PDA

Επιστροφή στο Forum : Αργη ταχυτητα με Hol



pikachukaki
19-11-08, 19:25
Παιδια καλησπερα μολις μου ενεργοποιησαν τη γραμμη εχω ενα προβλημα ομως συνδεωμε με το dslam με 4000 αυτα ειναι τα στοιχεια που δινει το modem το intracom που δινουν με το hibox.
DSL Parameters and Status
Vendor ID: 0039
Revision Number: E.37.5.30
Serial Number: 123456789abcdx
Local Tx Power: 12.4 dB
Remote Tx Power: 20.5 dB
Local Line Atten.: 37.5 dB
Remote Line Atten.: 21.5 dB
Local SNR Margin: 11.5 dB
Remote SNR Margin: 12.0 dB
Self Test: Passed
DSL Standard: ADSL2+
Profile: Main
Tx Line Rate: 934 Kbps
Rx Line Rate: 4610 Kbps
Max Attainable Line Rate(Down Stream): 4690 Kbps

Βλεπω εχω πολυ θορηβο πως μπορω να τον μειωσω?στη hol μου ειπαν οτι πρεπει να φερω ηλεκτρολογο που ξερει απο τεχνολογια dsl και πως αυτοι δεν μπορουν να κανουν τπτ!

johnlocke
19-11-08, 19:40
λολ,ελεος αν οντως σου ειπαν τετοιο πραγμα

pikachukaki
19-11-08, 19:42
ετσι μου ειπαν οτι μεχρι το dslam παει καλα η γραμμη απο εκει και μετα φταιει ι καλοδιωση μου

johnlocke
19-11-08, 19:44
α αλλο αυτο

αν δλδ τα καλωδια στο σπιτι σου ειναι ετων και εχουν διαβρωθει δεν εχει σχεση με τη hol

pikachukaki
19-11-08, 19:51
υπαρχει δλδ περιπτωση να φταινε τα καλοδια μου?αν ναι ομως πως μπορω να τα φτιαξω?αλλαγη?

aa144
19-11-08, 21:04
Πάντως άμα βρεις ηλεκτρολόγο που να ξέρει από ADSL τότε θα είσαι πολύ τυχερός άνθρωπος. Καλύτερες πιθανότητες θα έχεις με κανένα τεχνικό υπολογιστών που να ξέρει και από ADSL και ίσως να περάσει και κανένα καλώδιο, ή τουλάχιστον να βάλει το ρούτερ πάνω στον κατανεμητή με κάποιο laptop για να δει αν πράγματι έχει διαφορά.

Αν δεν έχει διαφορά, το αφήνεις ως έχει, και το παίρνεις απόφαση ότι αυτό είναι. Ειδικά αν δεν έχεις αποσυνδέσεις είσαι μια χαρά.

pikachukaki
20-11-08, 00:17
αποσυνδεσεις μεχρι στιγμης δεν εχω αλλα οχι και με 4000kb/s ελεος δεν ειναι?απλος τα καλοδια εδω ειναι παλια οποτε θα το κοιταξουμε μια με εναν απλο ηλεκτρολογο και θα δουμε τι μπορουμε να κανουμε!

theofilos79
21-11-08, 12:34
Παιδια καλησπερα μολις μου ενεργοποιησαν τη γραμμη εχω ενα προβλημα ομως συνδεωμε με το dslam με 4000 αυτα ειναι τα στοιχεια που δινει το modem το intracom που δινουν με το hibox.
DSL Parameters and Status
Vendor ID: 0039
Revision Number: E.37.5.30
Serial Number: 123456789abcdx
Local Tx Power: 12.4 dB
Remote Tx Power: 20.5 dB
Local Line Atten.: 37.5 dB
Remote Line Atten.: 21.5 dB
Local SNR Margin: 11.5 dB
Remote SNR Margin: 12.0 dB
Self Test: Passed
DSL Standard: ADSL2+
Profile: Main
Tx Line Rate: 934 Kbps
Rx Line Rate: 4610 Kbps
Max Attainable Line Rate(Down Stream): 4690 Kbps

Βλεπω εχω πολυ θορηβο πως μπορω να τον μειωσω?στη hol μου ειπαν οτι πρεπει να φερω ηλεκτρολογο που ξερει απο τεχνολογια dsl και πως αυτοι δεν μπορουν να κανουν τπτ!


αυτό με τον ηλεκτρολόγο πολύ μου άρεσε. σιγά μην φωνάξεις και τον χασάπη της γειτονιάς σου. Δεν ψάχνεις να βρεις κανένα φίλο σου που να ξέρει από ADSL να ρίξει μια ματιά και να σου πει και αυτός τη γνώμη του;:whistle:

aa144
21-11-08, 15:44
θα το κοιταξουμε μια με εναν απλο ηλεκτρολογο και θα δουμε τι μπορουμε να κανουμε!





Όπως αναφέρει γνωστός νόμος του Μέρφυ: "Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο."

treli@ris
21-11-08, 15:52
Όπως αναφέρει γνωστός νόμος του Μέρφυ: "Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο."

Ποιος ειναι αυτο ο Μερφυ? Δε νομιζω να εννοεις τον Εντι Μερφυ? :p

alt10alt10
21-11-08, 15:57
για δες σε ενα θεμα τι εχω τραβιξει εγω με τετοιο θεμα παντως να ξερεις οτι δεν φταει ο χωρος σου και οταν παιρνεις την τ/υ να παρνεις 10 10 τα lexotanile

aa144
21-11-08, 16:49
Όχι, δεν πρόκειται για τον Έντυ Μέρφυ, πρόκειται για τους νόμους του Μέρφυ (συνωνυμία, οι νόμοι είναι παλαιότεροι του ηθοποιού).

Δυστυχώς πολύ συχνά υπάρχει μεγάλη εφαρμογή των νόμων του Μέρφυ σε θέματα πληροφορικής (και όχι μόνο).

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 1 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

http://www.murphys-laws.com/murphy/murphy-computer.html

treli@ris
21-11-08, 17:29
Αρκετοι ειναι. Μεχρι το βραδυ θα τους εχω διαβασει.

harris
23-11-08, 15:16
αποσυνδεσεις μεχρι στιγμης δεν εχω αλλα οχι και με 4000kb/s ελεος δεν ειναι?απλος τα καλοδια εδω ειναι παλια οποτε θα το κοιταξουμε μια με εναν απλο ηλεκτρολογο και θα δουμε τι μπορουμε να κανουμε!

Σε σπίτι φίλου που έβαλε hol double play με παλιά καλωδίωση και attenuation 40dB, είχανε κάνει απίστευτες πατέντες με τα καλώδια με αποτέλεσμα η γραμμή να μην πηγαίνει πάνω από 3Mbps... όταν αποσύνδεσα τις πατέντες και του άφησα καθαρή την καλωδίωση η γραμμή συγχρόνισε στα 7-8Mbps.

Στα λέω αυτά γιατί αξίζει να κοιτάξει την καλωδίωση κάποιος που να ξέρει. Και αν δεν φταίει η καλωδίωσή σου τότε θα πρέπει να δωθεί βλάβει από την hol στον ΟΤΕ να κοιτάξουνε τον βρόχο σου. ;)

alt10alt10
23-11-08, 21:48
και να τν κοιταξουν και να βρουν θα πουν οτι φταει η καλωδιοση του πελατη ... στανταρ.. και οτι ειναι καλα απο τν ΟΤΕ ...

aa144
23-11-08, 22:32
Σε τέτοιες περιπτώσεις κάνεις δοκιμή με το ρούτερ και κάποιο laptop πάνω στον κατανεμητή (έχοντας αποσυνδέσει το καλώδιο που πάει προς το σπίτι / διαμέρισμα) πριν αρχίσεις να πληρώνεις ηλεκτρολόγους και καλώδια.

alexandraki2008
27-11-08, 16:48
Πάντως ότι κ αν είναι ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να φτιάξει την γραμμή ότι βλάβη ή αδυναμία κι αν υπάρχει ...όχι ο πελάτης. Και αυτό διότι νοικιάζει την γραμμή στην HOL.. Οπότε η HOL στέλνει ειδοποίηση και ο Οτέ μέσα σε 3 εργάσιμες ημέρες είναι υποχρεωμένος να το ελέγξει ..

harris
27-11-08, 16:53
Εδώ μιλάμε για τον έλεγχο της γραμμής μας μέχρι τον κατανεμητή. Δηλαδή το κομμάτι που ανήκει σε εμάς και όχι στον διαχειριστή του δικτύου (που τυγχάνει να είναι ο ΟΤΕ :p )

alexandraki2008
27-11-08, 17:03
Οπ όντως σόρυ δεν παρακολούθησα τα προηγούμενα ... Νόμιζα πως ήταν γενικά θέμα γραμμής..
:lamer

alt10alt10
27-11-08, 17:24
γιατι εμενα που εχει χαλασει το καλοδιο στα μεσα της διαδρομης ο ΟΤΕ δν παραδεχετε οτι ειναι χαλασμενο και λεει οτι ολα ειναι ενταξει στη δικη του μερια και οτι το προβλημα ειναι στον κατανεμητη... (ενω δν ειναι )

harris
27-11-08, 17:28
Ποιος σου είπε ότι το πρόβλημα είναι εκεί; Και πως το βρήκε;

alt10alt10
27-11-08, 22:04
βασικα ειμαι ψιλο συγουρος αφου εκεινη την περιοδο εσκαβαν(οι μλκς ) του φυσικου αεριου ... και μετα επεσε η ταχυτητα... αφου το προβλημα δν ειναι απο το σπιτι μου δν ειναι απο το dslam tis hol τοτε ειναι απο τν ΟΤΕ το θεμα μου ειχε μπει για 3 μηνες στα υπερεπειγοντα της hol και τελικα αποφασισαν να μην τα βαλουν με τν ΟΤΕ και μου ειπαν να φυγω αλλα εγω ... μενω ακομα εκει ... χαχα

@ ADSLgr.com All rights reserved.