PDA

Επιστροφή στο Forum : ISDN και Forthnet γίνεται;



ksts_m
20-11-08, 18:43
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΕΧΩ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ISDN ΣΤΟΝ ΟΤΕ.ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ FORTHNET ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΗΝ ISDN ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ.ΡΩΤΗΣΑ ΣΤΗΝ FORTHNET ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΛΥΨΕΙΣ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟ ΤΗΛ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΚΑΡΕΙΣ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΙSDN H PSTN.ΚΑΙ ISDN ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΗ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

gourdo
20-11-08, 18:50
Έχω την εντυπωση ως ιδιοκτήτης isdn οτι μονο ιντερνετ μπορείς να κάνεις στην forthnet(που είχα) οχι 2play.

michpan
20-11-08, 19:06
Καμμία άλλη εταιρία δεν προσφέρει υπηρεσίες ISDN πέρα από τον ΟΤΕ. Αν γυρίσεις σε Forthnet αναγκαστικά η γραμμή ISDN θα διακοπεί και θα γίνει PSTN. Η μόνη λύση είναι να κρατήσεις την γραμμή ISDN και να πληρώνεις το πάγιο στον ΟΤΕ και να βάλεις ADSL Forthnet.


Μιχάλης

emeliss
20-11-08, 19:07
Καλά το λες για την σελίδα, αλλά και εγώ από όσο ξέρω δεν υποστηρίζει isdn σε share llu. Αν δεν είχε ιδιόκτητο στην περιοχή σου θα σε έβαζε σε dslam του ΟΤΕ με 4Mbps (ή 1 Mbps) και θα γινόταν.

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 0 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Η μόνη λύση είναι να κρατήσεις την γραμμή ISDN και να πληρώνεις το πάγιο στον ΟΤΕ και να βάλεις ADSL Forthnet.
Αυτό θέλει να κάνει mike.

manual2100
20-11-08, 19:18
από το σιτε της 4νετ (http://www.forthnet.gr/templates/faq.aspx?p=223184)
Έχω ISDN. Τι επιλογές έχω;

Η τεχνολογία ISDN δεν καλύπτεται ακόμα από το ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet. Επομένως, έχετε τις εξής επιλογές:

1. Κατά την ενεργοποίηση της υπηρεσίας Forthnet 2play μέσω του ιδιόκτητου δικτύου Forthnet η ISDN γραμμή σας θα μετατραπεί σε PSTN. Για το λόγο αυτό την ημέρα που θα ενεργοποιηθεί η υπηρεσία θα πρέπει να απενεργοποιήσετε και να αποσυνδέσετε όλες τις ISDN συσκευές από το τηλεφωνικό σας δίκτυο (Netmod, Router ADSL over ISDN, ISDN τηλέφωνα, τηλεφωνικά κέντρα).
2. Αν δεν καλύπτεστε προσωρινά από το δίκτυο της Forthnet, τότε, μπορείτε να συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε το ISDN χωρίς καμία αλλαγή.

Spanos
20-11-08, 19:21
Αν πάντως θες την ISDN για να έχεις και δεύτερη γραμμή, υπάρχει αυτή η δυνατότητα στη Forthnet

emeliss
20-11-08, 19:21
Αυτό που παράθεσες manual2100 είναι για 2play. Ο φίλος μιλάει για σκέτο adsl που αν και λέει

Τι τύπο γραμμής πρέπει να έχω, έτσι ώστε να λειτουργήσει η υπηρεσία ADSL;

Η υπηρεσία Forthnet ADSL μπορεί να λειτουργήσει σε οποιουδήποτε τύπου γραμμή, PSTN και ISDN.
Σε περίπτωση όμως που προχωρήσετε σε αλλαγή της γραμμής σας μετά την ενεργοποίηση της υπηρεσίας ADSL, παρακαλούμε να μας ειδοποιήσετε εγκαίρως, διότι διαφορετικά θα αντιμετωπίσετε σοβαρά προβλήματα με την λειτουργία της.
http://www.forthnet.gr/templates/faq.aspx?p=225956

στην πράξη τρως πόρτα.

Αυτό αν υπάρχει ιδιόκτητο στην περιοχή. Γιατί αν δεν υπάρχει όπως είπα και παραπάνω τα πράγματα είναι διαφορετικά.

Spanos
20-11-08, 19:24
Καμμία άλλη εταιρία δεν προσφέρει υπηρεσίες ISDN πέρα από τον ΟΤΕ.

Δίνει η Tellas στα πακέτα Office

ariadgr
20-11-08, 21:41
Καλά το λες για την σελίδα, αλλά και εγώ από όσο ξέρω δεν υποστηρίζει isdn σε share llu. Αν δεν είχε ιδιόκτητο στην περιοχή σου θα σε έβαζε σε dslam του ΟΤΕ με 4Mbps (ή 1 Mbps) και θα γινόταν.


Αυτό που παράθεσες manual2100 είναι για 2play. Ο φίλος μιλάει για σκέτο adsl που αν και λέει

http://www.forthnet.gr/templates/faq.aspx?p=225956

στην πράξη τρως πόρτα.

Αυτό αν υπάρχει ιδιόκτητο στην περιοχή. Γιατί αν δεν υπάρχει όπως είπα και παραπάνω τα πράγματα είναι διαφορετικά.

Εγώ πάλι ξέρω ότι από την πρώτη μέρα που έδωσε Shared LLU η Forthnet υποστηρίζει κανονικά ISDN.

emeliss
20-11-08, 21:45
Και εγώ έτσι πίστευα. Αλλά έχω παραδείγματα για το αντίθετο. Από το support η απάντηση ήταν "σύντομα θα το υποστηρίζουμε".

Δεν ξέρω αν υπάρχει θέμα εξοπλισμού ή είναι απλά έτσι η πολιτική. Αν βρεις κάτι διαφορετικό ενημέρωσε τον topic starter.

ariadgr
20-11-08, 21:46
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΕΧΩ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ISDN ΣΤΟΝ ΟΤΕ.ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ FORTHNET ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΗΝ ISDN ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ.ΡΩΤΗΣΑ ΣΤΗΝ FORTHNET ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΛΥΨΕΙΣ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟ ΤΗΛ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΚΑΡΕΙΣ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΙSDN H PSTN.ΚΑΙ ISDN ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΗ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αν χρειάζεσαι την ΙSDN για τις 2 τηλεφωνικές γραμμές, μπορείς να πας σε 2play οποιουδήποτε παρόχου δίνει VoIP με 2 τηλεφωνικές γραμμές.

Αν χρειάζεσαι την ISDN επειδή σου είναι απαραίτητο το ISDN (π.χ. λόγω τηλεφωνικού κέντρου ISDN ή άλλου εξοπλισμού που δουλεύει μόνο με ISDN) ή θέλεις τη σιγουριά του ΟΤΕ τότε μπορείς, κρατώντας την ISDN, να βάλεις Shared LLU Internet από οποιοδήποτε πάροχο δίνει Shared LLU, και αν θέλεις για την τηλεφωνία κάποιο πρόγραμμα με απεριόριστα αστικά-υπεραστικά π.χ. Otetalk ή προεπιλογή σε εναλλακτικό.

........Auto merged post: ariadgr πρόσθεσε 1 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Και εγώ έτσι πίστευα. Αλλά έχω παραδείγματα για το αντίθετο. Από το support η απάντηση ήταν "σύντομα θα το υποστηρίζουμε".

Γνωρίζω ανθρώπους που είναι συνδρομητές Forthnet Shared LLU over ISDN από τότε που άρχισε να δίνει Shared LLU η Forthnet. ;)

emeliss
20-11-08, 21:49
Δεν διαφωνώ. Σήμερα όμως το κάνει;

ariadgr
20-11-08, 21:50
Δεν διαφωνώ. Σήμερα όμως το κάνει;

Ο μόνος λόγος που μπορώ να φανταστώ ότι δεν το κάνει πλέον είναι σε ορισμένες περιοχές να μην έχει άλλες πόρτες ISDN στα DSLAM της και να μη θέλει να προσθέσει.

chriszah
20-11-08, 23:43
Δεν διαφωνώ. Σήμερα όμως το κάνει;









<---- To κάνει!:cool:

ariadgr
20-11-08, 23:48
<---- To κάνει!:cool:

Προφανώς εννοεί αν το κάνει για νέους πελάτες.

megahead13
21-11-08, 18:23
Και εγώ έτσι πίστευα. Αλλά έχω παραδείγματα για το αντίθετο. Από το support η απάντηση ήταν "σύντομα θα το υποστηρίζουμε".

Δεν ξέρω αν υπάρχει θέμα εξοπλισμού ή είναι απλά έτσι η πολιτική. Αν βρεις κάτι διαφορετικό ενημέρωσε τον topic starter.

Γνωρίζω ανθρώπους που είναι συνδρομητές Forthnet Shared LLU over ISDN από τότε που άρχισε να δίνει Shared LLU η Forthnet. ;)
Επιβεβαιώνω! Μέχρι πρόσφατα είχα Forthnet Shared LLU σε ISDN γραμμή... ;)

emeliss
21-11-08, 18:25
Προφανώς εννοεί αν το κάνει για νέους πελάτες.
αυτό ακριβώς εννοώ.

askyr
21-11-08, 20:49
Εγώ έχω ISDN γραμμή και ADSL Forthnet με shared LLU το οποίο ενεργοποιήθηκε 17/11/2008.

GD_19
22-11-08, 11:44
Επιβεβαιώνω κι εγώ...

Έχω ISDN από ΟΤΕ και Shared LLU 24Mbit ADSL από Forthnet στο κέντρο Γηροκομείο. Ωστόσο θέλει λίγο προσοχή κατά την παραγγελία γιατί εκτός του ότι η αίτησή μου καθυστέρησε αρκετές εβδομάδες (2 μήνες μέχρι να ενεργοποιηθώ επιτυχώς, και πήγα ο ίδιος Καλλιθέα να παραδώσω τα δικαιολογητικά τρομάρα μου), προφανώς επειδή τα 'χαν μπλέξει για τα καλά. Σαν να μην έφτανε αυτό όταν έγινε η ενεργοποίηση έγινε σε Annex A! Ευτυχώς η τηλεφωνήτρια σήκωσε τα χέρια ψηλά όταν της είπα για Annex A και με συνέδεσε με τεχνικό ο οποίος μου είπε επί λέξη "ευτυχώς που το καταλάβατε εσείς".

Παραδόξως παίζει σχετικά καλά αν εξαιρέσουμε 1) τον υψηλό θόρυβο της γραμμής (που δεν νομίζω να έχει να κάνει με την Forthnet), χωρίς να έχω όμως ποτέ αποσυνδέσεις, 2) καθώς επίσης και τα πρόσφατα (γνωστά) προβλήματα του δικτύου. Επίσης σηκώνω PPPoE από το lunuxorouter μου που απ'ότι φαίνεται δεν μπορεί να το ανταγωνιστεί κανένα router της αγοράς.

Δυστυχώς μόνο η Tellas (αν όχι διορθώστε με) έχει Full LLU σε ISDN και αυτό σε ADSL2 (12mbit) και όχι ADSL2+. Αυτό από μόνο του δεν είναι πρόβλημα απαραίτητα αλλά άκουσα από έγκυρη πηγή ότι δεν παίζει παντού καλά (χωρίς να ξέρω τι σημαίνει αυτό) και ότι θέλει ψάξιμο πρώτα για το αν υπάρχουν προβλήματα σε άλλους στο κέντρο σου.

Ο πρώτος που θα βγάλει Full LLU με native ISDN θα με κερδίσει ως συνδρομητή πάντως. Όταν πρωτοβγήκε το double play της forthnet με διαβεβαίωναν ότι θα παρεχόταν η εν λόγω υπηρεσία μέσα στο ίδιο έτος αλλά απ'ότι φαίνεται τα σχέδια άλλαξαν...

askyr
22-11-08, 12:14
Επιβεβαιώνω κι εγώ...

Έχω ISDN από ΟΤΕ και Shared LLU 24Mbit ADSL από Forthnet στο κέντρο Γηροκομείο. Ωστόσο θέλει λίγο προσοχή κατά την παραγγελία γιατί εκτός του ότι η αίτησή μου καθυστέρησε αρκετές εβδομάδες (2 μήνες μέχρι να ενεργοποιηθώ επιτυχώς, και πήγα ο ίδιος Καλλιθέα να παραδώσω τα δικαιολογητικά τρομάρα μου), προφανώς επειδή τα 'χαν μπλέξει για τα καλά. Σαν να μην έφτανε αυτό όταν έγινε η ενεργοποίηση έγινε σε Annex A! Ευτυχώς η τηλεφωνήτρια σήκωσε τα χέρια ψηλά όταν της είπα για Annex A και με συνέδεσε με τεχνικό ο οποίος μου είπε επί λέξη "ευτυχώς που το καταλάβατε εσείς".

Παραδόξως παίζει σχετικά καλά αν εξαιρέσουμε 1) τον υψηλό θόρυβο της γραμμής (που δεν νομίζω να έχει να κάνει με την Forthnet), χωρίς να έχω όμως ποτέ αποσυνδέσεις, 2) καθώς επίσης και τα πρόσφατα (γνωστά) προβλήματα του δικτύου. Επίσης σηκώνω PPPoE από το lunuxorouter μου που απ'ότι φαίνεται δεν μπορεί να το ανταγωνιστεί κανένα router της αγοράς.

Δυστυχώς μόνο η Tellas (αν όχι διορθώστε με) έχει Full LLU σε ISDN και αυτό σε ADSL2 (12mbit) και όχι ADSL2+. Αυτό από μόνο του δεν είναι πρόβλημα απαραίτητα αλλά άκουσα από έγκυρη πηγή ότι δεν παίζει παντού καλά (χωρίς να ξέρω τι σημαίνει αυτό) και ότι θέλει ψάξιμο πρώτα για το αν υπάρχουν προβλήματα σε άλλους στο κέντρο σου.

Ο πρώτος που θα βγάλει Full LLU με native ISDN θα με κερδίσει ως συνδρομητή πάντως. Όταν πρωτοβγήκε το double play της forthnet με διαβεβαίωναν ότι θα παρεχόταν η εν λόγω υπηρεσία μέσα στο ίδιο έτος αλλά απ'ότι φαίνεται τα σχέδια άλλαξαν...
Να σε ρωτήσω κάτι... Πώς το κατάλαβες ότι σε ενεργοποίησαν σε ΑΝΝΕΧ Α;
Γιατί υποπτεύομαι ότι κάτι δεν πάει καλά και με την δική μου σύνδεση....

με Router: USR 9108 ISDN και SNR / Attn: 6.0(dB) / 16(dB)

συνδέομαι το πολύ στα 13400 / 1021

GD_19
22-11-08, 13:21
Δεν έχει σχέση το με τι ταχύτητα συνδέεσαι... Το να σε έχουν βάλει σε Annex B είναι απλά απαραίτητο αν θέλεις να δουλέβει η ISDN BRI σου.

Απλά τότε είχα εκείνο το απαίσιο router της airties το οποίο σου επέτρεπε να διαλέξεις Annex χωρίς αλλαγή firmware. Όταν το έβαζα σε Annex A είχα internet αλλά το netmod ήταν νεκρό, όταν το έβαζα σε Annex B δεν είχα internet (το netmod δεν θυμάμαι τι έκανε σε αυτή την περίπτωση).

hel
22-11-08, 13:28
To λέει στα στοιχεία γραμμής στα περισσότερα ρούτερ.

Saxtus
22-11-08, 14:31
Κι εγώ είμαι εδώ και μήνες σε Shared LLU (ΟΤΕ ISDN + Forthnet 24Mbit ADSL) και φυσικά ο λόγος ήταν ότι τότε δεν υποστήριζε ISDN για το 2play.

Δεν γνωρίζω αν άλλαξε κάτι, αλλά τυχαία πριν από λίγο με πήραν από το telephone spam τμήμα της OnTelecoms και όταν πήγα να τους ξεκόψω, λέγοντας ότι έχω ISDN και δεν επιθυμώ να την μετατρέψω σε PSTN, ο υπάλληλος μου είπε ότι υποστηρίζουν ISDN κι ότι θα κρατήσω κανονικά τους δύο αριθμούς MSN που έχω.

Δεν έχω καμιά όρεξη να φύγω από την Forhnet, αλλά μήπως άλλαξε το τοπίο και η Forthnet υποστηρίζει κι αυτή ISDN να ξεφύγω επιτέλους από το πάγιο του ΟΤΕ;

Με την ευκαιρία, όντως ισχύει ISDN στην On; Έχει βάλει κανείς;

aiadas
22-11-08, 14:55
Απ'όσα γνωρίζω, μόνο ο ΟΤΕ και η Tellas υποστηρίζουν το ISDN. Οι υπόλοιποι πάροχοι όχι ακόμα. Μάλιστα, οι τηλεφωνητές-spammers έχουν την εντύπωση ότι ISDN= δεύτερη γραμμή και αγνοούν ότι αυτό που προσφέρουν είναι Voip. Ελπίζω η Forthnet να προσφέρει σύντομα ISDN, με την ευκαιρία, και η Tellas να προσφέρει καλύτερη τιμολόγηση...

zakos52
22-11-08, 15:07
Οι γνωστες απατεωνιές των εταιριών. Η Οn(ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΑΡΟΧΟΙ) δεν υποστηριζει ISDN, απλα και οι δυο αριθμοι που εχεις τωρα(δηλ ο κυριος αριθμος και το MSN) παραμενουν αλλα σε VOIP και μετατρεπεται η γραμμη σου σε PSTN.Επειδη λοιπον κρατας και τους δυο αριθμους που εχεις, σου λενε οτι αυτο ειναι ISDN ενω η γραμμη εχει γινει PSTN χωρις να το καταλαβεις. Με το κολπο αυτο κερδιζουν πελατες γραμμων ISDN που θελουν
να κρατησουν τους αριθμους τους και δισταζουν να φυγουν απο το ΟΤΕ.

ΜΑΙΚ
22-11-08, 15:30
H FORTHNET σε όποιον έχει ISDN ΤΟ ΓΥΡΝΑ ΣΕ PSTN ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΟΣΧΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ 2 ΤΗΛ ΝΟΥΜΕΡΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΠΑΡΟΧΟ…

andreasermones
22-11-08, 15:35
H FORTHNET σε όποιον έχει ISDN ΤΟ ΓΥΡΝΑ ΣΕ PSTN ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΟΣΧΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ 2 ΤΗΛ ΝΟΥΜΕΡΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΠΑΡΟΧΟ…

πολυ σωστα...συνηθης πρακτικη αυτη να λες....μακαρι παντως να δουμε ιδιοκτητο με isdn συντομα γιατι χρειαζεται...

karavagos
22-11-08, 22:14
http://adslgr.com/forum/showthread.php?p=1455887#post1455887

@ ADSLgr.com All rights reserved.