PDA

Επιστροφή στο Forum : Δε μπορω να σερφαρω στο ιντερνετ!!!!



tsangaris
24-11-08, 19:31
Καλησπερα. Εχω συνδεση Τελλας στα 12 ΜBps και δε μπορω να σερφαρω στο ιντερνετ αλλα μπαινει κανονικα στο msn και κατεβαζει torrents απο το utorrent! Δεν μπορω να το εξηγησω αυτο και ακομη χειροτερα δεν μπορω να το φτιαξω!! Εχω windows vista ultimate sp1 με ολες τις ενημερωσεις και Modem router Speedstream. To παραξενο ειναι οτι ειναι και ο συγκατοικος μου συνδεδεμενος στο router και σερφαρει κανονικα χωρις κανενα προβλημα!!

Βοηθεια!!!!:hmm:

xolloth
24-11-08, 19:37
ουτε με explorer ουτε με firefox;

tsangaris
24-11-08, 19:49
Με κανενα απο τα 2!

firegarden
24-11-08, 20:14
Μαλλον εχεις προβλημα με τους DNS...

tsangaris
24-11-08, 20:22
δεν ειναι προβλημα dns αφου με τον συγκατοικο μ μοιραζομαστε την ιδια συνδεση και κανει κανονικα surfing στο ιντερνετ. Παντος αν αφησω για κανενα μισαωρο την σελιδα να φορτωνει στο τελος την εμφανιζει πραμα που με παραπεμπει σε spyware. η αποψη σας?

xolloth
24-11-08, 20:36
δεν χανεις τιποτα να σκαναρεις το pc.
δοκιμασε με superantispyware που ειναι πολυ αποτελεσματικο,κανε και ενα reset το ρουτερ μηπως και..

ring0
24-11-08, 20:45
ανοιξε το command prompt(run--cmd) kai γραψε ipconfig/all......καπου λεει για dns ....γραφει τα ip των dns σου???

tsangaris
24-11-08, 21:04
στο primiry dns suffix δεν γραφει τπτ , ομως στα επομενα (dns server) γραφει τα ip.

Eκανα search με το superantispyware και δεν βρηκε τπτ.

ring0
24-11-08, 21:21
εχεις εγκαταστησει κανα firewall???

grgz
24-11-08, 21:23
Μήπως εσύ συνδέεσαι ασύρματα ενώ ο άλλος ενσύρματα;

Αν ναι, φταίει το router σου. Δοκίμασε με άλλο.

Mouse Potato
24-11-08, 21:25
Πως ακριβώς έχετε και οι 2 internet με το SpeedStream? :what:

47581

Χωρίς switch;

tsangaris
24-11-08, 21:31
Εχω το firewall των Windows Vista
ο ενας ειναι συνδεδεμενος με το usb Και ο αλλος με το ethernet.

Eκανα και search με το antispyware των windows και παλι τπτ...

delta9
24-11-08, 21:34
ο ενας ειναι συνδεδεμενος με το usb Και ο αλλος με το ethernet.


:nono:
Δε νομιζω να ειναι σωστος αυτος ο τροπος.Πρεπει αν γοαρασετε ενα switch και να συνδέεστε με ethernet και οι 2

tsangaris
24-11-08, 21:44
οκ αλλα αυτο δε θα ειναι η λυση επειδη δοκιμασα και με το ethernet στο pc μου αλλα παλι ειχε τα ιδια " συμπτωματα"... οπως επισης ειμαστε συνδεδεμενοι με αυτο τον τροπο τον τελευταιο χρονο και ολα ηταν ρολοι

xolloth
24-11-08, 22:01
δοκιμασε και με ενα αλλο ρουτερ.

vothros
24-11-08, 22:14
Φίλε είχα κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα κάποτε και ήταν θέμα trojan. Το κακό στην δικιά μου υπόθεση ήταν ότι μόνο με format είχα λύσει το πρόβλημα μου. Υπάρχει περίπτωση το superantispyware να μην μπορεί να το εντοπίσει. Κάνε κι ένα scan από δω για καλό και για κακό: http://onecare.live.com/site/el-gr/tryscanner.htm?mkt=el-gr και ξαναπες μας αποτελέσματα. :)

Cosmonaut
24-11-08, 23:17
Δεν πιστεύω να έχεις προσθέσει (από λάθος) Client for Netware Services ή ΙΡΧ/SPX Protocol.

ring0
24-11-08, 23:33
το καλυτερο ειναι να κοιταξεισ στο manual tou modem ...να δεις αν γινεται....
βεβαια θα μου πεισ ενα χρονο ολα πηγαιναν ρολοι.... αρα οκ...:hmm:
δοκιμασε και στισ δυο θυρεσ μηπως δουλευει με καποια.....
εκανεσ καποια αλλαγη στο pc σου???( network settings εννοω)

tsangaris
25-11-08, 03:43
και εγω πιστευω ειναι κανενα trojan.εχω εγκαταστησει τα tuneup utilities 2009 και εκανα μερικες ρυθμισεις αλλα αυτο εγινε πριν 4-5 μερες και ολα ηταν καλα. Οσο αφορα αλλο router δεν εχω κατι αλλο αυτη την στιγμη. Δοκιμασα να το συνδεσω και με το ethernet αλλα παλι ειχα τα ιδια ακριβως αποτελεσματα.

οταν λες φορματ εννοεις clean format?δεν μπορω απλα να κανω repair με το cd των vista??

και φορματ να το κανω πως θα παρεμποδισω αυτου του ειδους trojan την επομενη φορα??

Eυχαριστω

crypter
25-11-08, 09:17
και φορματ να το κανω πως θα παρεμποδισω αυτου του ειδους trojan την επομενη φορα??

σχετικο αρθρο 1 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14350) , 2 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=214514).

hamilcar
25-11-08, 11:24
τη λύση router και switch τη δοκίμασες τελικά?
έπαιξε ή όχι?

gpan
25-11-08, 11:49
Εχω το firewall των Windows Vista
ο ενας ειναι συνδεδεμενος με το usb Και ο αλλος με το ethernet.

Eκανα και search με το antispyware των windows και παλι τπτ...

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο! :whistle:

vothros
25-11-08, 16:05
και εγω πιστευω ειναι κανενα trojan.εχω εγκαταστησει τα tuneup utilities 2009 και εκανα μερικες ρυθμισεις αλλα αυτο εγινε πριν 4-5 μερες και ολα ηταν καλα. Οσο αφορα αλλο router δεν εχω κατι αλλο αυτη την στιγμη. Δοκιμασα να το συνδεσω και με το ethernet αλλα παλι ειχα τα ιδια ακριβως αποτελεσματα.

οταν λες φορματ εννοεις clean format?δεν μπορω απλα να κανω repair με το cd των vista??

και φορματ να το κανω πως θα παρεμποδισω αυτου του ειδους trojan την επομενη φορα??

Eυχαριστω

Όχι, δυστυχώς το να κάνεις ένα απλό repair δεν θα σου λύσει το πρόβλημα και θα προβείς στην λύση του format αλλά σε κάθε περίπτωση να είσαι σίγουρος ότι πρόκειται περι trojan γιατί με κάποια προγράμματα το βρίσκει και με κάποια άλλα όχι,σε μένα το βρήκε με το λινκ που σου έδωσα αλλά δεν μπορούσα να το βγάλω :( !! Στην δικιά μου περίπτωση με το trojan μπορούσα να σερφάρω από Safe Mode των windows, εσύ μπορείς σε safe mode?

tsangaris
25-11-08, 16:32
Tελικα παιδια το βρηκα το προβλημα! Ειχα εγκαταστησει πριν λιγες μερες ενα torrent του nod32 με unlimited fix το οποιο θα πρεπει να περιειχε καποιο trojan που ομως δεν μπορουσε κανενα antispyware,antivirus ή trojan remover να βρει!! Αποφασισα να κανω format αλλα στην υστατη σκεφτηκα να κανω uninstall το τελευταιο προγραμμα που ειχα κανει Install. Και ητανε αυτο που το ειχα κανει install πριν μια βδομαδα.

Ευχαριστω για τη βοηθεια!!:worthy:

xolloth
25-11-08, 16:37
αυτα τα fixακια να τα φοβασαι,δεν ειναι παντα ακινδυνα.

nnn
26-11-08, 00:54
Την επόμενη φορά αγοράστε το Nod32
:closed:

@ ADSLgr.com All rights reserved.