PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows XP setup **ΠΑΓΩΜΑ**



t4ur1n3
24-11-08, 22:47
Γεια χαρά !

Μετά από τουλάχιστον 8-9 ώρες ψάξιμο και προσπάθειες, δεν την παλεύω άλλο.

Το θέμα έχει ως εξής:

Asus P5KPL - Core 2 Duo @ 2.4 ...
Το PC αυτό το setara κανονικά πριν 2 μήνες περίπου. Μου το έφεραν εχθές γιατί το σύστημα "πάγωνε" στο Boot Screen. Αλλάζω VGA, τα ίδια, αλλάζω μνήμες, τα ίδια. Checkαρω BIOS, απείραχτο.

Λέω, Format. Πάω για φορμάτ.. Στο ~35 Min left(installing hardware), παγώνει το pc..
Μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα κάτι απαντήσεις σαν και αυτήν:


Let the XP hang up at 34 minutes remaining for the first time remove the CD from the CDROM and reboot Dont enter the CD when the installation asks for it, instead open the DOS prompt (Shift + F10) goto C:/Windows and type setupapi.log, hit enter The setupapi.log file opens in a notepad Scroll to the very last few lines in the file and search for the word “inf” You will notice that in the last few moments the installation created a file with the extension “.inf” before dying out (in my case it was the faulty modem for which XP created the file mdmcxpt.inf). It means that the device mentioned in the last few lines is faulty and you have to make the installation skip through it. Close the notepad and go to the folder C:/windows/inf in command prompt Browse through the files to find the “.inf” which was related to the faulty device. Straightaway delete the inf file (eg: del mdmcxpt.inf) now put in the XP installation CD and Continue the installation It will not put in the drivers related to the faulty device and so it wont freeze this time !!

Τα κάνω όπως λέει ο φίλος μας παραπάνω. Βλέπω ότι το τελευταίο .inf είναι το cpu.inf.
Το σβήνω και όλα καλός. Τελειώνει το setup, μπένει στα Windows και έχω 3 unknown devices.
Το ένα ήταν της Asus ACPI κατι.. το έβαλα οκ. Τα άλλα 2 είναι του ACPI\GenuineIntel_-_86 κάτι τέτοιο.. Δεν μπορώ να τα φτιάξω με τπτ.

Ξέχασα να αναφέρω ότι μετά αφού πέρασα το ACPI από το site της Asus ξεκίνησαν και οι γνωστές BSOD (Μπλε οθόνη)...

Δεν ξέρω απλά τι να κάνω.. Έχει κανείς να μου πρωτείνει κάτι ?

karakou
25-11-08, 00:45
1) Aν έχει floppy το μηχάνημα κάνε ένα bios update, με προσοχή βέβαια.
2) Με το nlite κάνεις ένα bootable cd με όλους τους latest drivers και να κοιτάξεις ειδικά για καινούριους για τις προβληματικές συσκευές.

grgz
25-11-08, 01:26
Έχω σπάσει το κεφάλι μου. Λοιπόν δοκίμασε με άλλο cd των windows, δοκίμασε με άλλο optical drive και επίσης ο σκληρός είναι σίγουρα οκ;

Δοκίμασε και με άλλο σκληρό.

Κάτι ακόμα. Bootάρισε με ένα gparted και κάνε κιμά όλα τα δεδομένα του δίσκου. Έχω συναντήσει το γεγονός το cd των windows να μην μπορεί να φορμάρει πλήρως το δίσκο.

Επίσης την έχω πατήσει και με optical drive(ένα optiarc) το οποίο δημιουργούσε προβληματικές εγκαταστάσεις ενώ κατά τ' άλλα δουλεύει άψογα.

Καλά ξεμπερδέματα.:)

t4ur1n3
25-11-08, 09:24
Έχω περάσει το τελευταίο BIOS.
Έχω δοκιμάσει και με άλλο Drive και με Sata Σκληρό και άλλο CD των Windows.

Τα αποτελέσματα είναι τα ίδια..

t4ur1n3
25-11-08, 13:22
Κανείς σχετικός ?

........Auto merged post: t4ur1n3 πρόσθεσε 93 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τελικά ήταν ο CPU .. 2 μηνών ήταν.. :S

karakou
25-11-08, 13:35
Mοντέλο;

t4ur1n3
25-11-08, 14:03
Ήταν ο E4600

crypter
25-11-08, 14:44
Σου δουλεψε με αλλον επεξεργαστη; τον ειχε υπερχρονισει και εβγαλε σφαλμα; γιατι δεν ειναι και συχνο να χαλαει επεξεργαστης. :hmm:

t4ur1n3
25-11-08, 18:58
Μου δούλεψε κανονικότατα με άλλον επεξεργαστή. Δεν είχε κάνει απολύτως τίποτα. Το παιδί που τον είχε δεν ασχολείται και με πολλά στο pc του.
Το ξέρω ότι είναι "σπάνια" περίπτωση αλλά είναι μη σου κάτσει.. ;)

Έφυγε προς αντικατάσταση.

drhouse
25-11-08, 21:08
Λάθος :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.