PDA

Επιστροφή στο Forum : Crash με utorrent.



jog
20-11-08, 02:10
Καλησπέρα παιδιά.

Τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα.

Αφήνω το utorrent ανοιχτό το βράδυ και την επόμενη μέρα το πρωι βλέπω πως έχει κρασάει.Δλδ έχει παγώσει σε ένα χρονικό σημείο χωρίς να μπορώ να κάνω τίποτα παρα μόνο να κλείσω το laptop και να το ξαναανοίξω.
Το έχει κάνει αρκετές φορές.
Από όσο θυμάμαι 1-2 φορές τα vista είχαν βγάλει log για σφάλμα bluescreen(δεν θυμάμαι κάτι παραπάνω αυτήν την στιγμή).

Μήπως οφείλεται στο ότι το μηχανημα ανεβάζει θερμοκρασίες όταν το αφήνω?Η υπάρχει κάποιο θέμα software?

vasim
20-11-08, 11:44
Το laptop παγώνει η το utorrent?


γιατί και εμένα μου συνέβαινε στα ΧΡ. Τελικά δε βρήκα λύση, επειδή λόγω άλλου λόγου έκανα φορματ. Τώρα δουλευει μια χαρα..

jog
20-11-08, 20:02
Το laptop παγώνει η το utorrent?


γιατί και εμένα μου συνέβαινε στα ΧΡ. Τελικά δε βρήκα λύση, επειδή λόγω άλλου λόγου έκανα φορματ. Τώρα δουλευει μια χαρα..

To laptop παγώνει...

vasim
24-11-08, 11:09
το laptop τι επεξεργαστή έχει;

Αν έχεις AMD τότε πρέπει να εγκαταστήσεις τους τελευταίους drivers του ΑΜΔ από εδώ

http://www.amd.com/us-en/Processors/TechnicalResources/0,,30_182_871_13118,00.html

jog
24-11-08, 12:56
το laptop τι επεξεργαστή έχει;

Αν έχεις AMD τότε πρέπει να εγκαταστήσεις τους τελευταίους drivers του ΑΜΔ από εδώ

http://www.amd.com/us-en/Processors/TechnicalResources/0,,30_182_871_13118,00.html

Intel έχω...

Το πρόβλημα τον τελευταίο καιρό δεν έχει εμφανιστεί...Άντε να δούμε τι θα γίνει..

chosen0ne
24-11-08, 13:15
Για να μην ανοίγω νέο θέμα και γεμίζουμε το φόρουμ, απαντήστε μου εδώ όσοι μπορείτε.... Απο τότε που έβαλα Vista το utorrent για ανεξήγητους πάντα λόγους, κάνει τον δίσκο μου να δουλεύει σαν ΤΡΕΛΟΣ!!!!!! Τυχαίνει ώρα που δεν δουλεύει σχεδόν καθόλου (παρά μόνο αυτά που κατεβάζει) και κάποιες άλλες ώρες που το λαμπάκι είναι μονίμος αναμένο και δεν με αφήνει (σχεδόν) να κάνω ΚΑΜΙΑ άλλη εργασία.....όλα σέρνονται εκείνη την ώρα!!!!!!
Για να σας προλάβω απο θέματα ιών ή απο "χαλασμένο" δίσκο, να σας πω ότι έχω δουλέψει το laptop μου ακόμα και ώρες ολόκληρες χωρίς να το κάνει ΟΥΤΕ 1 λεπτό αυτό...... Εδώ μετέφερα όλες τις ταινίες και τα τραγούδια μου σε εξωτερικό δίσκο με ταχύτητα μετάδοσης 30mb/sec (ναι είναι αρκετά γρήγορος ο δίσκος, ένας fujitsu κάτι είναι) και παράλληλα έκανα ότι ήθελα χωρίς να βλέπω το μηχάνημα να "καθυστερεί"........... Το κάνει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με utorrent ανοιχτό.
Τι να είναι? :hmm:

Παράδοξο 1: Πηγαίνοντας στην εποπτεία πόρων που σου δείχνει ΚΑΙ την "κίνηση" του δίσκου, τις στιγμές που το κάνει δεν βλέπω κίνηση πάνω απο 5mb/sec και το λαμπάκι είναι σχεδόν μονίμος αναμένο, ενώ τότε που μετέφερα με 30MB/sec το λαμπάκι αναβόσβηνε που πάει να πει ότι δεν είχε πατήσει τέρμα τα γκάζια ο δίσκος ακόμα....... :oops:

Παράδοξο 2: Δοκίμασα ΟΛΕΣ τις επιλογές σχετικά με disc caching και στο utorrent αλλά και στα windows και μόνο με τις συγκεκριμένες που δείχνω στην εικόνα 1 (στην εικόνα 2 ότι κι αν έκανα διαφορά ΔΕΝ είδα) πάει κάπως καλύτερα, αλλά και πάλι κατά διαστήματα ο δίσκος "φορτώνει" και δεν με αφήνει να κάνω και πολλά πράγματα στο laptop μου.......

Παράδοξο 3: Την έκδοση 1,6 που είχα προηγουμένος, την είχα ΚΑΙ στα XP και δεν το έκανε ΠΟΤΕ αυτό. Τώρα με αυτήν την έκδοση στα Vista αλλά και με την 1,81 που έχω τώρα, το κάνει ΠΑΝΤΟΤΕ.


ΤΙΣ ΠΤΑΙΕΙ??????? Μου έχει σπάσει τα νεύρα αυτό το θέμα!!!! Αφού αναγκάζομαι να κατεβάζω torrents μόνο νύχτες με υπολογιστή ανοιχτό..... :down:

ΥΓ Εννοείται ότι έχω κάνει εξωνυχιστικό check disk (όχι το απλό) και δεν βρήκε ούτε πρόβλημα, ούτε bad sectors. ;)

nnn
24-11-08, 23:51
Είναι ενεργό το indexing service των Vista ?

chosen0ne
27-11-08, 14:31
Είναι ενεργό το indexing service των Vista ?

Αυτό εννοείς?? Αυτό σε τι ακριβώς βοηθάει και γιάτι επιρεάζει κατά τέτοιο τρόπο το utrorent??? Γιατί μόνο με το utorrent ανοιχτό γίνεται αυτό το "φαινόμενο", το ξεκαθάρισα απο την αρχή...
Αν το απενεργοποιήσω θα σταματήσει αυτό το κόλλημα του υπολογιστή και του δίσκου κι αν ναι γιατί??
Συγνώμη που σου ζητάω τέτοια ανάλυση, αλλά αν και ξέρω κάποια (βασικά) πράγματα για υπολογιστές μου φαίνεται πολύ παράλογο με ελάχιστη χρήση CPU και ελάχιστη χρήση δίσκου (σε MB ανάγνωσης/γραφής) να κολλάει όλο το σύστημα!!!!!

ΥΓ Εδώ έκανα μετατροπή divx σε dvd με το 85% του CPU ΜΟΝΙΜΑ κατειλημένο και τον δίσκο να δουλεύει αρκετά και όποια εφαρμογή κι αν άνοιγα πήγαινε σφαίρα..... :hmm:

nnn
27-11-08, 16:38
Windows Vista has greatly enhanced its search algorithm where the search process is now not only faster, but users can also easily search for almost all kind of files, documents, pictures, videos, emails and contacts in Outlook 2007, and even commands or application programs’ executables. To achieve the fast searching speed, indexing service plays a pivotal role. Windows Vista starts to crawl and index files on hard disks right after installed with a low priority background process. If you notice that your hard drive activity LED light is constantly flashing even if computer is idle, this is probably due to indexer at work.

This is supposedly the case - indexing at system idle period in order to minimize the performance penalty affected on normal usage. However, this may not be the case in Vista, as the search indexing related processes such as SearchProtocolHost, SearchFilterHost and SearchIndexer actively running even though computer is processing other more critical tasks or running important applications, effectively slow down overall computer performance by sucking up important CPU, memory and other system resources.

So to speed up Vista, users may want to turn off and disable the search indexer and indexing service. You can and should also disable the indexing of files if you’re using other desktop search utility such as Google Desktop Search and etc. If you don’t mind the slower searching speed when performing searches, the indexing has no meaningful use to you too
με απλά λόγια :lol:

treli@ris
27-11-08, 16:42
Αν σπανια χρησιμοποιεις την αναζητηση στον σκληρο τοτε απενεργοποιησε το, δεν χρειαζεται

chosen0ne
27-11-08, 21:24
με απλά λόγια :lol:

Βασικά δεν ξέρω πολύ καλά αγγλικά.... :sorry::oops:
Αλλά θα το μεταφράσω με το systran της otenet.
Ευχαριστώ πάντως!!!!!!!!

ΥΓ Ο δίσκος μου δεν "επιβαρύνεται" απόσο έχω καταλάβει απο αυτο το indexing γιατί πέρα απο το φόρτωμα που κάνει στην αρχή στα windows που κάνει το superfetch, μετά αν δεν το πειράξω, δεν δουλεύει σχεδόν καθόλου (στην κυριολεξία). Κάποιο πρόβλημα που υπήρχε αρχικά στα vista που δούλευε ο δίσκος ΟΛΗ την ώρα, λογικά το λύσαν............... Είμαι απο τους πρώτους που έτρεξαν Vista στην πρώτη επίσημη τελική έκδοση τους, χωρίς κανένα update επάνω και ξέρω πόσο...."καλά" πήγαιναν!! :lol::rofl:
Αν και δεν καταλαβαίνω τι επίπτωση μπορεί να έχει το indexing στο utrorrent..... :hmm:
Αφού το indexing δουλεύει συνεχώς και χωρίς utorrent δεν μου κάνει πρόβλημα ΚΑΘΟΛΟΥ.
Κάτι άλλο θα είναι.....αλλά θα το δοκιμάσω κι αυτό. ;)

dakiskoz
07-02-09, 20:30
Παιδια το πρόβλημα έιναι γνωστό με το utorrent, το έχει πολύς κόσμος.
Και σε μένα κάνει ακριβώς το ίδιο, μετα απο κάποιο σημείο κολλάει η εφαρμογή (όχι το PC) και ούτε καν κλείνει. Ορισμένες φορές ακόμα και αν δεν έχει κολλήσει, όταν κλείσεις την εφαρμογή αυτή δεν κλείνει (αν και το εικονίδιο κάτω φεύγει)

συμβαίνει και σε άλλα pc με vista. το θέμα είναι ότι στην 1.81 υποτίθεται ότι λύνεται το συγκεκριμένο πρόβλημα, άλλα τελικά όχι.

G.F.D
07-02-09, 20:47
E βάλτε την 1.8.2 (http://www.utorrent.com/download.php) μηπως και...:what:

@ ADSLgr.com All rights reserved.