PDA

Επιστροφή στο Forum : 2ος WD My Book με bad sectors...



Hlektron
21-11-08, 21:17
Ο πρώτος ήταν ένας 750άρης, πριν από ένα εξάμηνο, περίπου. Ο τωρινός είναι του 1TB, και προσπαθώντας να μεταφέρω αρχεία από αυτόν σε άλλον (για backup) έλαβα μήνυμα λάθους Data error (Cyclic Redundancy Check). Φυσικά η πρώτη μου αντίδραση ήταν ένα άψυχο "ωχ" μιας και το περίμενα. Έκανα ένα check disk με το On Track Easy Data Recovery και πήρα το εξής log:


EasyRecovery(TM) Professional - DriveTests
Copyright© 2002-2003 Ontrack Data Recovery Inc.
Report Created 11/21/2008 @ 3:17 PM
Test Selected: Full Diagnostic Test


Running Full Diagnostic Test...
Testing drive WD...
I/O Error on sector 226855194.
I/O Error on sector 226855214.
I/O Error on sector 226855216.
I/O Error on sector 226859914.

Εϊμαι ο μόνος γκαντέμης της ομήγυρης των εξωτερικών (και δη USB) σκληρών, ή γενικά οι My Book είναι για πέταμα; Έχω και έναν Seagate και έναν Maxtor, που ως τώρα τουλάχιστον, δεν έχουν κάνει νερά.
Επίσης, έχει νόημα ένα full format, πια, ή είναι χαμένος χρόνος;

tsigarid
21-11-08, 21:27
Αν ο δίσκος έχει bad clusters, το format δεν σε σώνει. Αλλάγη...

zeta
21-11-08, 21:38
Ο πρώτος ήταν ένας 750άρης, πριν από ένα εξάμηνο, περίπου. Ο τωρινός είναι του 1TB, και προσπαθώντας να μεταφέρω αρχεία από αυτόν σε άλλον (για backup) έλαβα μήνυμα λάθους Data error (Cyclic Redundancy Check). Φυσικά η πρώτη μου αντίδραση ήταν ένα άψυχο "ωχ" μιας και το περίμενα. Έκανα ένα check disk με το On Track Easy Data Recovery και πήρα το εξής log:


EasyRecovery(TM) Professional - DriveTests
Copyright© 2002-2003 Ontrack Data Recovery Inc.
Report Created 11/21/2008 @ 3:17 PM
Test Selected: Full Diagnostic Test


Running Full Diagnostic Test...
Testing drive WD...
I/O Error on sector 226855194.
I/O Error on sector 226855214.
I/O Error on sector 226855216.
I/O Error on sector 226859914.

Εϊμαι ο μόνος γκαντέμης της ομήγυρης των εξωτερικών (και δη USB) σκληρών, ή γενικά οι My Book είναι για πέταμα; Έχω και έναν Seagate και έναν Maxtor, που ως τώρα τουλάχιστον, δεν έχουν κάνει νερά.
Επίσης, έχει νόημα ένα full format, πια, ή είναι χαμένος χρόνος;

δεν έχει νόημα να κάνεις φορματ, τα bud sectors, αυξάνονται και πληθύνονται.
Ευτυχώς που έχουν εγγύηση, οπότε, αλλαγή.
Δεν εισαι γκαντέμης, συμβαίνουν αυτά, εγώ το έπαθα με εναν εξωτερικό Seagate Free Agent Pro 750Gb. Τον περισσότερο καιρό τον ειχα στο κουτι του, συσκευασμένο, τον έβγαζα μόνο για να κάνω backup. Δεν έχει σημασία, αν ειναι γραφτό να την πάθεις, την παθαίνεις όπως και ναχει. Απλά καλό είναι να τρεχεις τακτικά καποιο πρόγραμμα ελέγχου, για να προλαβεις το κακο, οχι να το διορθωσεις, απλά να παρεις backup και να προχωρήσεις στην αντικατάσταση του δίσκου, χωρίς να χάσεις δεδομένα.
Εγώ πάντως έχω έναν mybook, 1 T και δεν έχει κανένα πρόβλημα, μέχρι στιγμής τουλάχιστον. από ότι έχω ακούσει πάντως, η έκδοση 2 των mybook, ειναι καλή, η 1 όμως ήταν προβληματική. Δεν ξέρω ποιά έχεις.
Επίσης χτες μου πεταξε I/O ένα φλασάκι, μάρκας....ΤΟΜΑΤΟ.....ευτυχώς πρόλαβα και τα πήρα τα αρχεία μου. Επίσης διαπίστωσα, ότι τα φλασάκια δεν τα ...πιανει ο έλεγχος με το wd tools πχ, ενώ μου έβγαλε errors, το τεστ το περασε κανονικά, επομένως είναι μόνο για δίσκους το τεστ. Εψαξα για αντίστοιχο utility για φλασάκια αλλά δε βρήκα. Αν ξέρει κάποιος κάτι, ας μας πει..

Hlektron
21-11-08, 23:15
Απλά καλό είναι να τρεχεις τακτικά καποιο πρόγραμμα ελέγχου, για να προλαβεις το κακο, οχι να το διορθωσεις, απλά να παρεις backup και να προχωρήσεις στην αντικατάσταση του δίσκου, χωρίς να χάσεις δεδομένα.

Σοφή κουβέντα. Αυτό κάνω σχετικά τακτικά, και ως τώρα ουδέποτε έχασα δεδομένα, παρά τις "αστοχίες" σκληρών. Βοηθούν βέβαια και τα σχετικά προγράμματα (πχ On Track Data Recovery). Το εν λόγω έχει καταφέρει να ανακτήσει ακέραια δεδομένα από κακούς sectors τουλάχιστον 2 φορές, εξ' όσων θυμάμαι.

zeta
21-11-08, 23:16
για φλασάκια ξέρουμε κανένα πρόγραμμα?

crypter
21-11-08, 23:20
για φλασάκια ξέρουμε κανένα πρόγραμμα?

με το On Track Data Recovery δεν τα βρισκει;
εναλλακτικα δοκιμασε και το get data back (http://www.runtime.org/) :)

zeta
21-11-08, 23:30
με το On Track Data Recovery δεν τα βρισκει;
εναλλακτικα δοκιμασε και το get data back (http://www.runtime.org/) :)

το tool της western digital, και το ον track data recovery, τρεχουν κανονικότατα, δεν βρίσκουν σφάλμα!! ενώ σε καποια σημεια το φλασάκι, φλάσαρε τελείως. Εχει βγαλει κατι κινέζικα, και επίσης, μετά από φορματ, μπορω να του βαλω μεσα μονο 1 γιγα, απο τα 4 που χωράει, μετα μου λεει Ι/Ο errors. προφανώς έχει bud clusters, αλλά γιατι δεν το πιανουν τα διαγνωστικα΄?
και εγώ κοιμομουν ήσυχη ότι ειναι ελεγμένο....
στους δισκους τα πιανουν ολα, ειδικά το wd ακομα και απο θερμοκρασία ή απότομο κλεισιμο να εχει προβλημα ο δισκος, το οποίο διορθώνεται, δεν περνάει το τεστ, στα φλασάκια γιατί?
πως μπορει να τα ελέγξει κανείς? και δεν υποστηρίζουν και smart. Δεν έχασα τιποτα απο το συγκεκριμένο φλασάκι, απλά θέλω να έχω ένα εργαλείο ελέγχου και για τα φλασάκια.
thanksγια την απάντηση.
θα δοκιμάσω και το get data back.

crypter
21-11-08, 23:35
Α λαθος υπεθεσα οτι θες κατι για ανακτηση των δεδομενων, εφοσον δεν σου βγαζουν σφαλματα τα διαγνωστικα μην ασχολεισαι και πηγαινε το για αλλαγη (εγγυηση θα εχει λογικα).

Hlektron
21-11-08, 23:38
Εμένα το On track το Kingston μού το βλέπει.

zeta
21-11-08, 23:38
Α λαθος υπεθεσα οτι θες κατι για ανακτηση των δεδομενων, εφοσον δεν σου βγαζουν σφαλματα τα διαγνωστικα μην ασχολεισαι και πηγαινε το για αλλαγη (εγγυηση θα εχει λογικα).

ναι, και εγγύηση έχει, και δεδομένα δεν έχασα, αυτά που έχασε τα έχω και αλλού, αυτό που θέλω, ειναι διαγνωστικο που να βρισκει τα λάθη, γιατι ενας δισκος-φλας, κλπ δεν χαλάει ξαφνικά, χαλαει σιγά σιγά, για πρόληψη το θέλω. (χαλάει και ξαφνικά από άλλους λόγους, οχι φυσιολογικά).Γιατί έκανα έλεγχο στα φλασάκια μου όπως και στους σκληρούς, και ήμουνα ήσυχη, αλλά τελικά τα διαγνωστικά (που έχω δοκιμάσει) δεν κάνουν για φλασάκια.

tsigarid
22-11-08, 00:07
Για τις ξαφνικές βλάβες δεν μπορείς να κάνεις καμία πρόβλεψη, για τις σιγά σιγά που λες αρκεί ένα πρόγραμμα που να διαβάζει τα χαρακτηριστικά SMART, πχ το HDD Health

zeta
22-11-08, 00:15
Για τις ξαφνικές βλάβες δεν μπορείς να κάνεις καμία πρόβλεψη, για τις σιγά σιγά που λες αρκεί ένα πρόγραμμα που να διαβάζει τα χαρακτηριστικά SMART, πχ το HDD Health

ξαφνικές βλάβες νομίζω, δεν υπάρχουν από μόνες τους, εκτός πχ από απότομη πτώση τάσης, πτώση του σκληρού και χτύπημα, κλπ. Οι οποίες στην τελική δεν ειναι ξαφνικές, έχουν αιτία.
γιαυτο επιμένω για το διαγνωστικό. Θα δοκιμάσω αυτό που λές, τώρα τρέχω πάλι στο φλασάκι τα seatools, ths seagate, ως την ώρα τα έχει περάσει και αυτά.
αλλά μου κάνει εντύπωση, γιατι στους σκληρους τα διαγνωστικά, βρίσκουν και τις παρωδικες ανωμαλίες από ξαφνικό σβήσιμο από το κουμπί πχ λόγω κολλήματος, και πρεπει να κανεις check disk, για να περάσουν τα τεστ, (χωρίς φυσικά να εχει πρόβλημα ο σκληρός). Για τα φλασάκια γιατί δεν? και στην τελική γιατί δεν λένε ότι δεν υποστηρίζεται ο έλεγχος αυτός?

aa144
22-11-08, 00:41
Γιατί κατά βάση η μαγνητική εγγραφή σε ένα δίσκο είναι μια αναλογική διαδικασία όπου μετά από επεξεργασία φαίνεται ψηφιακή προς τον χρήστη. Τα αναλογικά κυκλώματα δίνουν (αν ερωτηθούν) πληροφορίες για το πόσες προσπάθειες χρειάστηκαν για να διαβαστεί κάτι, αν έγινε διόρθωση με αλγόριθμο ή όχι, ποσα λάθη συνολικά μάζεψε, αν ένα τμήμα το παράκανε και χαρακτηρίζεται ως χαλασμένο κτλ κτλ. Όλα αυτά με ένα διαγνωστικό πρόγραμμα μπορούν να εμφανιστούν σε αξιοποιήσιμη μορφή προς τον χρήστη, καθόσον στα πρώτα στάδια τα λάθη δεν επηρεάζουν την φαινομενικά κανονική λειτουργία αφού διορθώνονται από τα κυκλώματα πριν γίνουν αντιληπτά. Οι τεχνικές είναι ανάλογες (αλλά όχι αντίστοιχες) αυτών που χρησιμοποιούνται για ανάκτηση δεδομένων ή για εγκληματολογική έρευνα (π.χ. ανάγνωση off axis για να βρεθούν ίχνη προηγούμενων εγγραφών κτλ).


Σε μια μνήμη solid state τίποτε από τα παραπάνω δεν ισχύει, το μέσο είναι ψηφιακό, το διαβάζεις και αν δώσει άσχετα δεδομένα δεν υπάρχει μέθοδος να την ξαναδιαβάσεις και στην επόμενη περιστροφή π.χ., με λίγο διαφορετική τοποθέτηση της κεφαλής π.χ. (off axis) να πάρεις ίσως σωστά δεδομένα. Οπότε όταν το πρόγραμμα βγάλει λάθος, είναι και τελικό, δεν υπάρχει κάτι να διαγνώσεις εκεί, το πετάς και άντε γειά.

zeta
22-11-08, 00:44
Γιατί κατά βάση η μαγνητική εγγραφή σε ένα δίσκο είναι μια αναλογική διαδικασία όπου μετά από επεξεργασία φαίνεται ψηφιακή προς τον χρήστη. Τα αναλογικά κυκλώματα δίνουν (αν ερωτηθούν) πληροφορίες για το πόσες προσπάθειες χρειάστηκαν για να διαβαστεί κάτι, αν έγινε διόρθωση με αλγόριθμο ή όχι, ποσα λάθη συνολικά μάζεψε, αν ένα τμήμα το παράκανε και χαρακτηρίζεται ως χαλασμένο κτλ κτλ. Όλα αυτά με ένα διαγνωστικό πρόγραμμα μπορούν να εμφανιστούν σε αξιοποιήσιμη μορφή προς τον χρήστη, καθόσον στα πρώτα στάδια τα λάθη δεν επηρεάζουν την φαινομενικά κανονική λειτουργία αφού διορθώνονται από τα κυκλώματα πριν γίνουν αντιληπτά. Οι τεχνικές είναι ανάλογες (αλλά όχι αντίστοιχες) αυτών που χρησιμοποιούνται για ανάκτηση δεδομένων ή για εγκληματολογική έρευνα (π.χ. ανάγνωση off axis για να βρεθούν ίχνη προηγούμενων εγγραφών κτλ).


Σε μια μνήμη solid state τίποτε από τα παραπάνω δεν ισχύει, το μέσο είναι ψηφιακό, το διαβάζεις και αν δώσει άσχετα δεδομένα δεν υπάρχει μέθοδος να την ξαναδιαβάσεις και στην επόμενη περιστροφή π.χ., με λίγο διαφορετική τοποθέτηση της κεφαλής π.χ. (off axis) να πάρεις ίσως σωστά δεδομένα. Οπότε όταν το πρόγραμμα βγάλει λάθος, είναι και τελικό, δεν υπάρχει κάτι να διαγνώσεις εκεί, το πετάς και άντε γειά.

σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, ειναι κατατοπιστικότατες.
προφανώς δηλαδή διαγνωση σε φλας δεν υπάρχει, οταν χαλάσει, χάλασε.
για τους σκληρούς να ειμαστε ήσυχοι με τα διαγνωστικά, έτσι?

aa144
22-11-08, 10:06
Όχι, με καμία μηχανική διάταξη δεν μπορείς να έχεις ασφάλεια, όλα χαλάνε, συνήθως τη χειρότερη στιγμή (νόμος του Μέρφυ).

Τα γράφεις όλα πολλές φορές και σε διάφορα μέσα, που δεν είναι τοποθετημένα στο ίδιο μηχάνημα, ούτε βρίσκονται στον ίδιο φυσικό χώρο. Σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά, κάτι από όλα αυτά θα λειτουργήσει (ελπίζουμε).

Αν τα δεδομένα δεν είναι ιδιαίτερα χρήσιμα, τα αφήνεις και στην τύχη τους. Όσο πιο άχρηστα είναι τα δεδομένα, τόσο δεν θα πάθει βλάβη το μέσο που τα περιέχει (νόμος του Μέρφυ).

crypter
22-11-08, 10:36
Αν τα δεδομένα δεν είναι ιδιαίτερα χρήσιμα, τα αφήνεις και στην τύχη τους. Όσο πιο άχρηστα είναι τα δεδομένα, τόσο δεν θα πάθει βλάβη το μέσο που τα περιέχει (νόμος του Μέρφυ).
Οποτε γεμιζουμε μερος των δισκων με αχρηστα δεδομενα για ασφαλεια και προληψη :p
ή μηπως τότε ειναι που θα χαλασουν οι δισκοι ακριβως επειδη τους γεμισαμε αχρηστα πραγματα για να μην χαλάσουν. :hmm:
:p

zeta
22-11-08, 22:44
μες στην αισιοδοξία είστε βρε παιδιά. Πέρα από τους νόμους του Μέρφυ, που και εγώ πιστεύω ότι ισχύουν,
ισχύει και το think positive. και τότε, όταν εκπέμπεις θετική ενέργεια, όλα καλά πάνε, αν αρχίσεις να σκέφτεσαι αρνητικά, στραβώνουν όλα και πάνε...αστα να πάνε.:):cool:
εντάξει, πάντως, συμφωνώ ότι η πρόληψη είναι καλύτερη της θεραπείας. Σώζω παντού, και είμαι ήσυχη.

bloodclot
25-11-08, 01:27
Οι western digital ειναι για πεταμα 3ος 400αρης που μου χαλαει σε ενα χρονο, πλεον σκεφτομαι να μην χρησιμοποιησω καν την εγγυηση και να παρω αλλη μαρκα. Λετε να ειναι τιποτα αλλο; To τοφοδοτικο μου ειναι 400 w. HEIL EASY RECOVERY PROFESSIONAL

zeta
25-11-08, 02:23
τι να σου πω.. ψαχτο.
εγώ από τη western digital se 2.5'' (laptop), ειμαι πολύ ευχαριστημένη,
εχω 5 δίσκους, 2 160 και 3 250 γιγα. φτου να μην τους ματιάσω...
έχω και έναν mybook 1 Terra, εκδοση 2. αυτός ειναι καινουριος, ζητημα να τον έχω 2 μήνες, οπότε θα δείξει.
ως την ώρα καλά πάντως. ενας seagate εξωτερικος, 750 μου έβγαλε bud clusters. στα ντεσκτοπ, 3,55'', εχω από όλα, 2hitachi, 3maxtor, ακόμα και quantum (τους θυμάστε), ολα καλά, δεν ειχα ποτέ πρόβλημα με σκληρό.
ειναι και θέμα τύχης πιστεύω.....

@ ADSLgr.com All rights reserved.