PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο 24...1!



undeadpunk
19-11-08, 21:34
Απο τους πρωτους συνδρομητες του doubleplay και συνδεομαι με πλεον με 1mbps.
Οταν πρωτοσυνδεθηκα συνδεομουν στα 6mbps με λιγα disconnect.τωρα πλέον δυο χρονια μετα συνδεομαι με 1344kbps,απειρα disconnect και απωλεια συχρονισμου για πολλες ωρες καθε φορα που με καλουν στο τηλεφωνο.
Προσφaτα ειδα ενα post οτι πρεπει να βαλω φιλτρο και στο συναγερμο.Ωστοσο κατι τετοιο δεν το εχω κανει παρολο που συνδεεται με τη γραμμη.Ποσο μπορει να μου επηρρεαζει τη συνδεση αυτο?Επισης μιας και ειναι καλωδια κ κυκλωματα και δεν εχω γνωσεις να βαλω εκει φιλτρο,αν κοψω μια και καλη το καλωδιο που γραφει πανω ΟΤΕ στο συναγερμο παιζει να αρχισει να χτυπαει?:/
λεφτα να καλεσω τεχνικο δεν εχω ουτε για αστειο.
Κατι ακομα τελευταιο,αν καλεσω τεχνικο απο fortnet να μου μετρησουν τη γραμμη,βασικα γινεται?,εχουν τεχνικους? θα μου ζητησουν χρηματα??
ευχαριστω:D

theopan
19-11-08, 22:29
Απο τους πρωτους συνδρομητες του doubleplay και συνδεομαι με πλεον με 1mbps.
Οταν πρωτοσυνδεθηκα συνδεομουν στα 6mbps με λιγα disconnect.τωρα πλέον δυο χρονια μετα συνδεομαι με 1344kbps,απειρα disconnect και απωλεια συχρονισμου για πολλες ωρες καθε φορα που με καλουν στο τηλεφωνο.
Προσφaτα ειδα ενα post οτι πρεπει να βαλω φιλτρο και στο συναγερμο.Ωστοσο κατι τετοιο δεν το εχω κανει παρολο που συνδεεται με τη γραμμη.Ποσο μπορει να μου επηρρεαζει τη συνδεση αυτο?Επισης μιας και ειναι καλωδια κ κυκλωματα και δεν εχω γνωσεις να βαλω εκει φιλτρο,αν κοψω μια και καλη το καλωδιο που γραφει πανω ΟΤΕ στο συναγερμο παιζει να αρχισει να χτυπαει?:/
λεφτα να καλεσω τεχνικο δεν εχω ουτε για αστειο.
Κατι ακομα τελευταιο,αν καλεσω τεχνικο απο fortnet να μου μετρησουν τη γραμμη,βασικα γινεται?,εχουν τεχνικους? θα μου ζητησουν χρηματα??
ευχαριστω:D

Κοίτα στον κατανεμητή σου να δεις τι γίνεται. Κατά πάσα πιθανότητα ξεκαρφώθηκε το ένα καλώδιο του ζεύγους σου από τη ρεκλέτα...

undeadpunk
20-11-08, 03:09
συγνωμη αλλα δεν εχω γνωσεις να επεμβω σε καμια ρεκλετα κατανεμητη:/
Επισης με τη γνωστη οικονομικη κριση ουτε δυνατοτητα να καλεσω καποιον.

zeta
20-11-08, 06:08
αν ανοίξεις τον κατανεμητή και ειναι μισοβγαλμένο το καλώδιό σου, θα καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις. Δε χρειάζεται και πολύ μυαλό. Απλά πρόσεξε μη χαλάσεις και κανενός άλλου το καλώδιο...

andreasp
20-11-08, 09:39
συγνωμη αλλα δεν εχω γνωσεις να επεμβω σε καμια ρεκλετα κατανεμητη:/
Επισης με τη γνωστη οικονομικη κριση ουτε δυνατοτητα να καλεσω καποιον.

Κάτσε με το 1mbit τότε....

Aligator21
20-11-08, 09:41
Απλά προσπάθησε να κάνεις αυτό που σου λένε τα παιδιά, εάν δεν καταφέρεις κάτι, μπορείς να μιλήσεις και με τον διαχειριστή της πολυκατοικίας σου.

Ίσως αυτός ξέρει τι να κάνει :)

theopan
20-11-08, 12:08
συγνωμη αλλα δεν εχω γνωσεις να επεμβω σε καμια ρεκλετα κατανεμητη:/
Επισης με τη γνωστη οικονομικη κριση ουτε δυνατοτητα να καλεσω καποιον.

Αποσύνδεσε τα πάντα (φίλτρα, τηλέφωνα, συναγερμούς) εκτός του ρούτερ, από τη γραμμή και δες που συγχρονίζεις μπας και βρεις τον ένοχο. Αν δεν έχεις τις γνώσεις, δεν αποφεύγεις την κλήση τεχνικού. Αν βρεθεί πρόβλημα στο κομμάτι του δικτύου στο σπίτι σου φυσικά και θα σε χρεώσει. Δήλωσε όπως και να έχει βλάβη στη forthnet να το δούν αυτοί από μακριά πρώτα. Τώρα που διάβασα καλύτερα το ποστ σου βλέπω ότι τηλέφωνο έχεις οπότε το ενδεχόμενο να έχει φύγει τελείως από τη θέση του το ένα καλώδιο απομακρύνεται (με ένα καλώδιο μόνο λειτουργεί κάποιες φορές το ίντερνετ αλλά δε μπορεί να λετουργήσει τηλεφωνία (PSTN) σαν αυτή της forthnet).

@ ADSLgr.com All rights reserved.