PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ με ταχύτητες 50 mbit



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

xristos100
24-11-08, 22:11
Ένας φίλος μου είπε χθες ότι στους επόμενους μήνες ο ΟΤΕ θα παρέχει ταχύτητες έως και 50 mbit (!), σύμφωνα με άνθρωπο του ΟΤΕ.

Το μεταφέρω με πολύ μεγάλη επιφύλαξη.

Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο;

drit146
24-11-08, 22:15
και εγω μεσα απο τον οτε στο λεω επισημα δεν παιζει αυτο το πραγμα.
μην ακουτε xxxxxxx.

chosen0ne
24-11-08, 22:24
ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Στην ελλάδα για να αντέξει το δίκτυο πραγματικές ταχύτητες 50mbps πρέπει να ξηλώσουμε ΟΛΟΥΣ τους δρόμους και να φτιάξουμε ΟΛΟ το δίκτυο απο την αρχή..... ;)

kastpan
24-11-08, 22:26
Φίλε μου για να δουλέψει το iptv καλά θέλει τουλάχιστον 24αρα και πάλι,δεν θα μπόρεις να κάνεις και αρκετά..Συγκεκριμένα μου είπε οτι τα χριστουγ. θα δουλέψει το iptv και στους επόμενους 2-3 μήνες θα δώσει 50αρα..Αυτο μου το είπαν σε περίπτερο του Οτε σε συνέδριο στην Πάτρα.Την 24αρα την έχει 1 χρόνο +...Πιστεύω οτι είναι θέμα χρόνου...

........Auto merged post: kastpan πρόσθεσε 1 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Φίλε μου chosen0ne,εδώ πάντως σε εμάς εχουν Fullari οπτικές...

psyxakias
24-11-08, 22:27
Έχει επιβεβαιωθεί πιλοτικό VDSL2 (http://en.wikipedia.org/wiki/Very_High_Speed_Digital_Subscriber_Line_2) από κάποια πηγή/χρήστη; Αν όχι, μάλλον δε χρειάζεται να ασχολούμαστε με ανεπιβεβαίωτες φήμες ;)

ariadgr
24-11-08, 22:29
μάλλον δε χρειάζεται να ασχολούμαστε με ανεπιβεβαίωτες φήμες

ακριβως

:lock:

Spanos
24-11-08, 22:29
Νομίζω οτι καποιος είχε αναφέρει οτι στο Μέγαρο λειτουργεί εξοπλισμός σε πιλοτικό στάδιο.

xristos100
26-11-08, 22:42
ακριβως

:lock:

Φίλε,

άλλαξε κάτι και ξανά άνοιξε;

ariadgr
26-11-08, 22:45
Ζητήθηκε από μέλος να ανοίξει το θέμα για να δημοσιεύσει κάποια σχετική πληροφορία.

karavagos
26-11-08, 22:50
Έχει επιβεβαιωθεί πιλοτικό VDSL2 (http://en.wikipedia.org/wiki/Very_High_Speed_Digital_Subscriber_Line_2) από κάποια πηγή/χρήστη; Αν όχι, μάλλον δε χρειάζεται να ασχολούμαστε με ανεπιβεβαίωτες φήμες ;)

http://adslgr.com/forum/showthread.php?p=2385816#post2385816

Αν άρχισες να ξεχνάς από τώρα...βράστα :p

psyxakias
26-11-08, 23:01
Αμ εγώ δεν άρχισα να ξεχνάω, αλλά είχε ήδη κλειδωθεί όταν το είχα βρει :p

Και αυτό που είπες βρήκα, και αυτό εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2426656#post2426656

Κανένα νεότερο υπάρχει από ΟΤΕ ή εναλλακτικό πάροχο; Ή πρέπει πρώτα ο ΟΤΕ με τηγ ΕΕΤΤ να ορίσουν διαδικασίες για περαιτέρω στέγαση/συστέγαση VDSL dslams ακόμα ώστε να μπουν στη διαδικασία αυτή οι εναλλακτικοί; :whistle:

ΥΓ: Θα μου πεις τι λες ρε ψυχάκια, εδώ η αγορά παλεύει για το ADSL και άντε πλέον για το ADSL2+.. που θες και VDSL :lol:

sdikr
26-11-08, 23:14
Αμ εγώ δεν άρχισα να ξεχνάω, αλλά είχε ήδη κλειδωθεί όταν το είχα βρει :p

Και αυτό που είπες βρήκα, και αυτό εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2426656#post2426656

Κανένα νεότερο υπάρχει από ΟΤΕ ή εναλλακτικό πάροχο; Ή πρέπει πρώτα ο ΟΤΕ με τηγ ΕΕΤΤ να ορίσουν διαδικασίες για περαιτέρω στέγαση/συστέγαση VDSL dslams ακόμα ώστε να μπουν στη διαδικασία αυτή οι εναλλακτικοί; :whistle:

ΥΓ: Θα μου πεις τι λες ρε ψυχάκια, εδώ η αγορά παλεύει για το ADSL και άντε πλέον για το ADSL2+.. που θες και VDSL :lol:


Δες τι έγινε στην Γερμανία πχ
περιμένεις κάποιον να κάνει επενδύσεις ώστε να έρθουν οι αλλοι και να ζητάνε χονδρική;

kourkos
26-11-08, 23:15
ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Στην ελλάδα για να αντέξει το δίκτυο πραγματικές ταχύτητες 50mbps πρέπει να ξηλώσουμε ΟΛΟΥΣ τους δρόμους και να φτιάξουμε ΟΛΟ το δίκτυο απο την αρχή..... ;)

οχιιιιι αρκετα σκαψιματα εχουμε φαει εδω και καιρο με τους παροχους . καλα ειμαι και με την 24αρα

BaBiZ
27-11-08, 01:33
Ζητήθηκε από μέλος να ανοίξει το θέμα για να δημοσιεύσει κάποια σχετική πληροφορία.

Δεν το είχα αναφέρει στο παρών forum, όμως σας έχω ένα screenshot:

http://img355.imageshack.us/img355/2508/34x19tmpqn4.th.jpg (http://img355.imageshack.us/my.php?image=34x19tmpqn4.jpg)

Ένα ελεύθερο ασύρματο που συνδέθηκα κοντά στο "μέγαρο", από το laptop μου. Σε κάποιο άλλο σημείο έλεγε για VDSL2, εδώ όμως είναι το ζουμί... Upstream και downstream!

Εάν είναι μέρος κάποιου πιλοτικού προγράμματος, δεν το γνωρίζω, πάντως βγαίνει από otenet...

Σκέψεις, υποθέσεις και συμπεράσματα, δικά σας!

andreasermones
27-11-08, 01:38
αν και δεν νομιζω να το αντεξει το υφισταμενο δικτυο λογω του οτι καλα καλα δεν αντεχει την 24 αρα μακαρι να το δουμε και αυτο....

psyxakias
27-11-08, 02:31
BaBiZ, 36467/4975 kbps... μάλιστα.. δώσε κι άλλα screenshots να ζηλέψουμε :p

andreasermones, αν δεν κάνω λάθος η διαφορά είναι ότι με το VDSL βάζουν περισσότερα mini-dslams σε πολύ μικρή απόσταση (<300μ) ;)

pelopas1
27-11-08, 02:59
προς τα τελη του ερχοντος ετους καποιοι οι οποιοι βρισκονται μεταξυ 17-24 mbps μπορει να φτασουν τα 40-50 mbps ;)

μας βλεπω για πολλυ λεγειν εδω γυρω το μαρτιο-ιουνιο ;)

Πύρρος
27-11-08, 03:02
αν και δεν νομιζω να το αντεξει το υφισταμενο δικτυο λογω του οτι καλα καλα δεν αντεχει την 24 αρα μακαρι να το δουμε και αυτο....

Οπως είπε και ο ψυχάκιας, το VDSL δεν θα παίξει στο υφιστάμενο δίκτυο. Μεγάλο μέρος της διαδρομής που σήμερα είναι σε χαλκό θα πάει σε ίνα.

pelopas1
27-11-08, 03:05
Οπως είπε και ο ψυχάκιας, το VDSL δεν θα παίξει στο υφιστάμενο δίκτυο. Μεγάλο μέρος της διαδρομής που σήμερα είναι σε χαλκό θα πάει σε ίνα.

θα αργισει πολλυ :down::down:

Πύρρος
27-11-08, 03:07
E, άμα είναι να έχει κάλυψη σε 3 οικοδομικά τετράγωνα γύρω από το DSLAM χαίρω πολύ. Χωρίς αναβαθμίσεις, σοβαρό vdsl(2) δεν θα έχουμε.

pelopas1
27-11-08, 03:11
E, άμα είναι να έχει κάλυψη σε 3 οικοδομικά τετράγωνα γύρω από το DSLAM χαίρω πολύ. Χωρίς αναβαθμίσεις, σοβαρό vdsl(2) δεν θα έχουμε.

αυτο ακριβως θα γινει...μη σου πω απο 6μηνο εως 9μηνο :rolleyes:

οποτε θα στειλουν επιστολες οσοι απο 17-24 mbps θα θελησουν να περασουν σε 40-50 mbps :lol::lol::lol:

vortex
27-11-08, 03:37
εμενα μου το ειπε ο τεχνικός του οτε που ηρθε να μου συνδεσει τη γραμμη οτι ξεκινάνε συντομα πειραματικά με 50mbps

xristos100
27-11-08, 04:22
μάλλον βιάστηκαν να με "αποπάρουν" κάποιοι :p

psyxakias
27-11-08, 04:31
Προς Τμήμα πιλοτικών ταχυτήτων ΟΤΕ:
Ο ψυχάκιας είναι πολύ καλό πειραματόζωο για 50/5 Mbps δοκιμές, θα σας δίνει αξιόπιστα & τεκμηριωμένα reports.. ψηφίστε με επιλέξτε με και δεν θα χάσετε :p

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Spanos
27-11-08, 17:45
Huawei Echolife HG520v (http://www-hk.huawei.com/products/terminal/products/view.do?id=90)

psyxakias
27-11-08, 18:18
Λέτε να παίζει πριν/μετά το καλοκαίρι ConnX και με 36/2 ή 48/2 Mbps με €50-€60 το μήνα; :whistle: :hmm: :cool:
(δύσκολα θα πέσει η τιμή και να ανέβουν οι ταχύτητες άμα είναι μόνο από ΟΤΕ)

Spanos
27-11-08, 18:34
Λέτε να παίζει πριν/μετά το καλοκαίρι ConnX και με 36/2 ή 48/2 Mbps με €50-€60 το μήνα; :whistle: :hmm: :cool:
(δύσκολα θα πέσει η τιμή και να ανέβουν οι ταχύτητες άμα είναι μόνο από ΟΤΕ)

Λογικά τόσο θα έχει αλλα θα είναι ένα πακέτο υπηρεσιών πιστεύω και οχι σκέτο ίντερνετ αλλιώς

36/5 με 55€

Πάγιο 15€

Ταλκ 15€

IPTV 15€

=100€ το μήνα:shock:

psyxakias
27-11-08, 18:37
Προφανώς για όσους το χρειάζονται αρχικά και αργότερα θα μπορούσε να πέσει σταδιακά η τιμή. Το καλό είναι ότι δεν θα έχει τη δυσκολία (οπτική μέχρι την μπρίζα μας) και το υψηλό κόστος εγκατάστασης που πιθανόν να έχει το FTTH αργότερα ;)

Georgevtr
28-11-08, 04:24
προς τα τελη του ερχοντος ετους καποιοι οι οποιοι βρισκονται μεταξυ 17-24 mbps μπορει να φτασουν τα 40-50 mbps ;)

μας βλεπω για πολλυ λεγειν εδω γυρω το μαρτιο-ιουνιο ;)

Ετσι ετσι..μπινελικι νουμερο 2 ερχεται:rofl:

enakos
28-11-08, 21:30
εδω δεν μπορουν να εγγυηθουν το μεσιμερι τα 2mb
πλακα μας κανουν για 50?

penetrator
28-11-08, 22:44
Ωραία και σκεφτόμουν για forthnet για το γραφείο που θα ανοίξω σε λίγο καιρό! Δεδομένου ότι είναι πάρα πάρα πολύ κοντά στο κτίριο του ΟΤΕ :up: η VDSL θα πήγαινε σφαίρα! :hmm: Ας ελπίσουμε ότι και οι εναλλακτικοί δε θα μείνουν με σταυρωμένα τα χέρια!

chosen0ne
28-11-08, 23:09
Οι εναλακτικοί θα αργήσουν ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥ να φέρουν vsdl..... :whistle:
Αλλά να σας πω και κάτι? Σαν απλός χρήστης (στο γραφείο ή στο σπίτι), ΤΙ να τα κάνεις τα 50mbps??? ΠΟΥ θα τα χρησιμοποιήσεις???? Απο site με ένα connection αποκλίεται να κατεβάζεις πάνω απο 3MB/sec απόπου και να πας...... σε torrent άντε να πιάσεις επίσης 3MB/sec (δηλαδή 30mbps) με καμιά 30αριά torrents να κατεβαίνουν................
Ποιος ο λόγος να βάλεις vsdl και να το χρυσοπληρώσεις??? Γιατί ΑΡΧΙΚΑ μην περιμένετε στον ΟΤΕ να έχει κάτω απο 30ευρω το μήνα.... Μην σας πω 40... ;)
Εγώ πάντως προτιμώ να γίνουν όλοι οι χρήστες 24mbps με mini dslams σε όλη την ελλάδα, μόνιμα στα 24 όλη μέρα και είναι ΥΠΕΡαρκετό για έναν "απλό" χρήστη....
Εξάλου μια επιχείρηση έχει άλλες λύσεις.. ;)

Δεν ξέρω αν διαφωνείται με αυτό που λέω... :hmm:

Πύρρος
28-11-08, 23:26
Τα 50 down ίσως είναι ζόρι να βρεις τι θα τα κάνεις. Τα 5 up, το μόνο εύκολο ;)

andreasermones
28-11-08, 23:34
BaBiZ, 36467/4975 kbps... μάλιστα.. δώσε κι άλλα screenshots να ζηλέψουμε :p

andreasermones, αν δεν κάνω λάθος η διαφορά είναι ότι με το VDSL βάζουν περισσότερα mini-dslams σε πολύ μικρή απόσταση (<300μ) ;)

συμφωνο αλλα λες να τα βαλουνε???μπααα εδω στην επαρχια ειμαστε κολημενοι στα 2 και το dslam ειναι ατα 4 χλμ...οποτε κλαφτααααα:rofl:

gvenos
28-11-08, 23:43
Καλά και εμείς που βρισκόμαστε στην Επαρχεία με max ταχύτητα 2048/256 τι να λέμε?:hmm:
Απλά ζηλεύουμε που αυτές οι "άσπρες μέρες δεν έρχονται και σε εμάς......:evil:

Σαν να είμαστε τα "παιδιά ενός κατώτερου Θεού" νοιώθω:cry:

xristos100
29-11-08, 00:16
Ίσως HD κανάλια θα ήταν ένας λόγος που θα χρειάζονταν.

chosen0ne
29-11-08, 13:42
Ίσως HD κανάλια θα ήταν ένας λόγος που θα χρειάζονταν.

Εκεί ίσως θα ήταν πραγματικά χρήσιμο, αλλά φαντάζεσαι έναν χρήστη να δίνει 100ευρώ το δίμηνο για vdsl 50mbps και άλλα 50 περίπου το δίμηνο για X-TV (όπου Χ όνομα παρόχου) που θα του παρέχει HD κανάλια........??? δηλαδή πιστεύεις πως θα υπάρξουν πολλοί "τρελοί" χρήστες που θα δίνουν 150 ευρώ το δίμηνο μόνο για internet και τηλεόραση??... :hmm:
Γιατί πραγματικά τρελοί θα είναι..... ;) Οι τιμές για να έλθουν σε "λογικά" πλαίσια θα περάσει καμιά 5ετία......... :whistle:
Όσο για τα 5up που είπε ο άλλος φίλος, επίσης δεν συμφωνώ.... στα torrents και 5 up να έχεις όλοι θα βάζουν καμιά 200kb up, όχι παραπάνω........ Τώρα αν θέλεις να ανεβάσεις στο rapidshare είναι ένας λόγος..................αλλά και πάλι δεν αξίζει τόση διαφορά στην τιμή ΜΟΝΟ γι'αυτό. ;)
Και επαναλαμβάνω και πάλι, όταν με το καλό έρθει, μην περιμένετε να έχει κάτω απο 50 ευρώ το μήνα........................... Θα με θυμηθείτε. ;)

Πύρρος
29-11-08, 14:09
Η nova έχει €60/μήνα για TV μόνο, και SD βεβαίως βεβαίως. Οπότε, ναι, πιστεύω υπάρχει αγορά για "Πολύ γρήγορο internet + HDTV + τηλέφωνο" για €75.

edit: Η ON για 24/1 κοστίζει στο full πακέτο €54 (με τα συνδρομητικά της on, χωρίς τα συνδρομητικά της nova). Οπότε αν τα 24/1 "κομπλέ" έχουν €54, λογικό τα 50/5 να έχουν €75. Και με τιμές εναλλακτικών βεβαίως.

nikos_se
29-11-08, 14:19
ας καταφερουν να πιανουμε ολοι 24αρα σε πρωτη φαση και μετα ας πανε στα 50

gvenos
29-11-08, 14:22
ας καταφερουν να πιανουμε ολοι 24αρα σε πρωτη φαση και μετα ας πανε στα 50

Εντάξει να φέρουν από ένα mini DSLAM σε κάθε σπίτι απ' έξω, για να έχεις 24 :lol::lol::lol::lol::lol:

Πύρρος
29-11-08, 14:32
ας καταφερουν να πιανουμε ολοι 24αρα σε πρωτη φαση και μετα ας πανε στα 50

Λίγο-πολύ το ίδιο κάνει. Αν μια γραμμή πιάνει 24 με adsl2+ μάλλον πιάνει και 50 με vdsl2.

chosen0ne
29-11-08, 21:14
Η nova έχει €60/μήνα για TV μόνο, και SD βεβαίως βεβαίως. Οπότε, ναι, πιστεύω υπάρχει αγορά για "Πολύ γρήγορο internet + HDTV + τηλέφωνο" για €75.

edit: Η ON για 24/1 κοστίζει στο full πακέτο €54 (με τα συνδρομητικά της on, χωρίς τα συνδρομητικά της nova). Οπότε αν τα 24/1 "κομπλέ" έχουν €54, λογικό τα 50/5 να έχουν €75. Και με τιμές εναλλακτικών βεβαίως.

Αυτή την στιγμή, την nova την παρακολουθείται μέσω μιας "πλατφόρμας" που δεν βασίζεται στο διαδίκτυο και στους ISP's γι'αυτό και την έχετε στο σπίτι σας 24ώρες το 24ωρο ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ....
Αν τα κανάλια στα προσφέρει ένας ISP είσαι σίγουρος ότι θα δουλεύει καλά όλο το 24ωρο....? :whistle:
Αφού ξέρουμε ότι ΟΛΟΙ οι ISP's στην ελλάδα (και ο ΟΤΕ! :hmm:)έχουν προβλήματα.... ;)
Οπότε μην συγκρίνεις βάση της τιμής που θα σου έρχεται περίπου η ίδια ή ίσως και να σε συμφέρει αν συνυπολογίσεις και το κόστος internet, αλλά βάση της αξιοπιστίας της υπηρεσίας.....

:respekt:

elninioz
30-11-08, 12:08
Καλά και εμείς που βρισκόμαστε στην Επαρχεία με max ταχύτητα 2048/256 τι να λέμε?:hmm:
Απλά ζηλεύουμε που αυτές οι "άσπρες μέρες δεν έρχονται και σε εμάς......:evil:

Σαν να είμαστε τα "παιδιά ενός κατώτερου Θεού" νοιώθω:cry:
Μην παραπονιεσαι καθολου!
10 λεπτα απο το κεντρο τις πατρας και η ανωτερη ταχυτητα που εχουμε ξερεις ποια ειναι????

ISDN!!!
Ναι ναι!
Τι αλλο να ζητησει κανεις?!!!

Lagman
30-11-08, 12:15
από Ping τι γίνετε στην VDSL ;

Etheros
30-11-08, 15:08
Χαχαχαχα το καινούργιο πρωταπριλιάτικο αστειο του “ποτε” είναι???
Εδώ δεν σηκώνει 2mbps και θα σηκώνει 50?:P
Εδώ όταν οι Forthenet και HOL παρείχαν internet στην Ελλάδα o ποτε μόνο φερισιχνο έδινε…
Και ξέρεται πια είναι το 90% την περιουσίας του ποτε?? Απλά το απαρχαιωμένο δίκτυο σαβουροχαλκου (sic) και οι φτηνές και χειριστής ποιότητας οπτικές ίνες που ούτε πολυπλεξία δεν σηκώνουν
Και ναι δεν φταίνε ούτε οι ρύθμισης των routers ούτε τα οικιακά δίκτυα μας ο ποτε φταίει 99,99% σε όλες τις περιπτώσεις .

makis855
30-11-08, 15:13
πάνω σε αυτό το δίκτυο όμως δουλεύουν και οι εναλλακτικοί :)

Etheros
30-11-08, 15:48
Εδώ η Comcast αλλάζει όλο το δίκτυο τις με οπτικές ίνες (εάν δεν το έχει αλλάξει Ίδη)(μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα) και όταν είχαν 10mbps εμείς είχαμε 33,6kbps:P(έστω και cable tv/modems)
Μου αρέσει που θέλουν και 8 ή 24 γραμμή για iptv:P στα cable modems τα 10mbps τα μοιράζονται 5 άνετα, τι έχει ο ποτέ? HDTV?:P

pelopas1
30-11-08, 16:05
Ετσι ετσι..μπινελικι νουμερο 2 ερχεται:rofl:

κατσε να βαλουν πρωτα κατα κολωνακι πλευρα τα 50 mbps....και αν θυμηθουνε τις υπολοιπες περιοχες.....εδω θα ειμαστε για περαιτερω αναλυσεις-σχολια

:lol::lol:;)

papakos
30-11-08, 20:04
Έχει επιβεβαιωθεί πιλοτικό VDSL2 (http://en.wikipedia.org/wiki/Very_High_Speed_Digital_Subscriber_Line_2) από κάποια πηγή/χρήστη; Αν όχι, μάλλον δε χρειάζεται να ασχολούμαστε με ανεπιβεβαίωτες φήμες ;)

Σαφως κι επιβεβαιωνεται.

Το Vdsl2 στον πυργο των Αθηνων ειναι ετοιμο, επομενα βηματα η περιοχη της Ακροπολης μεσα στον επομενο μηνα.......

Το συγκεκριμενο προγραμμα θα αγγιζει ταχυτητες εως και 150 mbps και δεν θα ειναι σε πρωτη φαση για χρηση απο το κοινο......

sdikr
30-11-08, 21:01
Σαφως κι επιβεβαιωνεται.

Το Vdsl2 στον πυργο των Αθηνων ειναι ετοιμο, επομενα βηματα η περιοχη της Ακροπολης μεσα στον επομενο μηνα.......

Το συγκεκριμενο προγραμμα θα αγγιζει ταχυτητες εως και 150 mbps και δεν θα ειναι σε πρωτη φαση για χρηση απο το κοινο......

τα 150 που τα βρήκανε;

@ ADSLgr.com All rights reserved.