PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ με ταχύτητες 50 mbit



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5

Georgevtr
04-12-08, 00:48
Φίλε μου roumanos21, όταν λέω να ωριμάσει η αγορά εννοώ να γίνουμε στη συμπεριφορά μας όλοι μας -απλοί 'καταναλωτές' και υπάλληλοι και στελέχη των εταιριών- λίγο περισσότερο Ευρωπαίοι. Θαυμάζουμε αυτές τις αγορές. όμως ποτέ δε σκεφτήκαμε πως εκείνοι οι λαοί -καλώς ή κακώς- συμπεριφέρονται με ωριμότητα και υπομονή, ίσως και πολιτισμό. Φαντάζεσαι στη Γερμανία, για παράδεγμα, -που είναι πολύ μπροστά σε θέματα τεχνολογίας- διάλογο μεταξύ πελάτη και υπαλλήλου στο αντίστοιχο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών με ένταση, φωνές ή και χαζές δικαιολογίες από την πλευρά του υπαλλήλου και αγνόηση των προβλημάτων από την εταιρία; Επίσης πιστεύω ότι τις περισσότερες φορές δεν ξέρουμε τι ακριβώς θέλουμε και αμφιταλαντευόμαστε στις επιλογές μας, οπότε μετά μας φταίει η εταιρία που επιλέξαμε. Δε λέω ότι η Ελλάδα είναι τεχνολογικός παράδεισος, όμως λέω ότι μέσα σε 2 χρόνια καλύψαμε τεράστια απόσταση από την υπόλοιπη Ευρώπη, όπως πιστεύω ότι και στα επόμενα 2 θα καλύψουμε και όση ακόμα μας μένει. Ήδη τους έχουμε πλησιάσει αρκετά. Και σε αυτή μου την πεποίθηση δεν έχω συνυπολογίσει τον παράγοντα Deutsche Telekom που μπορεί να φέρει πραγματική επανάσταση στις τηλεπικοινωνίες στην Ελλάδα.

Σε ό,τι αφορά το ποιος θα πληρώσει το λογαριασμό, δε νομίζω να υπάρχει εταιρία στον κόσμο που οι πελάτες της να μην πληρώνουν μέρος της υποδομής της. Ειδικά στην περίπτωση των πρώην κρατικών εταιριών μονοπωλιακού χαρακτήρα αυτό είναι αυτονόητο. Όμως τώρα πια, αφενός με τους Γερμανούς και αφεταίρου με τα επιδοτούμενα από την Ευρωπαϊκή Ένωση προγράμματα για τις οπτικές ίνες , μάλλον δε θα κληθούμε όσο στο παρελθόν να πληρώσουμε εμείς το μάρμαρο.

Συμπερασματικά, λοιπόν, είμαι βέβαιος πως σε 10-15 μήνες από τώρα εδώ θα είμαστε πάλι και θα φωνάζουμε γιατί δεν πιάνουμε ταχύτητες 50mbps και πιάνουμε μόνο 40!, θα λέμε πόσο άχρηστος είναι ο "πΟΤΕ" και θα σχολιάζουμε κάτι φήμες για 1Gbps...

Κατ αρχην συμφωνω με την γνωμη σου.Κατα δευτερον,δεν θα ειναι λογικο,σε μια τεχνολογικα ανεπτυγμενη χωρα,οπως ειμαστε :rofl:,η καθε εταιρια,να εχει το δικτυο και τις υποδομες της ΕΤΟΙΜΕΣ,ωστε να απολαυσει ο καταναλωτης,αυτες τις υπηρεσιες που τον ενδιαφερουν,με το αντιστοιχο κοστος?
Κοινως το παραπονο μου ειναι το,γιατι να κανω υπομονη και να τραβαω ολες τις κακουχιες,ωστε ο παροχος να μπορει να εναρμονηστει,με τα δρομενα και να πληρωνω εγω???????????
Εκτος κι αν ειμαστε παιδια ενος κατωτερου θεου,Η δεν εχουμε την απαιτουμενη μορφωση Η τελικα δεν εχουμε δικαιωμα να θελουμε.....
Anyway καλα στο τελευταιο σου δεν το σχολιαζω,γιατι οταν ερθει ταχυτητα 50/2 με 80 ευρω το μηνα και ΔΕΝ θα την εχω,λογικο ειναι παλι να ΦΩΝΑΖΩ:p

tolisp
04-12-08, 01:48
Να πώ κι εγώ κάτι με τη σειρά μου? Ούτε γραφικός ψεύτης είμαι ούτε τίποτα..ΑΛΛΑ.. πέρισυ σε συζήτηση που είχα με προϊστάμενο κέντρου ΟΤΕ "κάποιας" περιοχής (ονόματα δε λέμε γιατί θα πέσουν όλοι να τηλεφωνούν εκεί) μου είχε πεί πως ΟΛΟΙ οι προϊστάμενοι παρακολούθησαν σεμινάρια για VDSL σε επίπεδα 1-2-3 γιατί Ο ΟΤΕ ετοιμάζει 50άρια πακέτα....

Aυτό μου είπε αυτό σας λέω. Τώρα αν θέλετε να το ρίξουμε πάλι στην οπισθοδρομική γκρίνια και ματαιοδοξία, ρίξτε το.. εγώ θα απέχω.. ;)

Να επιβεβαιώσω και εγώ αυτό που γραφεις από "δικό μου" άτομο μέσα σε OTEshop... μονο που δεν είναι απαραίτητα VDSL :whistle:
Αφορά beta σε πρώτη φάση που όμως δεν θα κρατήσει πολύ και αποκλειστικά περιοχές της Αθηνας που έχουν ήδη "σκαφτεί"... ;)

Σημείωση : Τα 50M δεν είναι επιβεβαιωμένα η ΊΣΩΣ είναι το "μεγάλο" πακέτο της προσφοράς... θα υπάρχει διαβάθμιση από 8M μέχρι 50M. Βεβαια επειδή όλα αυτά αφορούν τιμολογιακή πολιτική είναι όπως καταλαβαίνεις πολύ νωρίς να μιλήσουμε πριν ξεκινήσει η εμπορική διάθεση.

........Auto merged post: tolisp πρόσθεσε 8 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Anyway καλα στο τελευταιο σου δεν το σχολιαζω,γιατι οταν ερθει ταχυτητα 50/2 με 80 ευρω το μηνα και ΔΕΝ θα την εχω,λογικο ειναι παλι να ΦΩΝΑΖΩ:p

Ξεκινα από τώρα τις φωνές γιατί η ταχύτητα θα είναι 50/20 και θα κοστολογείται κοντά στα 150e τον μηνα... τιμή ΑΠΌΛΥΤΑ λογική αν δεις τα αντίστοιχα πακέτα της Verizon πχ http://www22.verizon.com/Residential/FiOSInternet/Plans/Plans.htm
και θυμηθείς ποσο είχε το "μεγάλο" πακέτο ADSL 1M τον Σεπτέμβριο του 2003 ;) (πριν μόλις 5 χρονια δηλαδή)

Soti
04-12-08, 03:36
Κατ αρχην συμφωνω με την γνωμη σου.Κατα δευτερον,δεν θα ειναι λογικο,σε μια τεχνολογικα ανεπτυγμενη χωρα,οπως ειμαστε :rofl:,η καθε εταιρια,να εχει το δικτυο και τις υποδομες της ΕΤΟΙΜΕΣ,ωστε να απολαυσει ο καταναλωτης,αυτες τις υπηρεσιες που τον ενδιαφερουν,με το αντιστοιχο κοστος?
Κοινως το παραπονο μου ειναι το,γιατι να κανω υπομονη και να τραβαω ολες τις κακουχιες,ωστε ο παροχος να μπορει να εναρμονηστει,με τα δρομενα και να πληρωνω εγω???????????
Εκτος κι αν ειμαστε παιδια ενος κατωτερου θεου,Η δεν εχουμε την απαιτουμενη μορφωση Η τελικα δεν εχουμε δικαιωμα να θελουμε.....
Anyway καλα στο τελευταιο σου δεν το σχολιαζω,γιατι οταν ερθει ταχυτητα 50/2 με 80 ευρω το μηνα και ΔΕΝ θα την εχω,λογικο ειναι παλι να ΦΩΝΑΖΩ:p

Φίλε μου roumanos21, χαίρομαι που στην ουσία συμφωνούμε.

Πρέπει να σου πω πως δε μου έρχεται στο μυαλό καμία εταιρία, μεγάλη ή μικρή, παγκόσμιας ή εθνικής εμβέλειας, σε οποιονδήποτε τομέα κι αν ανήκει, που να "τιμά" τον καταναλωτή και να του προσφέρει απ' ευθείας ό,τι τελειότερο υπάρχει εκείνη τη στιγμή και με προσιτό αντίτιμο. Αυτό που ζητάς είναι το ιδανικό, το ουτοπικό. Από τις μεγαλύτερες εταιρίες όπως η Microsoft, οι αυτοκινητοβιομηχανίες, οι εταιρίες τροφήμων (ένας Θεός ξέρει τι τρώμε), οι εταιρίες ηλεκτρικών-ηλεκτρονικών ειδών, μέχρι τον πιο μικρό, όλοι δοκιμάζουν στου κασίδη το κεφάλι πρώτα (των καταναλωτών δηλαδή) τα προϊόντα τους και μετά τα βελτιώνουν, τα "αναβαθμίζουν", χρεώνοντας μάλιστα και με το ανάλογο αντίτιμο. Αυτοί -καλώς ή κακώς- είναι διεθνώς οι κανόνες του marketing και ας μην περιμένουμε από τον Ο.Τ.Ε. να κινηθεί διαφορετικά. Το ζήτημα είναι όλο αυτό να κινείται στα πλαίσια του ανεκτού, από το οποίο πιστεύω στην Ελλάδα ξεφεύγουν συχνότερα οι εναλλακτικοί.

Όσο για την 50άρα σύνδεση με τα 80 Ευρώ το μήνα που αναφέρεις, κανείς δε σου είπε να την βάλεις, εκτός κι αν έχεις επιχείρηση και την χρειάζεσαι πραγματικά, οπότε δικαιολογείται στα έξοδα. Ας περιμένεις να φτάσει στα 30Ευρώ και μετά να την βάλεις για να μη χρειαστεί να φωνάζεις κιόλας...

penetrator
05-12-08, 02:43
Ξεκινα από τώρα τις φωνές γιατί η ταχύτητα θα είναι 50/20 και θα κοστολογείται κοντά στα 150e τον μηνα... τιμή ΑΠΌΛΥΤΑ λογική αν δεις τα αντίστοιχα πακέτα της Verizon πχ http://www22.verizon.com/Residential/FiOSInternet/Plans/Plans.htm
και θυμηθείς ποσο είχε το "μεγάλο" πακέτο ADSL 1M τον Σεπτέμβριο του 2003 ;) (πριν μόλις 5 χρονια δηλαδή)

50/20 στα 150 ευρώ; 25/10 θα δίνουν με τα μισά; Εγώ και έτσι ευχαριστημένος θα ήμουν (για αρχή βέβαια).

ermis333
05-12-08, 08:18
H προσφορά της Verizon είναι για οπτικές, καμία σχέση με VDSL για το οποίο μιλάμε.

tolisp
05-12-08, 13:14
H προσφορά της Verizon είναι για οπτικές, καμία σχέση με VDSL για το οποίο μιλάμε.

Το topic λέει για ταχύτητες ΟΤΕ μέχρι 50M - για VDSL υποθετικά μίλησαν κάποιοι στο topic δεν σημαίνει ότι υπάρχουν τέτοια σχέδια από τον ΟΤΕ η οποιονδήποτε άλλο.

Μάλλον άστοχη ενέργεια θα ήταν αφού δεν εφαρμόζεται παρα σε ελάχιστες χώρες προφανώς επειδή έχει τα προβλήματα του ADSL (και χειρότερα σε ότι αφορά το attenuation και τον θόρυβο ως προς την απόσταση)
Με δεδομένη την πολύ μεγάλη ανάπτυξη των οπτικών στην Αθηνα τουλάχιστον, δεν φαντάζομαι ότι θα επενδύσει κανεις στην συγκεκριμένη τεχνολογία.
Aλλωστε σε κάθε περίπτωση τα κόστη VDSL-FTTH είναι αρκετά κοντά (T home 50M στην Γερμανία περίπου στα 65e)

ermis
14-12-08, 12:02
Κάποια στιγμή θα δούμε και το Fiber To The Home. Προυποθέτει οπτικές ίνες μέχρι το σπίτι και μιλάμε για ταχύτητες άνω των 50mbit.

Lagman
23-12-08, 12:18
49172

49173

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=47631&d=1227688597
Είναι εφικτό να πιάνουμε 50Mbps όταν συνδεόμαστε σε τέτοια σκουριασμένα-ανοιχτά κουτιά/καφαο ;

Zer0c00L
23-12-08, 14:47
φυσικα και οχι

για να γινουμε ευρωπαιοι θα πρεπει να ξηλωθουν ολα τα "παλια καλωδια/κουτια" να περαστουν καινουργια
και να μπουν οπτικες ινες αν δεν γινουν αυτα μια ζωη μπαλωματα θα εχουμε.

και οι πελατες φυσικα θα φωναζουν στους παροχους (ολοι για μενα φταινε)

Shadowjump
23-12-08, 20:50
Εμενα παντως ο καθηγητης μου, (Δουλευει στο κεντρικο του ΟΤΕ στο Μαρουσι και ειναι υπευθυνος για την εγκατασταση νεων μηχανηματων) ειπε οτι θα μπει πιλοτικα το shDSL καπου στον Πειραια τον Ιανουαριο. Ταχυτητες θεωρητικα θα ειναι μεχρι 100Mbit down και 24 up. Οπως αυτο που βαλανε οι Αυστραλοι.

emeliss
23-12-08, 21:46
SHDSL είναι συμμετρικό 2,312Mbps (2,048 στην πραγματικότητα) σε δισύρματο φορέα. Λίγα μηχανάκια φθάνουν τα 5Mbps συμμετρικό, αλλά μέχρι εκεί.

Δεν χρησιμοποιείται από οικιακούς πελάτες. Κάτι άλλο σας είπε.

ps. Μπορεί να πάει πιο ψηλά με περισσότερα ζευγάρια, αλλά όχι τόσο ψηλα.

LOUKAS32
23-12-08, 21:59
και να φανταστεις...ο πατερας μου το 70-76 ηταν στην BEL TEL, συνεργαζοταν ΤΟΤΕ με τον ΟΤΕ για γραμμουλες επαρχιας χι χι

Gemalde
24-12-08, 01:05
Είναι εφικτό να πιάνουμε 50Mbps όταν συνδεόμαστε σε τέτοια σκουριασμένα-ανοιχτά κουτιά/καφαο ;
Χαχα είδα αυτές τις φωτογραφίες το απόγευμα και θυμήθηκα αμέσως το καφαο σε ένα δρόμο στην Αγία Παρασκευή.. Πήγα μάλιστα και το έβγαλα φωτογραφία πριν λίγο. Ορίστε και οι φωτογραφίες :rofl:

globalnoise
24-12-08, 03:10
To VDSL του ΟΤΕ αν θυμάμαι καλά συνυπήρχε στα σχέδια παρέα με FTTK(αφάο). Θα δούμε..

Spanos
24-12-08, 04:13
Χαχα είδα αυτές τις φωτογραφίες το απόγευμα και θυμήθηκα αμέσως το καφαο σε ένα δρόμο στην Αγία Παρασκευή.. Πήγα μάλιστα και το έβγαλα φωτογραφία πριν λίγο. Ορίστε και οι φωτογραφίες :rofl:

Είναι έτσι απο τα 14 ευρώ πάγιο που πέρνει ο ΟΤΕ απο τους πελάτες και τα 9€ απο τις γραμμές Full LU για να συντηρεί το δίκτυο χαλκού :rofl:

Αν υπολογίσεις τα 14άρια που πέρνει κάθε μήνα απο τους πελάτες που εξυπηρετεί το συγκεκριμένο ΚΑΦΑΟ εδω και χρόνια το ποσό φτάνει για να αλλαχτεί το ΚΑΦΑΟ 200 φορές...:down:

Lagman
24-12-08, 10:45
Χαχα είδα αυτές τις φωτογραφίες το απόγευμα και θυμήθηκα αμέσως το καφαο σε ένα δρόμο στην Αγία Παρασκευή.. Πήγα μάλιστα και το έβγαλα φωτογραφία πριν λίγο. Ορίστε και οι φωτογραφίες :rofl:

Αυτό ξέρεις τι θέλει ; να έχει κανένα φίλο με κανένα φορτηγό να πάει να το ρίξει .
Το δέσιμο της πόρτας με καλώδιο γύρο γύρο είναι κλασσικό ...

Chris_Nik
24-12-08, 10:56
Θέλει πολύ δουλεία για να μπορέσουμε να έχουμε τα 50 mbit...
Ελπίζω πάντως να το δούμε κάποια στιγμή....

Webrider
24-12-08, 13:00
49172

49173

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=47631&d=1227688597
Είναι εφικτό να πιάνουμε 50Mbps όταν συνδεόμαστε σε τέτοια σκουριασμένα-ανοιχτά κουτιά/καφαο ;

Ειναι κατι το τραγικο

Lagman
24-12-08, 13:18
Ειναι κατι το τραγικο

που να έβλεπες πως έχει περαστεί το καλώδιο ...

xmperop1
24-12-08, 20:34
Για να χτυπιέστε κάτω Ηρ.Πολυτεχνείου 40 στον Πειραιά έξω από την τράπεζα Αττικής η ONU είναι έτοιμη καλωδιωμένη και με τον εξοπλισμό για VDSL 50mbps.
Θα υπάρξουν και άλλες αλλά δεν ξέρω ποιές και πότε.
Η εμπορική λειτουργία μάλλον προς το τέλος Ιανουαρίου.

sdikr
24-12-08, 21:23
Είναι έτσι απο τα 14 ευρώ πάγιο που πέρνει ο ΟΤΕ απο τους πελάτες και τα 9€ απο τις γραμμές Full LU για να συντηρεί το δίκτυο χαλκού :rofl:

Αν υπολογίσεις τα 14άρια που πέρνει κάθε μήνα απο τους πελάτες που εξυπηρετεί το συγκεκριμένο ΚΑΦΑΟ εδω και χρόνια το ποσό φτάνει για να αλλαχτεί το ΚΑΦΑΟ 200 φορές...:down:


το καφάο ναι, φυσικά, λές δηλάδη να σταματήσουν το να περνάνε νέο χαλκό εκεί που δεν μπορούμε να τον δούμε και απλά να αλλάζουν τις ντουλάπες;

Σίγουρα θα χρείαστουν μεγαλύτερες ντουλάπες, για να βάλουν μέσα τα pcm

Spanos
24-12-08, 21:33
το καφάο ναι, φυσικά, λές δηλάδη να σταματήσουν το να περνάνε νέο χαλκό εκεί που δεν μπορούμε να τον δούμε και απλά να αλλάζουν τις ντουλάπες;

Σίγουρα θα χρείαστουν μεγαλύτερες ντουλάπες, για να βάλουν μέσα τα pcm

Ξέρεις πολύ καλά οτι δεν είναι απλές ντουλάπες και οτι παίζει μεγάλο ρόλο το κάθε κουτί και το κάθε ΚΑΦΑΟ στην ποιότητα του ADSL που έχουμε, όσο πιο στεγανό και σε καλύτερη κατάσταση είναι έχουμε λιγότερα προβλήματα. Εσύ θες οι επαφές του καλωδίου σου να είναι σε ένα ΚΑΦΑΟ, ξεκλείδωτο, σκουριασμένο και τίγκα στα βραχυκλώματα, crosstalk, διαρροές;

sdikr
24-12-08, 21:35
Ξέρεις πολύ καλά οτι δεν είναι απλές ντουλάπες και οτι παίζει μεγάλο ρόλο το κάθε κουτί και το κάθε ΚΑΦΑΟ στην ποιότητα του ADSL που έχουμε, όσο πιο στεγανό και σε καλύτερη κατάσταση είναι έχουμε λιγότερα προβλήματα. Εσύ θες οι επαφές του καλωδίου σου να είναι σε ένα ΚΑΦΑΟ, ξεκλείδωτο, σκουριασμένο και τίγκα στα βραχυκλώματα, crosstalk, διαρροές;


Τα Καφάο που κάποιοι τα έχουν σαν τους κάδους των σκουπιδιών;

και πάλι λέω το ποιο σημαντικό είναι τα καλώδια

Spanos
24-12-08, 21:45
Τα Καφάο που κάποιοι τα έχουν σαν τους κάδους των σκουπιδιών;

και πάλι λέω το ποιο σημαντικό είναι τα καλώδια

Όλα σημαντικά είναι, ασφαλώς παίζουν μεγάλο ρόλο και τα καλώδια.

Πάντως εμένα το ΚΑΦΑΟ είναι μέτριο, έχω δει και χειρότερα, έχω δει όμως και καλύτερα που καταλήγουν οπτικές και είναι ολοκαίνουργια. Γιατί αυτή η διάκριση, ολοι το ίδιο πάγιο δε πληρώνουν; Το ίδιο ισχύει και για τα καλώδια.

sdikr
24-12-08, 21:48
Όλα σημαντικά είναι, ασφαλώς παίζουν μεγάλο ρόλο και τα καλώδια.

Πάντως εμένα το ΚΑΦΑΟ είναι μέτριο, έχω δει και χειρότερα, έχω δει όμως και καλύτερα που καταλήγουν οπτικές και είναι ολοκαίνουργια. Γιατί αυτή η διάκριση, ολοι το ίδιο πάγιο δε πληρώνουν; Το ίδιο ισχύει και για τα καλώδια.

Απλά αυτό που λέω είναι οτι πρώτα πρέπει να υπάρχει το καλώδιο (απο το κέντρο ως το καφάο) και μετά ας κάνουμε καλύτερο το καφάο.

το παν είναι το priority

maik
24-12-08, 21:51
Πάντως εμένα το ΚΑΦΑΟ είναι μέτριο, έχω δει και χειρότερα, έχω δει όμως και καλύτερα που καταλήγουν οπτικές και είναι ολοκαίνουργια. Γιατί αυτή η διάκριση, ολοι το ίδιο πάγιο δε πληρώνουν; Το ίδιο ισχύει και για τα καλώδια.

Μα αυτα που εχουν ινες ειναι καινουρια. Τα αλλα μπορει και να μετρανε εικοσαετια.

Επισης η διαφωνια (crosstalk στα Ελληνικα) εχει να κανει αποκλειστικα με το καλωδιο.

agrelaphon
24-12-08, 22:04
Όλα σημαντικά είναι, ασφαλώς παίζουν μεγάλο ρόλο και τα καλώδια.

Πάντως εμένα το ΚΑΦΑΟ είναι μέτριο, έχω δει και χειρότερα, έχω δει όμως και καλύτερα που καταλήγουν οπτικές και είναι ολοκαίνουργια. Γιατί αυτή η διάκριση, ολοι το ίδιο πάγιο δε πληρώνουν; Το ίδιο ισχύει και για τα καλώδια.
Kαλά, και πού ξέρεις οτι καταλήγουν οπτικές μέσα? τα άνοιξες? :p
Το KV τέλως πάντων περιτύλιγμα είναι. Καλό είναι να είναι καινούργιο και ατσαλάκωτο. Αυτό δεν σημαίνει πως με ένα σκουριασμένο & σάπιο ΚV - Box θα πάρεις χαμηλότερες ταχύτητες συγχρονισμού απ'οτι σε ένα απαστράπτον.
Άλλα πράγματα είναι πιο σημαντικά: :hmm: Μήκος - διατομή καλωδίου, επίδραση θορύβου κτλ

mrsaccess
26-12-08, 14:55
Πιστεύω πως την υπηρεσία (αν αποφασίσουν για εμπορική διάθεση) θα την δούμε προς το τέλος (ή και λίγο πιο αργά) του 2009. Μέσα στους επόμενους 2-3 μήνες λογικά θα πρέπει να ξεκινήσει το πιλοτικό.

Φυσικά πάντα μπορεί να αποτύχει το πιλοτικό ή να έρθει κάποια πιο υποσχόμενη τεχνολογία. :)

globalnoise
26-12-08, 16:43
ΟΤΕ: IPTV με interactive games (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=226874)

"...η πλήρης εμπορική διάθεση του οποίου πρόκειται να ξεκινήσει στις αρχές του 2009..."

paraskdi
26-12-08, 17:28
Σιγά μην δώσει τέτοια ταχύτητα στις αρχές του 2009.
Αυτό ανάγετε στην σφαίρα της φαντάσιας.

emeliss
26-12-08, 17:37
Δεν έχει απαραίτητα σχέση η σύνδεση στα 50Mpbs με τα αλληλεπιδρώντα παιχνιδια.

ps. Αυτή η ταχύτηα με VDSL2 κάθε άλλο παρά φαντασία είναι.

Spanos
26-12-08, 20:34
Σιγά μην δώσει τέτοια ταχύτητα στις αρχές του 2009.
Αυτό ανάγετε στην σφαίρα της φαντάσιας.

Θα δώσει σε ένα τετράγωνο στον Πειραιά και σε ένα τετράγωνο στη Σολωμού....

........Auto merged post: Spanos πρόσθεσε 6 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Kαλά, και πού ξέρεις οτι καταλήγουν οπτικές μέσα? τα άνοιξες? :p
Το KV τέλως πάντων περιτύλιγμα είναι. Καλό είναι να είναι καινούργιο και ατσαλάκωτο. Αυτό δεν σημαίνει πως με ένα σκουριασμένο & σάπιο ΚV - Box θα πάρεις χαμηλότερες ταχύτητες συγχρονισμού απ'οτι σε ένα απαστράπτον.
Άλλα πράγματα είναι πιο σημαντικά: :hmm: Μήκος - διατομή καλωδίου, επίδραση θορύβου κτλ

Ε τότε αφήστε τα ξεκλείδωτα και σκουριασμένα, πως το πάτε πως το φέρνετε τελικά δε τρέχει τίποτα και καλά κάνει ο ΟΤΕ που τα έχει αφήσει να ρημάξουν. Όταν λοιπόν κάποιος είναι σε ΚΑΦΑΟ που έχει πάθει τέτοια ζημιά που οι επαφές του έχουν γίνει κάρβουνο και οι διαρροές και ο θόρυβος απο την μια γραμμή στην άλλη κάνουν πάρτυ αφού δεν υπάρχει πλέον μόνωση μη διαμαρτυρηθεί κανείς, σημασία έχει μονο το καλώδιο άσχετα αν καταλήγει σε σκουπιδοτενεκέ...

paraskdi
27-12-08, 17:12
Θα δώσει σε ένα τετράγωνο στον Πειραιά και σε ένα τετράγωνο στη Σολωμού....

........Auto merged post: Spanos πρόσθεσε 6 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Ε τότε αφήστε τα ξεκλείδωτα και σκουριασμένα, πως το πάτε πως το φέρνετε τελικά δε τρέχει τίποτα και καλά κάνει ο ΟΤΕ που τα έχει αφήσει να ρημάξουν. Όταν λοιπόν κάποιος είναι σε ΚΑΦΑΟ που έχει πάθει τέτοια ζημιά που οι επαφές του έχουν γίνει κάρβουνο και οι διαρροές και ο θόρυβος απο την μια γραμμή στην άλλη κάνουν πάρτυ αφού δεν υπάρχει πλέον μόνωση μη διαμαρτυρηθεί κανείς, σημασία έχει μονο το καλώδιο άσχετα αν καταλήγει σε σκουπιδοτενεκέ...

Για δύο τετράγωνα,ίσως και μερικά ακόμα θα δώσει και FTTH.
Μεγαλεία!!!:clap::clap:

Spanos
27-12-08, 17:32
Για δύο τετράγωνα,ίσως και μερικά ακόμα θα δώσει και FTTH.
Μεγαλεία!!!:clap::clap:

Θα παίξουν και τα δελτία τύπου στο εξωτερικό,

"Ξεκίνησε η παροχή υπηρεσιών VDSL2 στην Ελλάδα απο τον ΟΤΕ"

η πλάκα είναι οτι κάποτε κοροιδεύανε τους εναλλακτικούς του ενός τετραγώνου...

maik
27-12-08, 18:18
Θα παίξουν και τα δελτία τύπου στο εξωτερικό,

"Ξεκίνησε η παροχή υπηρεσιών VDSL2 στην Ελλάδα απο τον ΟΤΕ"

η πλάκα είναι οτι κάποτε κοροιδεύανε τους εναλλακτικούς του ενός τετραγώνου...

Μονος σου κανεις σεναρια μονος σου χαιρεσε.

Spanos
27-12-08, 19:59
Μονος σου κανεις σεναρια μονος σου χαιρεσε.

Απλά γνωρίζω οτι σε ένα μήνα δε πρόκειται να έχω εγκατεστημένη οπτική ίνα και εξοπλισμό VDSL2 στο ΚΑΦΑΟ νούμερο 3ΧΧ που ανήκει στον ΟΤΕ Περιστερίου και ξέρω οτι δεν πρόκειται να έχω πρόσβαση σε τέτοια υπηρεσία οχι στον επόμενο μήνα αλλα στα επόμενα χρόνια αφού πρέπει να περαστούν οπτικές ίνες, να αλλαχτεί το ΚΑΦΑΟ και διάφορα άλλα. To να εγκασταθεί εξοπλισμός στον ΟΤΕ Περιστερίου δε μου λέει τίποτα αφού λόγω απόστασης θα έχω την ίδια απόδοση με το ADSL2+

maik
27-12-08, 20:39
Απλά γνωρίζω οτι σε ένα μήνα δε πρόκειται να έχω εγκατεστημένη οπτική ίνα και εξοπλισμό VDSL2 στο ΚΑΦΑΟ νούμερο 3ΧΧ που ανήκει στον ΟΤΕ Περιστερίου και ξέρω οτι δεν πρόκειται να έχω πρόσβαση σε τέτοια υπηρεσία οχι στον επόμενο μήνα αλλα στα επόμενα χρόνια αφού πρέπει να περαστούν οπτικές ίνες,

Ειπε κανεις οτι σε δυο μηνες θα εχεις VDSL2;

Spanos
27-12-08, 20:58
Απλά όταν λέμε "ΟΤΕ με ταχύτητες 50 mbit" πρέπει να ξέρουμε τι εννοούμε.

maik
27-12-08, 21:16
Απλά όταν λέμε "ΟΤΕ με ταχύτητες 50 mbit" πρέπει να ξέρουμε τι εννοούμε.

Το πρωτο ποστ που ανοιξε και το θεμα μιλαει για φημες. Απο κει και περα ο καθενας ελεγε το μακρυ του και το κοντο του.

Spanos
27-12-08, 21:17
Εκει ακριβώς έρχομαστε να εξηγήσουμε κάποια πράγματα:p

paraskdi
27-12-08, 21:26
Το πρωτο ποστ που ανοιξε και το θεμα μιλαει για φημες. Απο κει και περα ο καθενας ελεγε το μακρυ του και το κοντο του.

Φήμες.μου είπε ένας φιλος που δουλεύει στον Ο.Τ.Ε.,πήγε για σεμινάρια το προσωπικό.
Το θέμα είναι ταχύτητες Ο.Τ.Ε. στα 50mbt και η διαφωνία είναι στο ότι θα το δώσει αρχές του 2009.Αυτά.

k_77
28-12-08, 12:06
Ίσως και να γίνει πιλοτικά... Σε λίγες περιοχές αρχικά και μετά σε όλη την Ελλάδα... Οπτικές μέχρι τα KV και μετά μοιράζεται το bandwidth στους χρήστες. Ίσως σε 2-3 χρόνια οριμάσει και μετά βάλουν οπτικές μέχρι το σπίτι. Δεν είμαι απαισιόδοξος... Το θέμα είναι ότι οτ FFTH project που είχε ανακοινωθεί την άνοιξη τι έγινε;

manual2100
28-12-08, 12:27
Στην Ελλάδα ζούμε για να μην ξεχνιόμαστε...
10 χρόνια dialup pstn 56k, άλλα 10 adsl (και ότι λήγει σε dsl) και μετά θα πάμε σε οπτικές...καλό 2015 δηλαδή. πρέπει πρώτα να μας πουλήσουν ότι άχρηστο υπάρχει για να τα κονομήσουν....
γιατί ο μέσος άνθρωπος δεν υπάρχει...:p

emeliss
28-12-08, 12:43
Αν βάζεις στο ίδιο τσουβάλι όλα τα xdsl, τότε μπορείς να περιμένεις το FTTH από το υπουργείο.

Πως έχεις σύνδεση 8/8;

agrelaphon
28-12-08, 16:42
Θα δώσει σε ένα τετράγωνο στον Πειραιά και σε ένα τετράγωνο στη Σολωμού....

........Auto merged post: Spanos πρόσθεσε 6 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Ε τότε αφήστε τα ξεκλείδωτα και σκουριασμένα, πως το πάτε πως το φέρνετε τελικά δε τρέχει τίποτα και καλά κάνει ο ΟΤΕ που τα έχει αφήσει να ρημάξουν. Όταν λοιπόν κάποιος είναι σε ΚΑΦΑΟ που έχει πάθει τέτοια ζημιά που οι επαφές του έχουν γίνει κάρβουνο και οι διαρροές και ο θόρυβος απο την μια γραμμή στην άλλη κάνουν πάρτυ αφού δεν υπάρχει πλέον μόνωση μη διαμαρτυρηθεί κανείς, σημασία έχει μονο το καλώδιο άσχετα αν καταλήγει σε σκουπιδοτενεκέ...

Εγώ σου παραθέτω συγκεκριμένο σενάριο κι εσύ μου κάνεις τον σεναριογράφο :p

Spanos
28-12-08, 17:53
Αν βάζεις στο ίδιο τσουβάλι όλα τα xdsl, τότε μπορείς να περιμένεις το FTTH από το υπουργείο.

Πως έχεις σύνδεση 8/8;

Με αυτό το Υπουργείο και τις φανφάρες που εξαγγείλανε έγινε τίποτα ή μας έπιασε η....διεθνής οικονομική κρίση στα πράσα;

Ακούγετε οτι το έργο έχει μείνει πολύ πίσω και ακόμα λεει ούτε τα δικαιώματα διέλευσης δεν έχουν αποσαφηνιστεί με αποτέλεσμα να καθυστερεί και το έργο "Ανάπτυξη της Ευρυζωνικής Πρόσβασης στις Περιφέρειες της Ελλάδος" της ΚτΠ.

emeliss
28-12-08, 18:14
Με αυτό το Υπουργείο και τις φανφάρες που εξαγγείλανε έγινε τίποτα ή μας έπιασε η....διεθνής οικονομική κρίση στα πράσα;
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2521027&postcount=377

xmperop1
28-12-08, 20:06
Αφήστε τα σενάρια και πάρτε στημένο VDSL έτοιμο να δεχτεί συνδρομητές.

Spanos
28-12-08, 20:21
Αφήστε τα σενάρια και πάρτε στημένο VDSL έτοιμο να δεχτεί συνδρομητές.

http://rapidshare.com/files/177587206/28-12-08_1138.jpg

http://rapidshare.com/files/177587365/28-12-08_1141.jpg

...όπως το είπες "στημένο" VDSL, μου θυμίζει που κάποτε γελάγαμε με τις ανακοινώσεις κάποιων εναλλακτικών για Τriple Play και WiMax και μόλις βάζαμε το νούμερο μας στο μάγο, διαπιστώναμε οτι η κάλυψη ήταν για γέλια.

EvilHawk
28-12-08, 20:29
Αφήστε τα σενάρια και πάρτε στημένο VDSL έτοιμο να δεχτεί συνδρομητές.

http://rapidshare.com/files/177587206/28-12-08_1138.jpg

http://rapidshare.com/files/177587365/28-12-08_1141.jpg

Θα το αντιγράψεις σε καμια 10ρια θέματα? :whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.