PDA

Επιστροφή στο Forum : Optiarc DVD RW AD-7173A



koumartzis
24-11-08, 18:42
Καλησπέρα παίδες,

έχω το παραπάνω DVD-RW AD-7173A... Ξαφνικά δε γράφει DVDs (TDK-003)... Διαβάζει DVDs και CDs, καθώς και γράφει CDs.

Έχω δοκιμάσει πολλά προγράμματα, όπως Nero 9, ConverxtoDVD 3, 1 Click DVD Copy και PowerISO.

Υπάρχει περίπτωση να δουλέψει ή παίρνω άλλο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :respekt:

Υ.Γ. Το έχω 18 μήνες και έχει το τελευταίο firmware 1.04...

treli@ris
24-11-08, 18:49
Κατα τη γνωμη μου παρεδωσε πνευμα. Ειναι και optiarc... Παρε στην τελικη ενα LG ή Samsung, θα εισαι μια χαρα και δεν κοστιζει κιολας τρελα χρηματα

pskouras
24-11-08, 18:58
Μαλλον παει το λαιζερ...αλλαξε το...

ownagE_
24-11-08, 18:58
+1 @ Samsung. :p

crypter
24-11-08, 20:50
δες αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.321009

manicx
24-11-08, 21:08
Καλησπέρα παίδες,

έχω το παραπάνω DVD-RW AD-7173A... Ξαφνικά δε γράφει DVDs (TDK-003)... Διαβάζει DVDs και CDs, καθώς και γράφει CDs.

Έχω δοκιμάσει πολλά προγράμματα, όπως Nero 9, ConverxtoDVD 3, 1 Click DVD Copy και PowerISO.

Υπάρχει περίπτωση να δουλέψει ή παίρνω άλλο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :respekt:

Υ.Γ. Το έχω 18 μήνες και έχει το τελευταίο firmware 1.04...

Είναι μέσα στην εγγύηση. 2 χρόνια έχει οπότε να πας να στο αντικαταστήσουν.

Durdyn
28-11-08, 18:02
Κι εγώ έχω το ίδιο DVD WR με παρόμοιο πρόβλημα
Γράφει κανονικά CD, γράφει DVD τα οποία διαβάζονται από άλλα μηχανήματα αλλά αυτό δεν μπορεί να τα δει

kanenas3
28-11-08, 18:25
Κι εγώ έχω το ίδιο DVD WR με παρόμοιο πρόβλημα
Γράφει κανονικά CD, γράφει DVD τα οποία διαβάζονται από άλλα μηχανήματα αλλά αυτό δεν μπορεί να τα δει

Εμένα το κάνει στα Dual Layer. Τα γράφει αλλά δε τα διαβάζει (μια στις 100 τα βλέπει).

Πάει για αλλαγή ή είναι κάτι άλλο;

crypter
28-11-08, 18:38
Εμένα το κάνει στα Dual Layer. Τα γράφει αλλά δε τα διαβάζει (μια στις 100 τα βλέπει).

Πάει για αλλαγή ή είναι κάτι άλλο;

Αν υποστηριζει κανονικα τα DL δισκακια και δουλευε ισως παλιοτερα τοτε δοκιμαζεις firmware update (http://www.rpc1.org/) αλλιως πας για καινουργιο μιας και ειναι πλεον πολυ φθηνα.

konc
28-11-08, 21:59
Σε λίγο δεν θα γράφει σωστα ούτε cd, οπότε πέταξέ το (ή άλλαξε το αν έχεις εγγύηση), έχουν ξεφτιλιστεί εντελώς οι τιμές τους πια.

Mouse Potato
29-11-08, 01:31
Αν έχεις εγγύηση στειλ' το (για service)
Αν δεν έχεις στειλ' το (στα σκουπίδια)

Α και μακριά από optiarc. Εκτός των άλλων δεν μπορώ να δω και ταινία dvd απ τον θόρυβο

andreasp
02-12-08, 02:11
Πριν κανα 6 μηνο, δοκίμασα διάφορα dvd απο ότι πούλαγε το eshop.
"Ολα" 16χ.
Στην πράξη.... ?

Ολα εκτός απο τα NEC ήταν max 1 εώς 8χ. Μερικά κατάφεραν και έπιασαν κανα 11αρι αντε 12 στο τέλος του dvd.
Με απίστευτη διαφορά, το καλύτερο ήταν το NEC.
Το μόνο που κατάφερε και χτύπησε παραπάνω και απο την ονομαστική του ταχύτητα.

crypter
02-12-08, 09:21
Πριν κανα 6 μηνο, δοκίμασα διάφορα dvd απο ότι πούλαγε το eshop.
"Ολα" 16χ.
Στην πράξη.... ?

Ολα εκτός απο τα NEC ήταν max 1 εώς 8χ. Μερικά κατάφεραν και έπιασαν κανα 11αρι αντε 12 στο τέλος του dvd.
Με απίστευτη διαφορά, το καλύτερο ήταν το NEC.
Το μόνο που κατάφερε και χτύπησε παραπάνω και απο την ονομαστική του ταχύτητα.

Δοκιμασες και Plextor; Γιατι το τωρινο μου (~35 ευρω το ειχα παρει) φτανει επισης ανετα σε χ16 ταχυτητες.:hmm: :)

manicx
02-12-08, 11:44
Δοκιμασες και Plextor; Γιατι το τωρινο μου (~35 ευρω το ειχα παρει) φτανει επισης ανετα σε χ16 ταχυτητες.:hmm: :)

Αν μιλάμε για bookmark type DVD-ROM τότε ίσως. Τα περισσότερα DVD διαβάζουν δισκάκια DVD-R ή DVD+R σε μειωμένη ταχύτητα ξεκινώντας από πολύ χαμηλά και ανεβαίνοντας μέχρι τα 8-10x. Αν βάλεις δισκάκι με bookmark type DVD-ROM τότε πιάνουν μέγιστη ταχύτητα.

Gus
02-12-08, 11:54
ρε παιδιά τα plextor δεν είναι τα καλύτερα;

Veldrin
02-12-08, 11:57
τα καλύτερα και τα ακριβότερα

treli@ris
02-12-08, 13:36
Το LG μου πιανει σε εγγραφη με ImgBurn πανω σε TDK περιπου 14-15x ταχυτητα

crypter
02-12-08, 17:19
ρε παιδιά τα plextor δεν είναι τα καλύτερα;

πλεον εχουν πεσει οι τιμες, ξεκινανε απο 35 (http://www.skroutz.gr/search?keyphrase=Plextor)που δεν ειναι και απιστευτα πολλα για κατι ποιοτικο που θα γραψει ανετα πανω απο 500-600dvd (και λιγα λεω) .:)

manicx
02-12-08, 17:52
Το LG μου πιανει σε εγγραφη με ImgBurn πανω σε TDK περιπου 14-15x ταχυτητα

Μιλάμε για ταχύτητα ανάγνωσης.

........Auto merged post: manicx πρόσθεσε 10 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


πλεον εχουν πεσει οι τιμες, ξεκινανε απο 35 (http://www.skroutz.gr/search?keyphrase=Plextor)που δεν ειναι και απιστευτα πολλα για κατι ποιοτικο που θα γραψει ανετα πανω απο 500-600dvd (και λιγα λεω) .:)

Μούφα! Το PX-800A είναι OEM της Sony-NEC με chipset NEC! Ο ορισμός των πεταμένων χρημάτων καθώς δίνεις 35 ευρώ παραπάνω για όνομα.

koumartzis
02-12-08, 18:33
Τσίμπησα ένα SAMSUNG S223F...
Ελπίζω να αντέξει. Όσο για το NEC θα το πάω πίσω... έχει κι εγγύηση όπως προείπε ένας φίλος!
Δε θα μας κοροϊδεύουν οι εταιρίες!!!:nono:

treli@ris
02-12-08, 22:28
Μιλάμε για ταχύτητα ανάγνωσης.

Εγω ανεφερα ταχυτητα εγγραφης παντως αν δεν το προσεξες ;)

Για αναγνωση δεν εχω κατσει να το μετρησω, δεν το πολυχρησιμοποιω και πολυ

platanos
05-12-08, 14:02
Μούφα! Το PX-800A είναι OEM της Sony-NEC με chipset NEC! Ο ορισμός των πεταμένων χρημάτων καθώς δίνεις 35 ευρώ παραπάνω για όνομα.
Το εχω επισημανει αυτο που λες για τα Plextor σε παλαιοτερα post που αφορουν DVD-RW αλλα μαλλον πολλοι ή δεν κανουν αναζητηση στο site ή αγνοουν οτι υπαρχει και αυτο (για ΟΕΜ δηλ.) ή δεν το αναφερουν γιατι νομιζουν οτι ειναι γνησιο Plextor αυτο που εχουν.
Οσα Plextor (καποια παλαιοτερα) ειναι ΟΕΜ της NEC και σε μηχανισμο και σε chipset ειναι αψογα.
Οσα ομως ειναι OEM της Sony-NEC με μηχανισμο Sony δεν βγαινουν γενικα καλα.
Γενικα καποιες σειρες Plextor κυριως οι φτηνοτερες εχουν OEM κομματια (Sony-NEC, LG, BenQ κλπ.).
ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ (http://www.videohelp.com/dvdwriters?DVDname=plextor&Submit=Search&oem=&chipset=&cdrs=&cdrws=&dvdrs=&dvdrws=&dvdrsdl=&dvdprs=&dvdprws=&dvdprsdl=&dvdrams=&bdrs=&bdres=&bdrdls=&bdredls=&hddvdrs=&hddvdrws=&hddvdrdls=&hddvdrwdls=&hddvdrams=&buffer=Any&cdrom=&dvdrom=&bdrom=&hddvdrom=&orderby=Name&hits=50&Search=Search)


Για το AD-7173A τωρα.
Οταν εγιναν τα Sony-NEC καποιες σειρες εβγαιναν με chipset NEC αλλα μηχανισμο Sony. Στα περισσοτερα παρουσιαζεται προβλημα (ειτε απο χρηση, ειτε απο αστοχια) στον μηχανισμο (στο laser) αναγνωσης/γραψιματος και οχι στο ηλεκτρονικο κομματι.
Ετσι ειναι και το AD-7173A.

kanenas3
05-12-08, 14:18
Τα Nec πάντως έχουν 2 χρόνια εγγύηση οπότε μπορείτε να τα αλλάξετε! Πήγα χθες στο Πλαίσιο και άλλαξα και τα 2 που είχα χωρίς προβλήματα.

Patentman
06-12-08, 15:07
Για το AD-7173A τωρα.
Οταν εγιναν τα Sony-NEC καποιες σειρες εβγαιναν με chipset NEC αλλα μηχανισμο Sony. Στα περισσοτερα παρουσιαζεται προβλημα (ειτε απο χρηση, ειτε απο αστοχια) στον μηχανισμο (στο laser) αναγνωσης/γραψιματος και οχι στο ηλεκτρονικο κομματι.
Ετσι ειναι και το AD-7173A.

Το εχω. Ειναι πολυ καλο σαν διαβαστηρι, πολυ καλυτερο απο τον μεσο ορο (διαβαζει ολα τα δισκακια, γρατζουνισμενα, παλια), κανει ικανοποιητικες εγγραφες σε DVD, μετριες σε CD και ειναι εντελως αχρηστο για επανεγγραψιμα δισκακια.

Δεν θα το προτεινα για εγγραφες σε δεδομενα που εχουν καποια σπουδαιοτητα.

Δεν με ενδιαφερει ομως η αλλαγη του μιας και εχω ενα Lite-ON που ειναι αψογο σε ολα.

manicx
08-12-08, 13:57
Πάντως, όσοι έχουν 7203 και βλέπουν ταινίες, καλό είναι να περάσουν το τελευταίο firmware. Release notes:

-Fixed media recognition issue for some Linux operating systems.
-DVD playback speed from 12x to 8x

Τώρα, φρέσκα νέα. Μάλλον η SONY σταματάει την παραγωγή δικών της συσκευών. Αυτό είναι αρνητικότατο. Ίσως το 7203 να είναι η τελευταία συσκευή με NEC. Το τελευταίο 7220 είναι πιθανότατα Lite-On OEM. Οπότε, από την επόμενη φορά βλέπω να πηγαίνω σε Pioneer. Αν και Pioneer PATA ασημί δεν μπορώ να βρω ούτε για δείγμα.

(παρεπιμπτόντως, το e-shop έβαλε όλα τα NEC κάτω από το όνομα της Sony)

mathew
08-12-08, 17:36
Πάντως, όσοι έχουν 7203 και βλέπουν ταινίες, καλό είναι να περάσουν το τελευταίο firmware. Release notes:

-Fixed media recognition issue for some Linux operating systems.
-DVD playback speed from 12x to 8x




Σε ποιο firmware αναφερεσαι ; Link ;

treli@ris
08-12-08, 18:15
Σε ποιο firmware αναφερεσαι ; Link ;

http://forum.rpc1.org/viewtopic.php?f=2&t=42501

@ ADSLgr.com All rights reserved.