PDA

Επιστροφή στο Forum : DVDrw σε Laptop, σύνδεση με firewire/usb τι είναι καλύτερο;



Sofos
07-11-05, 12:41
ΕΕΕ ναι λοιπόν, το dvdrw του φορητού μου τα έπαιξε! Χαροπάλευε κάμποσο καιρό...και τώρα σταμάτησε να γράφει dvd! Χωρίς να ξεκινάει η διαδικασία αντιγραφής μου λέει "burn process failure at 2.4x" Ας είναι καλά η Multirama!

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: Σκοπεύω να αγοράσω εξωτερικό dvdr (plextor για την ακρίβεια) και επειδή δεν έχω usb 2, θέλω να το συνδέσω μέσω firewire! Αυτός ο τρόπος σύνδεσης, θα προκαλέσει κάποιο πρόβλημα στην εγραφή; μπορεί το firewire να υποστηρίξει τις απαιτήσεις του dvdr για dvd 4.7 και 9 h ένα γράφω 3 καίω (το συγκεκριμένο μοντέλο υποστηρίζει σύνδεση firewire);

Και κάτι άλλο, υπάρχει περίπτωση κάποιο πρόγραμμα να μου έχει απλά κλειδώσει το dvdr? Ρωτάω γιατί κατα τα άλλα δουλεύει μια χαρα, γράφει cd, διαβαζει cd/dvd ενώ όταν πάει να γράψει DVD oύτε καν προσπαθεί!!

Ευχαριστώ πολύ!

nnn
07-11-05, 22:58
Τα DVD τα γράφει με άλλο Laser led οπότε ίσως έχει λερωθεί.
Δοκίμασε να το καθαρίσεις με κάποιο Cd καθαρισμού.

Θεωρητικά το firewire σηκώνει την ταχύτητα που θέλεις αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

Αλλαξες το πρόγραμμα εγγραφής σου μήπως ?

Sofos
07-11-05, 23:34
ναι ναι..το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι format!

64bit
08-11-05, 02:31
κατα τη γνωμη μου καλο θα ηταν να δοκιμασεις και ενα format(αν δεν εχεις πολλα αρχεια για backup) ισως το επιρεαζουν καποια κλειδια τις registri.

Υ.Σ.:μου εχει τυχει κατι αναλογο!

Sofos
08-11-05, 10:06
....πακέτο! Θα δοκιμάσω με κάνενα linux σε cd! H κανά vmware!!!!

Πύρρος
08-11-05, 11:32
Λοιπόν, αν μετά τη δοκιμή δεν δουλεύει το εσωτερικό σου, μην φοβάσαι τίποτα για το Firewire. Θεωρητικά και μόνο υστερεί σε σχέση με το USB2 (400 αντί 480 Mbit/s). Στην πράξη είναι εως και καλύτερο.

Ειδικά στην περιπτωσή σου, αν έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε USB1 και FW, δεν υπάρχει ζήτημα. Το usb1 δεν έχει αρκετό Bandwidth για να γράψει DVD σε 2x και θα ζοριστεί ακόμη και με το 1x.

Sofos
08-11-05, 13:02
Οκ !! θα προχωρήσω, έχω βρεί ένα plextor me 140!!

kerneld
08-11-05, 16:48
Οκ !! θα προχωρήσω, έχω βρεί ένα plextor me 140!!

Αν είσαι 100% σίγουρος ότι είναι hardware failure, αντί για εξωτερικό DVD-RW γιατί δεν τσεκάρεις να πάρεις άλλο εσωτερικό? Μάλλον θα σου έρθει και φτηνότερα, και θα εξακολουθήσεις να είσαι και 100% φορητός.

Για τσέκαρε το συγκεκριμένο μονέλο της ΝΕC στο παρακάτω link: http://www.grammi.gr/eidos.aspx?kvd=55558790

Sofos
08-11-05, 22:57
Πιστεύω και εγώ ότι αυτή είναι η καλύτερη λύση, επειδή δε ξέρω όμως πολλά από φορητά, υπάρχει κάτι που πρέπει να κοιτάξω; σε επίπεδο συμβατότητας αναφέρομαι! Η είναι ίδια φάση με τα κλασικά dvd;

kerneld
09-11-05, 10:27
@sofos,

νομίζω ότι τα ανταλλακτικά εσωτερικά drives ακολουθούν ένα standard σχεδιασμό προφανώς για να κουμπώνουν σε κάθε φορητό, ή τουλάχιστον να ταιριάζουν με το 90% των φορητών της αγοράς. Εννοείται ότι σε πολύ συγκεκριμένα laptop δεν θα κάνουν λόγω σχεδίασης (π.χ. Apple powerbooks, ή κάποια πολύ designάτα μοντέλα π.χ. ACER Ferrari).

Αυτό που θα κάνω προσωπικά και σου το προτείνω, μιας και εγώ σέφτομαι μια αναβάθμιση στο φορητό μου (έχει CD-RW), για να τσεκάρω την συμβατότητα θα πάω από την Γραμμή computers, με τον φορητό και θα τεστάρω στο μαγαζί αν ταιριάζει το drive.

Sofos
09-11-05, 11:11
οκ σε ευχαριστώ πολύ!

@ ADSLgr.com All rights reserved.