PDA

Επιστροφή στο Forum : ετοιμαζομαι και εγω με Tellas



JediMasterMANIAC
29-10-03, 04:10
λοιπον παρεγκειλα και εγω απο το γοθροθνι τον πΟΤΕ dsl και σε 10 μερες θα το εχω (δικο μου εξοπλισμο) αυριο παω για modem (μαλλον το zyxel to prestige 650r 33 ..to dslam της περιοχης μου δεν το ξερω αλλα ελπιζω να μην εχω προβλημα αν ειναι γαυρικο (LOL eimai kai gauros) κοιταξα τα υπολοιπο φορουμ και δεν νομιζω να εχω προβλημα με αυτην την επιλογη .. εκτος αν μου ξεφυγε τιποτα .. τι λετε guys
P.S. Ποση ωρα θελει η ενεργοποιηση του DSL απο την τελλας?

Stilskin
29-10-03, 04:17
dineis ta stoixeia sou kai meta apo 5-10 lepta ola ok.

ermis333
29-10-03, 05:43
Για να δείς σε ποιο DSLAM είσαι δες τι μάρκα είναι τα modem που σου εμφανίζονται στο www.oteshop.gr αφού δώσεις τον αριθμό του τηλ. σου για να δεις αν υπάρχει διαθεσιμότητα σε ADSL στην περιοχή σου.

JediMasterMANIAC
29-10-03, 18:59
WEEEEEEEEEEEEEEEE!! thnx guys shmera parageila to modem :)

JediMasterMANIAC
29-10-03, 19:05
@ ermis το μονο modem που μου εμφανιστηκε ηταν intracom!δηλαδη ΣΚΑΤΑ!... αλλα τουλαχιστον ελπιζω να μην εχω προβλημα .. αν και δεν νομιζω

or1onas
29-10-03, 19:37
Swpa re JediMasterMANIAC!!!
K gw ta idia eida sto site ths ondsl alla aptohtos!!! Phga k phra to Zyxel 650R-31 k de me noiazei tpt!!!! Mia xara 8a douleuoun ola!!! 8etikh skepsh xreiazetai mono!!!! :D

LogZilla
30-10-03, 00:21
Αν ήταν έτσι τι υπάρχουν τα dslams? :D

WinMik
30-10-03, 01:05
Αν ήταν έτσι τι υπάρχουν τα dslams? :D

Μερικά modem είναι συμβατά με περισσότερα από ένα chipset των DSLAM.
Απ' ότι έχω ακούσει τα Zyxel και τα Cisco "τρέχουν" μια χαρά σε όλα τα DSLAM.

LogZilla
30-10-03, 02:10
Ααα οκ τότε :lol:

JediMasterMANIAC
30-10-03, 17:23
YAY!!!! ok then :D το αλλο σας το ειπα ... αλλα θα το ξερετε κανενα καταστημα δεν ειχε adsl modemS :S LOL φαντασου χαλι το παρεγγειλα απο την γραμμη computers (to zyxel prestige 650r 33) 109 euros χωρις ΦΠΑ καλα ειναι .. αν εξαιρεσις το splitter! 30 euros!

JediMasterMANIAC
30-10-03, 17:27
AAAAH! και κατι αλλ μιας και ειδατε τι modem θα παρω οταν εκανα την αιτηση στον πΟΤΕ με ρωτησε για προτωκολλα και τετοια .. του ειπα ετηερνετ και θυρα ετηερνετ σωσττα δεν εκανα .. θελω να ειμαι σιγουρος!!! και ο πΟΤΕ ασ βαλει τον εξοπλισμο στο.... :P ΣΕΜΝΑΑΑ!!! :)

delto
30-10-03, 21:28
Mallon den ekanes kala.

Apo th stigmh pou to zyxel sou einai router me ADSL gia WAN kai trexei PPP to idio, tote PPPoA.

PPPoE 8a xreiazosoun, an to ADSL termatize se kapoio modem kai to PPP to etrexe kapoios allos apo "mesa" (PC 'h router me Ethernet gia WAN).

sdikr
31-10-03, 01:28
To zyxel καθως και ολα τα ρουτερ modem δουλευουν και pppoa και pppoe οποτε προβλημα δεν υπαρχει για το τι διαλεγεις.
Το ζυχελ εχει pppoe client, και μπορεις αν θες να το δουλεψεις σε bridge mode και να εχει το Pppoe call απο τον υπολογιστη
φιλικα

Athlon_XP
31-10-03, 01:42
Και φυσικά τα Zyxel δουλεύουν και στα 3 DSLAM του πΟΤΕ κάτι που θεωρείται πολύ σημαντικό νομίζω.

delto
31-10-03, 14:48
To zyxel καθως και ολα τα ρουτερ modem δουλευουν και pppoa και pppoe οποτε προβλημα δεν υπαρχει για το τι διαλεγεις.
Το ζυχελ εχει pppoe client, και μπορεις αν θες να το δουλεψεις σε bridge mode και να εχει το Pppoe call απο τον υπολογιστη
φιλικα

Opote telika to zhthma einai ean prokeitai na e3uphrethsei ena pc (opote bridge) 'h parapanw (opote router).

(...bebaia kai me ena pc mono mporei na to sthsei ws router)

JediMasterMANIAC
31-10-03, 16:35
YAY!!!!ειμαι κολοφαρδος!

JediMasterMANIAC
31-10-03, 19:40
YAY!!!!! το ΠΗΡΑ!!!!! WEHEE!!!! τωρα μενουν οι μπουρδες του ΟΤΕ :D

JediMasterMANIAC
31-10-03, 20:23
τελως παντων ...τα ετοιμασα.... το κοκκινο καλωδιο δεν παει απο το modem (lan) στο pc μου?το αλλα το λεπτο φευγει απο το splitter στο modem right?

JediMasterMANIAC
31-10-03, 20:25
τελως παντων ...τα ετοιμασα.... το κοκκινο καλωδιο δεν παει απο το modem (lan) στο pc μου?το αλλα το λεπτο φευγει απο το splitter στο modem right?

JediMasterMANIAC
01-11-03, 21:19
Λοπον μολις εκανα την αιτηση στην tellas σε 2-3 ωρες θα εχω dSL :D

Dimitris
02-11-03, 02:55
YAY!!!! ok then :D το αλλο σας το ειπα ... αλλα θα το ξερετε κανενα καταστημα δεν ειχε adsl modemS :S LOL φαντασου χαλι το παρεγγειλα απο την γραμμη computers (to zyxel prestige 650r 33) 109 euros χωρις ΦΠΑ καλα ειναι .. αν εξαιρεσις το splitter! 30 euros!

Εγώ το splitter που παρήγγειλα στο RAMshop (www.ramshop.gr) κόστισε 14 ευρώ :P Το Zyxel 652R-13 180 ευρώ. Όλες οι τιμές είναι με ΦΠΑ 8)

JediMasterMANIAC
02-11-03, 03:53
GAH!!! (gia to splitter)

alkhs
02-11-03, 04:24
Είπα να δοκιμάσω την Τελλας και άνοιξα λογαριασμό η κοπέλα του 13800 ήταν ευγενικότατη (λέω από μέσα μου πέσαμε σε καλή ιδιωτική εταιρεία) αλλά τζίφος και η Τελλας παιδιά είναι μια ΄΄θυγατρική του οτε !!!΄΄γιατί στην πρώτη ερώτηση σε έναν αγενέστατο τεχνικό υπάλληλο εάν δεν περνάω το {Test ADSL(ATM OAM) loopback } σημαίνει ότι ακόμη δεν έχω adsl από τον οτε έπεσε να με φάει γιατί δεν είχα πάρει μόντεμ συμβατό από τον οτε και αυτός δεν ήταν υποχρεωμένος να ξέρει πως δουλεύει το ZyXEL κ.λ.π

Φιλικά ….. alkhs

JediMasterMANIAC
02-11-03, 04:48
ρε φιλε για τον πΟΤΕ μιλαμε τι νομιζες ?:P

alkhs
02-11-03, 05:40
ρε φιλε για τον πΟΤΕ μιλαμε τι νομιζες ?

Από ότι βλέπω από οτε σε τελλας
Δηλαδή από σκατ… σε σκατ…

Φιλικά….alkhs

ermis333
02-11-03, 15:07
Το ότι έπεσες σε ένα μαλάκα δεν σημαίνει πως όλοι οι τεχνικοί της Τελλάς είναι αγενείς, από τη στιγμή που λένε το όνομά τους πρίν στείλε e-mail και κατήγγηλέ τον...

Stilskin
02-11-03, 15:12
Pantos otan ego allaxa apo potenet se tellas den eixa kanena problhma.meta apo 5 lepta hmoun online! :D :D
tora oson afora to helpdesk den to xreiasthka alla exo akousei kala logia gia thn exyphrethsh ths tellas.

JediMasterMANIAC
02-11-03, 16:14
ρε φιλε για τον πΟΤΕ μιλαμε τι νομιζες ?

Από ότι βλέπω από οτε σε τελλας
Δηλαδή από σκατ… σε σκατ…

Φιλικά….alkhs
h tellas δεν ειναι σκατ... :evil: :evil:
αν ΕΤΥΧΕ 1 ΣΤΙΣ 10 που θα παρεισ δεν σημαινει οτι ειναι ολοι μαλακες ... μπορει να επεσες σε κανεναν που ν μαλωσε με την γυναικα του εκεινη την μερα :D :P
Tellas service = το καλυτερο που ξερω μεχρι στιγμης απο οσους εχω παρει τηλ.!

avatarious
02-11-03, 17:53
nai re kai emena den me exipiretisan idiaitera logw tou oti eixa zyxel alla ta genika ta xeran kai itan exipiretikoi tha elega arkei na kopsoun na me rwtane 8 fores to til mou kai to afm kai to onoma?dil iparxei periptwsi na zitisw plirofories gia tin sndromi stin tellas xwris na eimai sindromitis?
anyway kai egw nomizw oti einai simptwmatiko :roll:

Antonis
02-11-03, 18:57
nai re kai emena den me exipiretisan idiaitera logw tou oti eixa zyxel alla ta genika ta xeran kai itan exipiretikoi tha elega arkei na kopsoun na me rwtane 8 fores to til mou kai to afm kai to onoma?dil iparxei periptwsi na zitisw plirofories gia tin sndromi stin tellas xwris na eimai sindromitis?
anyway kai egw nomizw oti einai simptwmatiko :roll:tis erotiseis gia ta stoixeia tis kanoun gia broun ta stoixeia sou, thn kartella sou. pos 8a milane ston aera? prepei na kseroun poios eisai..............!!!!!!!!!!!!! 8)

avatarious
03-11-03, 03:20
fantazomai xeroun poios eimai me to til.i to onoma to afm einai ligo peritto,kala vevaia ayto einai to ligotero pou metraei...

alkhs
03-11-03, 05:00
Παιδιά συγνώμη αν ήμουν σκληρός με την έκφραση σκατ... σε σκατ... αλλά σαν νέος χρήστης που σπάνια συνομιλεί με τα helpdesk ήθελα να κάνω μια ερώτηση μόνο μισού λεπτού για το {Test ADSL(ATM OAM) loopback } που δεν πέρναγα.
Κατέληξα να συνομιλώ επί δεκάλεπτο γιατί δεν έχω μόντεμ συμβατό από τον ΟΤΕ και δεν ήταν υποχρεωμένος να ξέρει αν το ZyXEL είναι συμβατό με τα dslam του ΟΤΕ κ.λ.π.
H πρώτη γνωριμία με το helpdesk της Τελλας ήταν για μένα απογοητευτική δεν ξέρω αν έπεσα σε κακιά στιγμή το μέλλον θα δείξει...........
Παντως στην ζωή η γνώμη για τις υπηρεσίες και τα προϊόντα διαμορφώνονται σιγά - σιγά με τον χρόνο από τους χρήστες ΕΛΕΥΘΕΡΑ και όχι από τις γλυκανάλατες διαφημίσεις και έτσι επιβραβεύονται οι καλοί και οι κακοί μένουν στο πάγκο

Φιλικά.....alkhs

@ ADSLgr.com All rights reserved.