PDA

Επιστροφή στο Forum : splitter & εγκατάσταση απο τον πελάτη.



IlliGoS
29-10-03, 02:27
Σε περίπτωση πού κάνεις μόνος σου την εγκατάσταση, ο splitter/φίλτρο είναι δωρεάν απο τον ΟΤΕ ή πρέπει να τον αγοράσεις; Στο oteshop αναφέρει οτι περιλάμβανεται στα τέλη αλλά δεν ξεκαθαρίζει αν περιλαμβάνεται στα τέλη ενεργοποίησης ή στα τέλη εγκατάστασης.

Σε περίπτωση που ισχύει το δεύτερο πόσο κοστίζει και απο πού μπορώ να τον προμηθευτώ(Θεσσαλονίκη);

Ευχαριστώ

tolisp
29-10-03, 05:11
Profanws to splitter einai dwro apo ton OTE an plirwseis ton eksoplismo pou sou proteinei kai tin egkatastasi.... pantws ena zyxel kanei 17.5e kai mallon einai kalitero apo to antistoixo tis intracom ;)

Desperado
29-10-03, 05:13
Oποια ευγενικη και με γνωσεις ψυχη υπαρχει εκει εξω που μπορει να απαντησει στο παραπανω ερωτημα θα εκτιμιθει. Σε περιπτωση που το φιλτρο το παιρνεις απο καπου, σε τι ειδους μαγαζι πρεπει να κοιταξουμε?

sdikr
29-10-03, 05:16
Στον ΟΤΕ της γειτονιας σας, αλλα το πρωτο φιλτρο/spliter ειναι δωρεαν απο τον ΟΤΕ με την ενεργοποιηση της γραμμης.
Στην Θεσ/νικη δεν εχω βρει καπου να δινουν φιλτρο (περαν ΟΤΕ) απο αθηνα υπαρχουν και η digital sigma, mgmanager ψαξε σε αλλα ποστ να βρεις τα σωστα λινκ
φιλικα

Desperado
29-10-03, 05:35
ευχαριστω πολυ θα το κοιταξω.

xenbast_
29-10-03, 12:57
ρε μην γράφει ο καθένας την μ@λ@κία του... το σπλίτερ/φίλτρο δίνεται δωρεάν από τον ΟΤΕ (συμπεριλαμβάνεται στο τέλος ενεργοποίησης)

επίσης το ζύξελ σπλίτερ είναι εσωτερικά ακριβώς το ίδιο με το κοκαλοσπλίτερ

troll
29-10-03, 13:44
ρε μην γράφει ο καθένας την μ@λ@κία του... το σπλίτερ/φίλτρο δίνεται δωρεάν από τον ΟΤΕ (συμπεριλαμβάνεται στο τέλος ενεργοποίησης)

Εσύ πήρες δωρεάν σπλιτερ από το ΟΤΕ ενώ δεν πλήρωσες εγκατάσταση;



επίσης το ζύξελ σπλίτερ είναι εσωτερικά ακριβώς το ίδιο με το κοκαλοσπλίτερ

Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι δα και καμία τρομέρη τεχνολογία για να έχει διαφοροποιήσεις δηλαδή τι περιμένεις να έχει μέσα χρυσά κυκλώματα.

Πως είσαι τόσο σίγουρος για αυτό που λες έχεις προσωπική πείρα ;;;

fumantsu
29-10-03, 16:59
εγω παντως δεν εχω δει κοκκαλοspliter. Siemens ειναι απο οτι ξερω.

thman
29-10-03, 17:00
Εμενα παντως παιδια που εκανα την εγκατασταση μονος μου πριν κανα μηνα μου το χρεωσαν το splitter της Siemens

Phat-T
29-10-03, 17:16
emena mou eipan pos tha mou to steiloun me courier, TA EKSODA DIKA TOUS!!!
den pisteua t 'aftia moy. Kai meno kai athina.

kai me eksoplismo kai egatastasi dikia moy. Prepei na po pos den exei erthei akoma, apo deytera perimeno.

fonakste na sas ta dosoun tzamba...
emena me rotisan pantws... apo 134 panta.

georgeadams
29-10-03, 21:27
Πάντως στην ανανεωμένη on-line αίτηση στο http://www.oteshop.gr/home/adslwizard.htm αν ΔΕΝ ζητήσεις modem/εγκατάσταση, δεν γράφει πουθενά για spliter ή φίλτρο :(

tolisp
30-10-03, 03:18
To splitter EXEI timi apo ton OTE (to anaferei allwste i aitisi) 22.5 e.... pou simainei einai dwrean MONO an kanoun ekeinoi tin topothetisi. Alliws to agorazeis apo to OTEshop tis perioxis sou 22.5e
Enallaktika kikloforoun stin agora (alla kai se online shops sto internet) diaforoi tipoi splitter... egw proteinw to Zyxel to opoio kostizei 17.5 e apo to After Sales service sto Xalandri (210 6896107-exw idi parei 2) kai iparxei kai sto MG manager shop stin Stournari - fantazomai kai alla computeradika tha exoun apla afta ta dio entopisa egw!
A kai parepiptontws i kali poiotita tou splitter PAIZEI rolo... mia matia kai pali sta diafora arthra sto internet tha sas eksigisei to giati....

ktiniatros
30-10-03, 18:01
[quote="tolisp"]To splitter EXEI timi apo ton OTE (to anaferei allwste i aitisi) 22.5 e.... pou simainei einai dwrean MONO an kanoun ekeinoi tin topothetisi. quote]

den einai akrivws etsi..
einai dwrean an pareis to modem apo ton ote.simera pira modem apo ton ote(siemens), egkatastasi monos mou(energopoiisi ekana prin mia vdomada) kai mou to dwsan tsampa.to rwtisa malista prin gia na mai sigouros.

IlliGoS
30-10-03, 18:31
pira modem apo ton ote

Μπορείς να μας πεις από ποιο κατάστημα του οτε το πήρες?

frap
31-10-03, 15:11
Φίλος χθες έκανε αίτηση σε ΟΤΕshop, δεν αγόρασε μοντεμ, αλλά πήρε splitter INTRACOM τζάμπα. Για ψάξτε το λίγο παραπάνω...

-Κ.

sonic
31-10-03, 15:32
Εγω ρε παιδιά πήρα σε OTEshop ,δύο, Μαρούσι, Βρυλλίσια και δεν έχουν .....

frap
31-10-03, 16:24
Άλλο δεν έχουν, άλλο δεν δίνουν...

sonic
31-10-03, 16:33
Μάλλον θα πάω απο εκεί.... θα σας ενημερώσω σχετικά...

ktiniatros
31-10-03, 19:34
egw to pira apo ton ote sti lagkada(stauroupoli-8essaloniki)

not_anonymous
31-10-03, 19:46
Molis pira to 134 ... Splitter tsampa mono me ejoplismo pOTE mou ipan. Kai timi 12 euro.

ariadgr
01-11-03, 03:51
Υπάρχει κάποια επίσημη θέση από τον ΟΤΕ; Γιατί βλέπω ότι ο καθένας έχεις ακούσει άλλα...

Desperado
01-11-03, 05:20
εμενα μου τον εδωσαν τζαμπα με δικο μου εξοπλισμο.καλα ο καθενας εκει μεσα λεει οτι του @#$@#$. ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΟΜΩΣ !!! ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟ !!!! ΑΙΣΧΟΣ

cohones
01-11-03, 05:26
Υπάρχει κάποια επίσημη θέση από τον ΟΤΕ; Γιατί βλέπω ότι ο καθένας έχεις ακούσει άλλα...


ROTFLMAO

Φίλε ariadgr οι λέξεις "επίσημη θέση" και ΟΤΕ δεν πάνε μαζί :D :D

Ακριβώς γιαυτό είμαστε όλοι εδώ και γράφουμε μπας και βγάλουμε κάποια άκρη.

Εγώ σίγουρα ξέρω οτι αν πάρεις modem απο τον ΟΤΕ παίρνεις τζάμπα και το διαχωριστή...

JediMasterMANIAC
01-11-03, 06:34
EMENA O POUSTHS O OTE DEN MOU EDWSE SPLITTER GAMW THN PA***IA TOU!!!! KAI OXI MONO AUTO!!!!! TO AGORASA KIOLAS!! 30 EURO! GAMW TA ....


.... an kai :P to splitter sto dinei o OTE MONO an pareis ton eksoplismo tou (mou to iepan sto 134 prin 5 meres-pou ekana thn aithsh gia dsl-)
GAH!! TI STO.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

alkhs
02-11-03, 03:27
Έκανα αίτηση για σύνδεση adsl και αγόρασα splitter από το κατάστημα Αλυσίδα Αθηνών προς 28 ευρώ την 27/10/2003
Το περίεργο ήταν ότι το oteshop την 26/10/2003 μου έδειχνε ότι δεν υπήρχε διαθέσιμη πόρτα για isdn
Για αυτό μην κοιτάτε εάν υπάρχει στο oteshop διαθέσιμη πόρτα για isdn αλλά να πηγαίνετε στον τοπικό σας οτε

sdikr
02-11-03, 03:32
Τελικα ο ΟΤε βρηκε τροπο να μας τα περνει για την εγκατασταση, ακου εκει 30 ευρω για το spliter!
φιλικα

JediMasterMANIAC
02-11-03, 04:03
ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΟΜΩΣ !!! ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟ !!!! ΑΙΣΧΟΣ
εχεις παει πουθενα αλλου για να το συνατησεις ?:P:P:P

Axilleass
02-11-03, 17:09
Χαμος ...!! Για αυτο και εγω πηγα απο πριν και πηρα ενα Zyxelακι καπου 16-17 € -μου εκαναν και εκπτωση !- για να μην πεσω στην αναγκη του οτε.. :)

kavaliotis
15-11-03, 07:56
Ρε παιδια πλακα μου κανετε? Σημερα πηρα τηλεφωνο στο OTEShop της Θεσσαλονικης (ενα ειναι ολο κι ολο σε ολοκληρη την Θεσσαλονικη) και μου ειπε οτι το πιο φτηνο splitter για PSTN κανει 50 ευρω (της Alcatel) και βεβαια δεν υπαρχει κιολας ετοιμοπαραδοτο και θα πρεπει να περιμενω μια βδομαδα για να ερθει... Παμε καλα???????? Μετα πηρα στον ΟΤΕ στο κεντρο και μου ειπανε οτι σημερα ειναι Σαββατο και αυτος δεν ξερει απο τετοια, παρε Δευτερα... Ε ρε απολυση που θελουνε μερικοι.... Και τωρα τι κανω??? Θα μεινω με την συνδεση στο χερι??? Καπου Θεσσαλονικη που να μπορω να αγορασω ρε παιδια????

Axilleass
15-11-03, 16:02
Εχω πληροφορηθει το μοντεμ δουλευει και χωρις σπλιτερ.. Προβλημα θα εχεις στο τηλεωνο μονο.. Πατρε τηλ την digitalsima και καταρχην ρωτηστε αν εχουν.. Αν δεν εχουν βαλτε τις φωνες.. :) Αν εχουν πειτε οτι στη ΘΕσ/κη δεν βρισκετε, αν ξερουν που να πατε να παρετε κλπ..

Μαθηματικη εξισωση : (τι χαλια ειναι αυτα) Χ 1.000 = .... σαν δεν ντρεπονται !

gy
16-11-03, 07:44
Παιδιά
Σε τ/φ επικοινωνία (14/11) με το κατάστημα του Αγ. Δημητρίου (Αθήνα) μου είπε μια ευγενική κυρία ότι το splitter είναι δωρεάν και για εγκατάσταση από τον πελάτη.
Απλά πρέπει να τονιστεί ότι πρόκειται για νέα εγκατάσταση οπότε κόβουν απόδειξη δωρεάν γιατί αν νομίσουν ότι είναι δεύτερο φίλτρο θα το χρεώσουν.
Δηλαδή στην επικοινωνία μας με τους υπαλλήλους του πΟΤΕ μιλάμε πάντα με απλά λόγια χωρίς τεχνικούς όρους σαν να εξηγούσαμε κάτι στον παπού μας :wink:

trv
16-11-03, 11:04
paidia x8es ekana tin aitisi, kai o ipallilos mou 3eka8arise oti mexri prin ligo kairo to 8ema itan ston aera, oute aftoi i3eran diladi, alla tous ir8e odigia

H odigia apo ton ote leei oti to splitter paei me thn energopoiisi tis grammis, kai oxi me tin egatastasi. Opote apagoreuete na mi sou dwsoun i na se xrewsoun.

(etsi ki alliws 50euro energopoiisi pou akoustike? gia na alla3ei ena kalwdio kai na patisi ena koubi kapoios??)

Gia na 3eka8arisei to 8ema. Kai to 134 apo prox8es afto leei se osous paroun tilefwno. To splitter dwrean me thn energopoiisi.

voudas
17-11-03, 17:53
ρε παιδιά, αφού τέλος ενεργοποίησης ΔΕΝ υπάρχει... μόνο εγκατάστασης 50 ευρώ. αν λοιπόν δεν πληρώσουμε εγκατάσταση και την κάνουμε εμέις, δίνουν δωρεάν σπλίτερ? εμένα που δήλωσα ότι θα κάνω εγώ την εγκατάσταση μου είπαν " αν πάρετε από μας μόντεμ θα πάρετε και σπλίττερ δωρεάν, με μόντεμ του εμπορίου θα πληρώσετε για σπλίττερ και χάνετε φυσικά την υποστήριξη του ΟΤΕ αν έχετε προβλήματα με το μόντεμ που θα πάρετε"

Salvador
17-11-03, 18:40
ρε παιδιά, αφού τέλος ενεργοποίησης ΔΕΝ υπάρχει... μόνο εγκατάστασης 50 ευρώ. αν λοιπόν δεν πληρώσουμε εγκατάσταση και την κάνουμε εμέις, δίνουν δωρεάν σπλίτερ? εμένα που δήλωσα ότι θα κάνω εγώ την εγκατάσταση μου είπαν " αν πάρετε από μας μόντεμ θα πάρετε και σπλίττερ δωρεάν, με μόντεμ του εμπορίου θα πληρώσετε για σπλίττερ και χάνετε φυσικά την υποστήριξη του ΟΤΕ αν έχετε προβλήματα με το μόντεμ που θα πάρετε"

gia na teliosei afto me ta spliter mia kai kali!.Dinete dorean apo ton OTE kai min ksanapostarei kanas alos paparies kai mperdebei ton kosmo.Simera milisa me kapion kai mou eipe oti tha mou to stiloun me courier(eksoda dika tous)ala mpori na argisei ligo.An thelo omos mporo na pao to paro apo ekei dixos problima apla me mia taftotita.Einai mesa sta teli energopoiisis.Kaneis den kaneis tin sindesi monos sou.Agoraseis den agoraseis modem apo aftous.Ante klidoste to to **meno.Oti nane leei o kathenas :evil:

kavaliotis
17-11-03, 21:47
Salvador25 επειδη εγω εκανα ενεργοποιηση στην Καβαλα αλλα ειμαι Σαλονικα τωρα, μπορω λες να παω απο εδω και να το παρω? Γιατι αλλιως μεχρι να μου το στειλουν απο Καβαλα, καλο Πασχα!

voudas
17-11-03, 21:54
ok, και όταν δε θα μου το δίνουν θα πω "μα γιατί? μου το είπε ο salvador25 που του το είπε κάποιος... και μου είπε να σου πω ότι αυτά που λες είναι παπαριές..." και θα μου το δώσει αμέσως...

roker
18-11-03, 06:17
Παιδια γιατι μπερδευουμε τα πραγματα ενω στην ουσια ειναι τοσο απλα στο site του οτε (http://www.oteshop.gr/home/adslconnection.htm)δεν συνδεει που8ενα την εγκατασταση με τον splitter μην σας παιρνουν τα χρηματα σας αδικα.Ειναι υποχρεωμενοι με την ενεργοποιηση να σας δωσουν και ενα splitter η φιλτρο δωρεαν.
Στην αρχη εχει τα τελος ενεργοποιησης και το μηνιαιο παγιο αναλογα με την συνδεση και καταληγει

Tα ανωτέρω τέλη δεν περιλαμβάνουν:

1. ΦΠΑ
2. To κόστος του Modem ADSL που θα εγκαθίσταται στο χώρο σας.
3. Τo κόστος για επιπλέον φίλτρα, πέραν του ενός, που τυχόν χρειαστείτε. Το πρώτο φίλτρο παρέχεται δωρεάν.
4. Τα τέλη που θα σας χρεώνει ο Πάροχος (ISP) για την υπηρεσία του Fast Internet.
Αν επιθυμείτε να παραγγείλετε online modem από τον ΟΤΕ, η εγκατάστασή του γίνεται από συνεργείο ΟΤΕ. Τέλος Εγκατάστασης 50€

Salvador
18-11-03, 08:46
plzzz as teliosei mia kai kali.Molis girisa apo ton OTE thesalonikis Stin ermou me karolou Ntil.Tha pate na mpeite apo ta deksia (oxi apo tin kentriki isodo) sto thirorio kai tha to peksete anetoi.Tha peite pao ston 1o orofo na paralabo ena ADSL splitter.Ston 1o orofo tha rotisete pou einai to tilefoniko kentro(134 ktlp) ekei pera itan enas typos o opoios me eksipiretise apsoga!!!!ala gia afto tha anafero se alo post giati me to pou girisa spiti kai ebala to splitter eida oti anapse kai to lampaki tou net apo to router kai treeeeexo.Tzampa eipame.Den thelei kopo...thelei tropo :wink:

voudas
18-11-03, 09:05
με τί στοιχεία? απλά μια ταυτότητα? ή ήθελαν και κανα λογαριασμό τηλεφώνου?

voudas
18-11-03, 11:30
και τέλος πάντων μόλις γύρισα από το κεντρικό κατάστημα του Πειραιά. αυτοί ΔΕΝ δίνουν τσάμπα σπλίττερ, τσάμπα λένε τα δίνουν μόνο οι τεχνικοί που το φέρνουν σπίτι... ο καθένας ο,τι θέλει λέει... :evil:

Salvador
18-11-03, 19:30
με τί στοιχεία? απλά μια ταυτότητα? ή ήθελαν και κανα λογαριασμό τηλεφώνου?

eixa tin taftotita sto xeri kai oute kan tin eide!!..mou zitise mono ton arithmo tilefonou mou ,onoma kai epitheto.an edina ta stixia kapiou alou aneta eperna oti ithela .pantos thelei mia taftotita .malista mou eipe "sas zitame signomi pou den mporoume na sas kopsoume timologio tora..tha sas to steiloume mazi me ton tilefoniko logariasmo"xexe.mou rthe na tou po "den ga**ete to timologio!!!dose to splitter treleeeeeenome :P

sdikr
18-11-03, 19:35
και τέλος πάντων μόλις γύρισα από το κεντρικό κατάστημα του Πειραιά. αυτοί ΔΕΝ δίνουν τσάμπα σπλίττερ, τσάμπα λένε τα δίνουν μόνο οι τεχνικοί που το φέρνουν σπίτι... ο καθένας ο,τι θέλει λέει... :evil:

Βαλε τους να επισκεφτουν την σελιδα τους στο Oteshop.gr εκει αναφερει καθαρα οτι ο πρωτος διαχωριστης/φιλτρο ειναι δωρεαν.
αν σου πουν οχι ζητα τους το ονομα.
φιλικα

explorer1
19-11-03, 07:14
paidia egw exw parei ena modem apo to plaisio kai to egatestisa monos mou, ebala kai ena diaxwristh kai bgazw mia gramh gia to asyrmato mia gia to stathero kai mia gia to modem, alla otan milaw sto thl kanei ena enoxlhtiko thoribo kai otan ebala ena filtro pou peira apo ton ote mou kobete h adsl.

nnn
19-11-03, 20:07
προς explorer1

αν η γραμμή σου είναι Pstn στην είσοδο του διαχωριστή μπαίνει η γραμμή του οτέ,στο modem μπαίνει το modem και στο phone το τηλέφωνο.

αν θέλεις να βάλεις 2 τηλέφωνα πάνω στην έξοδο phone του διαχωριστή,θα πάρεις ένα απλό splitter(1 είσοδος 2 έξοδοι για τηλέφωνο) και εκεί θα συνδέσεις τις συσκευές σου.

αν έχεις ελεύθερη μπρίζα τηλεφώνου τότε στην έξοδο phone θα βάλεις τη μία συσκευή και στην μπριζα τηλεφώνου μαζί με το φίλτρο την άλλη.

αν είναι isdn τότε η η έξοδος phone πάει στο Netmod και εκεί συνδέεις τις τηλεφωνικές συσκευές σου χωρίς φίλτρο.

Salvador
19-11-03, 20:21
exo PSTN grami kai to DSLAM mou einai siemens.Tous zitisa siemens kai mou to dosan.Exei 3 portes .H mia grafei "line"(ekei sindese to me tin kentriki sou mpriza or kalodio pou exeis gia na pigenei sto tilefono)2h grafei "NT" to sindeeis me to modem,router ADSL kai h 3h leei POTS to sindeeis me tin tilefoniki siskebi sou

AA-Tyrael
20-11-03, 04:41
nai poli cool to siemens splitteraki :-D

Den mplekis kai me ta kalodia :P (ine plug and play :mrgreen: )

sharky
21-11-03, 14:40
+ εγώ με δική μου εγκατάσταση και μοντεμ το απαίτησα και μου το έδωσαν δωρεάν!

UGF_GreekMind
21-11-03, 14:57
Παιδιά... προσέξτε με τα splitters :

http://www.adslgr.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2964

ariadgr
21-11-03, 16:14
Το splitter είναι ΔΩΡΕΑΝ, δηλαδή το έχουμε πληρώσει μαζί με τα τέλη ενεργοποίησης.

@ ADSLgr.com All rights reserved.