PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα στην μνήμη 7020



pilnik
23-11-08, 12:16
Εχω ένα πρόβλημα.Η μνήμη του 7020 γεμίζει χωρίς να κάνω τίποτα.
αρχικά εινα gemini 4.40 στο flash usb.Παρατήρησα οτι η μνήμη ειναι γεμάτη χωρίς να υπάρχει λόγος
Σε κάποια restart (αν πατήσω το κουμπι απο πίσω και οχι κανονικό restart )η αδεια μνήμη γίνεται 30ΜΒ και ύστερα απο μια μέρα η άδεια μνήμη ειναι 1ΜΒ
Εβαλα το gemini 4.40 στον dreambox(oxi sto usb) αλλα ξανα το ιδιο προβλημα.Ξέρει κανεις γιατί γεμίζει;

blugosi
23-11-08, 12:37
Και στο δικό μου τα ίδια κάνει.

Του έχω βάλει swap στην κάρτα μνήμης, τρώει κι από κεί 20-30 ΜΒ και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, είναι σταθερότατο...

pilnik
24-11-08, 01:21
Και στο δικό μου τα ίδια κάνει.

Του έχω βάλει swap στην κάρτα μνήμης, τρώει κι από κεί 20-30 ΜΒ και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, είναι σταθερότατο...

πως του κάνω swap;Μπορώ να το κάνω απο usb;

blugosi
24-11-08, 01:44
πως του κάνω swap;Μπορώ να το κάνω απο usb;

Υποθέτω πως μπορείς...
Στα μενού έχει επιλογή για swap... Εγώ του έχω βάλει 128 ή 256 ΜΒΥΤΕ... Αλλά δεν τρώει πάνω από 30-40....

radiodj105
24-11-08, 12:47
Να την κάνω την ερώτηση κι εγώ;
Τι είναι το swap;
Κι εγώ με 7020 παίζω. 'Εχω λόγο να το κάνω (αφού έχει μέσα ένα σωρό κανάλια από 4 δορυφόρους);

blugosi
24-11-08, 14:47
Να την κάνω την ερώτηση κι εγώ;
Τι είναι το swap;
Κι εγώ με 7020 παίζω. 'Εχω λόγο να το κάνω (αφού έχει μέσα ένα σωρό κανάλια από 4 δορυφόρους);

Ναι, το δικό μου σταθεροποιήθηκε πάρα πολύ... Να σου πω ότι για δύο μήνες δεν του έκανα ούτε ένα restart, το έχω και σε UPS βέβαια.
Από όταν έβαλα το σκληρό δίσκο και ορισμένα plugins (CCCam info ;), weather, κλπ) , καταλάβαινα ότι κάτι δεν πάει καλά...
Σε ένα Γερμανικό σάιτ μου είπαν να βάλω μία κάρτα ότι νάναι, εστω και 64 ΜΒΥΤΕ, για να το ξαλαφρώσω λίγο, οπότε έβαλα μία του 1 GB που την είχα από την φωτογραφική μηχανή, και πηγαίνει άψογα..

pilnik
24-11-08, 19:41
Ναι, το δικό μου σταθεροποιήθηκε πάρα πολύ... Να σου πω ότι για δύο μήνες δεν του έκανα ούτε ένα restart, το έχω και σε UPS βέβαια.
Από όταν έβαλα το σκληρό δίσκο και ορισμένα plugins (CCCam info ;), weather, κλπ) , καταλάβαινα ότι κάτι δεν πάει καλά...
Σε ένα Γερμανικό σάιτ μου είπαν να βάλω μία κάρτα ότι νάναι, εστω και 64 ΜΒΥΤΕ, για να το ξαλαφρώσω λίγο, οπότε έβαλα μία του 1 GB που την είχα από την φωτογραφική μηχανή, και πηγαίνει άψογα..
Του έβαλα usb και του έκανε swap. Είναι το ίδιο καλό με την κάρτα που του βάλατε;
Που βάζεις την κάρτα;δεν βλέπω καμια υποδοχή

blugosi
25-11-08, 16:03
Του έβαλα usb και του έκανε swap. Είναι το ίδιο καλό με την κάρτα που του βάλατε;
Που βάζεις την κάρτα;δεν βλέπω καμια υποδοχή

Το ίδιο πρέπει να είναι... Τι σου λέει τώρα στο Info; Πόση μνήμη έχει ελεύθερη;

Η μεσαία σχισμή στη φάτσα...
Δεξιά από κει που μπαίνουν τα CAM και αριστερά από κει που μπαίνει η smartcard...

pilnik
25-11-08, 18:46
Την αναγνωρίζει σαν swap apo usb. Exω +30Μ παραπάνω τώρα. Απο ότι κατάλαβα γεμίζει μόνο του όταν γράφεις ταινίες ή αναπαραγεις απο τον σκληρό του δίσκο. Λογικά η compact flash θα είναι πιο γρήγορη. Μπορείς να την κάνεις κανονική μνήμη η μόνο swap;
Την αναγνωρίζει σαν swap apo usb. Exω +30Μ παραπάνω τώρα. Απο ότι κατάλαβα γεμίζει μόνο του όταν γράφεις ταινίες ή αναπαραγεις απο τον σκληρό του δίσκο. Λογικά η compact flash θα είναι πιο γρήγορη. Μπορείς να την κάνεις κανονική μνήμη η μόνο swap;[/QUOTE]

blugosi
25-11-08, 21:15
Την αναγνωρίζει σαν swap apo usb. Exω +30Μ παραπάνω τώρα. Απο ότι κατάλαβα γεμίζει μόνο του όταν γράφεις ταινίες ή αναπαραγεις απο τον σκληρό του δίσκο. Λογικά η compact flash θα είναι πιο γρήγορη. Μπορείς να την κάνεις κανονική μνήμη η μόνο swap;

Δε νομίζω η cf να είναι πιο γρήγορη, τουλάχιστον σε σημείο που να την καταλαβαίνεις...Αλλά από την άλλη 10 Ευρώ έχουνε τα 2 GB...
Δεν έχει διαφορά κανονική μνήμη από swap στην περίπτωση αυτή... Στο linux η διαχείριση είναι ενιαία. Είναι σαν να έχεις μνήμη κάργα...άστο λίγο καιρό, και δες διαφορές....
Σου λέω εμένα μου σταθεροποιήθηκε πολύ....

janis100
26-11-08, 14:39
καλησπερα,περαστε στην μνημη ενα boxman image,παρτε ενα usm 2 GIGA 2Ε εχει και περαστε οσα image θελετε χωρις κανενα προβλημα,και φορτωστε το οσο θελετε

radiodj105
26-11-08, 23:54
Αξίζει να αναφερθεί πως το να δημιουργήσει ένα SwapFile παίρνει κάποια ώρα.
Συνήθως (ανάλογα το image) το γράφει κιόλας, ότι δηλαδή θα πάρει λίγη ώρα η δημιουργία του.
Εμένα μου πήρε περίπου 3 λεπτά. 'Ωσπου κόλλησε το εργαλείο... του έκανα επανεκίννηση και βεβαίως έβριζα!
Πάντως μετά την επανεκίννηση έπαιξε κανονικά το swap.
Τουλάχιστον έτσι λέει το μενού του.
Μακάρι!

greenarrow
27-11-08, 15:04
καλησπερα,περαστε στην μνημη ενα boxman image,παρτε ενα usb 2 GIGA με 2Ε εχει και περαστε οσα image θελετε χωρις κανενα προβλημα,και φορτωστε το οσο θελετε

Θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε μου ότι είναι η καλύτερη λύση..

janis100
27-11-08, 16:59
στο σπορ πανω απο 5 χρονια,καρατσεκαρισμενα

greenarrow
27-11-08, 17:05
στο σπορ πανω απο 5 χρονια,καρατσεκαρισμενα

Σωστός...;)

pilnik
29-11-08, 22:00
καλησπερα,περαστε στην μνημη ενα boxman image,παρτε ενα usm 2 GIGA 2Ε εχει και περαστε οσα image θελετε χωρις κανενα προβλημα,και φορτωστε το οσο θελετε

μπορείς να εξηγήσεις πως γινεται αυτό;

radiodj105
29-11-08, 22:20
Βασικά πρέπει να κατεβάσεις το Flash Wizard Pro 6.3 και βεβαίως να βάλεις ένα φλασάκι στον 7020.
Αφού τρέξεις το πρόγραμμα, θα δει ότι υπάρχει ένα φλασάκι (προϋπόθεση να ορίσεις IP username και password).
Επιλέγεις την μεσαία επιλογή "Install or remove a firmware in multiboot" και αμέσως θα σου πει ότι δεν έχεις τη λειτουργία multiboot. Θα σε ρωτήσει "να το εγκαταστήσει" και θα του πεις "ναι".

Πλέον θα μπορείς να εγκαθιστάς images στο φλασάκι και την ώρα που ανοίγει, θα έχεις μια καρτέλα για 10 sec για να διαλέξεις αν θέλεις να φορτώσει άλλο image. Αν δεν επιλέξεις κάτι, θα σου φορτώνει αυτό που είχε πριν κάνεις την επανεκίννηση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.