PDA

Επιστροφή στο Forum : 24Mbps Μια ερωτηση για την ταχυτητα...



Pavlos93
20-11-08, 00:15
Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση αφου ασχολειστε και ξερετε πολλα πραματα για το adsl εδω:) Εδω και 2 χρονια περιπου ξεκινισα με adsl 768 απο ΟΤΕ(εννοειται...:P) και με την παροδο του χρονου εγινε 2mbps...δεν ειχα κανενα προβλημα σχετικα με την ταχυτητα και ολα τ υπολοιπα...Ετσι αποφασισα να την αναβαθμησω σε 24mbps Σημερα η πρωτη μερα που ενεργοποιηθηκε η γραμμη μου εχω 4mbps down k 934kbps up...αφου εκανα καποια τηλεφωνηματα στον ΟΤΕ μου ειπαν οτι η περιοχη μου μπορει να υποστητιξει μεχρι 10-12 mbps και μου ειπαν πως θα ανεβαινει η ταχυτητα μου οσο περναει λιγος καιρος...Ειναι αληθεια παιδια αυτο??? γιατι εχω και ενα φιλο που εχει net cafe και μου ειπε το ιδιο ακριβως πραγμα οτι σε μερικες εβδομαδες η ταχυτητα μου θα ανεβει αλλα ρωταω και εσας που ξερετε κατι παραπανω:) Α! ξεχασα να πω οτι δουλευω ενα μοντεμ router που πιανει καλες ταχυτητες...περιμενω τις απαντησεις σας οποιαδηποτε βοηθεια ειναι καλοδεχουμενη:):oneup:

blugosi
20-11-08, 00:58
Δώσε περισσότερα στοιχεία για να το πάρουμε με τη σειρά το θέμα.
Τι ρούτερ έχεις, τα στατιστικά στοιχεία π.χ. Attenuation , SNR κλπ., αν λέει ADSL2+ κλπ.
Στο περίπου χωρίς να έχουμε στοιχεία, αφού το upload πάει στα 934, λογικά θα έπρεπε να έχεις καλύτερο download...

avida13
20-11-08, 10:11
baudtek tw263r4-ag εκανα αναβαθμιση στα 24



Downstream Upstream

SNR Marg 11.6 9.3 db

Line Attenuation 45.8 41.5 db

Data Rate 5600 432 kbps

κατεωαζει ακομα με 100 kb γιατι?

τι βλεπεισ μαστορα;

kover
20-11-08, 10:26
Είσαι τυχερός και άτυχος μαζί. Ένω έχεις πολύ υψηλό attenuation(απόσταση απο dslam), έχεις και παράλληλα πολυ καλό SNR(λόγος θορύβου στη γραμμή σου). Πάνω απο 5.600 που πίανεις τώρα δε θα δεις ποτέ όμως το 11.6 snr που έχεις είναι super και λογικά δε θα έχεις προβλήματα αποσυνδέσεων. Το ότι κατεβάζεις με 100 πως το έχεις εξακρυβώσει γιατί τα speedtest δεν είναι αξιόπιστα. Ο μόνος αξιόπιστος τρόπος για να εξακρυβώσεις τη ταχύτητα σου είναι να κατεβάσεις απο το nvidia.com ή από κάποιον Private tracker.

Όσο αναφορά τον Pavlos93 πρέπει να μας δώσεις κάποια στοιχεία παραπάνω για τη γραμμή σου όπως κάνει και ο avida13. Δεν έχω ξανα ακούσει να ανεβαίνει σταδιακά η ταχύτητα απο τη στιγμή που αλλάξαν το profile σου σε 24άρι, αλλά μπορεί απλά να μη το έχω ξανα ακούσει και όντως να γίνεται.

blugosi
20-11-08, 12:17
baudtek tw263r4-ag εκανα αναβαθμιση στα 24



Downstream Upstream

SNR Marg 11.6 9.3 db

Line Attenuation 45.8 41.5 db

Data Rate 5600 432 kbps

κατεωαζει ακομα με 100 kb γιατι?

τι βλεπεισ μαστορα;

Φίλε με 41.5 attenuation, δεν πρόκειται να περάσεις τα 8 ΜΒΙΤ με τίποτε.
Θα σου έλεγα να πάς σε προφίλ 8 ΜΒΙΤ, που θα έχεις upload 384. Θα γλυτώσεις και τα τρία ευρώ το μήνα, και θα έχεις και πιο σταθερή σύνδεση...
για το πόσο κατεβάζει, δοκίμασε να κατεβάσεις από ftp.otenet.gr ότι νάναι (κάπως μεγάλο αρχείο) και δες εκεί την πραγματική σου ταχύτητα...

kover
20-11-08, 13:12
45.8 έχει. Το 41.5 είναι στο upload.

blugosi
20-11-08, 22:18
45.8 έχει. Το 41.5 είναι στο upload.

Ωπ! Ναι , έχεις δίκιο ... στραβομάρα :oops:

Οπότε ακόμη περισσότερο πρέπει να το ρίξει στο 8άρι...

tugito
22-11-08, 01:14
Προφανώς του είπαν ότι θα ανεβαίνει η ταχύτητα γιατί έχουν αρχίσει να βάζουν mini dslams, πράγμα που σημαίνει ότι θα μειωθεί το attenuation και θα ανεβει η ταχύτητα..

DSLaManiaC
22-11-08, 01:15
baudtek tw263r4-ag εκανα αναβαθμιση στα 24



Downstream Upstream

SNR Marg 11.6 9.3 db

Line Attenuation 45.8 41.5 db

Data Rate 5600 432 kbps

κατεωαζει ακομα με 100 kb γιατι?

τι βλεπεισ μαστορα;

Μου μυρίζει βραχυκύκλωμα στη γραμμή..

Δεν είναι νορμάλ οι τιμές του Attenuation για το upload.

Pavlos93
22-11-08, 13:20
Δώσε περισσότερα στοιχεία για να το πάρουμε με τη σειρά το θέμα.
Τι ρούτερ έχεις, τα στατιστικά στοιχεία π.χ. Attenuation , SNR κλπ., αν λέει ADSL2+ κλπ.
Στο περίπου χωρίς να έχουμε στοιχεία, αφού το upload πάει στα 934, λογικά θα έπρεπε να έχεις καλύτερο download...
Στην σελιδα του ρουτερ μου δεν γραφει τπτ απο τα στοιχεια π θελεις φιλε...το μονο που μπορω να σου πω ειναι ποιο ρουτερ εχω...λοιπον ειναι της Belkin με αριθμο μοντελου F5D7632-4(ισως το ν2000 αν δεν κανω λαθος) τωρα τι γινεται με το σιγκεκριμενο μοντεμ δεν ξερω...επειδη ειναι λιγο παλιο πρεπει να το εχουν σβησει και απο την λιστα της Belkin στο site της...τι να πω...α! επισης αν εχει κανεις αυτο το μοντελο ας μου πει αν ειναι adsl2+ γιατι οσο και να εψαξα...τιποτα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.