PDA

Επιστροφή στο Forum : ΗDSL speed /response times vs aDSL



RaNd
07-11-05, 13:12
Part 1.Ξερει κανεις αν μια HDSL (μισθωμενη της HOL) μπορει να ειναι χειροτερη aπο μια
aDSL oσο αφορα τα pings/ response times (στην ιδια ταχυτητα) ?

Part 2. Aν μια ΗDSL 256/128 γινει 512/256 ή 512/128 υπαρχει περιπτωση να δω
κανενα καλυτερο ping ?

Oλα τα παραπανω ειναι φυσικα θεωρητικες ερωτησεις γιατι στην πραξη πολλα μπορει να
αλλαξουν, αλλα οποιαδηποτε βοηθεια αποψη ειναι δεκτη.....

123456789
07-11-05, 23:54
Part 1.Ξερει κανεις αν μια HDSL (μισθωμενη της HOL) μπορει να ειναι χειροτερη aπο μια
aDSL oσο αφορα τα pings/ response times (στην ιδια ταχυτητα) ?

Part 2. Aν μια ΗDSL 256/128 γινει 512/256 ή 512/128 υπαρχει περιπτωση να δω
κανενα καλυτερο ping ?

Oλα τα παραπανω ειναι φυσικα θεωρητικες ερωτησεις γιατι στην πραξη πολλα μπορει να
αλλαξουν, αλλα οποιαδηποτε βοηθεια αποψη ειναι δεκτη.....

Στο HDSL συνδέεσαι με το ρούτερ του ISP και όχι με το DSLAM που γίνεται της $!$%#@~%@$!%. Άρα εξαρτάσαι από το CPU και το ρούτερ του ISP γενικότερα και από την ποιότητα της μισθωμένης γραμμής,που μπορεί να είναι καλύτερη ή χειρότερη από το δισύρματο ζεύγος του τοποκού βρόχου του ΟΤΕ.

Στο part2 ισχύει ότι και στο part1 νομίζω. Μπορεί να βελτιωθεί το TCP/IP γενικότερα λόγω του ότι δεν θα γίνεται congestion στην γραμμή σου, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με ADSL vs HDSL.

Δεν ξέρω αν βοηθάνε καθόλου αυτά...

wintech2003
08-11-05, 00:04
Εκτός απο αυτά που λεει ο 123456789 βασικό ειναι να μην πιττάρει η γραμμή σου.

Δηλαδή αν έχεις 256 μισθωμένη και χρησιμοποιείς και τα 256 κατεβάζοντας π.χ. απο P2P τότε φυσικά τα pings θα ειναι στα ύψη.

Επίσης εγώ θα έλεγα να κάνεις ενα καλό στον εαυτό σου να αλλάξεις τα modem σε G.SHDSL

Εσυ απο την πλευρα σου τι εξοπλισμό έχεις?

RaNd
08-11-05, 12:38
Αυτη τη στιγμη υπαρχει μια μισθωμενη με VPN 128/128 απο HOL/HellasCom στην Καλλιθεα (Αττικη).

Τα pings στα κεντρικα μεσω αυτης ειναι 30-40ms αλλα δινει την εντυπωση οτι αργει να ανεβασει ταχυτητες μεχρι να χτυπησει τα 128...

Η ιδεα να αντικατασταθει με μια DSL 512/128 δεν μου αρεσε κ τοσο μιας κ ξερω οτι σε
πυκνοκατοικημενες περιοχες γινεται πανικος με τα DSLAMs....

To modem εκει ειναι ενα MD72 με Cisco 2500 απο πισω ...



PS. Τα pings μετρημενα με idle γραμμη (φυσικα :p )

gatoulas
08-11-05, 16:06
Τα δύο σημεία σε ποιες περιοχές είναι;

wintech2003
08-11-05, 16:41
Εχω την εντύπωση οτι το MD73 ειναι interface converter και οχι modem.

Μετατρέπει το G.703 σε X.21 (ή τελοσπαντων οτι ζητησες εσυ απο τον ΟΤΕ).

Πάντως 30-40ms ειναι πολύ...
Εγώ με 2Mbit ψηφιακή γραμμή G.703 για απόσταση περίπου 45-50 χιλιομετρα έχω τα εξής:

Chalkida_Border1#ping ip x.x.x.x repeat 500

Type escape sequence to abort.
Sending 500, 100-byte ICMP Echos to x.x.x.x, timeout is 2 seconds:
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!
Success rate is 100 percent (500/500), round-trip min/avg/max = 1/2/4 ms


Αλλα για πες μας λίγο και την τοπολογία.

123456789
09-11-05, 00:37
Εχω την εντύπωση οτι το MD73 ειναι interface converter και οχι modem.

Μετατρέπει το G.703 σε X.21 (ή τελοσπαντων οτι ζητησες εσυ απο τον ΟΤΕ).

Πάντως 30-40ms ειναι πολύ...
Εγώ με 2Mbit ψηφιακή γραμμή G.703 για απόσταση περίπου 45-50 χιλιομετρα έχω τα εξής:

Chalkida_Border1#ping ip x.x.x.x repeat 500

Type escape sequence to abort.
Sending 500, 100-byte ICMP Echos to x.x.x.x, timeout is 2 seconds:
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!
Success rate is 100 percent (500/500), round-trip min/avg/max = 1/2/4 ms


Αλλα για πες μας λίγο και την τοπολογία.

Κάτι δεν πάει καλά με το Ping αυτό...

wintech2003
09-11-05, 00:39
Γιατι το λες αυτο?

123456789
09-11-05, 00:49
Γιατι το λες αυτο?

Παραείναι λίγο για τέτοια απόσταση.
Σου παραθέτω ping από κεντρικό ρούτερ προς τρία υποκαταστήματα (όλα εντός θεσσαλονίκης).

router#ping 10.0.1.2

Type escape sequence to abort.
Sending 5, 100-byte ICMP Echos to 10.0.1.2, timeout is 2 seconds:
!!!!!
Success rate is 100 percent (5/5), round-trip min/avg/max = 44/45/48 ms

router#ping 10.0.2.2

Type escape sequence to abort.
Sending 5, 100-byte ICMP Echos to 10.0.2.2, timeout is 2 seconds:
!!!!!
Success rate is 100 percent (5/5), round-trip min/avg/max = 44/45/48 ms

router#ping 10.0.5.2

Type escape sequence to abort.
Sending 5, 100-byte ICMP Echos to 10.0.5.2, timeout is 2 seconds:
!!!!!
Success rate is 100 percent (5/5), round-trip min/avg/max = 44/45/48 ms

wintech2003
09-11-05, 01:09
Και όμως.. ορίστε και ενα ping μόλις τώρα:

Chalkida_Border1#ping ip x.x.x.x

Type escape sequence to abort.
Sending 5, 100-byte ICMP Echos to x.x.x.x, timeout is 2 seconds:
!!!!!
Success rate is 100 percent (5/5), round-trip min/avg/max = 4/4/4 ms

Η γραμμή ειναι ψηφιακή 2Mbps G.703 (στον τιμοκατάλογο του ΟΤΕ http://www.otebusiness.gr/leased_lines_tariffs.pdf αναφέρεται ως "2.4 Υπεραστική εκτός δικτύου HCOM -> 2.4.1 Με ταχύτητα 2Mbps (αδόμητη)"
ΔΕΝ χρησιμοποιώ αυτή τη μπαχατέλα του ΟΤΕ το MD73 για interface convertion που εκτός απο το οτι ειναι θεόπαλιο, προσθέτει και πολύ latency στην σύνδεση γιατί κόβει τα 30 64k κυκλώματα για να σε φτάσει εκεί που έχεις ζητήσει και πληρώνεις, αλλά εναν Telindus interface converter απο G.703 σε X.21.
Ουτως ή άλλως την ψηφιακή 2Mbps στην παραδίδει ο ΟΤΕ σε G.703 απλά διαλέγεις αν θές 75 ή 120 Ohm (interface converter βάζεις μόνος)

Αντιθετα πελάτης με HCOM 512 (που ο ΟΤΕ του πήγε MD73E) εχει για μια απόσταση 10 km pings περίπου 15-20ms από σημείο σε σημείο.

triantis7
09-11-05, 02:17
παιδια γενικοτερα hdsl μπορει να βαλει ο καθένας;Η μονο εταιρείες κτλ;Είναι πολυ πιο γρήγορη απο την adsl;

sdikr
09-11-05, 02:19
παιδια γενικοτερα hdsl μπορει να βαλει ο καθένας;Η μονο εταιρείες κτλ;Είναι πολυ πιο γρήγορη απο την adsl;

μπορεί να βάλει ο κάθε ένας

φτανει να έχει τα λεφτά

που ξεκιναν απο 4ψήφιο ανα μήνα

gatoulas
09-11-05, 02:22
Ένα τέτοιο Telindus πρέπει να έχω σε μια γωνιά θαμμένο...
Γιατί νομίζω ότι το MD73 το παίρνεις υποχρεωτικά για ταχύτητες < 2Μb με φορέα HDSL

wintech2003
09-11-05, 12:49
Γιατί νομίζω ότι το MD73 το παίρνεις υποχρεωτικά για ταχύτητες < 2Μb με φορέα HDSL

Ετσι ειναι. Η συσκευή αυτή εκτός των άλλων κόβει τα 30 x 64K κανάλια για να σε φέρει στην ταχύτητα που ζήτησες. Και εκτός των άλλων σε ρωτάει και ο ΟΤΕ σε τί θέλεις να τερματίσει την γραμμή οπότε ζητάς σε X.21 και σου βάζει μια φέτα στο MD73 που βγάζει X.21 από πίσω. Απλά αμα την δείς την συσκευή ειναι 200 χρόνων........:haha
Επειδη εμείς παιζουμε πολύ με Gaming οπου το latency ειναι σημαντικό, είχα ενημερωθεί απο πρίν να ΜΗΝ χρησιμοποιήσω σε πελάτη φορέα μικρότερο των 2Mbps ασχετα τί σύνδεση θέλει ωστε να μην χρησιμοποιηθεί αυτη η συγκεκριμένη συσκευή.
Και τα αποτελέσματα πιστευω μιλάν απο μόνα τους :thumb_dup

Το Telindus που έχω εγώ ειναι αυτό:
http://www.telindusproducts.com/tap/images/crocus_2m_cnvtt.jpg

RaNd
09-11-05, 14:51
Και τα 2 ακρα ειναι εντος Αττικης, Καλλιθεα-Μαρουσι.

Αυτο που με ενδιαφερει κυριως ειναι χαμηλο latency και οχι bandwidth για την εμπορικη
εφαρμογη της εταιριας.

Δηλ η 256 που υπαρχει σε αλλο καταστημα ειναι στο 50-70% max.

Εχω την εντυπωση πως μεσω HellasCom τα response times ειναι πολυ μεγαλυτερα, αλλα
αν δεν παει μεσω HellasCom, τι αλλες επιλογες υπαρχουν ?!?

Ψανχω αρκετο καιρο τωρα λυση για χαμηλο latancy στα 256 ... Yπαρχει κατι τετοιο τελικα
η πρεπει να παω σε 2mbit + για να δω ασπρη μερα... ? ? ?

skyman
10-11-05, 17:28
Εκτός από τα Telindus τα οποία πράγματι είναι πολύ καλά υπάρχουν και τα patton τα οποία κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά και προσφέρονται σε μάλλον χαμηλότερη τιμή. http://www.patton.com

wintech2003
10-11-05, 18:33
Εχω πάρει και ενα mDSL modem X.21 της Patton αλλα δεν με ενθουσίασε και τόσο...

Γενικά μετά απο δοκιμές με Pairgain, Patton, Zyxel κατέληξα στα Telindus τα οποία θεωρώ αυτή τη στιγμή κορυφαία.

123456789
10-11-05, 23:28
Εχω πάρει και ενα mDSL modem X.21 της Patton αλλα δεν με ενθουσίασε και τόσο...

Γενικά μετά απο δοκιμές με Pairgain, Patton, Zyxel κατέληξα στα Telindus τα οποία θεωρώ αυτή τη στιγμή κορυφαία.

Προσοχή καμμιά σχέση patton G. 703 converters με patton <other_products>!
Η patton πολύ φιλόφοξη εταιρία πήγε να το παίξει turn key solutions και πελάγωσε...αλλά τα converters της παραμένουν κορυφαία σε τιμή και επιδόσεις.

Τα telindus πράγματι λίγο καλύτερα από pairgain σε επιδόσεις (τα οποία συνεχίζω να προτιμώ αν και όχι G.SHDSL), αλλά τα pairgain πολύ καλό mgmt με τα LCD.

123456789
10-11-05, 23:44
Και όμως.. ορίστε και ενα ping μόλις τώρα:

Chalkida_Border1#ping ip x.x.x.x

Type escape sequence to abort.
Sending 5, 100-byte ICMP Echos to x.x.x.x, timeout is 2 seconds:
!!!!!
Success rate is 100 percent (5/5), round-trip min/avg/max = 4/4/4 ms

Η γραμμή ειναι ψηφιακή 2Mbps G.703 (στον τιμοκατάλογο του ΟΤΕ http://www.otebusiness.gr/leased_lines_tariffs.pdf αναφέρεται ως "2.4 Υπεραστική εκτός δικτύου HCOM -> 2.4.1 Με ταχύτητα 2Mbps (αδόμητη)"
ΔΕΝ χρησιμοποιώ αυτή τη μπαχατέλα του ΟΤΕ το MD73 για interface convertion που εκτός απο το οτι ειναι θεόπαλιο, προσθέτει και πολύ latency στην σύνδεση γιατί κόβει τα 30 64k κυκλώματα για να σε φτάσει εκεί που έχεις ζητήσει και πληρώνεις, αλλά εναν Telindus interface converter απο G.703 σε X.21.
Ουτως ή άλλως την ψηφιακή 2Mbps στην παραδίδει ο ΟΤΕ σε G.703 απλά διαλέγεις αν θές 75 ή 120 Ohm (interface converter βάζεις μόνος)

Αντιθετα πελάτης με HCOM 512 (που ο ΟΤΕ του πήγε MD73E) εχει για μια απόσταση 10 km pings περίπου 15-20ms από σημείο σε σημείο.

Αυτό το "2.4 Υπεραστική εκτός δικτύου HCOM -> 2.4.1 Με ταχύτητα 2Mbps (αδόμητη)" που λες δεν είναι PCM over HDSL? To ξέρω, το έχω δει παλιότερα.
Αλλά το MD73 για να το γλυτώσεις πρέπει να βγεις οπωσδήποτε εκτός δικτύου hellascom, έτσι δεν είναι?

Κοίτα να δεις...τόσα χρόνια έχω δει τόσα μισθωμένα με hellascom που δεν με ενδιέφερε το latency αλλά το throughput και ποτέ δεν το έψαξα με γραμμές που είχα δει με κατ'ευθείαν G.703 converter αν είναι πιο "γρήγορες" σε ping!:cry:

gatoulas
11-11-05, 01:35
Και τα 2 ακρα ειναι εντος Αττικης, Καλλιθεα-Μαρουσι.

Αυτο που με ενδιαφερει κυριως ειναι χαμηλο latency και οχι bandwidth για την εμπορικη
εφαρμογη της εταιριας.

Δηλ η 256 που υπαρχει σε αλλο καταστημα ειναι στο 50-70% max.

Εχω την εντυπωση πως μεσω HellasCom τα response times ειναι πολυ μεγαλυτερα, αλλα
αν δεν παει μεσω HellasCom, τι αλλες επιλογες υπαρχουν ?!?

Ψανχω αρκετο καιρο τωρα λυση για χαμηλο latancy στα 256 ... Yπαρχει κατι τετοιο τελικα
η πρεπει να παω σε 2mbit + για να δω ασπρη μερα... ? ? ?

Δες αν βγαίνεις σε κανενός LMDS.

skyman
11-11-05, 10:33
Προσοχή καμμιά σχέση patton G. 703 converters με patton <other_products>!
Η patton πολύ φιλόφοξη εταιρία πήγε να το παίξει turn key solutions και πελάγωσε...αλλά τα converters της παραμένουν κορυφαία σε τιμή και επιδόσεις.

Τα telindus πράγματι λίγο καλύτερα από pairgain σε επιδόσεις (τα οποία συνεχίζω να προτιμώ αν και όχι G.SHDSL), αλλά τα pairgain πολύ καλό mgmt με τα LCD.


Ακριβώς αναφέρθηκα στα patton σε οτι αφορά τους G703 converters και όχι κάτι άλλο.

skyman
11-11-05, 10:36
Δες αν βγαίνεις σε κανενός LMDS.

Λογικά και για τα 2 άκρα που ανέφερες (Καλλιθέα - Μαρούσι) βγαίνεις σε LMDS BS γνωστού ISP. Και βέβαια αν θες την καλύτερη λύση βάζεις SRAL της Siemens τα οποία είναι σαφώς καλύτερη τεχνολογία point to point, παίζει σε μεγαλύτερες αποστάσεις ανάλογα και με την κεραία βέβαια υποστηρίζει ταχύτητες μέχρι 8Mbit αλλά το κόστος του εξοπλισμού είναι αρκετά πιο ακριβό όμως αξίζει τον κόπο. Σε ότι αφορά το κόστος εάν ας πούμε η Alcatel δίνει τον εξοπλισμό της στα 3000 ευρώ η Siemens τον δίνει στα 12000 ευρώ.

123456789
11-11-05, 15:17
Ακριβώς αναφέρθηκα στα patton σε οτι αφορά τους G703 converters και όχι κάτι άλλο.

Έχεις δηλαδή παράπονο από Patton G.703 converters?
Θα με ενδιέφερε...

skyman
11-11-05, 16:00
Έχεις δηλαδή παράπονο από Patton G.703 converters?
Θα με ενδιέφερε...
Το αντίθετο δεν έχω κανένα παράπονο από τα patton. Αν θες να ξέρεις από την εμπειρία μου τα patton G703 converters είναι καλύτερα από τα Telindus αφού και να κολλήσουν με ένα reset στρώνουν σε αντίθεση με τα Telindus που πολλές φορές κολλάνε και καίγονται χωρίς να αυτό να σημαίνει ότι και τα Telindus δεν είναι καλά.

cmos
11-11-05, 20:36
Αυτό το "2.4 Υπεραστική εκτός δικτύου HCOM -> 2.4.1 Με ταχύτητα 2Mbps (αδόμητη)" που λες δεν είναι PCM over HDSL? To ξέρω, το έχω δει παλιότερα.
Αλλά το MD73 για να το γλυτώσεις πρέπει να βγεις οπωσδήποτε εκτός δικτύου hellascom, έτσι δεν είναι?


Ψηφιακό δίκτυο HellasCom -> γραμμές έως 2 Mbps -> τερματική συσκευή MARCONI MD72 ή ΜARCONI ΜD73 (παίρνει 4 σύρματο 2Μbps - βγάζει πολλαπλά Χ.21 μέ άθροισμα bandwidth όμως το 2Mbps). To ΜD72 μπορείς να το πεις converter άλλά το 73 είναι ουσιαστικά ψηφιακός πολυπλέκτης. Πάντως στο HCOM δεν τα αποφεύγεις.

Ψηφιακό δίκτυο SDH (ουσιαστικά από τις ίνες του ΟΤΕ το μικρό αδελφάκι). Ολα τα 2bitα που απομαστεύονται από κεί μπορούμε να τα χαρακτηρίσουμε ως αδόμητα (δομημένο = 30 κανάλια) καθαρά δηλαδή συρμός 2 Mbps. Eίναι δηλ. άλλο δίκτυο. Ερχεται σε G703 balanced ή unbalanced (4-σύρματο) και χρειάζεται ένα converter στα 90 μέτρα ή αν έρχεται από μακριά ένα ζεύγος HDSL modems. Συνήθως ο converter του ΟΤΕ εδώ είναι ALCATEL.
Oι γραμμές αυτές χαρακτηρίζονται ως PCM αδόμητες.;)

Σημείωση : ενώ το HCOM φτάνει τα 1,92 Mbps το PCM είναι 2 Μbps καθαρό.
Φυσικά όπου είναι εφικτό προτιμούμε με κλειστα μάτια το PCM

123456789
11-11-05, 22:15
Σημείωση : ενώ το HCOM φτάνει τα 1,92 Mbps το PCM είναι 2 Μbps καθαρό.
Φυσικά όπου είναι εφικτό προτιμούμε με κλειστα μάτια το PCM


E, αυτό το αγνοούσα!
Ξέρω τι καπνό φουμάρουν τα MD 72 και MD 73, αλλά ποτέ δεν έψαξα το θέμα του latency γιατί δεν ενδιέφερε!
Είναι όπμως πολύ χρήσιμο το Hint για τις περιπτώσεις που παίζουμε 2Mbitα κυκλώματα!:thumb_dup

skyman
12-11-05, 16:08
Ψηφιακό δίκτυο HellasCom -> γραμμές έως 2 Mbps -> τερματική συσκευή MARCONI MD72 ή ΜARCONI ΜD73 (παίρνει 4 σύρματο 2Μbps - βγάζει πολλαπλά Χ.21 μέ άθροισμα bandwidth όμως το 2Mbps). To ΜD72 μπορείς να το πεις converter άλλά το 73 είναι ουσιαστικά ψηφιακός πολυπλέκτης. Πάντως στο HCOM δεν τα αποφεύγεις.

Ψηφιακό δίκτυο SDH (ουσιαστικά από τις ίνες του ΟΤΕ το μικρό αδελφάκι). Ολα τα 2bitα που απομαστεύονται από κεί μπορούμε να τα χαρακτηρίσουμε ως αδόμητα (δομημένο = 30 κανάλια) καθαρά δηλαδή συρμός 2 Mbps. Eίναι δηλ. άλλο δίκτυο. Ερχεται σε G703 balanced ή unbalanced (4-σύρματο) και χρειάζεται ένα converter στα 90 μέτρα ή αν έρχεται από μακριά ένα ζεύγος HDSL modems. Συνήθως ο converter του ΟΤΕ εδώ είναι ALCATEL.
Oι γραμμές αυτές χαρακτηρίζονται ως PCM αδόμητες.;)

Σημείωση : ενώ το HCOM φτάνει τα 1,92 Mbps το PCM είναι 2 Μbps καθαρό.
Φυσικά όπου είναι εφικτό προτιμούμε με κλειστα μάτια το PCM

Σε ότι αφορά τους φορείς δεν είναι μόνο Alcatel αλλά και Siemens ή της Intracom και καλό είναι να μην τους πειράζει κανείς δηλαδή πχ όταν θέλεις να τους κάνεις μεταφορά σε άλλο rack να μην τους βγάζεις την τροφοδοσία αφού καίγονται πολύ εύκολα ή δεν ξανασυγχρονίζουν και ΟΤΕ σε υποχρεώνει να τους πληρώσεις μιας και αποκλειστική ευθύνη για αυτούς φέρει και μόνο ο ίδιος. Το λέω αυτό γιατί πολλοί την έχουν πατήσει έτσι. Σε ότι αφορά το latency παίζει ρόλο και η ποιότητα της γραμμής CRC errors κάτι το οποίο μπορείς να το τσεκάρεις στο interface του router ή σε επικοινωνία με τον provider σου. Τέλος σε ότι αφορά το bandwidth επειδή σε καμμία περίπτωση δεν είναι εγγυημένο έχοντας encapsulation ppp σε οποιαδήποτε περίπτωση θα ήταν καλύτερα να το περάσεις over frame relay. Σε ότι αφορά τα PCM δυστυχώς δεν τα δίνει εύκολα ο ΟΤΕ.

RaNd
14-11-05, 11:43
Thnx ολους για την βοηθεια κ την και τις πολυ κατατοπιστικες απαντησεις! :D

Κατι ακομα. Εχουμε μια γραμμη αφορτιστη σε κυκλωμα του ΟΤΕ με
1 modem Nokia 256 σε καθε ακρο και ενα router απο πισω. Ο ΟΤΕ την δινει αυτη τη γραμμη ως 9600 βεβαια... Τα pings ειναι αρκετα χαμηλα 4-5μs, αν αλλαξω τα modem σε Pairgain πχ που βρηκα, λογικα δεν θα παιξει κ η γραμμη σε μεγαλυτερη ταχυτητα αφου προς το παρον περιοριζεται απο το bandwidth των modems ?

cmos
14-11-05, 12:25
Thnx ολους για την βοηθεια κ την και τις πολυ κατατοπιστικες απαντησεις! :D

Κατι ακομα. Εχουμε μια γραμμη αφορτιστη σε κυκλωμα του ΟΤΕ με
1 modem Nokia 256 σε καθε ακρο και ενα router απο πισω. Ο ΟΤΕ την δινει αυτη τη γραμμη ως 9600 βεβαια... Τα pings ειναι αρκετα χαμηλα 4-5μs, αν αλλαξω τα modem σε Pairgain πχ που βρηκα, λογικα δεν θα παιξει κ η γραμμη σε μεγαλυτερη ταχυτητα αφου προς το παρον περιοριζεται απο το bandwidth των modems ?
Tα Pairgain θα παίξουν στη μέγιστη ταχύτητα που μπορούν (από 256 έως 2Μbps). Μάλιστα αν είσαι στο ίδιο κέντρο και στα δύο σημεία (άρα μικρές αποστάσεις 1-1,5 χλμ) μάλλον θα κλειδώσουν στο μέγιστο. ;)

wintech2003
14-11-05, 12:32
Η αφόρτιστη αυτή αν είναι εντός του ίδιου κέντρου του ΟΤΕ τότε ανάλογα με τα modem που θα χρησιμοποιήσεις μπορείς να πιάσεις μέχρι 2Mbps. Εγώ δουλευω τα Telindus 1421 τα οποία ειναι και routers.

Αν το ενα ακρο με το άλλο περνάνε μέσω διαφορετικών κέντρων τότε όντως πας μεχρι 9600...

RaNd
14-11-05, 12:41
Αυτη τη στιγμη η γραμμη παιζει σταθερα στα 256 και σκεφτομαι αν αξιζει η αγορα των modems... Υπαρχει περιπτωση να βρω απο καποια εταιρια τετοια modems με μισθωση για δοκιμη ?

skyman
14-11-05, 12:44
Tα Pairgain θα παίξουν στη μέγιστη ταχύτητα που μπορούν (από 256 έως 2Μbps). Μάλιστα αν είσαι στο ίδιο κέντρο και στα δύο σημεία (άρα μικρές αποστάσεις 1-1,5 χλμ) μάλλον θα κλειδώσουν στο μέγιστο. ;)

Επιπλέον να συμπληρώσω ότι το Pairgain παίζει 2-σιρματο από 64-1152kbps και 4-σύρματο από 128-2Μbps. Επίσης σημαντικό είναι τα interface να είναι ακριβώς ίδια και από τα 2 modem για να κουμπώσουν και να λειτουργούν σωστα. Σε ότι αφορά την ταχύτητα δεν παίζει μόνο η απόσταση των κέντρων ρόλο αλλά και πολλά άλλα, αλλά όπως και να έχει όταν κλειδώσεις σε μια ταχύτητα το Margin θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τι ποιότητα έχεις.

123456789
14-11-05, 13:17
Αυτη τη στιγμη η γραμμη παιζει σταθερα στα 256 και σκεφτομαι αν αξιζει η αγορα των modems... Υπαρχει περιπτωση να βρω απο καποια εταιρια τετοια modems με μισθωση για δοκιμη ?

Εκεί που σταματά η λογική ξεκινάνε οι Μ1020...ακόμα και αν βρεις modems για δοκιμή μπορεί σήμερα να παίζουν και αύριο το π0ύλο.

Η Lexis έχει υπηρεσίες μέτρησης και δοκιμών με ειδικό μηχάνημα.

Επίσης, αν θέλεις πάρε από το ebay ένα ζευγάρι φτηνά SDSL/SHDSL ότι βρεις φτηνότερο για να κάνεις δοκιμή.

ΠΧ http://www.telephone.com/equipment/xpeed.htm (http://www.telephone.com/equipment/xpeed.htm)

skyman
18-11-05, 13:05
Εάν ο ΟΤΕ θέλει να φτιάξει μια Μ1020 να παίζει καλά θα παίζει, διαφορετικά κάθε φορά που θα έχεις πρόβλημα θα ρίχνουν φορτίο και θα στρώνει αλλά δεν είναι εκεί η λύση. Βέβαια εκτός αυτού παίζει ρόλο να υπάρχει καλή καλωδίωση από τον κατανεμητή μέχρι το χώρο του μόντεμ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.