PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαλλον εχω κακο καρμα (η μηπως αυτοι ειναι...)



Phoebos
20-11-08, 02:22
Eιχα κανει αιτηση για ΑΡΥΣ Τελλας στις 23/10 (μονο για νετ οχι για τηλεφωνο καθ οτι δεν ειμαι και ψυχικα πολυ σταθερος και δεν αντεχω περαιτερω φορτια). Μου ειχαν πει σε 1 βδομαδα (γελασα βεβαια) αλλα ακομα και προχτες Δευτερα μου ελεγαν οτι δεν βλεπουν στο PC τους κατι θα πρεπει να περιμενω. Λεω , δεν στελνετε το ρουτερ να το μελετησω μεχρι να γινει η ενεργοποιηση? Οοοχι λενε, 2 μερες πριν πρεπει. Αντε καλα.

Σημερα βλεπω στο ρουτερ του κονεξ 2 mbps αντι 1 και ειπα οτι ο ΟΤΕ κανει μονος του αναβαθμισεις. Πηρα τηλ. στον ΟΤΕ και μου ειπαν οτι ειμαι ηδη με αλλον παροχο και δεν το ξερω! Εν τω μεταξυ ουτε το ρουτερ μου στειλανε (που μου λεγανε οτι θα το εστελναν 2 μερες πριν την ενεργοποιηση) ουτε τους κωδικους της Τελλας. Ωστοσο παρα την καταργηση ειναι πολιτικη του ΟΤΕ να διατηρουνται οι κωδικοι μερικους μηνες ακομα, κι ετσι ειχα νετ απο Τελλας με κωδικους ΟΤΕ και δεν καταλαβα τιποτα απο την μεταβαση

Τηλεφωνω 13800 και μου επιβεβαιωσαν οτι ειμαι 5 μερες συνδεδεμενος με αυτους. Λεω που ειναι οι κωδικοι? Μου απανταει , να στους δοσω τωρα. Αντε καλα. Και γιατι 2 mbps ? ΑΑ λεει τοσο ζητησατε. Τιιι?? λεω. Ποιο προγραμμα ειναι αυτο? 2 mbps δινετε εκει που δεν εχετε δικτυο οχι μες στην Αθηνα. Καλα μου λεει παρε 1212 γιατι εγω δεν μπορωνα το αλλαξω. Πηρα και μου λενε οτι εδω ειναι ΟΤΕ και πεσ τα στους @@ρες που σου δινουν νετ, οτι ειναι δικη τους δουλεια ειναι. Ξανα μανα 13800 μιση ωρα αναμονη, και μου ειπανε να αφηνω το ρουτερ μου ανοιχτο ολη μερα τις επομενες μερες να το φτιαξουνε. Κατι αλλο λεω, το ρουτερ ποτε θα το στειλετε? Το δοσαμε στο κουριερ μου λεει. Το Τομσον που τονισα επανειλημενως εεε σωστα ? Οοοοχι μου λεει εδω γραφει ενσυρματο ποιο Τομσον.

Παρτο πισω του λεω και στειλε το ασυρματο αυτο με τα 3 ευρω το μηνα. Ναι μου λεει αλλα θα κανει τουλαχιστον 2 βδομαδες...Ρε συ του λεω σε 2 βδομαδες φτανει Μοσχα με ποδηλατο. Τοσο χρειαζεται μου λεει. Να ερθει πισω το ενα, μετα να φυγει το αλλο κλπ κλπ

Ειμαι ρακος παω να ξαπλωσω

(να δω τωρα ποτε θα με αναβαθμισουν και σε τι ταχυτητα, τους ειπα οτι με θορυβο 28 περιμενω τουλαχιστον κανα 15 αρι. Σαν να ακουσα πνιχτο γελιο την ωρα που το ξεστομισα αλλα δεν παιρνω ορκο...εξ αλλου δεν ειμαι καλα....)

ariadgr
20-11-08, 02:31
Δεν είμαι βέβαιος ότι κατάλαβα ποιά υπηρεσία ζήτησες.

Υποψιάζομαι ότι ζήτησες το "Adsl" στα €19,50 / μήνα:

* Η ταχύτητα 24Mbps/1Mbps προσφέρεται στις περιοχές που καλύπτονται από το ιδιόκτητο δίκτυο της Tellas. Στις περιοχές που δεν καλύπτονται ακόμα, η υπηρεσία προσφέρεται στην ταχύτητα 2 Mbps/256 Kbps και με αυτόματη αναβάθμιση χωρίς καμία επιπλέον ενέργεια ή οικονομική επιβάρυνση μόλις υπάρξει κάλυψη.

Για να ενεργοποιήθηκες όμως στα 2 Mbps και να δουλεύουν οι κωδικοί του ΟΤΕ σημαίνει ότι αντί για Shared LLU σε έχουν σε ΑΡΥΣ.

Σε αυτή την περίπτωση η ταχύτητα των 2Mbps είναι σωστή.

Επίσης γράφεις ότι έκανες "αίτηση για ΑΡΥΣ", ωστόσο η Tellas δεν σου δίνει κάποια δυνατότητα επιλογής (π.χ. "θέλω αίτηση για ΑΡΥΣ και όχι Shared LLU")

Μόνο "αίτηση για ADSL" μπορείς να κάνεις, και ανάλογα με το αν είσαι εντός ή εκτός ιδιόκτητου, να σε βάλουν σε Shared LLU ή AΡΥΣ αντίστοιχα.

Δεν καλύπτεσαι από το ιδιόκτητό τους δίκτυο;


Παρτο πισω του λεω και στειλε το ασυρματο αυτο με τα 3 ευρω το μηνα.
Ναι μου λεει αλλα θα κανει τουλαχιστον 2 βδομαδες...
Ρε συ του λεω σε 2 βδομαδες φτανει Μοσχα με ποδηλατο.
Τοσο χρειαζεται μου λεει. Να ερθει πισω το ενα, μετα να φυγει το αλλο κλπ κλπ

:rofl:

jimarozas
20-11-08, 04:01
ΝΑ ΜΗΝ ΓΕΛΙΟΜΑΣΤΕ ! ΠΑΛΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ Η ΤΕΛΛΑΣ !!!! :rofl:

Psycho13
20-11-08, 12:14
κι ετσι ειχα νετ απο Τελλας με κωδικους ΟΤΕ και δεν καταλαβα τιποτα απο την μεταβαση

Εγω αυτο εδω δεν το πολυ καταλαβα...ειναι δυνατον να εισαι σε δικτυο αλλου παροχου με κωδικους του προηγουμενου?κατι δεν παει καλα μου φαινεται

ariadgr
20-11-08, 14:32
Εγω αυτο εδω δεν το πολυ καταλαβα...ειναι δυνατον να εισαι σε δικτυο αλλου παροχου με κωδικους του προηγουμενου?κατι δεν παει καλα μου φαινεται

Αυτό το διευκρίνησα παραπάνω, δεν είναι σε δίκτυο άλλου παρόχου, σε ΑΡΥΣ παραμένει:


Για να ενεργοποιήθηκες όμως στα 2 Mbps και να δουλεύουν οι κωδικοί του ΟΤΕ σημαίνει ότι αντί για Shared LLU σε έχουν σε ΑΡΥΣ.

apostol70
20-11-08, 17:47
Εγω αυτο εδω δεν το πολυ καταλαβα...ειναι δυνατον να εισαι σε δικτυο αλλου παροχου με κωδικους του προηγουμενου?κατι δεν παει καλα μου φαινεται

Και όμως το έχω δει και με συνεργάτη που έβαλε χωρίς να το καταλάβει OnTelecoms και εδώ και 3 μήνες μπαίνει κανονικά με το router του να έχει τους κωδικούς του connx

Phoebos
20-11-08, 20:54
Ρε παιδια μεσ την Αθηνα ειμαι, ιντερνετ ζητησα, αυτο με τα $!#^μενα τα 19,5 Ε/μηνα. Μπορει να μην διατυπωσα καλα πριν αλλα ειναι σαφες , εντος δικτυου Τελλας ζητησα ινερνετ, το ΑΡΥΣ και πρασινα αλογα, δεν ειμαι στα βουνα, αντε να δω ποτε θα το φτιαξουνε.

Δεν το ηξερα κι εγω αλλα χωρις να καταλαβω, με τους κωδικους ΟΤΕ (που δεν τους καταργουν για καποιο καιρο) εμπαινα με ΤΕλλας στο DSLAM

vasiliou
21-11-08, 00:48
Στο συμβόλαιο που έκανες πρέπει να εχει τικαρισμενο ποιο μόντεμ ζήτησες .. όπως επίσης και ποια υπιρεσια εχεις ζητήσει να μπεις!
Τελος το 1212 δεν ειναι ΚΑΝΕΝΟΣ οτε... ειναι το τεχνικό τμήμα τελλας!

ariadgr
21-11-08, 00:53
Στο συμβόλαιο που έκανες πρέπει να εχει τικαρισμενο ποιο μόντεμ ζήτησες .. όπως επίσης και ποια υπιρεσια εχεις ζητήσει να μπεις!
Τελος το 1212 δεν ειναι ΚΑΝΕΝΟΣ οτε... ειναι το τεχνικό τμήμα τελλας!

Μόνο που αν από γραμμή ΟΤΕ καλέσεις 1212, μόλις πατήσεις το τρίτο ψηφίο θα έχεις συνδεθεί με το 121 (βλαβοληπτικό) του ΟΤΕ. ;)
1212 ειναι Tellas μόνο από Full LLU Tellas.

chosen0ne
21-11-08, 00:53
Και όμως το έχω δει και με συνεργάτη που έβαλε χωρίς να το καταλάβει OnTelecoms και εδώ και 3 μήνες μπαίνει κανονικά με το router του να έχει τους κωδικούς του connx

Αυτό το "κουφό" μου το είπαν κι εμένα απο ΟΤΕ, ότι προσωρινά μέχρι να ενεργοποιήσω νέα username και password απο το my.otenet.gr μπορώ να χρησιμοποιώ τα παλιά της ΤΕΛΛΑΣ.....
Αλλά φυσικά αυτό είναι για γέλια, γιατί δεν μπορείς να λογκάρεις στο conn-x με χχχχ@tellas.gr :whistle::lol::rofl::rofl:
Απλά δεν είναι σωστά ενημερωμένοι....... ;)
Τώρα αν έχεις ΑΡΥΣ, μπορείς να χρησιμποιήσεις για να συνδεθείς τα username ΟΛΩΝ των εταιριών.................. Έτσι λειτουργεί το ΑΡΥΣ εξάλου, βασίζεσαι στις γραμμές του ΟΤΕ κι απλά κάνεις login σε ένα πάροχο για να σε αφήνει να κατεβάζεις/ανεβάζεις. (αν δεν κάνω λάθος. :oops:)

Phoebos
21-11-08, 21:56
Τραγελαφος ! Μου ομολογησαν μετα απο ωρες και κοπο οτι ΔΕΝ μπορουν να με συνδεσουν στο ιδιοκτητο Τελλας και ΔΕΝ νωριζουν ποτε αυτο θα γινει εφικτο (μπορει και μετα πολλους μηνες) γι αυτο με συνδεσαν στα 2Mbps μεσω ΟΤΕ, λες και ειμαι σε κανα βουνο και οχι μες στην Αθηνα. Οταν τους ρωτησα γιατι δεν με ενημερωσαν εξ αρχης ωστε να αποφασισω αλλα με ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΑΝ οτι υπαρχει διαθεσιμοτητα δηλ με παραπλανησαν, υπηρξε αμηχανια και σιωπη. Το ρουτερ ακομα το περιμενω.

Ηδη εστειλα φαξ ακυρωσης με ολες τις λεπτομερειες, μαζι με δικηγορους με τους οποιους εχω καθημερινα στην διαθεση μου λογω της δουλειας μου και τονισα οτι περιμενω να μην στειλουν ΚΑΝΕΝΑ λογαριασμο αφου ΔΕΝ παρασχεθηκαν υπηρεσιες παρα μονο ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ. Ηδη ενημερωσα ΟΤΕ ο οποιος μου ειπε οτι δεν ειμαι ο μονος απλα οι πιο πολλοι πελατες δεν γνωριζουν αυτα που γνωριζουμε εμεις εδω και δεν ελεγχουν το τι παιρνουν (δεν ξερει ο κοσμακης ουτε απο στατιστικα ρουτερ η απο ταχυτητες συγχρονισμου κλπ)
Αν διανοηθουν και μου στειλουν λογ/μο θα τους κανω μια αγωγη 10 μ

cyber_fiber
22-11-08, 02:33
Τώρα αν έχεις ΑΡΥΣ, μπορείς να χρησιμποιήσεις για να συνδεθείς τα username ΟΛΩΝ των εταιριών.................. Έτσι λειτουργεί το ΑΡΥΣ εξάλου, βασίζεσαι στις γραμμές του ΟΤΕ κι απλά κάνεις login σε ένα πάροχο για να σε αφήνει να κατεβάζεις/ανεβάζεις. (αν δεν κάνω λάθος. :oops:)


πολυ σωστα, σε ΑΡΥΣ μπορεις να μπεις με οποιανου παροχου στοιχεια θες αν μπεις σε ιδιόκτητο τοτε παιζεις μονο με τα στοιχεια του παροχου σου

@ ADSLgr.com All rights reserved.