PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ συμπεριφορά ΟΤΕ - ΣΥΝΕΧΕΙΣ αποσυνδέσεις



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

olympus
21-11-08, 17:17
Απ'οτι βλέπω είναι αρκετοί αυτοί που έχουν παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μου. θα σας αναφέρω το πρόβλημα μου κάπως συνοπτικά (κατ' αρχήν για να μη σας κουράσω) ετσι ώστε να κινητοποιηθούμε όλοι κάποια στιγμή!!
Το πρόβλημα μου είναι οι συνεχείς αποσυνδέσεις του router. Έχω σύνδεση στα 2MBps (λέμε τώρα...) και πάροχός μου αναγκαστικά είναι ο ΟΤΕ. Η απόστασή μου από το κέντρο του ΟΤΕ είναι περίπου 1 km (καλωδιακά). Η σύνδεσή μου ενεργοποιήθηκε στις 10/9/2008 (έπειτα από μεταφορά από την ALTEC (δικαιολογημένο το γέλιο μερικών...). Τον πρώτο μήνα της σύνδεσης αντιμετώπιζα πέραν του προβλήματος των αποσυγχρονισμών και απίστευτο πρόβλημα με την ταχύτητα, η οποία ήταν διαρκώς της τάξης του dial-up. Μετά από άπειρα τηλέφωνα στους τεχνικούς (ΕΝΝΟΩ ΣΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΥΣ ΚΙΝΗΤΑ) με ενημέρωσαν πως θα λήξουν αυτά τα προβλήματα γιατί γίνεται... αναβάθμιση του δικτύου. Όντως μετά τον πρώτο μήνα και μέχρι σήμερα η ταχύτητα έχει βελτιωθεί αρκετά.
Όμως το πρόβλημα των αποσυγχρονισμών παραμένει ΑΚΑΘΕΚΤΟ. ΑΚΑΘΕΚΤΟ = 30 φορές τη μέρα στιγμιαίος αποσυγχρονισμός και φτου απ'την αρχή. Όμως ακόμα και όταν δείχνει "τυπικά" online δεν κατεβάζει ουτε το google...! Aποτέλεσμα είναι να έχω το πολύ 3-4 ώρες ημερισίως internet!!
Έχω δηλώσει 14 ναι ΔΕΚΑ ΤΕΣΣΕΡΙΣ φορές βλάβη στο 121 και κλείνει ΠΑΝΤΑ μέσα σε μία μέρα (για προφανείς λόγους! Αν δείτε το συμβόλαιο στα "ψιλά" γράμματα θα καταλάβετε...). Έχουν έρθει οι τεχνικοί του τμήματος (Λιτοχώρου-Πιερίας) από τον χώρο μου γύρω στις 5 φορές. Κάθε φορά μου λέγαν ότι μετράνε από το ψηφιακό κέντρο και η γραμμή μου είναι "τζάμι". Είναι όμως τόσο τραγικοί γιατί εγώ σε όλες τις δηλώσεις βλαβών τους ανέφερα πως το πρόβλημα είναι ΣΤΙΓΜΙΑΙΟ και όχι ΔΙΑΡΚΕΣ. Τόσα όμως ξέρουν, τόσα κάνουν. Δε θα τους κατηγορούσα αν προσπαθήσουν να βρουν από πιο ειδικούς τη λύση στο πρόβλημα μου.
Στην ουσία..., τώρα που σας γράφω έχω το 5ο.. (ναι ΠΕΜΠΤΟ) wi-fi router το οποίο τώρα είναι το philips και το οποίο μου το έφερα για το "αστερι router" οι "ειδικοί" της Κατερίνης πλέον οι οποίοι το παραμετροποίησαν έτσι ώστε να δουλεύει τέλεια όπως μου είπαν. Το αποτέλεσμα είναι πάλι όμως το ίδιο.
Επειδή είχα αγανακτήσει από όλη την αδιαφορία που επέδειξαν οι τεχνικοί αλλά κυρίως η (να μη σχολιάσω) διευθύντρια του καταστήματος Λιτοχώρου, αναγκάστικα να κάνω ΈΓΓΡΑΦΗ καταγγελία στην ΕΕΤΤ, στο ΙΝΚΑ, και στον Διευθυντή Δικτύων Καταστημάτων στην Αθηνα. :rtfm:
Για να μη σας κουράζω άλλο, μέχρι και σήμερα, κανένας δεν έχει βρει τη λύση στο πρόβλημα μου (αν και υποψιάζομαι τι μπορεί να είναι, όμως ΔΕΝ μπορώ να το δοκιμάσω γιατί ΥΠΟΤΕΪΘΕΤΑΙ πως ελέγχουν διαρκώς από το ψηφιακό κέντρο της Θεσ/κης.
Έχω γνωρίσει όλη την ιεραρχία του ομίλου (ή καλύτερα του μύλου, γιατί είναι μύλος η όλης ιστορία) και τώρα που σας γράφω, σχεδόν έχω ολοκληρώσει την επιστολή που ετοιμάζομαι να στείλω στον ιδιο τον κ. Βουρλούμη (όσο και αν σας φαίνεται απιστευτο).
Έχω μιλήσει με τους επικεφαλής όλων τον τομέων (προϊστάμενο του τεχνικού τμήματος Λιτοχώρου, Κατερίνης, Θεσ/κης, Βέρροιας, Γραφείο Τύπου, Υπεύθυνη Δημ. Σχέσεων ΟΤΕ, Διαμερισματάρχη, Περιφερειάρχη και δε συμμαζεύεται) και έχω ακούσει τραγικά πράγματα. Ο ένας είναι χειρότερος από τον άλλο.
Είναι φοβερά ΑΝΙΚΑΝΟΙ και το χειρότερο είναι πως αρνούνται να το παραδεχτουν:evil:

Έπειτα απο επικοινωνία που είχα και παλι με την ΕΕΤΤ, μου υπέδειξαν να κάνω ξανά καταγγελία επειδή ακόμα και σήμερα ΔΕΝ μου απάντησαν οι απιστευτοι στην καταγγελία που τους έκανα μέσω της ΕΕΤΤ. Υπεύθυνη εκπρόσωπος της ΕΕΤΤ μου είπε πως αυτό που κάνουν είναι παράνομο και γι'αυτό πρέπει να τους καταγγείλω ξανά.
Το ΠΙΟ ΑΣΤΕΙΟ ΟΛΩΝ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΤΡΑΓΙΚΟΙ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟΥ ΟΤΕ!!! (στον οποίο Προπληρώνω και τους επόμενους 2 μήνες).
Είμαι διατεθημένος να φτάσω ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ για να δικαιωθώ και σας προτρέπω να κάνετε και εσείς το ιδιο με μένα!!!!!!!!!!!

Δεν τους χρωστάμε τα χρήματά μας...!

Υ.Γ.1 Έχω κάνει πολύ περισσότερα πράγματα από αυτά που σας αναφέρω και έχω ακούσει φοβερές (ηλιθ...τες) από όλους αυτούς αυτό το διάστημα. Εγώ είμαι τεχνικός δικτύων και Η/Υ και γι'αυτο εκνευρίζομαι πολύ περισσότερο. Έχω χάσει απίστευτες ώρες από τη δουλειά μου για να ασχολούμαι με αυτούς τους ανίκανους. Για να σας δώσω ένα παράδειγμα, μου είπαν πως φταίνε και οι 4 Η/Υ (με διαφορετικά λειτουργικά) που δοκίμασα, γι'αυτό μάλλον κόβεται το ιντερνετ...................................!

Περισσότερα στοιχεία στη συνέχεια...!

aa144
21-11-08, 17:24
Πάρε καινούργια γραμμή (άλλο βρόχο, άλλη πόρτα στο DSLAM) να γλυτώσεις, και μετά κόψε αυτήν που έχεις τώρα.

baltazar1999
21-11-08, 18:18
Δεν δίνεις και στοιχεία γραμμής μήπως δούμε τίποτα από εκεί?

olympus
21-11-08, 18:37
Φιλε aa144, προχθές μου άλλαξαν δρόμο (από την κολώνα) και μου είπαν πως άλλαξαν πόρτα για 4η (ΤΕΤΑΡΤΗ) φορά...!:closed:

Επίσης, τράβηξαν εναέριο καλώδιο επίσης από την κολώνα στο δρόμο έξω από το σπίτι μου και το τράβηξαν μέχρι τον 4ο όροφο που είναι το γραφείο μου για να αποκλείσουμε την υπαιτιότητα του προσωπικού μου δικτύου και πάλι τα ίδια χάλια. Άλλωστε στις προηγούμενες συνδέσεις που είχα, ποτέ δεν είχε πρόβλημα το προσωπικό μου δίκτυο.

Τους ζητάω ΕΠΙΜΟΝΑ να μου δώσουν τα χαρτιά από τις αναλυτικές δηλώσεις βλαβών και αρνούνται πεισματικά να μου τα δώσουν (γιατί εκεί φαίνονται όλες οι ενέργεις που έχουν κάνει και όπως καταλαβαίνεις θα "φανούν" πολλά...!).

Είναι τόσο τραγικοί που την 13η φορά που δήλωσα βλάβη, την έκλεισαν με δικαιολογία πως φταίει το δικό μου δίκτυο. Επίσης για 2 μέρες είχα αποσυνδέσει όλα τα τηλέφωνα του σπιτιού (=> δεν είχα σταθερό τηλεφωνο για 2 μέρες) και είχα συνδεδεμένο μόνο το router. Πάλι τα ίδια.

Μετά την 13η δήλωση βλάβης τα πήρα στο κρανίο και τους είπα στο 121 πως όποιο ξανακλείσει βλάβη χωρίς να βάλει το ονοματεπώνυμο του και το υπογράψει πως το πρόβλημα λύθηκε οριστικά, θα τον πάρει και θα τον σηκώσει. Από τότε (14/11/2008) μέχρι και σήμερα η βλάβη είναι ανοιχτή και υποτείθεται πως μετράνε.........!

Σήμερα κίολας που μίλησα πάλι με την υπεύθυνη στη Θεσ/κη μου είπε πως δε δείχνω καθόλου πνεύμα συνεργασίας....! ΕΛΕΟΣ...!

Για να σου δώσω να καταλάβεις το μέγεθος του προβλήματος, δίπλα στον υπολογιστή έχω μπλοκ στο οποίο σημειώνω την ημερομηνία και την ώρα που κόβεται το ιντερνετ καθώς και το πόση ώρα μένει κομμένο για να μη μπορούν να μου πουν τίποτα.

Επίσης κρατάω τα log files του router στο οποίο φαίνονται ξεκάθαρα όλα. Επίσης κρατάω ΔΙΑΡΚΩΣ screenshot από τις μετρήσεις του router για το θόρυβο για τον ιδιο λόγο.

Ενδεικτικά σου αναφέρω πως στο noise margin έχω μετρήσεις επι ώρα στο down stream της τάξης των 4-10 db!!! Αυτοί οι τραγικοί μόλις τους είπα ότι τα έχω κρατημένα όλα αυτά, έκτός του ότι αρνήθηκαν να μου πουν τις τιμές που αυτοί μετρούσαν, μου είπαν πως τελικά το philips είναι σκάρτο....! (οι ίδιοι μου το έφεραν για το αστερι των modem...!)

Έχουμε και άλλα....!

........Auto merged post: olympus πρόσθεσε 4 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ενδεικτικά σας αναφέρω τις τωρινές μετρήσεις:

Noise Margin 4294967277 dB / 22 dB
Attenuation 3 dB / 11 dB

(το 22αρι στο downstream είναι απο τις καλές τώρα...!)

Η γραμμή μου είναι ISDN και η σύνδεση μου 2MBps

........Auto merged post: olympus πρόσθεσε 1 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

το τρελο αυτό νούμερο στο noise margin, στο upstream μου είπε ένας πως είναι επειδή μετράει σε 16αδικο....!
Δεν μπορούσε όμως να μου δώσει μια καλή απάντηση όταν τον ρώτησα γιατί όταν το κάνω manual restart πηγαίνει στα 31 dB όπου είναι και μια καλή τιμή...!:whistle:

030366
21-11-08, 18:42
αναφέρω πως στο noise margin έχω μετρήσεις επι ώρα στο down stream της τάξης των 4-10 db!!!

Margin μεταξύ 4-10 db σε 2άρα γραμμή μάλλον πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης φανερώνει, αλλά αφού λές πώς σου πέρασαν καλώδιο κατευθείαν από κατανεμητή (utp να υποθέσω) το οποίο παρεμπιπτόντως δεν είναι υποχρέωση τους να το κάνουν (πράγμα πού δείχνει ότι ασχολούνται πραγματικά με το πρόβλημα σου) τότε όντως κάτι δεν πάει καλά. Ζήτησε αλλαγή βρόγχου οπως σου είπε και ο aa144.

olympus
21-11-08, 18:48
Το να βάλουν εναέριο καλώδιο είναι σαφέστατα υποχρέωση τους σε έναν πελάτη που ταλαιπωρείται 2,5 μήνες...! Μια από τις φορές που ήρθαν, μέτρησαν το θόρυβο από την κολώνα (πριν δηλαδή την προσωπική καλωδίωση του σπιτιού μου) και στη συνέχεια μέτρησαν από την πρίζα του γραφείου μου και οι μετρήσεις ήταν ίδιες => το εσωτερικό δικτυο δεν έχει πρόβλημα.

emeliss
21-11-08, 18:55
Όταν είχες εκτός τα τηλέφωνα είχες εκτός και το netmod;

είσαι εκνευρισμένος και παρεκτρέπεσαι φραστικά, χαλάρωσε λίγο

Η παράξενη τιμή στο noise margin είναι είτε επειδή είναι εκτός ορίων, είτε επειδή δεν μπορεί να πάρει μέτρηση.

olympus
21-11-08, 19:07
Όταν αναφέρω πως είχα μόνο το router συνδεδεμένο, το είχα απευθείας στην πρίζα. Ούτε netmod ούτε φίλτρα.

G.F.D
21-11-08, 19:31
Καλησπέρα φίλε.Διάβασα πιο πάνω τι έχεις πάθει και μου θύμησες αυτά που είχα πάθει εγώ πριν λίγο καιρό,σε πιό ελαφρά μορφή βέβαια.Ιδια σύνδεση,περίπου ίδια απόσταση απο OTE,ίδιο router(το philips CGA5722 δεν λές;) και συνεχείς αποσυνδέσεις.Αν εξαιρέσουμε το οτι στην αρχή ενω είχα βάλει 2αρα με είχαν συνδέσει στο 1(μετά απο τηλ. στο 121 μου είπαν οτι είχαν κάνει ενα μικρό λαθάκι και διορθώθηκε αυτό) για 1 μήνα όλα καλά.Μετά άρχισαν τα όργανα.....κάθε 5 λεπτά αποσύνδεση.Επι 2 βδομάδες το ίδιο σκηνικό και δουλειά 0 με το 121.Εψαξα απο εδώ και απο κεί και τελικά έκανα αναβάθμιση στο firmware,το πρόβλημα αρχικά έφτιαξε αλλα στην συνέχεια εμφανίστηκε πάλι(με μικρότερη συχνότητα βέβαια).Οπως έδειξε ευθυνόταν στην συγκεκριμένη φάση οι πολλές συνδέσεις που είχα στο torrent,είχα 8 και με το που τις κατέβασα στις 3 το πρόβλημα τελείωσε,τώρα πια άντε να έχω 1 αποσύνδεση στις 2 βδομάδες.Tώρα θα μου πείς οτι ευθυνοταν εξ αρχής το torrent αλλα τον πρώτο μήνα δεν είχα κατι διαφορετικό στο torrent και ήταν όλα καλα.Οπως και να έχει φίλε ευχομαι να βγάλεις άκρη σύντομα

.....κάτι τέτοια νούμερα τα έβλεπα και εγώ στο noise margin

olympus
21-11-08, 23:14
Καλησπέρα,
Σε κάποιο από τα μηνύματα της συζήτησης που έχω ανοιχτή, μου εμφανίζει το μήνυμα,

Off Topic
είσαι εκνευρισμένος και παρεκτρέπεσαι φραστικά, χαλάρωσε λίγο

Θα ήθελα να ξέρω σε ποιο φραστικό ατόπημα αναφέρεστε ώστε να μην το επαναλάβω. Αν αναφέρεστε στο "ανίκανοι" σας παραθέτω την ετυμολογική ερμηνεία της:

ανίκανος -η -ο [aníkanos] Ε5 : 1.που δε διαθέτει ικανότητα ή ικανότητες για κτ. ANT ικανός: Είναι ~ να τελειώσει μια δουλειά. Aποδείχτηκε ~ για τα καθήκοντα που ανέλαβε. Είναι ανίκανοι να καταλάβουν την εξέλιξη των πραγμάτων. 2. που εξαιτίας σωματικής ή πνευματικής αδυναμίας είναι ακατάλληλος για μια υπηρεσία ή εργασία (για το στρατό, για την εκπαίδευση κ.ά.): Kρίθηκε ~ για στράτευση. 3. (ιατρ., για άντρα) που δεν μπορεί να έρθει σε σεξουαλική επαφή εξαιτίας σωματικής ατέλειας ή ψυχολογικών προβλημάτων. 4. (νομ.) (για ανήλικο, καταδικασμένο κτλ.) που σύμφωνα με το νόμο δεν έχει ορισμένα δικαιώματα: ~ για δικαιοπραξία.


Εγώ έκανα χρήση της πρώτης και της δεύτερης σε συνδυασμό.
Ευχαριστώ

........Auto merged post: olympus πρόσθεσε 4 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Φιλε G.F.D, δεν ασχολούμε καθόλου με torrent και ποτέ δεν έκανα ρυθμίσεις σε ports ή κάτι σχετικό στο modem. Επίσης έχω δει το modem απειρες φορές να είναι κομμένο και χωρίς υπολογιστή συνδεδεμένο πάνω...!

Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον!:oneup:

DSLaManiaC
22-11-08, 01:24
Είναι ιδέα μου ή έχεις δοκιμάσει μόνο philips router?

olympus
22-11-08, 02:28
Τα modem που έχω δοκιμάσει είναι τα BaudTec wireless (2), ένα ενσύρματο πάλι BaudTec και τώρα το φοβερό και τρομερό philips!
Σημείωση: Την τρίτη φορά που μου άλλαξαν μόντεμ μου έδωσαν ξανά το δικό μου (το πρώτο δλδ).........! Αυτό το διαπίστωσα την ώρα που πήγα να εισάγω username και password στο setup του και βρήκα τα δικά μου τα στοιχεία τα οποία είχα (ευτυχώς...!) ξεχάσει να σβήσω!
To δε ενσύρματο όταν μου το έδωσαν μου είπαν πως μετά απο κανα δυο βδομάδες να τους ξαναπάρω τηλέφωνο μήπως και έχουν και αν! Την επόμενη ημέρα πήρα τηλέφωνο στο κατάστημα σαν νέος πελάτης και μου είπαν πως έχουν ασύρματα modem και μάλιστα ΕΤΟΙΜΟΠΑΡΑΔΟΤΑ. Οπότε πήγα στο κατάστημα και ζήτησα ένα λέγοντας στην διευθύντρια πως μάλλον...(!) παρέλαβαν νωρίτερα απ'οτι ανέμεναν. Η απάντηση της είναι πως αυτά είναι μόνο για νέους πελάτες! Μου είπε σκοπός τους είναι να κάνουν πελάτες και δεν τους απασχολεί και πολύ για τους παλιους... Επιπλέον ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν μου έδωσαν σφραγισμένο modem εκτος από το πρώτο που είχα πάρει όταν έκανα τη σύνδεση.

Όσο συνεχίζω την περιγραφή θα δείτε πως ο χαρακτηρισμός "τραγικοί" που έκανα στην αρχή είναι πολύ πολύ light...!

sdikr
22-11-08, 02:43
Λογικά έχεις το παλιο Modem απο τον πρηγούμενο πάροχο, με εκείνο είχες αποσυνδέσεις;
το δοκίμασες;

Ακόμα δοκίμασε να αλλάξεις το Modulation σε g.dmt

nstamoul
22-11-08, 03:08
Το baudtech είναι σαφώς ανώτερο του phillips σε θέματα σταθερότητας συγχρονισμού.Βασικά σε όλα τα θέματα.Το phillips είναι το πιο τραγικό (το μόνο τραγικό) από τα router που μοιράζει ο ΟΤΕ.4db snr margin σε phillips είναι no-no.Απλά καμία τύχη.

Πάμε στα άλλα τώρα.


Μετά την 13η δήλωση βλάβης τα πήρα στο κρανίο και τους είπα στο 121 πως όποιο ξανακλείσει βλάβη χωρίς να βάλει το ονοματεπώνυμο του και το υπογράψει πως το πρόβλημα λύθηκε οριστικά, θα τον πάρει και θα τον σηκώσει. Από τότε (14/11/2008) μέχρι και σήμερα η βλάβη είναι ανοιχτή και υποτείθεται πως μετράνε.........!

Πιστεύω να καταλαβαίνεις πως μιλάς σε κάποιον φοιτητή/φοιτήτρια που δεν έχει καμία σχέση με τη βλάβη ή την αποκατάστασή της και το μόνο που ουσιαστικά κάνει είναι να καταγράφει.Κοινώς ... don't shoot the messenger.


Είναι τόσο τραγικοί που την 13η φορά που δήλωσα βλάβη, την έκλεισαν με δικαιολογία πως φταίει το δικό μου δίκτυο. Επίσης για 2 μέρες είχα αποσυνδέσει όλα τα τηλέφωνα του σπιτιού (=> δεν είχα σταθερό τηλεφωνο για 2 μέρες) και είχα συνδεδεμένο μόνο το router. Πάλι τα ίδια.

Καθόλου περίεργο.12 βλάβες σαν να είναι λιγάκι πολλές από τη στιγμή που σου κάνουν ψηφιακό έλεγχο και η γραμμή σου βγαίνει ΟΚ.Μην τρελαίνεσαι,δεν είναι καμία συνωμοσία εναντίων σου.Ότι βλέπουν στον έλεγχο λένε,αν βλέπουν πρόβλημα το λένε.


Το να βάλουν εναέριο καλώδιο είναι σαφέστατα υποχρέωση τους σε έναν πελάτη που ταλαιπωρείται 2,5 μήνες...! Μια από τις φορές που ήρθαν, μέτρησαν το θόρυβο από την κολώνα (πριν δηλαδή την προσωπική καλωδίωση του σπιτιού μου) και στη συνέχεια μέτρησαν από την πρίζα του γραφείου μου και οι μετρήσεις ήταν ίδιες => το εσωτερικό δικτυο δεν έχει πρόβλημα.

Τυπικά δεν έχουν καμία τέτοια υποχρέωση.Έρχονται μετράνε τη γραμμή σου μέχρι το ΚΑΦΑΟ και αν είναι ΟΚ τελείωσαν.Όπως σου είπαν και πιο πάνω το ότι έχουν ασχοληθεί με 14 δηλώσεις βλάβης και το ότι σου έφεραν μάλιστα καλώδιο απευθείας είναι απόδειξη ότι ασχολούνται μαζί σου.

Επειδή τυχαίνει να δουλεύω σε ένα από τα τμήματα του ΟΤΕ που ασχολούνται με το adsl θα σου πω πως όσο πιο σωστός είσαι απέναντί τους,τόσο πιο σωστή αντιμετώπιση θα έχεις.Εσύ πως θα εξυπηρετούσες κάποιον που θα σε έπαιρνε τηλ. και θα σε έλεγε ανίκανο και άλλα τέτοια για πρόβλημα που δεν προκαλείς προσωπικά αλλά αντίθετα εργάζεσαι για την επίλυσή του;

Επειδή πραγματικά θέλω να σε βοηθήσω θα σου πρότεινα τα εξής:

Ζήτα να σου κατεβάσουν τη γραμμή στο 1 mbps.
Ζήτα να σου δώσουν ένα speedtouch (536,585 v7)
Γύρνα σε g.dmt

Τέλος το πιο σημαντικό.Είσαι σίγουρος ότι χάνεις τον συγχρονισμό και όχι μόνο την ΙΡ;Θέλω να είσαι 100% σίγουρος.Γιατί τότε αλλάζει εντελώς το θέμα.Επιβεβαίωσε το σε παρακαλώ για να δούμε τι μπορεί να γίνει παρακάτω.

Cloudman
22-11-08, 09:24
Φίλε olympus, με την altec παλαιότερα είχες προβλήματα παρόμοια με αυτά που περιγράφεις τώρα ή αυτά ξεκίνησαν μόλις άλλαξες πάροχο; Σε ρωτώ γιατί όταν αλλάζεις πάροχο δεν αλλάζεις βρόγχο. Αν η γραμμή σου είναι προβληματική, λογικά θα έπρεπε να έχεις αποσυνδέσεις και στο παρελθόν. Η ποιότητα της γραμμής σου δεν έχει αλλάξει. Μήπως έχεις εντοπίσει κάποια εμφανή πηγή παρεμβολών τριγύρω στη γειτονιά σου (κάποια φωτεινή επιγραφή ίσως); Γιατί αφού λες ότι το πρόβλημα δεν είναι μόνιμο αλλά στιγμιαίο, τότε μπορεί να έχεις κάποια εξωτερική παρεμβολή που στα δημιουργεί αυτά. Υπάρχουν ανάλογα θέματα που έχουν δημοσιευτεί στο forum στο παρελθόν, ρίξε μια ματιά. Για παράδειγμα, υπήρχε μέλος του φόρουμ που αντιμετώπιζε μεγάλο πρόβλημα και αυτό οφειλόταν σε παρεμβολή από παράσιτα τροφοδοτικού lcd τηλεόρασης ενός γείτονα. Αυτά τα στιγμιαία προβλήματα είναι δύσκολο να εντοπιστούν και να λυθούν. Υπομονή και ψυχραιμία.

aa144
22-11-08, 09:58
Και μετά από όλα αυτά, ζήτα νέα γραμμή (άλλο βρόχο, άλλη πόρτα στο DSLAM) χωρίς να έχεις κόψει την παλιά (για να πάρεις πραγματικά άλλο βρόχο και άλλη πόρτα στο DSLAM) και αφού λειτουργήσει, κόψε την παλιά γραμμή.

Εναλλακτικά, μπορείς τα παραπάνω να τα ζητήσεις όχι από τον ΟΤΕ, αλλά από εναλλακτικό πάροχο, τότε όμως θα καθυστερήσει κάπως παραπάνω το πράγμα.

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 3 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αν τώρα πάρεις την απάντηση ότι "δεν μπορούμε να σας δώσουμε νέα γραμμή, δεν υπάρχουν άλλα διαθέσιμα ζεύγη" αυτό εξηγεί όλα όσα έχουν συμβεί μέχρι τώρα, και ίσως όσα θα συμβούν και στο μέλλον στη λειτουργία της γραμμής σου.

tsimpoyr
22-11-08, 10:47
Φιλε μου εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με εσενα εδω και 6 μηνες και 14 μερες (απο την στιγμη που μετακομισα στην Κερκυρα) στις βλαβες (121) πρεπει να με ξερουν απο τα πολλα τηλεφωνα που εχω κανει :p
εχουν ερθει οι τεχνικοι εχουν μετρησει την γραμμη μου και λενε οτι υπαρχει προβλημα στην υπογεια γραμμη , αλλα εχουν περασει 6 μηνες και δεν εχει γινει τιποτα καμια ενεργεια (το ιδιο προβλημα το εχουν και καποιοι γειτονες μου αλλα δεν ξερω εαν το εχουν δηλωσει τοσες φορες οσες εγω (14 με 20 τηλεφωνα στο 121))
Απλα δεν ξερω τι αλλο μπορει να κανει κανεις ειμαστε στο ελεος του ΟΤΕ ειμαι εδω και 7 μερες χωρις ιντερνετ (εχω 1 με 2 ωρες την ημερα )

Υπομονη τιποτα αλλο

olympus
22-11-08, 16:14
Συμπληρωματικά στοιχεία:

1) Μου κατέβασαν τη γραμμή σε 1 MBps για τρεις μέρες και πάλι τα ίδια.
2) Τεχνικοί του ΟΤΕ μου έφεραν το philips και μου είπαν πως είναι ότι καλύτερο. Ένας από αυτούς (τον οποίο μου τον παρουσίασαν ως τον expert σε θέματα DSL) αφού έκατσε στον Η/Υ μου και έκανε τις ρυθμίσεις μου είπε πως "τώρα πλέον το ρύθμισα έτσι ώστε να δουλεύει ρολόι το philips!
3) Όσο για το g.dmt, μία από τις μέρες που κάναμε online μετρήσεις, με παίρνει τηλ ο ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ του ψηφιακού κέντρου και μου λέει να το ρυθμίσω χειροκίνητα στο g.dmt. ΠΑΡΑΒΛΕΠΩ το γεγονός ότι ο expert το είχε υποτείθεται σωστά ρυθμισμένο και το κάνω. Δεν πέρασαν 3 λεπτά και ξανα χτυπάει τηλ και μου λεει "άλλαξε το!!!αλλαξέ το! Τώρα οι μετρήσεις είναι πολύ χειρότερες απο πρίν... (πάλι τα συμπεράσματα τα αφήνω σε σένα
4) τις πρώτες βδομάδες χανόταν ο συγχρονισμός και συνεπώς η ip. To τελευταίο διάστημα υπάρχει περισσότερη ποικιλία...! Δλδ πότε χάνεται μόνο η ip και πότε ο συγχρονισμός. Επίσης υπάρχουν περιπτώσεις που χάνεται ο συγχρ για κανα 10λεπτο όπως επίσης και περιπτώσεις που χάνει την ip και παίρνει πάλι μετά και απο 3 (ΤΡΕΙΣ) ώρες πολλές φορές.

Επίσης, σε μία από τις τηλεφωνικές επικοινωνίες που είχα με υπάλληλο του 121 και του περιέγραφα ένα ΠΟΛΥ μικρό μέρος του προβλήματος μου έλεγε πως περίνεμε πως θα τον έβριζα! Το ίδιο μου είπε και η εκπρόσωπος τύπου της εταιρίας. Ποτέ δε μίλησα αγενώς σε κανέναν παρά την ταλαιπωρία που υπέστειν.

Θα ήθελα επιπλέον να παραθέσω τα εξής ερωτήματα:
1)τι θα κάνατε εσείς στη θέση μου αν είχατε προπληρώσει κανονικότατα το ποσό που αντιστοιχεί στο πάγιο σας (και όχι μόνο) και δεν είχατε ΚΑΜΙΑ μέρα internet?
Ή πιο απλά... Αν είχες πληρώσει κάτι για να το αποκτίσεις και δε στο δίνανε ΠΟΤΕ??
2) τι θα κάνατε αν πέρα από τα προαναφερθέντα είχατε πληρώσει και ένα κάρο λεφτά για να παίρνετε τηλέφωνα στον κάθε "υπεύθυνο" για να καταφέρετε τελικά να κάνετε κάποιον να ασχοληθεί με το προβλημά σας? Εδώ πρέπει να αναφέρω πως ένας από τους Προϊσταμένους γύρισε και μου είπε "Ελα μωρέ που θα μου πεις για τα 5 τηλέφωνα που έκανες"...! Αυτό που αναφέρω το είπε έτσι ακριβώς πριν 3 μέρες. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ μιλάμε.

Όσο για τις ατελείωτες ώρες που έχω χάσει από την προσωπική μου δουλεία, για να περιμένω τους τεχνικούς να έρθουν στα ραντεβού που δίναμε είναι ένα μεγααααααλο θέμα. Ενδεικτικά αναφέρω, πως την τελευταία φορά δώσαμε ραντεβου στο χώρο μου στις 9.15 και ήρθαν στις 11.20!

Θα ήθελα να μου πεις επίσης πως θα αντιδρούσατε αν είχατε πληρώσει για internet και αναγκαζόσασταν να πηγαίνετε στα ιτνερνετ καφε για να μπορέσετε να κάνετε τη δουλειά σας μιας και η παροχή "υπηρεσιών" από την εταιρία που έχω τώρα είναι τουλάχιστον πλημμελής? Είναι ασήμαντο το πλήγμα που εχει επιφέρει σε εμένα όλο αυτό το πρόβλημα? Εκτος και αν θεωρεί κάποιος πολύ επαγγελματικό να παίρνω τους πελάτες μου και να τους πηγαίνω στο ιντερνετ καφε για να τους δείξω τη δουλειά μου (σχεδίαση ιστοσελιδων).

Εγώ προσωπικά έχω αλλιώς στο μυαλό μου την έννοια επαγγελματισμός...!


Εφόσον κάποιος ανέφερε πως το τμήμα από το ΚΑΦΑΟ μέχρι τον κατανεμητή ΔΕΝ είναι τμήμα της δικαιοδοσίας του ΟΤΕ, σημαίνει πως είναι δικό μου και το κάνω ότι θέλω... Λάθος??

Υπενθυμίζω πως μέχρι και αυτό το Post αυτά που αναφέρω δεν αγγίζουν ούτε το 10% της όλης ιστορίας και θα το διαπιστώσετε εν καιρώ...


Όσο τις δηλώσεις βλαβών,
Θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος πως γίνεται ένας πελάτης να δηλώνει 13 φορές την ίδια βλάβη για το ίδιο νούμερο και οι τεχνικοί να του απαντούν πως ΔΕΝ υπαρχει κανένα πρόβλημα στη γραμμή του..!

Το άκουσα και αυτό...! Πάντα τους ανέφερα πως το πρόβλημα είναι στιγμιαίο. Αυτοί μετρούσαν κάποια στιγμή μέσα στη μέρα και πιθανότατα να το έβρισκαν καλό (τις μετρήσεις εννοώ). Είναι απορίας άξιο βέβαια γιατί αρνούνται να μου δώσουν τα χαρτιά από τις αναλυτικές δηλώσεις βλαβών...! Πάει κάπου το μυαλό σας.....??? Εγώ είμαι διατεθιμένος να φτάσω μέχρι τα άκρα για να πάρω αυτά τα χαρτιά τα οποία κανένας τους δεν ξέρει ποιος είναι αρμόδιος να μου τα δώσει.

Επειδή πιστεύω πως δεν είμαι ένας περίεργος που δεν έχει με τι άλλο να ασχοληθεί, σας αναφέρω πως εδώ και μία εβδομάδα κρατάω screenshot από τις μετρήσεις του θορύβου όπως επίσης και τα log file του router. Μέχρι τώρα που μιλάμε έχω 187 screen shot. Εσείς έχετεαναγκαστεί ποτέ να μπείτε σε αυτή τη διαδικάσία?

Μέχρι και χθες που μιλησα με κάποιον τεχνικό στη Θεσ/κη αρνούνταν πεισματικά να μου δώσει τις μετρήσεις που έκανε αυτός έστω και για μια απλή επιβεβαίωση...!

Επίσης δεν είναι απορίας άξιο, το πως η 14η βλάβη είναι ανοιχτή από τις 14/11/2008 μέχρι και σήμερα?
Τι είναι αυτό που αναγκάζονται τελικά να ελέγχουν μετά από 2,5 μήνες και 13 δηλώσεις βλάβης που δεν το είχαν ελέγξει τόσο καιρό? Μήπως τελικά υπάρχει όντως πρόβλημα?

FuS
23-11-08, 18:13
Εγώ πάντως απ' ότι κατάλαβα, οι τεχνικοί ασχολούνται με το θέμα σου όσο και αν δεν θες να το καταλάβεις.
Ζήτα κάτι με τον σωστό τρόπο. Επίσης στο 121 όταν καλείς είναι η βλαβοληψία, οι κοπέλες δηλαδή που παίρνουν την βλάβη και την αναφέρουν και όχι οι τεχνικοί. Το τηλεφωνικό κέντρο δεν σου φταίει σε κάτι, εσύ με τεχνικό έχεις ζήτημα.
Όπως λένε παραπάνω, ζήτα αλλαγή πόρτας. Και αν θες την άποψη μου, με ήρεμο τρόπο. Διότι αν θες να κάνεις κάποιον να σε ακούσει (που ίσως κατά περίπτωση να μην είναι στην αρμοδιότητα του) θα πρέπει να το πεις ήρεμα.

Επίσης εναέριο καλώδιο ΔΕΝ υποχρεούται να σου βάλει (το ξέρεις και εσύ) οπότε δεν είναι όλα τραγικά ;)
Δοκίμασε όπωσδήποτε και ένα άλλο router καλύτερο και άσε καλύτερα τι λέει ο οτε και πως παρουσιάζει το κάθε router (αν είναι φοβερό router κλπ..).
Στους λογαριασμούς, ΕΦΟΣΟΝ στην άρση της βλάβης δεν αναφέρεται πρόβλημα υπαιτιότητας οτε, χρεώνεσαι κανονικά. Αν έχεις ένσταση πήγαινε για παράπονο-αποχρέωση.

Συμφωνώ με τον emeliss ότι καλό είναι να χαλαρώσεις φραστικά. Δεν χρησιμοποιείς άσχημες εκφράσεις αλλά όταν μιλάς μαζί τους, τουλάχιστον, καλό θα είναι να δείχνεις πιο ψύχραιμος.
Απλά σου λέω ότι μπορεί να θελήσει να ασχοληθεί κάποιος μαζί σου (που να μην είναι και στην αρμοδιότητα του) και ακούγοντας τις φωνές να ρίχνει άκυρο.
(δεν μιλώ μόνο για 121)
Επίσης 14 φορές βλάβη είναι ΠΑΡΑ πολλές. Στην τελική αν έχεις πρόβλημα κάνε έγγραφο παράπονο, ζήτα αποχρέωση, κάνε κατάργηση και πήγαινε για αλλού ή ξανακάνε νέα αίτηση να πάρεις νέα πόρτα ;)

anonymous-root
24-11-08, 00:53
ποια λαμπάκια του φίλιπς σβήνουν όταν αποσυνδέεσαι;
τι στατιστικά δίνει το φίλιπς;


ΥΓ: δοκίμασε άλλο ρουτερ. το φίλιπς είναι από τα πιο άθλια.


εδιτ: και τί ειδους βλάβη δηλώνεις;

olympus
24-11-08, 01:25
Φίλε Fusmoker,
Πάντα ήμουν ευγενικός και συνεχίζω να είμαι με όποιον συνδιαλέγομαι. Ειλικρινά. Οι επισκέψεις των τεχνικών γίνονταν πάντα διότι αναγκαζόμουν έμμεσα να δηλώνω διαρκώς την ίδια βλάβη μιας και την έκλειναν με τον τρόπο που προανέφερα σε άλλη απάντηση.
Πιστεύω πως αν δεν είχα κάνει τις έγγραφες καταγγελίες (όπως επίσης αναφέρω παραπάνω) ακόμα και στο ίδιο το κατάστημα δεν θα ενδιαφέρονταν κανένας. Όσο για την εκ νέου αντικατάσταση του router, η όλη ταλαιπωρία και τα έξοδα που έχω κάνει (και κάνω ακόμα) για αυτήν, δε μου επιτρέπουν να δαπανήσω επιπλέον χρήματα για ενα ακόμα modem.

........Auto merged post: olympus πρόσθεσε 10 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ποια λαμπάκια του φίλιπς σβήνουν όταν αποσυνδέεσαι;
τι στατιστικά δίνει το φίλιπς;


ΥΓ: δοκίμασε άλλο ρουτερ. το φίλιπς είναι από τα πιο άθλια.


εδιτ: και τί ειδους βλάβη δηλώνεις;

Το πρώτο διάστημα της σύνδεσης (και έχοντας το BaudTec) κοβονταν ο συγχρονισμός και επανασυγχρονιζε στα πρώτα λεπτά. Από τότε που μου έδωσαν (και παραμετροποίησαν οι ίδιοι) το philips, τις περισσότερες φορές κόβεται το "online" και μετά από τελείος τυχαίο χρόνο επανέρχεται. Επίσης κάποιες φορές κόβεται απ'ευθείας το "ADSL" (συγχρονισμός) και συνεπώς και το "online".

Έχω καταγεγραμμένες περιπτώσεις μου μετά από κόψιμο του online έκανε μέχρι και 3 ώρες να επανέλθει. Πολλές φορές χρειάζεται να το κάνω restart χειροκίνητα.

Η βλάβη που δηλώνω είναι "συνεχείς στιγμιαίοι αποσυγχρονισμοί του router" και για να σε προλάβω ενδεχομένως, τους αναφέρω και το γεγονός ότι πολλές φορές κόβεται ΜΟΝΟ το online.


Όσο για τα στατιστικά,

Noise Margin
4294967278 dB (upstream)
31 dB (downstream)

Attenuation
3 dB
11 dB

Όσο για το noise margin (το downstream) έχω τουλάχιστον 200 screenshot με τιμές μεταξύ 1-15 dB.

emeliss
24-11-08, 10:44
Όσο για την εκ νέου αντικατάσταση του router, η όλη ταλαιπωρία και τα έξοδα που έχω κάνει (και κάνω ακόμα) για αυτήν, δε μου επιτρέπουν να δαπανήσω επιπλέον χρήματα για ενα ακόμα modem.
Από τα 5 router που πέρασαν από τα χέρια σου, πόσα πλήρωσες;

nstamoul
24-11-08, 11:22
Εγώ στο ξαναλέω πάντως.Δοκίμασε speedtouch.

anonymous-root
24-11-08, 13:08
εαν σου σβήνει το ον-λινε δηλώνεις άλλη βλάβη, ότι χάνεις ΙΡ.

Πάντως δοκίμασε άλλο ρουτερ όπως λέει ο nstamoul, το 585 v7 είναι από τα πιο καλά

NexusGS
24-11-08, 13:43
Ρε παιδιά, συγνώμη, για να καταλάβετε ότι υπάρχει καλωδιακό θέμα, τι άλλο στοιχείο χρειάζεστε; Ήμαρτον! Noise Margin απο 4-10db και να πέφτει το adsl τι στοιχείο παραπάνω χρειάζεστε; Είναι προφανές ότι κάτι συμβαίνει καλωδιακά. Να αλλάξει Router γιατί; Όταν μιλάμε για τέτοιες μεταπτώσεις στο σήμα, δεν γίνεται να φταίνε τα router! Τώρα, στο ΚΑΦΑΟ είναι, στην πόρτα του DSLAM είναι, στον ενδιάμεσο κατανεμητή είναι, δεν ξέρω. Οι τεχνικοί του ΟΤΕ απλά πάνε πάνω και κοιτάνε εκείνη τη στιγμή. Αν είναι οκ, τέλος. Και δεν γίνεται παιδιά πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις να φταίνει οι εσωτερικές καλωδιώσεις!Αφού την παρέκαμψαν, δεν μπορεί να ευθύνεται αυτό. Θέλω να πιστεύω ότι ο ΟΤΕ είναι σε θέση να αντιμετωπίσει τέτοια θέματα... Αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα οι βρόχοι είναι....

........Auto merged post: NexusGS πρόσθεσε 2 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγώ στο ξαναλέω πάντως.Δοκίμασε speedtouch.

Βρε καλό μου παλικάρι, έχει δοκιμάσει και άλλα router και δεν έχει κάνει δουλειά, μιλάμε ότι το noise margin πηγαίνει απο 4 έως 10, σου μοιάζει για σταθερό σήμα αυτό; Τι να κάνει το router; Δεν ξέρω αν και κατά πόσο υπάρχει θέμα γειτονικής παρεμβολής. Για αυτό δεν μπορώ να ξέρω... Φίλε Olympus, είδες μήπως υπάρχουν παράσιτα στο τηλέφωνό σου;

manicx
24-11-08, 13:56
Τι να κάνει το router;

ΠΑΡΑ πολλά. Ειδικά τα speedtouch.

nstamoul
24-11-08, 22:05
Ρε παιδιά, συγνώμη, για να καταλάβετε ότι υπάρχει καλωδιακό θέμα, τι άλλο στοιχείο χρειάζεστε; Ήμαρτον! Noise Margin απο 4-10db και να πέφτει το adsl τι στοιχείο παραπάνω χρειάζεστε; Είναι προφανές ότι κάτι συμβαίνει καλωδιακά. Να αλλάξει Router γιατί; Όταν μιλάμε για τέτοιες μεταπτώσεις στο σήμα, δεν γίνεται να φταίνε τα router! Τώρα, στο ΚΑΦΑΟ είναι, στην πόρτα του DSLAM είναι, στον ενδιάμεσο κατανεμητή είναι, δεν ξέρω. Οι τεχνικοί του ΟΤΕ απλά πάνε πάνω και κοιτάνε εκείνη τη στιγμή. Αν είναι οκ, τέλος. Και δεν γίνεται παιδιά πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις να φταίνει οι εσωτερικές καλωδιώσεις!Αφού την παρέκαμψαν, δεν μπορεί να ευθύνεται αυτό. Θέλω να πιστεύω ότι ο ΟΤΕ είναι σε θέση να αντιμετωπίσει τέτοια θέματα... Αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα οι βρόχοι είναι....

........Auto merged post: NexusGS πρόσθεσε 2 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Βρε καλό μου παλικάρι, έχει δοκιμάσει και άλλα router και δεν έχει κάνει δουλειά, μιλάμε ότι το noise margin πηγαίνει απο 4 έως 10, σου μοιάζει για σταθερό σήμα αυτό; Τι να κάνει το router; Δεν ξέρω αν και κατά πόσο υπάρχει θέμα γειτονικής παρεμβολής. Για αυτό δεν μπορώ να ξέρω... Φίλε Olympus, είδες μήπως υπάρχουν παράσιτα στο τηλέφωνό σου;

Για να το λέω κάτι παραπάνω θα ξέρω.

Phillips με 4 db noise margin δεν θα δεις να συγχρονίζει.Speedtoutch θα δεις.Μάλιστα μπορεί να δεις και με 1.5:whistle:

Στη σταθερότητα (ή την αστάθεια) μιας γραμμής παίζουν πολλά πράγματα ρόλο και το modem είναι ένα από αυτά.Το ότι η γραμμή έχει πρόβλημα είναι προφανές αλλά δεν σημαίνει πως δεν μπορούμε από το μέρος μας να κάνουμε κάποια πράγματα για να βοηθήσουμε την κατάσταση.

Ελπίζω να σε κάλυψα,για ότι άλλες απορίες έχεις μπορείς να ρωτήσεις

olympus
25-11-08, 15:49
εαν σου σβήνει το ον-λινε δηλώνεις άλλη βλάβη, ότι χάνεις ΙΡ.

Πάντως δοκίμασε άλλο ρουτερ όπως λέει ο nstamoul, το 585 v7 είναι από τα πιο καλά


Το γνωρίζω αυτό που μου αναφέρεις. Όμως επειδή όπως προανέφερα παραπάνω, πολλές φορές κόβεται και ο συγχρονισμός. Αυτός είναι και ο λόγος που κάθε φορά που δήλωνα βλάβη τους ανέφερα το γεγονός πως αρκετές φορές χάνεται μόνο η IP.

Υπάρχουν επίσης περιπτώσεις όπου ενώ είναι όλα τα led αναμμένα (δλδ έχει συγχρονίσει και επίσης ανάβει και το online) ΔΕΝ έχω ίντερνετ. Τη στιγμή εκείνη που το διαπιστώνω, πηγαίνω στο setup του router και διαπιστώνω ότι στο πεδίο "Interleaved Path CRC Error" ο αριθμός των σφαλμάτων αυξάνει με γεωμετρική πρόοδο. Έχω screenshot απο περιπτώσεις όπου το νόυμερο έχει γίνει και 6ψήφιο.

........Auto merged post: olympus πρόσθεσε 2 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγώ στο ξαναλέω πάντως.Δοκίμασε speedtouch.


Πολύ ευχαρίστως να δοκιμάσω το speedtouch. Αν μου το δώσουν δεν έχω κάποιο λόγο να μην το κάνω. Αν κρίνω όμως από το παρελθόν, είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας το να μου δώσουν το speedtouch!

........Auto merged post: olympus πρόσθεσε 4 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επίσης έπειτα από συνομιλία που είχα με εργαζόμενο (επι σειρά ετών) στον ΟΤΕ μου ανέφερε κατηγορηματικά πως το τμήμα από το ΚΑΦΑΟ μέχρι την "είσοδο" του ιδιωτικού μας χώρου, είναι τμήμα της δικαιοδοσίας του ΟΤΕ.

Σας ευχαριστώ όλους και πάλι για το ενδιαφέρον!:oneup:

nstamoul
25-11-08, 16:09
Τι να πω.Εδώ σου πέταξαν ολόκληρο εναέριο καλώδιο και δεν μπορούν να σου δόσουν ένα thomson με τα τόσα προβλήματα που έχεις;

Με το πρόβλημά σου δεν μπορώ να σε βοηθήσω.Η δικιά μου άποψη είναι ότι έχεις πρόβλημα με emi.Κοίτα μήπως υπάρχει κάποιο καλώδιο ή έστω πηγή υψηλής τάσης κοντά στο τηλεφωνικό καλώδιο.

I rest my case.

anonymous-root
25-11-08, 17:08
Γενικά μπορείς να δανειστείς από κάποιον γνωστό σου κάποιο ρούτερ; Αν μπορείς κάνε το πείραμα.

Athanasios
25-11-08, 17:18
Ρε παιδιά, τι router, κρουστικοί ΗΜ θόρυβοι και πράσινα άλογα, έχει βοήξει ο τόπος ότι κάποια χαζομάρα έχει κάνει ο ΟΤΕ στα κέντρα του! Ψάξτε εδώ και σε όλα τα σχετικά φορα για θέματα με τίτλο "συνεχείς αποσυνδέσεις" και θα διαπιστώσετε του λόγου το αληθές!

Επειδή και εγώ είμαι ένας ομοιοπαθής όπως ο φίλος olympus, ένα μόνο έχω να προσθέσω: ΦΙΛΕ OLYMPUS, AN ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΟΕΒΑΙΝΕΣ ΣΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ, ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΑΜΕ ΜΑΖΙ! Για να μην αναφέρω ότι βλέπω μαζική καταγγελία ήδη στον ορίζοντα...

Άντε γιατί μερικοί στην Ελλάδα μόνο με ξύλο ή με καταγγελίες & δικαστήρια στρώνουν...........

olympus
25-11-08, 18:15
Τι να πω.Εδώ σου πέταξαν ολόκληρο εναέριο καλώδιο και δεν μπορούν να σου δόσουν ένα thomson με τα τόσα προβλήματα που έχεις;

Με το πρόβλημά σου δεν μπορώ να σε βοηθήσω.Η δικιά μου άποψη είναι ότι έχεις πρόβλημα με emi.Κοίτα μήπως υπάρχει κάποιο καλώδιο ή έστω πηγή υψηλής τάσης κοντά στο τηλεφωνικό καλώδιο.

I rest my case.

Αρκει να σου αναφέρω πως ακόμα και αυτό το philips που μου έδωσα (αυτό που χρησιμοποιώ τώρα δλδ) έγινε έπειτα από απίστευτη πίεση από μέρους μου (και μετά από την έγγραφη καταγγελία στην ΕΕΤΤ - χρονικά εννοώ). Ίσως βέβαια να ήταν και τυχαίο....!

Όσο για την πηγή υψηλής τάσης,
Ότι έχει να κάνει με την προσωπική μου εγκατάσταση, δεν έχει αλλάξει κάτι. Τώρα, αν κάποιος στην ευρύτερη περιοχή έχει κάνει κάτι δυστυχώς δεν μπορώ να το ξέρω. Υπενθυμίζω πως έχω τοποθετήσει και UPS (με υποδοχές και στο ρεύμα και στο τηλέφωνο) και πάλι τα ίδια.

Σήμερα μου ζήτησαν να επιλέχω protocol PPPoA και encapsulation VC MUX. Σημειώνω και πάλι πως ότι ρυθμίσεις έγινα, πραγματοποιήθηκαν από τους ίδιους τους τεχνικούς και μάλιστα από αυτόν ο οποίος ήταν ειδικός σε θέματα DSL. Πάλι τα ίδια όμως...:hmm:

bestoftherest7
25-11-08, 18:21
εχεις δικιο αθανασιε.και εγω εχω το ιδιο προβλημα.κατι φταιει με τον οτε.ο τεχνικος μου ειπε ενα μυστικο: οτι εχουν τεραστια προβληματα σε μερικα dslam και δεν ξερουν τι φταιει.ενα μηνα το παλευουν μου ειπε..

olympus
25-11-08, 18:21
Ρε παιδιά, τι router, κρουστικοί ΗΜ θόρυβοι και πράσινα άλογα, έχει βοήξει ο τόπος ότι κάποια χαζομάρα έχει κάνει ο ΟΤΕ στα κέντρα του! Ψάξτε εδώ και σε όλα τα σχετικά φορα για θέματα με τίτλο "συνεχείς αποσυνδέσεις" και θα διαπιστώσετε του λόγου το αληθές!

Επειδή και εγώ είμαι ένας ομοιοπαθής όπως ο φίλος olympus, ένα μόνο έχω να προσθέσω: ΦΙΛΕ OLYMPUS, AN ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΟΕΒΑΙΝΕΣ ΣΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ, ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΑΜΕ ΜΑΖΙ! Για να μην αναφέρω ότι βλέπω μαζική καταγγελία ήδη στον ορίζοντα...

Άντε γιατί μερικοί στην Ελλάδα μόνο με ξύλο ή με καταγγελίες & δικαστήρια στρώνουν...........

Φίλε Athanasios,
όπως και προς τους υπόλοιπους, δε σας έχω αναφέρα το εξής: την προηγούμενη βδομάδα, μετά από επίσκεψή μου σε κατάστημα ηλεκτρονικών υπολογιστών και τελείως τυχαία ακουσα 2 πελάτες να συζητούν το ίδιο ακριβώς θέμα. Μπήκα και εγώ στη συζήτηση αναφέροντάς του τελείως περιληπτικά το πρόβλημα μου και το γεγονός πως έχω κάνει έγγραφη καταγγελία στην ΕΕΤΤ και όχι μόνο. Αποτέλεσμα είναι να αρχίσω να μαζεύω υπογραφές όσο και αν σας φαίνεται ψέμα...! Όσοι πιστοί, προσέλθετε!!:oneup:

vagsta
25-11-08, 19:04
Ειναι ασχετοι τελειως, κανονικα θα επρεπε να πανε σπιτια τους ολοι. Κοροϊδευουν τον κοσμο με την ανοχη του κρατους, μηδενικη εξυπηρετηση μηδενικες παροχες τεραστιες χρεωσεις σε ενα αρχαιο δικτυο, αυτο σημαινει Οτε. 6 μηνες τους ειχα προτιμησει και μου ψησαν το ψαρι στα χειλη μετανοιωσα την ωρα την στιγμη που τους εκανα αιτηση.

jfafoutis
25-11-08, 19:26
Εγώ πάντως απ' ότι κατάλαβα, οι τεχνικοί ασχολούνται με το θέμα σου όσο και αν δεν θες να το καταλάβεις.
Ζήτα κάτι με τον σωστό τρόπο. Επίσης στο 121 όταν καλείς είναι η βλαβοληψία, οι κοπέλες δηλαδή που παίρνουν την βλάβη και την αναφέρουν και όχι οι τεχνικοί. Το τηλεφωνικό κέντρο δεν σου φταίει σε κάτι, εσύ με τεχνικό έχεις ζήτημα.
Όπως λένε παραπάνω, ζήτα αλλαγή πόρτας. Και αν θες την άποψη μου, με ήρεμο τρόπο. Διότι αν θες να κάνεις κάποιον να σε ακούσει (που ίσως κατά περίπτωση να μην είναι στην αρμοδιότητα του) θα πρέπει να το πεις ήρεμα.

Επίσης εναέριο καλώδιο ΔΕΝ υποχρεούται να σου βάλει (το ξέρεις και εσύ) οπότε δεν είναι όλα τραγικά ;)
Δοκίμασε όπωσδήποτε και ένα άλλο router καλύτερο και άσε καλύτερα τι λέει ο οτε και πως παρουσιάζει το κάθε router (αν είναι φοβερό router κλπ..).
Στους λογαριασμούς, ΕΦΟΣΟΝ στην άρση της βλάβης δεν αναφέρεται πρόβλημα υπαιτιότητας οτε, χρεώνεσαι κανονικά. Αν έχεις ένσταση πήγαινε για παράπονο-αποχρέωση.

Συμφωνώ με τον emeliss ότι καλό είναι να χαλαρώσεις φραστικά. Δεν χρησιμοποιείς άσχημες εκφράσεις αλλά όταν μιλάς μαζί τους, τουλάχιστον, καλό θα είναι να δείχνεις πιο ψύχραιμος.
Απλά σου λέω ότι μπορεί να θελήσει να ασχοληθεί κάποιος μαζί σου (που να μην είναι και στην αρμοδιότητα του) και ακούγοντας τις φωνές να ρίχνει άκυρο.
(δεν μιλώ μόνο για 121)
Επίσης 14 φορές βλάβη είναι ΠΑΡΑ πολλές. Στην τελική αν έχεις πρόβλημα κάνε έγγραφο παράπονο, ζήτα αποχρέωση, κάνε κατάργηση και πήγαινε για αλλού ή ξανακάνε νέα αίτηση να πάρεις νέα πόρτα ;)


Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Όσο πιο ήρεμος και ευγενικός είσαι, τόσες περισσότερες οι πιθανότητες να λυθεί το πρόβλημα σου.

nstamoul
25-11-08, 19:32
+1 για την καταγγελία σας εφόσον έχετε τέτοιο πρόβλημα.

Όσο για τον φίλο που ρωτάει τι διαφορά μπορεί να έχει ένα modem ας ρίξει μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2452504&postcount=908)

vagsta
25-11-08, 19:37
Σιγα ρε παιδια μην τους κανει και τεμεναδες. Να τσακιστουν να το φτιαξουν ειδεμη να το κλεισουν μπας και γλυτωσουμε. Αμα δεν μπορουν να ανταπεξελθουν τι το πουλανε δηλαδη δεν καταλαβα, η μηπως του κανουν χαρη και δεν την πληρωνονται αυτη την υπηρεσια ? Και γενικοτερα για να πουμε τα συκα συκα και την σκαφη σκαφη οταν εισπρατεις χρηματα για μια υπηρεσια και δεν την παρεχεις αυτο ονομαζεται απατη κυριοι.

jfafoutis
25-11-08, 19:58
Σιγα ρε παιδια μην τους κανει και τεμεναδες. Να τσακιστουν να το φτιαξουν ειδεμη να το κλεισουν μπας και γλυτωσουμε. Αμα δεν μπορουν να ανταπεξελθουν τι το πουλανε δηλαδη δεν καταλαβα, η μηπως του κανουν χαρη και δεν την πληρωνονται αυτη την υπηρεσια ? Και γενικοτερα για να πουμε τα συκα συκα και την σκαφη σκαφη οταν εισπρατεις χρηματα για μια υπηρεσια και δεν την παρεχεις αυτο ονομαζεται απατη κυριοι.

To να είσαι ήρεμος και ευγενικός, δεν έχει να κάνει με τεμενάδες, αλλά είναι θέμα κουλτούρας
και πολιτισμού φίλε μου νεοέλληνα.

Πήγαινε μια βόλτα προς τα έξω και θα καταλάβεις...

vagsta
25-11-08, 20:02
To να είσαι ήρεμος και ευγενικός, δεν έχει να κάνει με τεμενάδες, αλλά είναι θέμα κουλτούρας
και πολιτισμού φίλε μου νεοέλληνα.

Πήγαινε μια βόλτα προς τα έξω και θα καταλάβεις...

Εχω παει περισσοτερες βολτες απο σενα εξω σιγουρα οπως και εχω μεινει εξω "φιλε νεοελληνα". Τωρα το να εισαι ραγιας και υποταγμενος η οχι ειναι σιγουρα θεμα "κουλτουρας" μπορει και θεμα αδυναμιας ισως και ανασφαλειας, εγω παντως ουτε ραγιας ουτε υποταγμενος ειμαι αγαπητε "φιλε νεοελληνα".

Athanasios
25-11-08, 23:42
Φίλε Athanasios,
όπως και προς τους υπόλοιπους, δε σας έχω αναφέρα το εξής: την προηγούμενη βδομάδα, μετά από επίσκεψή μου σε κατάστημα ηλεκτρονικών υπολογιστών και τελείως τυχαία ακουσα 2 πελάτες να συζητούν το ίδιο ακριβώς θέμα. Μπήκα και εγώ στη συζήτηση αναφέροντάς του τελείως περιληπτικά το πρόβλημα μου και το γεγονός πως έχω κάνει έγγραφη καταγγελία στην ΕΕΤΤ και όχι μόνο. Αποτέλεσμα είναι να αρχίσω να μαζεύω υπογραφές όσο και αν σας φαίνεται ψέμα...! Όσοι πιστοί, προσέλθετε!!

Σου συνιστώ να αρχίσεις ένα thread με τίτλο "ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΑΖΙΚΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΠΡΟΣ ΟΤΕ ΓΙΑ ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ", όπως έχει γίνει στο παρελθόν για διάφορες περιπτώσεις και προς διάφορους παρόχους, ενδεικτικά αναφέρω την πρόσφατη διαμαρτυρία για τις χαμηλές ταχύτητες της Forthnet (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45783), και για την επιλεκτική αναβάθμιση της Forthnet (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45783) που είχα κάνει στο παρελθόν εγώ ο ίδιος. Τέτοια threads όχι μόνο βοηθάνε τον κόσμο να καταλάβει ότι το πρόβλημα είναι μαζικό και χρειάζεται μαζική δράση, άλλα και είναι κατ'εμέ ο πλέον αποτελεσματικός τρόπος οργάνωσης αυτής της κίνησης. Αφήνω κατά μέρος ότι τέτοια threads πολλάκις τα βλέπουν αρμόδιοι του εκάστοτε παρόχου και τρέχουν να προλάβουν πριν κατατεθεί η διαμαρτυρία (όπως έγινε στην περίπτωση της διαμαρτυρίας που ξεκίνησα εγώ, σε ελάχιστες μέρες η Forthnet έβγαλε ανακοίνωση που κυριολεκτικά ικανοποιούσε τα αιτήματα της διαμαρτυρίας -αναλυτικά στο σχετικό thread).

Δεν είναι εύκολο το εγχείρημα (για αυτό και δεν το ξανα-επεχείρησα έκτοτε), η συγκέντρωση τόσως υπογραφών, η σύνταξη κειμένων και η αποστολή τους στους αρμόδιους φορείς, άλλα νομίζω ότι είναι το μόνο αξιόλογο μέσο πίεσης του απλού πολίτη!


ΔΑΓΚΩΤΟ λοιπόν για μαζική, και πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω στη σύνταξη κειμένων και ό,τι άλλο χρειαστεί. Μία καλογραμμένη επιστολή με τεκμηριωμένα τεχνικά στοιχεία του προβλήματος (και μόνο τα router logs αρκούνε) και συγκεκριμένα αιτήματα (αφαίρεση παγίου/επιστροφή ποσού, έγγραφη επίσιμη ανακοίνωση του της διάγνωσης του προβλήματος και φυσικά, άμεση επίλυση του προβλήματος), σε συνδυασμό με ένα 3ψήφιο αριθμό υπογραφών, και όποιον πάρει το ποτάμι.

maik
26-11-08, 02:34
Τωρα το να εισαι ραγιας και υποταγμενος η οχι ειναι σιγουρα θεμα "κουλτουρας" μπορει και θεμα αδυναμιας ισως και ανασφαλειας, εγω παντως ουτε ραγιας ουτε υποταγμενος ειμαι αγαπητε "φιλε νεοελληνα".

Να χαρω εγω κουλτουρα .


Ειναι ασχετοι τελειως, κανονικα θα επρεπε να πανε σπιτια τους ολοι. Κοροϊδευουν τον κοσμο με την ανοχη του κρατους.


Σιγα ρε παιδια μην τους κανει και τεμεναδες. Να τσακιστουν να το φτιαξουν ειδεμη να το κλεισουν μπας και γλυτωσουμε. .

Συμπερασμα οποιος δεν βριζει ειναι ανασφαλης και αδυναμος..

Οι ψυχολογοι παντως λενε το αντιθετο.
Αυτος που κανει πολυ φασαρια και φωναζει ειναι ο ανασφαλης.

olympus
26-11-08, 09:41
Ένα βήμα που ετοιμάζομαι να κάνω επιπλέον για την όλη διαδικασία είναι να στείλω ακόμη μία έγγραφη καταγγελία στο ΕΚΠΟΙΖΩ (www.ekpizo.gr). Την "ιδέα" αυτή μου την έδωσε η τηλεοπτική εκπομπή Ψηφιακή Ελλάδα (όσοι είδατε την τελευταία εκπομπή θα είδατε το σχετικό θέμα που είχε να κάνει με την "προστασία" του καταναλωτή απέναντι στις εταιρείες παροχής υπηρεσιών ιντερνετ).

Σας παραθέτω και ένα ακόμα link το οποίο οδηγεί σε ένα blog το οποίο έχει το ίδιο περίπου περιεχόμενο με αυτό που συζητάμε (Είναι όπως θα δείτε, δουλειά κάποιων φίλων μου - μεταπτυχιακών φοιτητών. Το πληροφορήθηκα χθες γι' αυτό και σας το παραθέτω). Νομίζω πως μόνο όσοι είμαστε σ' αυτή τη συζήτηση να τους παραθέσουμε τις απόψεις μας θα πάρουν Άριστα!:)
http://greekconsumervoice.wordpress.com/

Όσο για την εξέλιξη του θέματος μου,
έπειτα από τηλεφωνική επικοινωνία που είχα χθες με το 121, με ενημέρωσαν πως η βλάβη μου έχει "προωθηθεί" στα συνεργεία και είναι ακόμη ανοιχτή. Υπενθυμίζω, Δήλωση (τελευταίας) βλάβης: 14/11/2008. Σήμερα έχουμε 26/11/2008... Την Παρασκευή 21/11, η επικεφαλής όλων των τεχνικών της Θεσ/κης, έπειτα από τηλεφωνική συνομιλία που είχαμε, μου ανέφερε πως την Δευτέρα 24/11 το πρόβλημα θα έχει λυθεί. Βέβαια όπως καταλαβαίνεται μου δημιουργήθηκε το εύλογο ερώτημα τι είναι αυτό που πρόκειται να το κάνουν μέσα σε λίγες ώρες (μέχρι να κλείσουν διότι ήταν Παρασκευή). Παρόλα αυτά ποτέ δεν πήρα καποια απάντηση...!

Περιττό να σας πω, πως από χθες (που υποτείθεται προωθήθηκε το θέμα στα συνεργεία) μέχρι και τώρα δεν έλαβα κάποια κλήση ούτε για επίσκεψη από το χώρο μου ούτε βεβαίως καν για μια απλή ενημέρωση.

Επιπλέον είναι τουλάχιστον .... (καλά δεν το λέω) το γεγονός ότι ήρθαν τουλάχιστον 3 φορές στο χώρο μου και μου έκοψαν χωρίς καμία μα ΚΑΜΙΑ προειδοπίηση το τηλέφωνο. Ενδεικτικά σας αναφέρω πως μία από αυτές τις φορές προσπαθούσα να κάνω συναλλαγή μεσω e-banking με τράπεζα και η διαδικασία κόπηκε πριν τη φάση ολοκλήρωσης. Αποτέλεσμα ήταν να μπω σε μια διαδικασία να κάνω πάλι ατελείωτα τηλέφωνα στην τράπεζα όμως τώρα, για να δώ αν τελικά πιστώθηκε η όχι ο λογαριασμός μου.
Αυτά, έτσι για να εμπολουτίζουμε λιγάκι το όλο θέμα...:whistle:

Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σας.

aa144
26-11-08, 13:51
.ο τεχνικος μου ειπε ενα μυστικο: οτι εχουν τεραστια προβληματα σε μερικα dslam και δεν ξερουν τι φταιει.ενα μηνα το παλευουν μου ειπε..


Αυτό εξηγεί πάρα πολλά "ανεξήγητα" που συμβαίνουν σε μερικές περιοχές...

olympus
26-11-08, 16:34
Νέα στοιχεία:

Σήμερα το πρωί επικοινώνησα με τον τεχνικό προϊστάμενο του τμήματος της περιοχής μου ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ με δική μου πρωτοβουλία. Ο λόγος είναι ότι έπειτα από συνομιλία που είχα με το 121 μου είπαν πως η βλάβη προωθήθηκε στο τοπικό συνεργείο. Πήρα και γω λοιπόν για να ρωτήσω βασικά αν πρόκειται να έρθει κάποιος από τον χώρο μου για να κανονίσω το πρόγραμμα της εργασίας μου.

Ο τεχνικός μου είπε πως έκαναν κάτι αλλαγές και με ρώτησε αν συνεχίζεται το πρόβλημα. Του είπα πως το πρόβλημα παραμένει άλυτο και μου απάντησε πως πλέον δε μπορουν να κάνουν κάτι.

Πήρα στο 121 να δω αν μετά από αυτό είχαν κλείσει τη βλάβη και μου είπε πάλι πως το θέμα μου έχει προωθηθεί στα συνεργεία. Προφανέστατα δεν είχε λάβει γνώση των γεγονότων η υπάλληλος και γι'αυτό ζήτησα τον επικεφαλής. Με συνέδεσε και του μετέφερα τα λεγόμενα του τεχνικού. Έκπληκτος ο επικεφαλής του τμήματος στο 121, μου είπε να κλείσω και θα με ενημέρωνε εντός λίγων λεπτών.

Μετά από 2 ολόκληρες ώρες (!) κάλεσε πάλι στο 121 και ζήτησα τον ίδιο κύριο. Του είπα το όνομά μου. Θυμήθηκε το περιστατικό και με ρώτησε αν είχε επικοινωνήσει ο τεχνικός μαζί μου . Όταν του είπα πως κανείς δε μου τηλεφώνησε όλη αυτή την ώρα μου φάνηκε μάλλον εκνευρισμένος με τη στάση του τεχνικού, τον οποίο πήρε την ίδια στιγμή (όσο εγώ περίμενα στο τηλ).

Αποτέλεσμα, μου είπαν πάλι πως το ψάχνουν. Ο άνθρωπος για να σας δώσω να καταλάβετε, μου ζήτησε μόλις (και αν βρω ακρη) να του τηλεφωνήσω να του πω πιο ήταν τελικά το πρόβλημα...!
Ο ίδιος (μόνος του) μου έδωσε το τηλέφωνο της Προισταμένης του Ψηφιακού κέντρου της Θεσ/κης για να με ενημερώσει σχετικά μιας και ήταν και αυτή ενήμερη...!

Για να μην τα πολυλογώ, η εν λόγω κυρία μόνο που δε με έβρισε που πήρα τηλέφωνο! Μέσα σε όλα τα απίστευτα που μου είπε στην τηλεφωνική συνομιλία που είχαμε, μου είπε πως δεν είναι και τόσες πολλές οι φορές που κόβεται το ιντερνετ ώστε να παραπονιέμαι.....................! (ΕΛΕΟΣ)
Μου είπε πως το παρακολουθούν και αν έχουν νεότερα θα με ειδοποιήσει. Φυσικά δε μου είπε πόσο καιρό πρέπει να το ανέχομαι όλο αυτό (ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2,5 ΜΗΝΕΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ χωρις ιντερνετ!!!!!)

aa144
26-11-08, 21:23
Είμαι περίεργος αν θα γίνουν σχόλια πάνω σε αυτό, από αυτούς που οφείλουν να το κάνουν.

emeliss
26-11-08, 22:23
Αυτό εξηγεί πάρα πολλά "ανεξήγητα" που συμβαίνουν σε μερικές περιοχές...
Πλάκα κάνεις; ; ;

Σιγά μην τραγουδούσε ο τεχνικός "έχω ένα μυστικό κρυμμένο στης καρδιάς τα βάθη..."

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 3 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Είμαι περίεργος αν θα γίνουν σχόλια πάνω σε αυτό, από αυτούς που οφείλουν να το κάνουν.
Ο τίτλος είναι τελείως άκυρος. Από τα γεγονότα φαίνεται ότι δείχνουν τεράστιο ενδιαφέρον για τις στιγμιαίες διακοπές του topic starter.

sdikr
26-11-08, 22:27
Αλήθεια πως γίνεται το 1ο ρούτερ να είναι ασύρματο Bautek, να έχετε πάρει απο τον οτε, δυο ασύρματα Bautek, ενα ενσύρματο, και ενά phillips, να λέτε οτι πήγατε στον ΟΤΕ και πήρατε καινούργιο ασύρματο Bautek, και μετά να λέτε οτι το καινούργιο έχει τα δικα΄σας στοιχεία;

Ακόμα το Modem που είχατε τότε με την Αλτεκ το δοκιμάσατε;

Σαν τεχνικός δικτύων θα επρέπε να γνωρίζετε και τους περιορισμούς τις τεχνολογίας καθώς και το τι εγγυήσεις παρέχει , μήπως καλό θα είναι να ξαναδιαβάσετε τα σχετικά;

ring0
26-11-08, 23:58
Πλάκα κάνεις; ; ;

Σιγά μην τραγουδούσε ο τεχνικός "έχω ένα μυστικό κρυμμένο στης καρδιάς τα βάθη..."

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 3 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ο τίτλος είναι τελείως άκυρος. Από τα γεγονότα φαίνεται ότι δείχνουν τεράστιο ενδιαφέρον για τις στιγμιαίες διακοπές του topic starter.
ΕΛΕΟΣ!!!!!....σιγα το τεραστιο ενδιαφερον.....μεσα σε μια βδομαδα επρεπε να το ειχαν φτιαξει....η εξυπηρετηση στον οτε ειναι αθλια!!!!!!ειχα προβλημα για ενα μηνα ..τη κυριακη το εφτιαχναν και τη δευτερα κοβοταν..δεν ειναι λογικο να μην μπορουν ν το φτιαξουν ή να βρουν τι φταιει....οι τεχνικοι στον οτε θελουν επειγοντος σεμιναρια...
μερικοι εδω μεσα μιλουν εκ του ασφαλους και λενε να σαι ευγενικος και ευγενικος .....
βασικα δεν καταλαβαινουν πως ολη αυτη η κατασταση σου σπαει τα νευρα ..οσοι ειχαν μακροχρονιες βλαβεσ κατανοουν τι λεω...
φιλε olympus,
εγω δεν θα σου πω χαλαρωσε αλλα χαρας την υπομομη σου....:clap:

maik
27-11-08, 00:36
....οι τεχνικοι στον οτε θελουν επειγοντος σεμιναρια...


Τα οποια φυσικα εισαι ξερεις να κανεις εσυ ε;;;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.