PDA

Επιστροφή στο Forum : Πάλι έβρεξε....



dbal
18-11-08, 20:25
Μετά την χθεσινή νεροποντή στην Αττική, σήμερα το τηλέφωνο κάνει ένα διαρκές παράσιτο τύπου βροχής που ακούω ευτυχώς μόνο εγώ στην διάρκεια της συνομιλίας και συν τοις άλλοις όταν κάποιος με καλεί, το τηλέφωνο κουδουνίζει για 2 δευτερόλεπτα, η γραμμή ανοίγει από μόνη της και μετά κανείς δεν ακούει κανέναν....Όλα αυτά Π.Φάληρο, DSLAM Ιπποδρόμου
Άλλος κανείς οπουδήποτε?

ΥΓ: εννοείται οτι δεν πήρα τηλ. στο customer care - τσάμπα κόπος...Το πρόβλημα λογικά θα αποκατασταθεί από μόνο του, απλά συμπεραίνουμε οτι η ποιότητα κατασκευής του ιδιόκτητου έχει ακόμα δρόμο να διανύσει...

theopan
18-11-08, 21:15
Μετά την χθεσινή νεροποντή στην Αττική, σήμερα το τηλέφωνο κάνει ένα διαρκές παράσιτο τύπου βροχής που ακούω ευτυχώς μόνο εγώ στην διάρκεια της συνομιλίας και συν τοις άλλοις όταν κάποιος με καλεί, το τηλέφωνο κουδουνίζει για 2 δευτερόλεπτα, η γραμμή ανοίγει από μόνη της και μετά κανείς δεν ακούει κανέναν....Όλα αυτά Π.Φάληρο, DSLAM Ιπποδρόμου
Άλλος κανείς οπουδήποτε?

ΥΓ: εννοείται οτι δεν πήρα τηλ. στο customer care - τσάμπα κόπος...Το πρόβλημα λογικά θα αποκατασταθεί από μόνο του, απλά συμπεραίνουμε οτι η ποιότητα κατασκευής του ιδιόκτητου έχει ακόμα δρόμο να διανύσει...

Εκτός και αν έβρεξε ...μέσα στο dslam, αυτό δύσκολα μπορεί να είναι πρόβλημα της forthnet. Πάρε τηλέφωνο τέλος πάντων να δοθεί βλάβη στον ΟΤΕ, ή κάνε υπομονή και θα αποκατασταθεί. Πάντα συνέβαιναν αυτά.

nnn
18-11-08, 21:25
Ίσως κάπου στην διαδρομή του καλωδίου πλημύρισε κάποιο φρεάτιο και βραχυκυκλώνει.

jimran47
18-11-08, 21:25
Εδώ κανένα πρόβλημα.

powerthunder
18-11-08, 21:27
Έχει κάνεις σήμερα αποσυνδέσεις γενικά στην adsl;

Έχουν παρουσιαστεί σήμερα κάποιες αποσυνδέσεις.

NexusGS
18-11-08, 21:54
Εκτός και αν πήραν το ποτηστήρι και πότιζαν το DSLAM φταίει η Forthnet, αλλιώς είναι 1000% ΟΤΕ το πρόβλημα. Εγώ πιστεύω επίσης ότι το πρόβλημα είναι στο ΚΑΦΑΟ. Άμα ήταν στο Α/Κ τότε θα είχαν όλοι πρόβλημα. Στείλε email στην Forthnet και πες τους το να δηλώσουν βλάβη.

Επίσης, επειδή μάλλον δεν το γνωρίζεις, από το Α/Κ συνεγκατάστασης, και πιο συγκεκριμένα απο τον ενδιάμεσο κατανεμητή μέχρι την εισαγωγή - box στο σπίτι σου είναι δίκτυο του ΟΤΕ. Για αυτό και δηλώνει βλάβες στον ΟΤΕ. Από το Α/Κ και πέρα (μέχρι το NOC της Εταιρείας) είναι ιδιόκτητο δίκτυο του κάθε παρόχου, που αν εξαιρέσουμε κάνα πρόβλημα στις κάρτες POTS και ADSL γενικά δεν "χαλάει" έτσι εύκολα. Αυτά...

sgavros
18-11-08, 22:06
Στην Κοζάνη τα ίδια, κι απο κει που δεν είχα ιντερνετ (τα γνωστά προβλήματα) πάει και το τηλέφωνο από το μεσημέρι!!! Δήλωσα βλάβη και μου λένε "θα δούμε Πέμπτη με Παρασκευή!!!!" Ευτυχώς είναι αναμένο το τζάκι και στέλνω σήματα με καπνό. Στην Ελλάς του 2008!

andreasermones
18-11-08, 22:12
Στην Κοζάνη τα ίδια, κι απο κει που δεν είχα ιντερνετ (τα γνωστά προβλήματα) πάει και το τηλέφωνο από το μεσημέρι!!! Δήλωσα βλάβη και μου λένε "θα δούμε Πέμπτη με Παρασκευή!!!!" Ευτυχώς είναι αναμένο το τζάκι και στέλνω σήματα με καπνό. Στην Ελλάς του 2008!

αστα να πανε φιλε...και γω το ιδιο προβλημα το δικτυο μου ειναι εναεριο και με καθε αερα τρεχω να μαζευω καλωδια...κουραγιο παιδιαααα...:p:):rofl:

HELL_pegaSOS
18-11-08, 22:12
μεταβροχικό σύνδρομο...;)


:rofl:

dbal
18-11-08, 23:48
Επίσης, επειδή μάλλον δεν το γνωρίζεις, από το Α/Κ συνεγκατάστασης, και πιο συγκεκριμένα απο τον ενδιάμεσο κατανεμητή μέχρι την εισαγωγή - box στο σπίτι σου είναι δίκτυο του ΟΤΕ. Για αυτό και δηλώνει βλάβες στον ΟΤΕ. Από το Α/Κ και πέρα (μέχρι το NOC της Εταιρείας) είναι ιδιόκτητο δίκτυο του κάθε παρόχου, που αν εξαιρέσουμε κάνα πρόβλημα στις κάρτες POTS και ADSL γενικά δεν "χαλάει" έτσι εύκολα. Αυτά...

Κι εγώ λατρεύω την θεωρία περί τηλεφωνίας και Ξέρω καλά οτι ιδιόκτητα δίκτυα επί της ουσίας (που να φτάνουν στην πρίζα του σπιτιού μου) δεν υπάρχουν στην χώρα πλην ΠΟΤΕ και οτι ο όρος είναι εν πολλοίς καταχρηστικός και διαφημιστικός. Δεν έχω όμως καμμία διαβεβαίωση από κανέναν (ούτε και από εσένα) οτι το πρόβλημα αφορά το ένα ή το άλλο κομμάτι που αφορά την σύνδεση μου οπότε εγω κάθε δικαίωμα να το παρατηρώ γιατί απλά έχει ξανασυμβεί 2-3 φορές και μόνο επί Forthnet τον τελευταίο 1,5 χρόνο .....Τώρα, για το ποιό κομμάτι της διαδρομής της σύνδεσης ευθύνεται....δεν μου φαίνεται και πολύ δύσκολο να το συμπεράνω...

ΥΓ: Aυτά τα λεει ένας απόλυτα συνειδητοποιημένος χρήστης ιδιωτικού παρόχου που πολύ θα ψάξετε για να βρείτε post εύκολης γκρίνιας στο forum...

........Auto merged post: dbal πρόσθεσε 12 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ίσως κάπου στην διαδρομή του καλωδίου πλημύρισε κάποιο φρεάτιο και βραχυκυκλώνει.

Αυτό πέρασε από το μυαλό μου εξαρχής και το θεωρώ μια πολύ λογική εξήγηση. Γι' αυτό και μίλησα για την δομή του ιδιόκτητου - γιατί αφορά το κομμάτι από το DSLAM και μακρύτερα - οχι προς το σπίτι που είναι διαδρομή ΟΤΕ

aa144
18-11-08, 23:59
Με τη βροχή συμβαίνουν αυτά, αν πάθει κάτι το τμήμα από το DSLAM και πέρα προς τον κορμό του δικτύου του παρόχου, τότε θα επηρεαστούν όλοι σε αυτό το DSLAM αλλά ο κάθε χρήστης δεν θα χάσει το συγχρονισμό του, ούτε θα υπάρξει μεταβολή στα στοιχεία της σύνδεσης, αφού το τμήμα DSLAM - ρούτερ δεν έχει πρόβλημα και λειτουργεί κανονικά.

Αν γίνει ζημιά από το DSLAM μέχρι το ρούτερ του χρήστη, που είναι και το συντριπτικά πιθανότερο, τότε θα έχεις αποσυγχρονισμούς και μεταβολή των στοιχείων της σύνδεσης. Εκεί είτε περιμένεις να πάει ο ΟΤΕ να το φτιάξει, είτε περιμένεις να στεγνώσει, ότι συμβεί πρώτο.

morris13
19-11-08, 00:07
αυτο με τα παρασιτα στις βροχες στο τηλεφωνο και τα προβληματα με διακοπες στο νετ ειναι καθαρα θεμα ΚΑΦΑΟ και οχι dslam η οτι αλλο σκεφτητε μπορει να εχεις προβλημα οταν εχεις και οτε ακομα δεν εχει σχεση ο παροχος αν το καφαο που εισαι κουμπωμενος ειναι μισαχοιχτο και δεν ειναι σε καμια στοα η σε καμια στεγη να καλυπτεται και μπαινουν νερα μεσα η και ακομα υγρασια αμα δεν ειναι καλα σφραγισμενο ειναι δυνατον να μην εχεις προβλημα; ευτυχως σε αυτο που ειμαι ειναι σφραγισμενο καλα και δεν παιρνει νερο και υγρασια ενω ενα αλλο πιο κατω απο εκει που μενω ειναι σε μια γωνια πεζοδρομιου μισανοιστο μπανει νερο και υγρασια και ειδικα σε καταιγιδες αναθεμα πως εχουν τηλεφωνο αυτοι αρα υπομονη μεχρι να στεγνωση η φιλοτιμιθει ο οτε να το φτιαξει η καποιος απο την πουκατοικια να το σφραγισει

hel
19-11-08, 00:14
Μιλάμε για κακοσυντηρημένα ΚΑΦΑΟ , ανοιχτά για να ξεπλένονται από τα νερά της βροχής και να καθαρίζουν οι γραμμές μας μετά :)

cyber_fiber
19-11-08, 00:43
Μιλάμε για κακοσυντηρημένα ΚΑΦΑΟ , ανοιχτά για να ξεπλένονται από τα νερά της βροχής και να καθαρίζουν οι γραμμές μας μετά :)


αμα ειναι ετσι τοτε παω να ανοιξω το ΚΑΦΑΟ της γειτονιας μου..:rofl::rofl:

oekab1992
19-11-08, 01:52
σε ένα κολλητό κοντά στο σπίτι μου ίδια γραμμή με εμένα, μετά τις βροχές κάνει όλη μέρα ασταμάτητα αποσύνδεση καθε 2-5 λεπτά. Δηλώσαμε τεχνική βλάβη αλλά εις μάτην. Περιμένει ακόμα το άγιο φώς. Τον βλέπω τώρα που μπαινοβγαίνει στο msn και έχει βάλει όνομα ενα ειδικό υβριστικό προς 4νετ!!!! Εμένα πάλι εμένα τίποτα δεν με επηρεάζει εδώ, παραδόξως είδα και 13170 απο τα 12800 που είχα κολλήσει μήνες τώρα.

miltmaster3
19-11-08, 18:19
αμα ειναι ετσι τοτε παω να ανοιξω το ΚΑΦΑΟ της γειτονιας μου..:rofl::rofl:

παρε και μια φορητη σομπα !!!
πατρα πολυ νερο αλλα κανενα προβλημα

moots
19-11-08, 18:26
Δεν ηξερα που να ποσταρω, ή πως να ανοιξω δικο μου θρεντ. Τεσπα εδω και μερικες μερες εχω συνεχομενα disconnects, δεν ξερω αν φταιει ο καιρος που τελευταια ειναι βροχερος ή κατι αλλο. Αυτα ειναι τα στοιχεια μου

Link Information

Uptime: 0 days, 0:02:06
Modulation: G.992.5 Annex B
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 256 / 4.092
Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 18,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 27,5 / 45,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 21,0 / 6,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 65 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 19.895 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 156 / 31
HEC Errors (Up/Down): 25.872 / 17


Αν μπορει καποιος να βοηθησει θα ειμαι υποχρεος

miltmaster3
19-11-08, 18:29
Δεν ηξερα που να ποσταρω, ή πως να ανοιξω δικο μου θρεντ. Τεσπα εδω και μερικες μερες εχω συνεχομενα disconnects, δεν ξερω αν φταιει ο καιρος που τελευταια ειναι βροχερος ή κατι αλλο. Αυτα ειναι τα στοιχεια μου

Link Information

Uptime: 0 days, 0:02:06
Modulation: G.992.5 Annex B
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 256 / 4.092
Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 18,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 27,5 / 45,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 21,0 / 6,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 65 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 19.895 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 156 / 31
HEC Errors (Up/Down): 25.872 / 17


Αν μπορει καποιος να βοηθησει θα ειμαι υποχρεος

βαλε και ενα διαγραμμα

moots
19-11-08, 18:35
Τι διαγραμμα? Με δουλευεις ετσι? Μη και εχω τον πονο μου. Ξεχασα να πω οτι εχω το speedtouch 536 v6

miltmaster3
19-11-08, 18:43
φιλε πες μας περιοχη! ποσο καιρο εισαι στο δικτυο! τι συνχ ειχες πριν
το λεμε ..... φτιαξτε το προφιλ σας να ξερουμε τι γινετε
πεταμε πριζες (Π)οτε αμα εχουμε ...... βαζουμε router στην κεντρικη πριζα χωρις τπτ αλλο

moots
19-11-08, 18:54
Ειμαι Χιο, 4km μακρια απο το κεντρο, τωρα οσο αφορα το ποσο ειμαι στο δικτυο....δεν θυμαμαι, αλλα ειμαι πολυ καιρο λογω του οτι παντα ηθελα να εχω οτι πιο τελευταιο, γι'αυτο και λουζομαι παγια isdn, adsl και ετσι. Ειχα 384 οταν adsl eixan 15000 ατομα στην Ελλαδα! (ξερω, δεν σας ενδιαφερει αυτο) Μετα πηγα στα 1024, απο αναβαθμιση πηγε 2.048 και μετα ηθελα 24άρα αλλα μου ειπαν οτι ειναι απαγορευτικο, εδω που μενω. Εδω 8 που προσπαθησα ειχα χιλια δυο προβληματα και αναγκαστικά, εμεινα στα 4.
Παντως στα 4mbps ειμαι μισο χρονο τωρα, αλλα απο προχτες-αντιπροχτες με εχει ταραξει. Πηρα στο 1242 και πηγε να μου πει να βαλω απ'ευ8ειας το μοντεμ στον τοιχο (ξερετε τι εννοω) αλλα της ειπα οτι το εχω ηδη κανει και μου ειπε να παρω το 121. Το οποιο το πηρα αλλα απο χθες δεν ειδα διαφορά

miltmaster3
19-11-08, 19:22
Ειμαι Χιο, 4km μακρια απο το κεντρο, τωρα οσο αφορα το ποσο ειμαι στο δικτυο....δεν θυμαμαι, αλλα ειμαι πολυ καιρο λογω του οτι παντα ηθελα να εχω οτι πιο τελευταιο, γι'αυτο και λουζομαι παγια isdn, adsl και ετσι. Ειχα 384 οταν adsl eixan 15000 ατομα στην Ελλαδα! (ξερω, δεν σας ενδιαφερει αυτο) Μετα πηγα στα 1024, απο αναβαθμιση πηγε 2.048 και μετα ηθελα 24άρα αλλα μου ειπαν οτι ειναι απαγορευτικο, εδω που μενω. Εδω 8 που προσπαθησα ειχα χιλια δυο προβληματα και αναγκαστικά, εμεινα στα 4.
Παντως στα 4mbps ειμαι μισο χρονο τωρα, αλλα απο προχτες-αντιπροχτες με εχει ταραξει. Πηρα στο 1242 και πηγε να μου πει να βαλω απ'ευ8ειας το μοντεμ στον τοιχο (ξερετε τι εννοω) αλλα της ειπα οτι το εχω ηδη κανει και μου ειπε να παρω το 121. Το οποιο το πηρα αλλα απο χθες δεν ειδα διαφορά

τοτε κοιτα και στο tab του (π)Οτε να δεις και οι αλλοι τι λενε

dbal
20-11-08, 01:15
:clap: Μήπως πάτε το θέμα λίγο :offtopic:

Lagman
20-11-08, 11:11
Μιλάμε για κακοσυντηρημένα ΚΑΦΑΟ , ανοιχτά για να ξεπλένονται από τα νερά της βροχής και να καθαρίζουν οι γραμμές μας μετά :)

έχεις αποδείξεις για αυτό που λες ; η απλά δυσφημίζεις τον ΟΤΕ

Μια μέρα που έβρεχε είδα αυτό το κουτί του ΟΤΕ πώς σας φαίνεται ;

gourdo
20-11-08, 11:28
Απο την Δευτέρα δεν έχω τηλέφωνο στην Καλλιθέα ουτε ιντερνετ φυσικά.Ο λόγος?Κάποιοι ανεγκέφαλοι της ΔΕΠΑ περνάγανε αγωγό και χτυπήσανε το καλώδιο του ΟΤΕ!!:sorry::sorry::sorry::evil::evil::evil:

hel
20-11-08, 11:40
έχεις αποδείξεις για αυτό που λες ; η απλά δυσφημίζεις τον ΟΤΕ

Μια μέρα που έβρεχε είδα αυτό το κουτί του ΟΤΕ πώς σας φαίνεται ;

Τώρα πλάκα κάνεις;
Είναι σε όλους γνωστό ότι τα ΚΑΦΑΟ είναι σκουριασμένα και παρατημένα σε αρκετές περιοχές. Θα σου φέρω φωτογραφίες.

Lagman
20-11-08, 15:20
Τώρα πλάκα κάνεις;
Είναι σε όλους γνωστό ότι τα ΚΑΦΑΟ είναι σκουριασμένα και παρατημένα σε αρκετές περιοχές. Θα σου φέρω φωτογραφίες.

Θέλω φωτογραφίες οπωσδήποτε !!

miltmaster3
20-11-08, 15:44
έχεις αποδείξεις για αυτό που λες ; η απλά δυσφημίζεις τον ΟΤΕ

Μια μέρα που έβρεχε είδα αυτό το κουτί του ΟΤΕ πώς σας φαίνεται ;

τι λες τωρα !!!!!!!! και μετα μας φταιει η FORTHNET :down:

JULIANIK
20-11-08, 17:02
τι λες τωρα !!!!!!!! και μετα μας φταιει η FORTHNET :down:
δηλαδη αυτα δεν τα γνωριζε η φορθνετ, οταν υποσχοταν εως 24;
και στην τελικη εγω με τη φορθνετ υπεγραψα συμβολαιο. οχι με το θεο της βροχης, ουτε με τον οτε.
(οχι οτι το χάλι της συνεχους και ατελειωτης υποβαθμισης, οφειλεται επειδη εβρεξε μια μερα, αλλα κουβεντα να γινεται....)

Η υποθεση μου θυμιζει ενα μπογιατζη που ηθελε να πληρωθει το ημερομισθιο, παροτι δεν ειχε φερει μπογιες,
γιατι ο προμηθευτης του ξεμεινε λεει και δεν εβρισκε αλλου... :blink:

dbal
20-11-08, 19:06
Εννοείται οτι όλα πλέον είναι μια χαρά σε οτι αφορά όσα περιγράφω στο αρχικό post-στεγνώσαμε....
Ευχαριστώ για το feedback όλων, ελπίζω να βγήκαν ορισμένα χρήσιμα συμπεράσματα, διαβάζοντας με καθαρό μυαλό και χωρίς προκαταλήψεις

Lagman
24-11-08, 11:11
Τώρα πλάκα κάνεις;
Είναι σε όλους γνωστό ότι τα ΚΑΦΑΟ είναι σκουριασμένα και παρατημένα σε αρκετές περιοχές. Θα σου φέρω φωτογραφίες.


ακόμα περιμένω τις φωτογραφίες να μας δείξεις .

Til3tSiO
24-11-08, 16:36
Πάω να πάρω κανένα νάιλον να σκεπάσω το καφάο…. :rofl:

famous-walker
24-11-08, 22:50
Λέτε λόγω βροχών να έχασα και' γω 5 MBPS συγχρονισμού; Από 14 έπεσα στα 9.5 και τώρα στα 8.5...

hel
25-11-08, 10:27
ακόμα περιμένω τις φωτογραφίες να μας δείξεις .

Αυτές τις ημέρες βρέχει και δεν πολυβγαίνω έξω να βγάζω φωτογραφίες:p
Βρήκα 2 χαλασμένα καφάο είναι η αλήθεια, αλλά υπήρχαν οι νέοι τους αντικαταστάτες ακριβώς δίπλα, οπότε δεν μετράει.

Lagman
25-11-08, 10:39
Αυτές τις ημέρες βρέχει και δεν πολυβγαίνω έξω να βγάζω φωτογραφίες:p
Βρήκα 2 χαλασμένα καφάο είναι η αλήθεια, αλλά υπήρχαν οι νέοι τους αντικαταστάτες ακριβώς δίπλα, οπότε δεν μετράει.
είναι όμορφο γεγονός να βάζουν νέα καφαο , βγάλε φωτογραφίες !! πρέπει να τις αποθανατίζουμε τέτοιες στιγμές .

Lagman
26-11-08, 11:37
αν είναι κάπως έτσι το κουτί σκουριασμένο και μπαίνουν και νερά μέσα πιστεύω πως μια χαρά θα παίζει και η adsl

@ ADSLgr.com All rights reserved.