PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ISDN - Δυνατότητα χρήσης AVM Fritzbox



tsalp
19-11-08, 18:31
Στο σπίτι μου διαθέτω γραμμή ISDN OTE, χωρίς MSN. Εξυπηρετεί λόγω των πολλών μελών της οικογένειας. Για την απόκτηση ενδο-επικοινωνίας (που δεν προσφέρεται απευθείας με το NT του OTE, είτε αυτό είναι Intracom είτε Siemens), απέκτησα και ένα απλό, καλό τηλεφωνικό κεντράκι ISDN, το οποίο συνδέεται σε S0-bus.

Το router μου, μάρκας AVM, μοντέλο Fritz!Box Fon 5140, διαθέτει δικό του S0-port, όπου και έχω διασυνδέσει το ISDN κέντρο μου (αντί να το συνδέσω απευθείας στο ΝΤ του ΟΤΕ).

Με κατάλληλα versions του firmware, δοκίμασα και το router μου παίζει καί σε ADSL-over-PSTN (το έλεγξα σε συγγενικό σπίτι που έχει PSTN)

Γυρνώντας στο δίκτυο της Cyta είμαι υποχρεωμένος να συνεχίσω να έχω το ίδιο router, λόγω του S0-port, ώστε να διατηρήσω το τηλεφωνικό μου κέντρο. Δεν ενδιαφέρομαι για ασύρματο δίκτυο ώστε να έχω ανάγκη να ενεργοποιήσω το WiFi router που δίνεται δωρεάν.

Θα μου δώσει η Cyta όλες τις απαραίτητες παραμέτρους ώστε να δηλώσω στο router μου τις δύο τηλεφωνικές γραμμές ως SIP-accounts ?

Ευχαριστώ

CytaRep1
25-11-08, 11:07
Στο σπίτι μου διαθέτω γραμμή ISDN OTE, χωρίς MSN. Εξυπηρετεί λόγω των πολλών μελών της οικογένειας. Για την απόκτηση ενδο-επικοινωνίας (που δεν προσφέρεται απευθείας με το NT του OTE, είτε αυτό είναι Intracom είτε Siemens), απέκτησα και ένα απλό, καλό τηλεφωνικό κεντράκι ISDN, το οποίο συνδέεται σε S0-bus.

Το router μου, μάρκας AVM, μοντέλο Fritz!Box Fon 5140, διαθέτει δικό του S0-port, όπου και έχω διασυνδέσει το ISDN κέντρο μου (αντί να το συνδέσω απευθείας στο ΝΤ του ΟΤΕ).

Με κατάλληλα versions του firmware, δοκίμασα και το router μου παίζει καί σε ADSL-over-PSTN (το έλεγξα σε συγγενικό σπίτι που έχει PSTN)

Γυρνώντας στο δίκτυο της Cyta είμαι υποχρεωμένος να συνεχίσω να έχω το ίδιο router, λόγω του S0-port, ώστε να διατηρήσω το τηλεφωνικό μου κέντρο. Δεν ενδιαφέρομαι για ασύρματο δίκτυο ώστε να έχω ανάγκη να ενεργοποιήσω το WiFi router που δίνεται δωρεάν.

Θα μου δώσει η Cyta όλες τις απαραίτητες παραμέτρους ώστε να δηλώσω στο router μου τις δύο τηλεφωνικές γραμμές ως SIP-accounts ?

Ευχαριστώ




Αγαπητέ φίλε,

Το Δίκτυο της Cyta δυστυχώς δεν υποστηρίζει τη συγκερκιμένη παραμετροποίηση, συνεπώς δεν μπορεί να διασφαλίσει την ποιότητα της υπηρεσίας με την χρήση "μη πιστοποιημένου" τερματικού εξοπλισμού (CPE).

tsalp
26-11-08, 16:52
Ευχαριστώ για την απάντησή σας.

Παρά ταύτα, η διατύπωση "δεν υποστηρίζει τη συγκεκριμένη παραμετροποίηση", μου δίνει την αίσθηση ότι το ερώτημά μου δεν έγινε κατανοητό.

Μετά από μελέτη του επίσημου εγχειριδίου για το router "Pirelli Discus Multiset", το οποίο παρέχει ο κατασκευαστής, προκύπτει (σελ 74) ότι για τη λειτουργία του VoIP ζητείται από το χρήστη να ρυθμίσει τα παρακάτω:

• Username
• Password
• Phone Number
• SIP Domain
• Realm
• SIP Proxy Server address and port
• SIP Registrar Server address and port
• Prefer Codec

Και έτσι ορίζονται ένα ή περισσότερα (έως 4) accounts.

Συνεπώς, καί για το δίκτυο της cyta, υφίσταται ανάλογο σετ παραμέτρων.

Δε γνωρίζω κατά πόσο ο router παρέχεται ξεκλείδωτος για το χρήστη (ώστε να δει τουλάχιστον τις προεγκατεστημένες τιμές των παραπάνω παραμέτρων για τους 2 τηλεφωνικούς του αριθμούς και να χρειάζεται να του γνωστοπιηθεί μόνο το account Password).

Από εκεί και πέρα, η ρύθμιση ενός άλλου VoIP ATA (όπως το ενσωματωμένο που διαθέτει ο υφιστάμενος router μου) είναι μια τετριμμένη υπόθεση για όποιον τυχαίνει να γνωρίζει. Όπως τονίζω και στο αρχικό μου post, η μόνο ανάγκη για τη χρήση ενός άλλου ATA και όχι του ενσωματωμένου, που διαθέτει ο pirelli router, είναι η ύπαρξη του So-bus ISDN port.

Τόσο καιρό τώρα, το ATA του router μου διαχειρίστηκε άριστα συνδομές i-Call (Altectelecoms) και e-Voice (HOL), τόσο για αναλογικές συσκευές όσο και για ISDN τηλεφωνικό κέντρο πάνω του, συνδεδεμένο στην υπό συζήτηση θύρα S0-bus.

Τώρα, κατά πόσο θα χρησιμοποιηθεί ο παλαιός μου router και για τη DSL σύνδεση, είναι μια άλλη υπόθεση. Μπορεί κάλλιστα να χρησιμοποιήσει ως gateway του router pirelli, που υποστηρίζεται και επίσημα από τη cyta, οπότε να λειτουργήσει μόνο ως voIP ATA.

Το ερώτημα λοιπόν είναι εάν η Cyta προτίθεται να μου ανακοινώσει τις παραμέτρους που αναφέρω στα bullets παραπάνω (για την περίπτωση που ο router είναι κλειδωμένος) και βεβαίως τα passwords των 2 VoIP accounts Που αντιστοιχούν στους 2 τηλεφωνικούς αριθμούς.

Σε παλαιότερη χρονική στιγμή είχα επικοινωνήσει με την εξυπηρέτηση πελατών. Η εκπρόσωπός σας, μου απάντησε ότι η τεχνική υποστήριξη θα είναι στη διάθεσή μου για να μου δώσει όλες τις απαραίτητες παραμέτρους. Επειδή όμως η ευγενέστατη εκπρόσωπός σας δεν ήταν βεβαίως και τεχνικός, θεώρησα φρόνιμο να παραθέσω το ερώτημα και στη λίστα αυτή.

Παρακαλώ για την εκ νέου απάντησή σας.

Ευχαριστώ πολύ

xag
14-12-08, 00:59
Γεια σας, σκέφτομαι να κάνω αίτηση για 2play (μάλλον στα 12Mbps). Έχω στην κατοχή μου το AVM FRITZ!Box Fon WLAN 7140 Voip και θα ήθελα να συνεχίσω να το χρησιμοποιώ.

Θα έχω αυτή τη δυνατότητα ή πρέπει να χρησιμοποιήσω υποχρεωτικά κάποιο εκ των προσφερόμενων router?

Είμαι Ηράκλειο Κρήτης.

@ ADSLgr.com All rights reserved.