PDA

Επιστροφή στο Forum : Αν το DSLAM δεν έχει...



elhost
29-10-03, 20:53
Αν το DSLAM δεν έχει θέση για ADSL στην περιοχή μου, που χρησιμοποιώ ISDN γραμμή τι να κάνω; Αν βάλω το τηλέφωνό μου και επιλέξω PSTN στο http://www.oteshop.gr/home/adslwizard.htm τότε μου εμφανίζει την αίτηση για ADSL, αλλιώς με επιλογή της ISDN μου λέει:

Προς το παρόν δεν υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL πρόσβασης στην περιοχή σας. Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας.

Να κάνω τη γραμμή μου PSTN ή υπάρχει άλλος τρόπος να έχω ADSL σύνδεση;

vagelis
29-10-03, 21:14
αν δεν χρειάζεσαι οπσωδήποτε isdn τότε γύρισέ το σε pstn. Βεβαία αν το δεις στενά οικονομικά δεν νομίζω ότι συμφέρει ,αλλά αν θέλεις σώνει και καλά να μπεις στο dsl και δεν έχεις άλλη επιλογή , τότε το pstn είανι μονόδρομος . Δυστυχώς οι πόρτες για isdn πολύ σύντομα θα γεμίσουν όλες.

blizard
31-10-03, 07:27
Ρε παιδια , εβαζα στην τυχη αριθμους που ειχαν dsl παροχη σε pstν, και εβλεπα ποσοι απο αυτους εχουν και σε isdn.
Ειναι μονο οι μισοι!!!!
Αν υπολογισεις οτι σε καποιες περιοχες εχει τελειωσει και το Pstn, και ξεροντας και οτι οι περισοτεροι χρηστες θα εχουν isdn,βγαζεις το συμπερασμα οτι τουλαχιστον στην μιση Αθηνα τελειωσε το dsl...

Tι γινεται ρε παιδια? πως ετσι ξαφνικα?

Nick2k2
31-10-03, 12:09
Εμ δεν έγινε ξαφνικά φιλε blizzard. Οι πόρτες για ISDN όπως είναι γνωστό ήταν το 1/3 απο αυτές για PSTN και όπως αναμενόνταν μετα την απελευθέρωση πέσαν μαζικά οι αιτήσεις και οι πιο πολλοί ήταν με ISDN και γιαυτο γίνεται αυτό.Αυτά ήταν γνωστά πράγματα και αναμενόμενα με τα μυαλά που κουβαλάν οι οτεheads,δεν αναμέναμε τόση ζήτηση σου λέν μετά,όσο το σκέφτομαι τόσο γελάω.

chatasos
31-10-03, 14:46
Πολύ απλά ο ΟΤΕ δεν τα υπολόγισε σωστά :wink: :wink: :wink:
Τέτοια πείνα/δίψα για DSL δεν την περίμενε κανείς :twisted: :twisted: :twisted:

delto
31-10-03, 14:56
Logiko einai auto pou leei o Nick2k2.

Prepei na eixan diastasiopoihsei me sxedon anapodh analogia PSTN/ISDN apo auth pou zhth8hke sthn pra3h.

NeK
31-10-03, 15:23
Πολύ απλά ο ΟΤΕ δεν τα υπολόγισε σωστά :wink: :wink: :wink:
Τέτοια πείνα/δίψα για DSL δεν την περίμενε κανείς :twisted: :twisted: :twisted:

Εμείς τα λέγαμε, ποιός μας άκουγε όμως! :twisted: :twisted:

UGF_GreekMind
31-10-03, 16:44
Έλα μωρε... ένα λάθος κάνανε τα παιδιά... κι εσείς πέσατε να τους φάτε.

Ανάγωγοι :twisted:

nnn
01-11-03, 03:16
βέβαια που να φανταστούν στον οτε ότι όλοι εμείς που μπαίναμε στο net για κάτι περισσότερο από κάνα mail,θα είχαμε isdn γραμμές,και θα βάζαμε όλοι dsl για να γλιτώσουμε από το βραχνά του επακ.

εκτός αν το έκαναν επίτηδες για να πάρουν και τα λεφτά της μετατροπής σε pstn από τους διψασμένους για λίγη ταχύτητα χρήστες :wink:

cohones
01-11-03, 05:22
Μάλλον μιλάτε για μένα ε; :cry: Άλλαξα την ISDN σε PSTN μπάς και δώ "γρήγορο internet". Ελπίζω να τα καταφέρω κάποια στιγμή :?

JediMasterMANIAC
01-11-03, 06:41
Πολύ απλά ο ΟΤΕ δεν τα υπολόγισε σωστά :wink: :wink: :wink:
Τέτοια πείνα/δίψα για DSL δεν την περίμενε κανείς :twisted: :twisted: :twisted:
κλασσικος ελληνας μαλακας ;) heheheeh (για τον ΟΤΕ μιλαω :P)

JediMasterMANIAC
01-11-03, 06:42
Έλα μωρε... ένα λάθος κάνανε τα παιδιά... κι εσείς πέσατε να τους φάτε.

Ανάγωγοι :twisted:
MUHAHAHAHAHAHA!!!! ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟΥ΅ΚΑΝΟΥΜΕ :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Nick2k2
01-11-03, 07:33
Βρε αυτοί χάρη μας κάναν και για τον ΕΠΑΚ.Το λέγαν και το κοκορευόνταν οτι εχουμε τις φθηνότερες τιμές στην Ευρώπη και πρεπει να είμαστε και ευχαριστημένοι όταν όλη η υπόλοιπη Ευρώπη ήταν ήδη στο χορο του DSL. Που να ξεραν οτι ολα τα αθωα πλασματακια που μπαιναν με τις ωρες στο νετ και διναν τα μαλιοκεφαλλα τους στον ΕΠΑΚ, δεν θα βαζαν DSL αργότερα για να πληρώνουν λιγότερα. Πωπω τι δύσκολο ήταν να το βλεπαν αυτό καλέ, δεν νομίζετε :twisted:
Μόνο να βλέπαν τους χρήστες που ξόδευαν πάνω απο 6-7 ώρες την μέρα στο νετ και πόσα πλήρωναν και δεν ήθελε πολυ σκέψη αν θα βάζαν ή όχι. Μόνο απο αυτούς μπορούσαν να δουν πόση ζήτηση θα υπήρχε αρχικά.
Αλλα τι να λεμε τώρα απο τέτοια πράγματα δεν ξέρει ο οτες,μας νομιζε όλους ευχαριστημένους και το ISDN πολύ μας ήταν,και είμαι σίγουρος 100% ότι το DSL το έδωσε με το ζόρι και αν ήταν καθαρά στο χέρι του να έδινε ADSL και δεν είχε πιέσεις απο κανέναν δεν θα το δινε ποτέ και θα μασταν μια ζωη με τις dialup.Αυτή την εντύπωση έχω και δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς. :|

FireWire
01-11-03, 08:12
Symfono kai epauksano! :)

Hose
03-11-03, 19:01
Ego pistevo episis oti ta mona statistika xrisis ta eperne apo tin krisi ton ipalilon tou. kai apo prosopiki empeiria exo dei oti ena megalo meros afton den exei kai idea kala kala ti einai to internet, ti kerdos mporeis na exeis, kai tis dinatotites toy. sinepos an aftoi den xeroun ti xreiazetai i taxitita tote giati na katsoun na asxolithoun.
Vevea afto isxyei kai gia atoma poy den exoun sxesi me ton ote.
Anafero aplos toys ipalilous dioti tha perimena aftoi na itan poio anixtomialoi kai na xeran kalitera tis ekselixis sto klado toys.

@ ADSLgr.com All rights reserved.