PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα με το Double Play και τις διεθνείς κλήσεις προς σταθερά



ahepa
19-11-08, 20:49
Πήρα να ενημερώσω για άλλη μία φορά την Tellas ότι η γραμμή μου είναι νεκρή και με την ευκαιρία να τους υπενθυμίσω για προβλήματα που έχω σχετικά με σταθερά τηλέφωνα στην Αγγλία.

Όταν παίρνω σε σταθερό στην Αγγλία (που είναι χωρίς χρέωση) 9 στις 10 φορές αν πάρω τα νούμερα γρήγορα ή με redial το σύστημά τους μου απαντάει ότι το νούμερο αυτό δεν υπάρχει. Αν πάρω αργά τα νούμερα ή γυρίσω τη συσκευή σε pulse (οπότε πάλι αργά παίρνει το νούμερο) τότε έχω πάλι το ίδιο πρόβλημα αλλά λιγότερο συχνά. Αντίθετα σε κινητά στην Αγγλία (τα οποία όμως χρεώνονται) δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Η απάντηση του τεχνικού ήταν ότι έχουν επικοινωνήσει με τον ΟΤΕ και τους έχει απαντήσει ότι το πρόβλημα είναι στην Αγγλική εταιρεία.

Φυσικά ποτέ για κάτι τέτοιο δεν έχω ενημερωθεί, ασχέτως που ο τεχνικός είπε λογικά έπρεπε να με έχουν ενημερώσει μόλις το πληροφορήθηκαν.

Μπορώ να καταλάβω ότι μέσω κυκλωμάτων του ΟΤΕ όλοι οι πάροχοι βγαίνουν προς το εξωτερικό, ασχέτως που εμένα αυτό δεν με ενδιαφέρει από τι στιγμή που έχω μεταφερθεί πλήρως σε άλλη εταιρεία.

Το ερώτημα είναι μπορώ να μάθω αν πράγματι αυτό είναι το πρόβλημα ή είναι η εύκολη λύση να κατηγορήσει ο τεχνικός της Tellas τον ΟΤΕ;

apostol70
20-11-08, 00:00
Μπα δεν πρέπει να φταίει αυτό, με το redial να βγάζει αυτό το μύνημα μου έχει τύχει και όταν παίρνω σε ελληνικό κινητό

ariadgr
20-11-08, 00:09
Το ερώτημα είναι μπορώ να μάθω αν πράγματι αυτό είναι το πρόβλημα ή είναι η εύκολη λύση να κατηγορήσει ο τεχνικός της Tellas τον ΟΤΕ;

Προφανώς η υπαιτιότητα στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι καθαρά της Tellas και σχετίζεται με τον τρόπο που δρομολογεί τις συγκεκριμένες κλήσεις.
Το "φταίει ο ΟΤΕ" εδώ είναι όπως στη διαφήμιση με την καφετιέρα. ;)


Μπορώ να καταλάβω ότι μέσω κυκλωμάτων του ΟΤΕ όλοι οι πάροχοι βγαίνουν προς το εξωτερικό

Δεν ισχύει αυτό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.