PDA

Επιστροφή στο Forum : Fiber To The Home: Τι θα μπορούσατε να κάνετε με 100Mbps;



kzerzel
23-11-08, 18:49
Σύμφωνα με τις εξαγγελίες, μέχρι το 2013, 2.000.000 νοικοκυριά θα έχουν σύνδεση μέσω οπτικής ινας με κάποινον πάροχο ιντερνετ. Ας ξεχάσουμε για λίγο οτι ζούμε στην Ελλάδα (το αν και πότε θα εκπληρωθουν οι εξαγγελίες είναι αμφίβολο) και ας κοιτάξουμε την "κρυσταλλινη" σφαίρα μας. Σε τι θα μας χρησίμευαν 100 ή περισσοτερα Mbps που υπόσχεται η νεα εποχή; Μήπως τελικά η ζήτηση για περισσοτερο bandwidth δεν προκύπτει απο πραγματικές ανάγκες (δεν χρειαζόμαστε ουσιαστικά μεγαλύτερο bandwidth) ή δυνατότητα αυτή θα δημιουργήσει νεες υπηρεσίες και ποιες;

A_gamer
23-11-08, 18:56
Αν δε συνοδεύεται από το ανάλογο upstream bandwidth, τότε είναι ενάντια στους κανόνες του site να πω τι θα καταφέρναμε (για να πάρεις μια ιδέα, σου λέω ότι θα παίρναμε από τα 3 μας τα 2 - αλλά όχι Mbps :whistle:).

Από την άλλη, με upload της τάξης των 100 Mbps ο κάθε χρήστης θα μπορούσε να γίνει παραγωγός περιεχομένου και επίσης θα ευνοούνταν οι ανταλλαγές (μεγάλα συνημμένα αρχεία, P2P με εντελώς διαφορετικές συνθήκες κ.λπ.).

nikgr
23-11-08, 18:59
To θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές...

Κατ' αρχήν το ότι εσύ είσαι απ' τους τυχερούς και συγχρονίζεις σταθερά στα 20MBps (αν είναι όντως έτσι), δε σημαίνει ότι το ίδιο τυχεροί είναι και όλοι οι άλλοι.

Το ότι εσένα μπορεί επίσης να μη σου χρειάζεται κάτι, δε σημαίνει ότι το ίδιο ισχύει και με τους υπόλοιπους που μπορεί ούτε τα 6 να μη πιάνουν.

Πέρα απο πιο αξιόπιστες συνδέσεις λοιπόν με ταχύτερα pings, θα έχουμε μεγαλύτερα uploads, εικονοτηλέφωνα, τηλεϊατρική, live διασκέψεις, high definition broadcasting κλπ-κλπ.

xolloth
23-11-08, 18:59
και εκτος τουτου,ειναι η "ανεση" ρε παιδι μου,παυει να σε απασχολει πλεον το θεμα badwidth,εισαι ανετος σε ολα.

Spanos
23-11-08, 18:59
FTTH δε σημαίνει απαραίτητα σύνδεση 100/100

A_gamer
23-11-08, 19:07
FTTH δε σημαίνει απαραίτητα σύνδεση 100/100

Το υπουργείο έχει βάλει ελάχιστο όριο τα 100 Mbps.

nikgr
23-11-08, 19:08
όπως και να χει ένα 10αρι upload φαντάζομαι θα το δώσουν και έχουν τεράστια διαφορά τα 10 απ' το 1.

Οι αναβαθμίσεις ταχυτήτων με την οπτική ίνα θα ειναι ένα απλό πάτημα ενός κουμπιού, ενώ τώρα με το χαλκό έχουμε εγκλωβιστεί στα 0 ΕΩΣ 24mbps και στα άθλια uploads.

xolloth
23-11-08, 19:08
επειδη ειναι πονηροι εγω πιστευω οτι θα το ξεκινησουνε απο 20/2 το φθηνο πακετο και μετα 30/3 και 50/5 τα ακριβοτερα πακετα.
μετα απο κανα δυο χρονια που θα τα εχουν κονομησει θα ριξουνε και το 100/100.

A_gamer
23-11-08, 19:10
επειδη ειναι πονηροι εγω πιστευω οτι θα το ξεκινησουνε απο 20/2 το φθηνο πακετο και μετα 30/3 και 50/5 τα ακριβοτερα πακετα.
μετα απο κανα δυο χρονια που θα τα εχουν κονομησει θα ριξουνε και το 100/100.

100/2 πάντως θα φαίνεται άσχημα, ίσως 100/5 ή 100/10 τα φτηνότερα. 20/2 αποκλείεται, δες το post μου παραπάνω.

nosf1234
23-11-08, 19:14
και εκτος τουτου,ειναι η "ανεση" ρε παιδι μου,παυει να σε απασχολει πλεον το θεμα badwidth,εισαι ανετος σε ολα.

Σε απολυτα νουμερα ναι θα εχουμε τρομερο bandwidth , σε σχεση ομως με τις τοτε αναγκες μας?

xolloth
23-11-08, 19:18
ναι το ειδα,μαλλον απο τα 30/3 θα αρχισουνε και αναλογως τον ανταγωνισμο,θα ανεβαινουν με το τσιγκελι.
κατι παραμοιο αλλωστε δεν εκαναν και με το adsl;

........Auto merged post: xolloth πρόσθεσε 2 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

εαν ειναι ετσι,πιο πιθανο μου φαινεται το 100/10 ωστε να εχουν καβατζα στο upload για μετα και αναλογως τον ανταγωνισμο θα ανεβαζουν σιγα-σιγα.

Spanos
23-11-08, 19:26
Το υπουργείο έχει βάλει ελάχιστο όριο τα 100 Mbps.

Ναι αλλα δε λένε τι είναι αυτό το ελάχιστο όριο

xolloth
23-11-08, 19:29
λογικα δεν μπορει να εννοει το upload,η εννοει συμμετρικα η εννοει το download.

psyxakias
23-11-08, 19:31
Πέρα από το να ξεφύγουμε από τα attenuation/χαμηλούς συγχρονισμούς λόγω απόστασης και να μπορούν οι πάροχοι να έχουν πιο αυτόνομες υπηρεσίες....

Ως το 2013 θα έχουν αλλάξει και αρκετά πράγματα που θα χρειάζεται περισσότερο το FTTH. Για παράδειγμα το youtube μπορεί να έχει πολύ μεγαλύτερες απαιτήσεις, στις σελίδες να υπάρχει νέα τεχνολογία animations, να έχει διαδοθεί η παροχή νόμιμου streaming/κατεβάσματος σειρών με διαφημίσεις για ολόκληρο το πλανήτη (όχι μόνο αμερική) σε HD χωρίς rips και ιστορίες, κτλ. Και φυσικά να μπορείς να κάνεις περισσότερους συνδυασμούς και να έχεις 3-4 PC που να μην μπουκώνουν εύκολα στη σύνδεσή τους στο Internet.

Πέρα από τις παραπάνω υποθέσεις, με τα σημερινά δεδομένα..
- υψηλής ποιότητας video chat με φίλους
- το βασικότερο.. ανταλλαγές αρχείων σε ταχύτητες LAN (δεν μας αφορά τι είδους)

Παράδειγμα
23/Nov/2013 18:23:03: - Ρε φίλε, ψάχνω να κατεβάσω το Ubuntu αλλά οι mirrors τα έχουν παίξει
23/Nov/2013 18:23:05: - Μισό να δώ
23/Nov/2013 18:23:08: - Το έχεις; σε ευχαριστώ, περιμένω
23/Nov/2013 18:23:15: - Τσίμπα το!
23/Nov/2013 18:23:16: - Transferring ubuntu-13.11-desktop-amd64.iso (2.05 GiB)
23/Nov/2013 18:26:31: - Transfer complete (9.24 MiB/sec)
23/Nov/2013 18:26:35: - Είσαι θεός, τι mirrors και χαζομάρες.. σου χρωστάω καφέΤο παραπάνω βέβαια δεν είναι καθόλου sci-fi, αλλά πραγματικότητα ήδη για κάποιους. Το θέμα είναι η εφαρμογή του σχεδόν σε κάθε σπίτι ;)

ΥΓ: Προτρέχετε πολύ, μακάρι να έχει υλοποιηθεί έως το 2013 :whistle:

Spanos
23-11-08, 19:32
λογικα δεν μπορει να εννοει το upload,η εννοει συμμετρικα η εννοει το download.

μπορει να εννοεί εντός δικτύου

treli@ris
23-11-08, 23:19
Χρησιμοποιω και τις 2 ταχυτητες, τη μια στη σχολη (100/100) και την αλλη στην εστια της σχολης (10/10). Τις χρησιμοποιω για streaming, video chat, online παιχνιδια, μεταφορα αρχειων, down/up αρχειων. Ολα γινονται υπερβολικα γρηγορα και μ' αρεσει :p
Αντε να ερθει και η μερα που θα υλοποιηθει η τεχνολογια αυτη και στα απλα σπιτια

A_gamer
23-11-08, 23:26
Ναι αλλα δε λένε τι είναι αυτό το ελάχιστο όριο


μπορει να εννοεί εντός δικτύου

Download επιβεβαιωμένα και εντός χώρας ή τουλάχιστον πόλης υποθέτω.

giannhs1984
24-11-08, 14:26
αρα θα ευνοηθει η μεταφορα αρχειων μεσω msn :rofl:
περα απο την πλακα με τις optic θα μπουμε στις αρχες του Media home με οτι αυτο συνεπαγεται

goku
24-11-08, 14:38
βάλτε και το IPv6, θεωρητικά θα μπορούμε να συνδέσουμε άπειρες συσκευές.

A_gamer
24-11-08, 14:42
αρα θα ευνοηθει η μεταφορα αρχειων μεσω msn :rofl:
περα απο την πλακα με τις optic θα μπουμε στις αρχες του Media home με οτι αυτο συνεπαγεται

:worthy:

Όπως και να 'χει πάντως, το μεγαλύτερο πρόβλημα του διαδικτύου στην Ελλάδα είναι το έλλειμα περιεχομένου στη γλώσσα μας, και η λύση αυτού θα προχωρήσει χωρίς ιδιαίτερο "σπρώξιμο" αν αποκτήσουν αρκετοί από μας γραμμές με πανύψηλο upload.

kzerzel
24-11-08, 19:31
To θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές...

Κατ' αρχήν το ότι εσύ είσαι απ' τους τυχερούς και συγχρονίζεις σταθερά στα 20MBps (αν είναι όντως έτσι), δε σημαίνει ότι το ίδιο τυχεροί είναι και όλοι οι άλλοι.

Το ότι εσένα μπορεί επίσης να μη σου χρειάζεται κάτι, δε σημαίνει ότι το ίδιο ισχύει και με τους υπόλοιπους που μπορεί ούτε τα 6 να μη πιάνουν.

Πέρα απο πιο αξιόπιστες συνδέσεις λοιπόν με ταχύτερα pings, θα έχουμε μεγαλύτερα uploads, εικονοτηλέφωνα, τηλεϊατρική, live διασκέψεις, high definition broadcasting κλπ-κλπ.

Κατ'αρχην είμαι οντως από τους τυχερους που χρησιμοποιώ το όριο της σημερινής τεχνολογικής δυνατότητας!:) (στην Ελλάδα)
Δεν λεω οτι οτι δεν μου χρειαζεται κατι, απλά αναρωτιέμαι μεγαλοφωνα πως το μεγαλύτερο ευρος ζώνης θα αλλάξει την ζωή μας. Αλλωστε και στην Αγγλία (η δεν ξερω που αλλού) που οι συνδέσεις είναι πιο αξιόπιστες το ίδιο ερώτημα τίθεται.
Σχετικα με :"...πιο αξιόπιστες συνδέσεις λοιπόν με ταχύτερα pings, θα έχουμε μεγαλύτερα uploads, εικονοτηλέφωνα, τηλεϊατρική, live διασκέψεις, high definition broadcasting κλπ-κλπ"
Περισσότερο με ενδιαφέρουν απόψεις σχετικά με το "κλπ-κλπ"
Ολα τα υπόλοιπα (ισως με εξαίρεση τη HD broadcasting) γίνονται και με την υπάρχουσα υποδομή.
Ισως δεν το έθεσα σωστά όταν ανοιξα το νήμα, αλλά περισσότερο περιμένω εφαρμογές που θα αξιοποιήσουν το μεγαλο download/upload και θα αλλάξουν την καθημερινότητα η τις συνήθειες μας.
Δεν μπορώ να φανταστώ οτι θα περιμένουμε 5 χρόνια και θα ξοδευτούν δισ ευρο για να παίζει ο πιτσιρικάς (και εγώ ποτε ποτε :p) on line games με καλο ping! Ουτε οτι θα μπορώ να κατεβάζω οτι θέλω ταχύτατα, αφού ηδη δεν εχω χρόνο να δω/παιξω/χρησιμοποιήσω αυτά που τώρα κατεβάζω με την ταπεινή 24 γραμμή.

giannhs1984
24-11-08, 19:38
δηλαδη θα εχουμε online τατιανες με online παρεμβασεις ?

A_gamer
24-11-08, 23:35
δηλαδη θα εχουμε online τατιανες με online παρεμβασεις ?

Μπορείς να το πεις και έτσι. :p

utp
24-11-08, 23:50
Εγω νομιζω οτι αν υλοποιηθει το δικτυο αυτο για να σε συνδεσουν με την ινα θα εχει ενα αρκετα αυξημενο κοστος.Αρα πιστευω θα ειναι προαιρετικο για μερικα χρονια.Δεν πιστευω να χτυπανε το κουδουνι της γιαγιας και να λενε "Γεια σας, ηρθαμε να σας συνδεσουμε με οπτικη ινα...'':lol:

Υ.Γ εγω ακομη δεν εχω καταλαβει πως θα πηγαινει σε καθε σπιτι οπτικη ινα, αυτο σημαινει πολυ (μα παρα πολυ) σκαψιμο παντου!!!

giannhs1984
24-11-08, 23:55
Εγω νομιζω οτι αν υλοποιηθει το δικτυο αυτο για να σε συνδεσουν με την ινα θα εχει ενα αρκετα αυξημενο κοστος.Αρα πιστευω θα ειναι προαιρετικο για μερικα χρονια.Δεν πιστευω να χτυπανε το κουδουνι της γιαγιας και να λενε "Γεια σας, ηρθαμε να σας συνδεσουμε με οπτικη ινα...'':lol:

Υ.Γ εγω ακομη δεν εχω καταλαβει πως θα πηγαινει σε καθε σπιτι οπτικη ινα, αυτο σημαινει πολυ (μα παρα πολυ) σκαψιμο παντου!!!
βγαζουν τα καλωδια και περνανε τις οπτικες αυτο δεν θελει σκαψιμο
βιρα μαινα θελει :rofl:

syllom
25-11-08, 17:59
εχει προβλεφθει το περασμα οπτικη ινας απο τον οτε απο το 80 κιολας.Απο εμπειρια φιλου που σπουδαζει Βουλγαρια η Σοφια εχει οπτικη ινα κ οι ταχυτητες ειναι πολι παραπανω απο οσα εχετε πει.Η διαφορα ειναι οτι εκει οι providers ειναι τοσοι πολλοι εκει που αρκετοι απο αυτους δηλωνουν 200 ευρω ετησιο κερδος!

Petros
25-11-08, 20:17
Υ.Γ εγω ακομη δεν εχω καταλαβει πως θα πηγαινει σε καθε σπιτι οπτικη ινα, αυτο σημαινει πολυ (μα παρα πολυ) σκαψιμο παντου!!!

Όπως και με το φυσικό αέριο. Θα σκάψουν σε όλες τις γειτονιές.. Δεν έχεις δει τι χαμός με τα έργα για το φυσικό αέριο;

Spanos
25-11-08, 20:20
Υ.Γ εγω ακομη δεν εχω καταλαβει πως θα πηγαινει σε καθε σπιτι οπτικη ινα, αυτο σημαινει πολυ (μα παρα πολυ) σκαψιμο παντου!!!

Απλά θα περνάει μια οπτική ίνα απο τον κεντρικό δρόμο και εσύ θα πληρώνεις 3.000 ευρώ για να σκάψουν και να σου φέρουν την οπτική ίνα στο σπίτι και για καινούργια οικιακή εγκατάσταση, όπως γίνεται τώρα με το φυσικό αέριο.

Ειδικά σε περιοχές με μονοκατοικίες που δε θα συμφέρει να την φέρουν επειδή οι υποψήφιοι πελάτες θα είναι μια οικογένεια που μένει σε διώροφο και οχι μια πολυκατοικία με 50 διαμερίσματα θα πέσει πολύ γέλιο...

DSLaManiaC
26-11-08, 03:29
Δεν θα γίνει τόσος χαμός.

Δε νομίζω ότι η οπτική ίνα θα χρειάζεται τόσο πλάτος στο σκάψιμο όσο οι σωλήνες του φυσικού αερίου.

tolisp
03-12-08, 02:32
Δεν θα γίνει τόσος χαμός.

Δε νομίζω ότι η οπτική ίνα θα χρειάζεται τόσο πλάτος στο σκάψιμο όσο οι σωλήνες του φυσικού αερίου.

Ακριβώς!
Είδα πρόσφατα στην Κάτω Κηφισιά εγκατάσταση ίνας από την HOL... έγινε μέσα σε μια μέρα για απόσταση 2-2.5 Klm περίπου (οδός Βιλτανιώτη).
Η τομή στην άκρη του δρόμου ήταν περίπου 10cm πλάτος και σχετικά μικρό βάθος (υπολογίζω 2m) και περιλάμβανε και 2 φρεάτια περίπου 1x1m που μπορεί οποιος θέλει να τα δει (έχουν το σήμα της εταιρίας)

@ ADSLgr.com All rights reserved.