PDA

Επιστροφή στο Forum : €39,65 προς 13844 - Τα θέλω πίσω!!!



kostalev
23-11-08, 22:25
Την περιοδο που με ειχαν αφησει χωρις σταθερο για 15 ημερες (και χωρις ιντερνετ εως και σημερα!!!),
αναγκαζομουν λοιπον να καλεσω την Τ/Υ της ΗΟΛ απο το κινητο για να δω τι γινεται με την νεα μου συνδεση.
Βασικα με ενδιεφερε ποτε θα βαλουν το σταθερο.Το ιντερνετ ηξερα οτι θα καθυστερηση...αλλα χωρις σταθερο 15 ημερες!

Σημερα ηρθε ο λογαριασμος του κινητου.
€39,65 προς το 13844 (ποτε δεν ξεπερναω το χρονο ομιλιας μου και πληρωνω καπου στα €18).
Τα 39,65 ειναι υπολογισμενα με το ΦΠΑ.

Τα λεω ολα αυτα γιατι οι μαγκες εστειλαν και το πρωτο λογαριασμο και θελουν μεχρι
καποια ημερομηνια να πληρωθουν οπως συνηθως γινεται, ε?

Θα δουν τα @ρ*%δ*@ μου...

Ακουω τα σχολια σας παιδες.

aa144
23-11-08, 22:29
Δίνουν κάτι μήνες δωρεάν σε περιπτώσεις προβλημάτων, πιθανόν να το καλύψεις έτσι, και με το παραπάνω αν πάρεις π.χ. 3 μήνες.

kostalev
23-11-08, 22:31
Δίνουν κάτι μήνες δωρεάν σε περιπτώσεις προβλημάτων, πιθανόν να το καλύψεις έτσι, και με το παραπάνω αν πάρεις π.χ. 3 μήνες.

Κατι εχω ακουσει φιλε μου. Κατσε να δω αν φτιαχτει τιποτα και θα τους κανω την χαρη να κατσω 3 μηνες...

emeliss
23-11-08, 22:32
Ας έπαιρνες από ένα οποιοδήποτε σταθερό. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

apodem
23-11-08, 22:35
call back δεν μπορούσες να επιλέξεις;
θα σε καλούσαν αυτοί.

πόσες φορές τους κάλεσες;
ήταν μεγάλος ο χρόνος στην αναμονή ή τους καλούσες 20 φορές την ημέρα επί 1 μήνα;

kostalev
23-11-08, 22:47
Ας έπαιρνες από ένα οποιοδήποτε σταθερό. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Συγνωμη αλλα δεν ηξερα να τρεχω να βρω σταθερο αλλου!

........Auto merged post: kostalev πρόσθεσε 1 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


call back δεν μπορούσες να επιλέξεις;
θα σε καλούσαν αυτοί.

πόσες φορές τους κάλεσες;
ήταν μεγάλος ο χρόνος στην αναμονή ή τους καλούσες 20 φορές την ημέρα επί 1 μήνα;

Το call back δεν μου εβγαινε παντα. Οφειλεται στο χρονο αναμονης και στην διαρκεια ομιλιας.
Το ανωτερο μαζι με αναμονη ειναι 9'

emeliss
23-11-08, 22:58
Συγνωμη αλλα δεν ηξερα να τρεχω να βρω σταθερο αλλου!
Φαντάζομαι ότι έχεις και άλλα προβλήματα και αυτό είναι το κερασάκι στην τούρτα. Γι'αυτό είσαι κάπως. Αλλά δες το λίγο πιο ψύχραιμα. Αν είχες το αυτοκίνητο σου μια εβδομάδα στο συνεργείο και τους έπαιρνες κάθε μέρα τηλέφωνο επειδή το αργούν, θα τους ζητούσες να πληρώσουν το κινητό σου;

Δεν νομίζω.

ps. Με τα κινητά έχουμε ξεχάσει να χρησιμοποιούμε άλλες λύσεις (πχ καρτοτηλέφωνα) αλλά αυτό έχει και το κόστος του.

kostalev
23-11-08, 23:06
Φαντάζομαι ότι έχεις και άλλα προβλήματα και αυτό είναι το κερασάκι στην τούρτα. Γι'αυτό είσαι κάπως. Αλλά δες το λίγο πιο ψύχραιμα. Αν είχες το αυτοκίνητο σου μια εβδομάδα στο συνεργείο και τους έπαιρνες κάθε μέρα τηλέφωνο επειδή το αργούν, θα τους ζητούσες να πληρώσουν το κινητό σου;

Δεν νομίζω.

ps. Με τα κινητά έχουμε ξεχάσει να χρησιμοποιούμε άλλες λύσεις (πχ καρτοτηλέφωνα) αλλά αυτό έχει και το κόστος του.

Δεν ειναι μετρο συγκρισης αυτο. Αλλο το ενα αλλο το αλλο!
Για φαντασου να επρεπε να παρω το 166 και το κινητο να μην πιανει!!! που ισχυει αυτο...

emeliss
23-11-08, 23:07
Είναι ακριβώς το ίδιο.

kostalev
23-11-08, 23:10
Είναι ακριβώς το ίδιο.

Για φαντασου να επρεπε να παρω το 166 και το κινητο να μην πιανει!!! που ισχυει αυτο...
Ειναι το ιδιο τωρα?

ariadgr
23-11-08, 23:12
Για φαντασου να επρεπε να παρω το 166 και το κινητο να μην πιανει!!! που ισχυει αυτο...
Ειναι το ιδιο τωρα?

Για φαντάσου να έπρεπε να πας κάπου επειγόντως, να μην έβρισκες ταξί και το αυτοκίνητο να ήταν στο συνεργείο... :p


Φαντάζομαι ότι έχεις και άλλα προβλήματα και αυτό είναι το κερασάκι στην τούρτα. Γι'αυτό είσαι κάπως. Αλλά δες το λίγο πιο ψύχραιμα. Αν είχες το αυτοκίνητο σου μια εβδομάδα στο συνεργείο και τους έπαιρνες κάθε μέρα τηλέφωνο επειδή το αργούν, θα τους ζητούσες να πληρώσουν το κινητό σου;

Δεν νομίζω.

ps. Με τα κινητά έχουμε ξεχάσει να χρησιμοποιούμε άλλες λύσεις (πχ καρτοτηλέφωνα) αλλά αυτό έχει και το κόστος του.

Δε μπορώ παρά να συμφωνήσω.
Τα 39 ευρώ είναι περίπου 160 λεπτά ομιλίας με το 13844.
Αν κάθε κλήση είχε μέγιστη διάρκεια 9 λεπτά που αναφέρει παραπάνω, σημαίνει ότι σε 15 μέρες τους πήρε από το κινητό 17 τηλέφωνα διάρκειας 9 λεπτών το καθένα...
Οπότε δεν βρίσκω απόλυτα λογική την απαίτηση να πληρώσει η εταιρία το λογαριασμό του κινητού.

emeliss
23-11-08, 23:14
Αυτό δεν έχει σχέση με το να σου πληρώσουν το κινητό. Άλλο να μην έχεις υπηρεσία και τα προβλήματα που προκαλεί αυτό και άλλο να τους ζητάς τα χτήματα για τις κλήσεις που τους έκανες.

Anyway, δεν βλέπω να οδηγεί αυτό κάπου.

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 0 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για φαντάσου να έπρεπε να πας κάπου επειγόντως, να μην έβρισκες ταξί και το αυτοκίνητο να ήταν στο συνεργείο... :p
:p
.................................

psyxakias
23-11-08, 23:20
Δεν σε υποχρέωσε κανείς να τους καλείς από κινητό για να μαθαίνεις τι γίνεται. Ένα e-mail ή κλήση από φίλου σταθερό, ακόμα και καρτοτηλέφωνο που ειπώθηκε, ή απλά να ξαναδοκίμαζες το callback. Δε θα μπορούσα να περιμένω ο πάροχος να με αποζημιώσει επειδή εγώ επέλεξα να τον καλώ από κινητό. Δηλαδή άμα είχες δορυφορικό τηλέφωνο και τους καλούσες με €2-€3/λεπτό, θα περίμενες να σε αποζημιώσουν €30 ανά κλήση; :hmm:

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 4 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Την περιοδο που με ειχαν αφησει χωρις σταθερο για 15 ημερες (και χωρις ιντερνετ εως και σημερα!!!), αναγκαζομουν λοιπον να καλεσω την Τ/Υ της ΗΟΛ απο το κινητο για να δω τι γινεται με την νεα μου συνδεση.Τι ακριβώς σύνδεση είχες πριν, τι αίτηση έκανες και γιατί σε άφησαν 15 ημέρες χωρίς σταθερό τηλέφωνο;


Τα λεω ολα αυτα γιατι οι μαγκες εστειλαν και το πρωτο λογαριασμο και θελουν μεχρι
καποια ημερομηνια να πληρωθουν οπως συνηθως γινεται, ε?

Θα δουν τα @ρ*%δ*@ μου...Κοίτα μην βρεθείς εκτεθειμένος, στο ξανακόψουν και σε χρεώσουν και τόκους υπερημερίας και επανασύνδεσης (δε ξέρω αν το κάνουν οι εναλλακτικοί). Νομικά είσαι υποχρεωμένος να πληρώνεις τους λογαριασμούς σου, ενώ αυτοί δεν είναι υποχρεωμένοι να σε αποζημιώνουν για κλήσεις κινητού. Πιθανόν βάσει τις σύμβασης να είναι υποχρεωμένοι να σε αποζημιώσουν για τις ημέρες χωρίς υπηρεσία από την ημέρα που το δήλωσες, βάσει του μηνιαίου ποσού.

ΥΓ: Δε στο παίζω εξυπνάκιας, ούτε υποστηρίζω τον πάροχο, αλλά πρέπει να είμαστε λίγο λογικοί σε αυτά που απαιτούμε ;)

kostalev
23-11-08, 23:37
Τι ακριβώς σύνδεση είχες πριν, τι αίτηση έκανες και γιατί σε άφησαν 15 ημέρες χωρίς σταθερό τηλέφωνο;

Κοίτα μην βρεθείς εκτεθειμένος, στο ξανακόψουν και σε χρεώσουν και τόκους υπερημερίας και επανασύνδεσης (δε ξέρω αν το κάνουν οι εναλλακτικοί). Νομικά είσαι υποχρεωμένος να πληρώνεις τους λογαριασμούς σου, ενώ αυτοί δεν είναι υποχρεωμένοι να σε αποζημιώνουν για κλήσεις κινητού. Πιθανόν βάσει τις σύμβασης να είναι υποχρεωμένοι να σε αποζημιώσουν για τις ημέρες χωρίς υπηρεσία από την ημέρα που το δήλωσες, βάσει του μηνιαίου ποσού.

ΥΓ: Δε στο παίζω εξυπνάκιας, ούτε υποστηρίζω τον πάροχο, αλλά πρέπει να είμαστε λίγο λογικοί σε αυτά που απαιτούμε ;)

Πριν ειχα ΟΤΕ. Αιτηση με email εαν εννοεις αυτο. Τωρα γιατι 15 μερες χωρις τηλεφωνο, δεν ξερω το γιατι. Εγω παντως θα ζητησω να αφαιρεθουν απο το λογαριασμο τα χρηματα, οπως επισης θα ζητησω να μην πληρωσω χρεωσεις για ιντερνετ αλλα μονο για τηλεφωνια μεχρι τη στιγμη που εκδοθηκε ο λογαριασμος. Δηλαδη μονο αυτα που μου προσφερουν εως τωρα. Κατα ποσο θα το πετυχω, θα δειξει. Παντως δεν το αφηνω ετσι.

psyxakias
23-11-08, 23:39
Καλή επιτυχία εύχομαι, ενημέρωσέ μας για εξελίξεις :)

ΥΓ: Για το 2ο να σου αφαιρέσουν το κόστος Internet για όσο καιρό έχεις μόνο τηλεφωνία, από τη στιγμή που έχεις δηλώσει το συγκεκριμένο πρόβλημα, πολύ καλά θα κάνεις να το διεκδικήσεις ;)

prokopino
24-11-08, 08:25
Έχω την εντύπωση πως εφόσον υπάρχουν εναλλακτικοί τρόποι επικοινωνίας με τη ΗΟΛ (call back πχ) δεν πρόκειται να πετύχεις τίποτα...

Μακάρι να γίνει κάτι αλλά δεν το βλέπω...

Torch21
24-11-08, 11:48
Το λάθος είναι δικό σου φίλε μου που έμπλεξες μαζί τους!
Τώρα είναι αργά για γκρίνιες! Έφταιξες? Θα πλερώσεις...! 39,65€
Επίσης συμφωνώ με τον φίλο που έλεγε για το συνεργείο αυτοκινήτων! Ετσι είναι!!!

CRC
24-11-08, 11:52
Απλά θα ήθελα να σε ενημερώσω πως σε μια ανάλογη διένεξη μου με την Vivodi πριν κάτι χρόνια, μου έστειλαν εξώδικο για τα λεφτά που αρνήθηκα να τους πληρώσω. Αν έχει διάθεση να τρέξεις και να χάσεις χρόνο σε δικαστήρια και ΙΝΚΑ...it's up to you.

johnlocke
25-11-08, 20:44
sorry αλλα δεν υποτιθετε πως τα τηλεφωνα ειναι δωρεαν πλην κινητων που περιοριζεται στη μια ωρα;

psyxakias
25-11-08, 20:53
Καλούσε την HOL από δικό του κινητό τηλέφωνο πριν τον ενεργοποιήσουν, κατά την μετάβαση από ΟΤΕ σε HOL. Δεν έχει σχέση με τα πακέτα τηλεφωνίας του παρόχου αφού δεν είχε ενεργοποιηθεί και δεν καλούσε από σταθερό.

johnlocke
26-11-08, 08:29
ααα οκ

deathlok
30-11-08, 11:46
αν και ειπώθηκε από αρκετούς είναι παράλογο να ζητάς τα λεφτά που έκανες σε κλήσεις από ΚΙΝΗΤΟ. Ήταν επιλογή σου και θα την πληρώσεις εσύ. Δεν είναι δυνατόν να ζητάς τέτοια χρήματα από την εταιρία.

Και ακόμα ένα παράδειγμα με αυτοκίνητα. Αν πας το αμάξι σου για service ζητάς να σου πληρώσουν το ταξί να πας και να έρθεις;

alexiad
10-12-08, 11:52
Για ανάλογα προβλήματα που έπαιρνα με το κινητό μου και είχα κάνει κάποια έξοδα, είχα κάνει καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή και λίγο πριν παρουσιαστούμε στα γραφεία της υπηρεσίας για να "εκδικαστεί" η υπόθεση με πήραν από τα γραφεία της ΗΟΛ και μου πρότειναν 6 μήνες δωρεάν double play..τους πήρα και τελείωσε το παραμύθι.

Panagioths
10-12-08, 23:19
Εναλλακτικά μπορείς να καλείς το 2108762000 που έχει χρέωση σταθερού hol. ;)

kostalev
11-12-08, 13:25
Καλημερα, βασικα περιμενω να δω αν θα διορθωθει κατι στο προβλημα μου. Αν οχι θα προχωρησω σε διακοπη και οτι αυτο συνεπαγεται. Εννοειται οτι δεν θα πληρωθουν. Δε το συζηταω.

komparos
12-12-08, 00:14
Φαντάζομαι ότι έχεις και άλλα προβλήματα και αυτό είναι το κερασάκι στην τούρτα. Γι'αυτό είσαι κάπως. Αλλά δες το λίγο πιο ψύχραιμα. Αν είχες το αυτοκίνητο σου μια εβδομάδα στο συνεργείο και τους έπαιρνες κάθε μέρα τηλέφωνο επειδή το αργούν, θα τους ζητούσες να πληρώσουν το κινητό σου;

Δεν νομίζω.

Τα συνεγεια θα ηθελα να σε ενημερωσω οταν ειναι να καθυστερησουν το αυτοκινητο σου σε ενημερονουν απο μονοι τους για το προβλημα που υπαρχει, ενω αυτοι οι αναισθητοι αν δεν τους καλεσεις εσυ δεν προκειται να σε ΠΑΡΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ.
Απο τις 30-09-08 που δεν εχω τηλ και ιντερνετ τους εχω καλεσει πανω απο τριαντα φορες εχω ζητησει πανω απο 5 φορες να μιλησω με τον προισταμενο και δεν ξερω ποσες για να μιλησω με καποιο τεχνικο, οσο πηρε τον kostalev καποιος πραγματικα υπευθυνος αλλο τοσο πηρε και μενα.
Και γω μαζι σου ειμαι kostalev γιατι αυτοι οι επιτηδιοι δυστηχως ψαχνουν θυματα που επειδη νομιζουν οτι πληρωνουν φτηνα τις παροχες της καθε ΗΟΛ σκυβουν το κεφαλι σε καθε προβλημα και περιμενουν ΠΟΤΕ(κοιτα ειρωνια μου θυμηζει τον ΟΤΕ) θα φιλοτιμηθει να τους αποκαταστησει το προβλημα.

........Auto merged post: komparos πρόσθεσε 7 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Και ακόμα ένα παράδειγμα με αυτοκίνητα. Αν πας το αμάξι σου για service ζητάς να σου πληρώσουν το ταξί να πας και να έρθεις;

Πολυ αστοχο το παραδειγμα σου εγω οταν παω το αυτοκινητο στο συνεργειο μου δινουν δικο τους για τις μετακινησεις μου ΧΩΡΙΣ ΕΞΤΡΑ ΧΡΕΩΣΗ, και ξερεις γιατι το κανουν?? γιατι οι ανθρωποι δεν ειναι ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΑΚΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑΖΟΥΝ ΛΑΓΟΥΣ ΜΕ ΠΕΤΡΑΧΙΛΙΑ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.