "live" ανασυγκρότηση δίσκων (με πρώτο και καλύτερο/χειρότερο το Diskeeper).

Προτείνω να ψάξεις και να κατεβάσεις ένα προγραμματάκι γνωστό ως Hard Disk Sentinel και να δεις μέσα από αυτό τα στοιχεία του δίσκου σου. Οι ίδιοι οι δίσκοι περιέχουν συστήματα αυτοδιάγνωσης εδώ και αρκετά χρόνια, οπότε αυτό θα τα "διαβάσει" και θα σου πει τόσο "τι παίζει" με bad sectors κ.λπ. όσο και την κατάσταση του SMART του δίσκου σου, μια γενική εκτίμηση του "πόση `ζωή` του απομένει" κ.λπ. Αν όλα φάινονται μια χαρά μέσα από το πρόγραμμα, αλλά ο δίσκος επιμένει να εμφανίζει πρόβλημα, μάλλον όντως έχεις πρόβλημα τροφοδοσίας.

Φιλικά
Ducklord

FREEDOMMAN
25-11-08, 22:08
Φίλε μου το βρήκα αυτό το πρόγραμμα αλλά όχι κανονικό. Μου έλεγε ζωή 100% αλλά με το πρόγραμμα της Western Digital μου βγάζει Not available. Βέβαια δεν έχω κάποιο πρόβλημα τώρα. Έκανα scan για ιούς και όλα οκ μόνο αυτό που μου βγάζει από το πρόγραμμα της Western Digital. Μήπως μπορείς να μου πεις από πού θα κατεβάσω το Hard Disk Sentinel ολόκληρο?
Σε ευχαριστώ για τι βοήθεια.

Ducklord
27-11-08, 03:02
Όχι, διότι η ερώτηση σου μπορεί να μεταφραστεί και ως "πες μου από που να κατεβάσω πειρατικό λογισμικό". Σε αυτό... λυπάμαι, you're on your own (και εγκυκλοπαιδικά αναφέρω πως απαγορεύεται και από τους κανόνες του adslgr).

Επιπλέον όμως, δεν χρειάζεσαι την πλήρη έκδοση - η free παρουσιάζει τις πληροφορίες που χρειάζεσαι για την κατάσταση των δίσκων. Η "πλήρης" απλά επιτρέπει κάποια παραπάνω τεστ και παρουσιάζει πρόσθετες πληροφορίες.

Σύμφωνα με ότι είπες για τους δίσκους, τώρα, από ότι φαίνεται είσαι οκ. Άρα, αν συνεχίσεις να έχεις πρόβλημα, ΜΑΛΛΟΝ είναι θέμα τροφοδοσίας (ποτέ δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος).

Φιλικά
Ducklord

FREEDOMMAN
27-11-08, 03:21
Καλησπέρα φίλε μου. Με το πρόγραμμα μου το δείχνει οκ και δεν έχω κανένα εμφανές πρόβλημα τον έλεγξα και για ιούς αλλά όλα μια χαρά το μόνο που με βάζει σε σκέψεις είναι ότι με το πρόγραμμα για έλεγχο δίσκων της Western Digital μου βγάζει Not available

........Auto merged post: FREEDOMMAN πρόσθεσε 5 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Λες να μετρήσω τη τάση που μου δίνει η πλακέτα του κουτιού του σκληρού στο σκληρό?
Πρέπει να είναι η μια 12v και η άλλη 5v?

Ducklord
27-11-08, 20:33
Κοίτα, το πρόγραμμα της WD είναι φτιαγμένο για "εσωτερικούς" δίσκους. Όταν προσπαθεί να διαβάσει εξωτερικό δίσκο, μπορεί να τον βλέπει σαν "USB Device" και όχι με την πραγματική "ταυτότητα" του. Αυτό έχω πάθει και εγώ με ένα πλαίσιο δίσκου της Sharkoon που αν και είναι κορυφή για αυτό που το ήθελα, δεν "παρουσιάζεται" σαν πραγματικός δίσκος, αλλά με κάποιο περίεργο τρόπο ως "συσκευή αποθήκευσης USB" (ούτε καν φλασάκι). Αποτέλεσμα, να μη μπορώ να χρησιμοποιήσω στους δίσκους εργαλεία όπως όλα τα προγράμματα της Acronis.
Συμπέρασμα... Μην ανησυχείς: ΜΑΛΛΟΝ όλα είναι μια χαρά (δε βάζω και το αυτί μου στον πάγο - ή κάτι τέτοιο)... Τώρα, όσον αφορά στο ρεύμα... Αν είναι "τρισημισάρης" (3,5''), δεν δοκιμάζεις να τον συνδέσεις "κατευθείαν" στο PC, χωρίς το κουτί, να τον δουν με το καλό και τα εργαλεία της WD; Αν είναι διομισάρης... Δεν γνωρίζω, πραγματικά συγνώμη, δεν μπορώ να φανταστώ να σου προτείνω κάτι.

Εγκυκλοπαιδικά, πάντως, το "SMART" που σου αναφέρει το Hard Disk Sentinel (αν όντως σου το ανέφερε - αλλιώς ψάξε για "HD SMART MONITORING TOOL" στο Google για να βρεις προγράμματα για αυτή τη δουλειά) είναι ένα standard στο χώρο των δίσκων και ΔΕΝ είναι "κάποιο τεστ που γίνεται από την εφαρμογή", αλλά διαγνωστικό που βρίσκεται ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ το δίσκο. Κοινώς, ότι σου πει το ένα πρόγραμμα, το ίδιο θα σου πει και το άλλο (απλά "διαβάζουν" και "παρουσιάζουν" στην οθόνη ότι τους "λέει" ο δίσκος). Κοινώς, αν το SMART σου λέει "όλα είναι μέλι-γάλα", τότε μάλλον είσαι οκ.

Φιλικά
Ducklord

Υ.Γ.: Ξεχάστηκα... Πάνε οι τρόποι μου... ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ και σε εσένα αγαπητέ! Σόρυ, η... βιασύνη, το άγχος, το στρες, η παχυσαρκία... Ξέρεις... :-)

FREEDOMMAN
28-11-08, 03:34
Μη ζητάς συγγνώμη εγώ σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.
Στο overview μου βγάζει performance 100% excellent
Και στο health 100% excellent. Και ακριβώς από κάτω σε ένα παράθυρο που έχει
The hard disk status is perfect. Problematic or weak sectors wwere not found and there are no spin up or data transfer errors.
Στο smart δεν εμφανίζει καμία πληροφορία. Ενώ για τον εσωτερικό δίσκο εμφανίζει. (όλα οκ)
Τελικά ενεργοποίησα την επιλογή smart όπως μου είπες και όλα εντάξει άρα δεν υπάρχει πρόβλημα. Και πάλι σε ευχαριστώ για τη βοήθεια σου

Ducklord
28-11-08, 08:42
no problem, για αυτό ήμαστε εδώ αγαπητέ...
Να προτείνω, βέβαια, αφού εμφανίστηκε ΙΧΝΟΣ προβλήματος, να κάνεις καλού-κακού ένα backup αν έχεις τίποτα πολύτιμο στο δίσκο. Εντάξει, όλα φαίνονται μια χαρά, αλλά... "καλύτερα να είμαστε σίγουροι"! ;-)

Φιλικά
Ducklord

orfeas25
28-11-08, 11:18
Καλημερα σε ολους!εχω κ εγω ενα προβλημα με τον εξωτερικο σκληρο μου...wd 750gb.λοιπον εχθες καθομουν στο pc και ειπα να κανω ενα check στον εξωτερικο μια και τον εχω κανενα χρονο περιπου...τι ηθελα και το εκανα?εκτος του οτι μου εβγαλε οτι ειχα αρκετα κατεστραμενα αρχεια(χωρις ποτε ο δισκος να εχει προβλημα..ουτε κολληματα ουτε τπτ) οταν πηγα να τον ανοιξω φακελους με ταινιες μουσικη και φωτο απο 10-20-30 gb που ηταν τα μετετρεψε σε 32 kb και δεν ανοιγουν πλεον..ομως στην χωριτικοτητα του δισκου φαινοντα οσα γιγα ειχα κ πριν..μπορει καποις να με βοηθησει?:(

Ducklord
28-11-08, 12:20
Ας προσπαθήσουμε... Πρώτα απ' όλα: 2,5'';;; 3,5'';;; Μπορείς να τον βγάλεις από το case και να τον βάλεις "απευθείας" στο PC;

Όπως και να έχει, έχε πρόχειρο έναν άλλο δίσκο με μπόλικο χώρο - ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ "ΨΑΞΕΙΣ" ΑΥΤΟΝ (όσο δουλεύει, τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να μη σώσεις ποτέ -ΑΝ καταφέρεις να σώσεις- τα αρχεία σου).

Το καλύτερο είναι να αγοράσεις το πρόγραμμα rStudio ή το Easy Recovery Professional και με αυτά να ολοκληρώσεις ένα πλήρες scan του δίσκου. Στο τέλος θα βρουν μπόλικα αρχεία και θα προσπαθήσουν να τα ανακτήσουν σε έναν άλλο δίσκο.

Εναλλακτικά, μόνο αν τον στείλεις σε εταιρεία ανάκτησης δεδομένων.

Μην περιμένεις πάντως πως υπάρχει κάποιο μαγικό κουμπάκι ή κάποια ρύθμιση που με ένα κλικ θα σου σώσει τα πάντα... Δυστυχώς, η απώλεια δεδομένων είναι άσχημη φάση, ειδικά αν έχει "χτυπήσει" hardware. Όπως και να έχει, ΜΗΝ κάνεις το λάθος αφού (αν) σώσεις τα όποια αρχεία σου, να... λυπηθείς τα 750GB και να αρχίσεις πάλι να τον χρησιμοποιείς. Δώσ'του φούντο!

Να προτείνω επίσης να ΜΗΝ χρησιμοποιείτε εξωτερικό "φορητό" δίσκο για μόνιμη αποθήκευση και συντήρηση δεδομένων. Όποιος θέλει την ευελιξία του βάλε-βγάλε, μπορεί να προτιμήσει μια θήκη της Sharkoon στην οποία οι δίσκοι μπαίνουν "σαν δισκέτες", οπότε τους συνδέεις "χύμα" (χωρίς πλαίσιο ή συμπράγκαλα), γράφεις ότι θες, τους αποσυνδέεις (αφού κάνεις disconnect/power down) και μετά τους φυλάς σε ένα σημείο χωρίς σκόνη, υγρασία, τρελή ζέστη, πιθανότητα κραδασμών κ.λπ...

Φιλικά
Ducklord

orfeas25
28-11-08, 12:38
καταρχας σε ευχαριστω που ασχολεισαι μαζι μου...ο δισκος ειναι 3,5!αν τον αφησω εξωτερικο ως εχει δηλαδη υπαρχει προβλημα αν του κανω σψαν με το προγραμματακι που ειπες?

Ducklord
28-11-08, 12:45
1. Σταματήστε τα "ευχαριστώ"! Να πάρει, δεν είμαι η μητέρα Τερέζα! Ωωωωωχου! :-)

2. Όχι, δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλά είναι καλύτερα να υπάρχει "άμεση επικοινωνία", κυρίως για λόγους ταχύτητας και σωστής μεταφοράς δεδομένων (εκτός αν συνδέεται με e-Sata). Χονδρικά, μπορείς να πεις πως η USB έχει περίπου τη μισή ταχύτητα από τις IDE και SATA θύρες, και άρα ο δίσκος θα πρέπει να "δουλέψει περισσότερο" για να μεταφέρει τα ίδια δεδομένα... Και αν το πρόβλημα είναι μηχανικό, όσο δουλεύει, τόσο "χάνεις πράμα" - οπότε θέλεις η διαδικασία να ολοκληρωθεί το συντομότερο δυνατόν.

ΕΠΙΠΛΕΟΝ, κάποια προγράμματα αντιμετωπίζουν διαφορετικά ένα δίσκο από ένα φλασάκι ή μια κάρτα μνήμης. Ανάλογα λοιπόν με το interface του εξωτερικού case, ο δίσκος σου ίσως παρουσιάζεται στον υπολογιστή ως δίσκος, ίσως όμως και ως "ένα πολύ-πολύ-μεγάλο-φλασάκι", ως ένα "άγνωστης-ταυτότητας-αποθηκευτικό-μέσο-με-βύσμα-γιουεζμπί-στο-πλάι" ή ως εγγράψιμη μπανάνα. Δεν γνωρίζω... Αν, όμως, "φαίνεται" ως δίσκος και τα προγράμματα τον βλέπουν, δεν έχεις πρόβλημα.

Για ότι μπορώ να βοηθήσω, μου λέτε...

Φιλικά
Ducklord

FREEDOMMAN
28-11-08, 18:55
Να προτείνω επίσης να ΜΗΝ χρησιμοποιείτε εξωτερικό "φορητό" δίσκο για μόνιμη αποθήκευση και συντήρηση δεδομένων. Όποιος θέλει την ευελιξία του βάλε-βγάλε, μπορεί να προτιμήσει μια θήκη της Sharkoon στην οποία οι δίσκοι μπαίνουν "σαν δισκέτες", οπότε τους συνδέεις "χύμα" (χωρίς πλαίσιο ή συμπράγκαλα), γράφεις ότι θες, τους αποσυνδέεις (αφού κάνεις disconnect/power down) και μετά τους φυλάς σε ένα σημείο χωρίς σκόνη, υγρασία, τρελή ζέστη, πιθανότητα κραδασμών κ.λπ...

Ρε φιλαράκι όταν θες όμως να μεταφέρεις κάπα αρχεία πως θα το κάνεις?
Με τον εξωτερικό έχεις την ευκολία να συνδέεις το δίσκο σε όπιο pc θέλεις εύκολα.
Ο εξωτερικός μου είναι sata υπάρχει κάποιος μετατροπέας για να τον βάλω μέσα στο κουτί?

Ducklord
29-11-08, 04:03
Είπα να μην χρησιμοποιείτε "τυπικό" εξωτερικό δίσκο για ΜΟΝΙΜΗ αποθήκευση πολύτιμων δεδομένων. Σκέψου το: δεν είναι και ότι καλύτερο να έχεις σημαντικά αρχεία σε ένα ευαίσθητο κουτί που το κουβαλάς μαζί σου πάνω-κάτω, ενώ πάντα υπάρχει πιθανότητα να χτυπήσει, να βραχεί, να "τριφτεί" για τα καλά στα ρούχα σου (στατικός ηλεκτρισμός, όχι και ότι καλύτερο)... Got it; Δεν είπα πως "είναι άχρηστοι", αλλά πως δεν πρέπει να φυλάς σε αυτούς κάτι που θέλεις να κρατήσεις μακροπρόθεσμα. Όπως είπες και εσύ, ο σκοπός τους είναι η ΜΕΤΑΦΟΡΑ αρχείων.

Τώρα, όσο για τη σύνδεση στο PC σου, αν τον συνδέεις μέσω e-Sata, δεν έχει νόημα να τον βάλεις εσωτερικό - ήδη θα αναγνωρίζεται ως "εσωτερικός" (το εξωτερικό με το εσωτερικό Sata είναι σχεδόν πανομοιότυπο). Όταν λες "συνδέεται με Sata", αυτό φαντάζομαι πως εννοείς, σωστά;

Φιλικά
Ducklord

tsigarid
29-11-08, 04:51
Είπα να μην χρησιμοποιείτε "τυπικό" εξωτερικό δίσκο για ΜΟΝΙΜΗ αποθήκευση πολύτιμων δεδομένων. Σκέψου το: δεν είναι και ότι καλύτερο να έχεις σημαντικά αρχεία σε ένα ευαίσθητο κουτί που το κουβαλάς μαζί σου πάνω-κάτω, ενώ πάντα υπάρχει πιθανότητα να χτυπήσει, να βραχεί, να "τριφτεί" για τα καλά στα ρούχα σου (στατικός ηλεκτρισμός, όχι και ότι καλύτερο)... Got it; Δεν είπα πως "είναι άχρηστοι", αλλά πως δεν πρέπει να φυλάς σε αυτούς κάτι που θέλεις να κρατήσεις μακροπρόθεσμα. Όπως είπες και εσύ, ο σκοπός τους είναι η ΜΕΤΑΦΟΡΑ αρχείων.

Τώρα, όσο για τη σύνδεση στο PC σου, αν τον συνδέεις μέσω e-Sata, δεν έχει νόημα να τον βάλεις εσωτερικό - ήδη θα αναγνωρίζεται ως "εσωτερικός" (το εξωτερικό με το εσωτερικό Sata είναι σχεδόν πανομοιότυπο). Όταν λες "συνδέεται με Sata", αυτό φαντάζομαι πως εννοείς, σωστά;

Φιλικά
Ducklord
Τι λύση προτείνεις όμως για φορητούς υπολογιστές που δεν μπορείς να βάλεις εσωτερικό δίσκο; :hmm:

orfeas25
29-11-08, 11:09
λοιπον πηρα το easyrecovery τωρα τι κανω?οι φακελοι που ειχα εχοθν μετατραπει σε 32κβ.

crypter
29-11-08, 11:13
λοιπον πηρα το easyrecovery τωρα τι κανω?οι φακελοι που ειχα εχοθν μετατραπει σε 32κβ.

Tο τρεξες το προγραμμα να ψαξει για κατεστραμμενα αρχεια στον δισκο; τι σου εμφανισε;

orfeas25
29-11-08, 11:18
ποιο απο ολα τα test να κανω?drive test?

crypter
29-11-08, 11:23
Νομιζω στο υπομενου file repair πρεπει να ψαξεις αρχικα για να διορθωσεις την δομη των φακελων, αν δεν ειναι αυτο τοτε στην καρτελα data recovery θα προσπαθησεις να ανακτησεις τα δεδομενα σου με το advanced recovery.

orfeas25
29-11-08, 11:42
ok!σε 9 ωρες θα ξερω....

........Auto merged post: orfeas25 πρόσθεσε 0 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια

Ducklord
29-11-08, 18:14
@tsigarid: Έχεις δίκιο, αλλά μάλλον και εγώ δεν ξεκαθάρισα το τι ακριβώς εννοούσα (η αλήθεια είναι πως βαριόμουν να αναλύω το... σκεπτικό μου): δεν είναι και ότι καλύτερο να έχεις πολύτιμα δεδομένα σε ένα μικρό και εύκολο στη μετακίνηση αλλά και ευαίσθητο στο οποιοδήποτε... κοπάνημα, σε υψηλές θερμοκρασίες - και κα-νε-να "κουτάκι" για δίσκο δεν έχει ικανοποιητική ψύξη για να τον χρησιμοποιείς 24/7 αξιόπιστα - ειδικά στη χώρα μας με τα δροσερά καλοκαιράκια μας. Αν χρησιμοποιείς περιστασιακά έναν εξωτερικό για να αποθηκεύεις και κρατάς τα δεδομένα σου, και μετά τον "φυλάς" σε κάποιο ασφαλές σημείο, ή αν είσαι σίγουρος πως δεν κινδυνεύει από κοπανήματα και πτώσεις και ΔΕΝ τον έχεις ανοιχτό μέρα-νύχτα, τότε δεν έχεις πρόβλημα. Και πάλι, θα προτιμούσα να προσθέσω εξωτερικούς 3,5'' σε ειδικά case και να τους "φυλάω" όταν ξεμπερδεύω με τη χρήση τους (τι θα "προτιμούσα", αυτό κάνω με το laptop)...

@orfeas25: όπως (ορθώς) με πρόλαβε ο crypter. Πρόσεξε πως έχει και ένα τεστ (δεν θυμάμαι πως το λέει, σόρυ) που λέει οτι ψάχνει στη "raw" δομή του δίσκου, και όχι βάσει κάποιου filesystem. Αν ΔΕΝ σώσεις τα αρχεία σου με άλλο τρόπο, μπορείς να δοκιμάσεις και αυτό - αλλά πρόσεξε πως σε πολλές περιπτώσεις ναι μεν θα σου σώσει τα δεδομένα, αλλά ακριβώς όπως ήταν τα αρχεία..! Τι σημαίνει αυτό; Πως, για παράδειγμα, μπορεί μετά από αυτό να βρεις 4 αρχεία μεγέθους 700MBs το καθένα που ΔΕΝ θα έχουν κατάληξη AVI και ΔΕΝ θα έχουν όνομα "τελευταία πειρατική ταινία με λεμούριους που κατέβασε ο μπόμπιρας χωρίς να το γνωρίζω.DVDRiP.ΔεμπέστεροΓκρουπ.H264"... Εκεί, πρέπει να... μαντέψεις και να τους αλλάξεις το όνομα μόνος σου. Αν μιλάμε για χιλιάδες επί χιλιάδων μικρά αρχεία δίχως όνομα, από τα οποία μάλιστα τα 2/3 δεν λειτουργούν (αν είσαι ΠΟΛΥ άτυχος)... Άστα... Για αυτό πληρώνονται αδρά οι εταιρείες ανάκτησης δεδομένων.

Φιλικά
Ducklord

@ ADSLgr.com All rights reserved.