PDA

Επιστροφή στο Forum : Στησιμο PC στα 32bit



del_ahmettt
09-11-05, 13:38
Καλημερα forum!

Aν έχετε την καλοσύνη θα ήθελα μια αποψη για το στησιμο PCιου στα 32bit για ένα φίλο. Ο βασικός του προορισμός είναι light ψιλογενική χρήση και να παιζει FS2004.

64 bit ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ εξαρχής καθότι το ατομο είναι αρχαριος και εχω βαρεθει να είμαι με το ακουστικο στο χερι δινοντας οδηγίες τηλεφωνικα...:D

Απ' οτι βλέπω μονόδρομος είναι ο P4 με το 775 socket.
Oμως εδω είναι που εχω "μπερδευτει" μιας που πολυ καιρό τώρα δεν παρακολουθω την αγορα.
Βλέπω πολλες παραλλαγες στο ιδιο socket!:-? Tί παίζει;
Υπάρχουν dual-core & single-core;

Για να μην σας πολυκουραζω ήθελα την αποψή σας για
ποιά CPU γύρω στα 3GHz :?: Mητρική:?: (ειδικότερα θελω προτασεις για καλο chipset, αν εχετε υπόψη σας)

Διαθέσιμο κεφαλαιο για αυτα τα δυο μεχρι 400-450€ και το ΦΠΑ μέσα


Τhanks.

n!ckk
10-11-05, 04:10
Μα γιατί θες να τον κάψεις τον άνθρωπο? :evil: Εδώ και πάνω από 1,5 χρόνο τα 64bit είναι μονόδρομος.

Το αν θα τα συνδυάσεις με 64bit λειτουργικό και εφαρμογές ή όχι είναι τελείως άλλο ζήτημα! Μπορείς άνετα να του βάλεις τα 32μπιτα windows XP, αν και δε βλέπω το λόγο να μην μπουν τα 64μπιτα.

Τέλος πάντων, αφού θέλει να διαθέσει τόσα χρήματα, οπωσδήποτε πρέπει να αγοράσει μια κορυφαία μητρική με το nForce 4 Ultra ή SLI (π.χ. Asus ή DFI, περίπου 140-160 ευρώ) και με τα υπόλοιπα να πάρει έναν Athlon64.

Αν δεν έχει 1 GB καλής μνήμης, εγώ θα πρότεινα να αγοράσει, εν ανάγκη κόβοντας από τη CPU.

Τέλος, ας γίνει σαφές ότι αυτό που μετράει σε έναν επεξεργαστή είναι η αρχιτεκτονική, όχι η συχνότητα λειτουργίας! Δεν είναι τυχαίο που ο κορυφαίος (και πανάκριβος) Athlon64X2 4800+ τρέχει στα 2,4 GHz - και φυσικά ξεσκίζει όλους τους P4!

Είναι απόλυτα εφικτό να κατασκευαστεί CPU στα 4 GHz η οποία θα αποδίδει λιγότερο και από έναν αρχαίο Pentium 2 (κυριολεκτώ). Και παρ'ότι ο P4 δεν είναι τόσο χάλια, είναι πλέον κοινά παραδεκτό ότι η αρχιτεκτονική NetBurst είναι ...απάτη και ότι δεν έχει μέλλον! (ακούς εκεί 30-τόσα στάδια pipelining!) Για να μην αναφέρουμε την υποδεέστερη υλοποίηση των 64bit και των dual core CPUs...

Αν θες να προστατεύσεις τα χρήματα του φίλου σου και όχι απλά να "ξεμπλέξεις", να κάνεις ό,τι είπα παραπάνω. Άλλωστε ο ίδιος ακριβώς κόπος είναι! :cool:

KLG
10-11-05, 06:13
Δεν εχω να συνεισφερω τιποτα ουσιαστικο στη συζητηση γιατι εχω ξεμεινει σε θεματα hardware desktop, αλλα καλυτερα να κοιταξεις προς τα 64 γιατι αν οχι σε ενα χρονο, αλλα σε 2 ισως γινουν μονοδρομος. Δεν μας ειπες το προηγουμενο πισι του ποσα χρονια το ειχε και αυτο για ποσα το προοριζει, αν πανω απο δυο, να επιμεινεις στα 64 της amd βεβαιως βεβαιως

manicx
10-11-05, 11:43
Καλημερα forum!

Aν έχετε την καλοσύνη θα ήθελα μια αποψη για το στησιμο PCιου στα 32bit για ένα φίλο. Ο βασικός του προορισμός είναι light ψιλογενική χρήση και να παιζει FS2004.

64 bit ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ εξαρχής καθότι το ατομο είναι αρχαριος και εχω βαρεθει να είμαι με το ακουστικο στο χερι δινοντας οδηγίες τηλεφωνικα...:D

Απ' οτι βλέπω μονόδρομος είναι ο P4 με το 775 socket.
Oμως εδω είναι που εχω "μπερδευτει" μιας που πολυ καιρό τώρα δεν παρακολουθω την αγορα.
Βλέπω πολλες παραλλαγες στο ιδιο socket!:-? Tί παίζει;
Υπάρχουν dual-core & single-core;

Για να μην σας πολυκουραζω ήθελα την αποψή σας για
ποιά CPU γύρω στα 3GHz :?:
Mητρική:?: (ειδικότερα θελω προτασεις για καλο chipset, αν εχετε υπόψη σας)

Διαθέσιμο κεφαλαιο για αυτα τα δυο μεχρι 400-450€ και το ΦΠΑ μέσα
Τhanks.

Οι ανάγκες αυτές καλύπτονται από 32bit. Δεν υπάρχει ακόμα ανάγκη για 64bit για light χρήστες. Και σε 3 χρόνια από τώρα θα υπάρχει υποστήριξη για 32bit οπότε αν πάρει κάτι τώρα θα μπορεί να το κρατήσει 3-4 χρόνια. Καλό value for money θα έχει με AMD. Μην ακούς τι λένε τα περιοδικά για τεχνολογίες περι CPU. Οι περισσότεροι τρωνε την καραμελίτσα και στο τέλος δεν μαθαίνουν απ'εξω 2-3 links και 2-3 specs που δεν έχουν ιδέα πως δουλέυει μια CPU, τι πλεονεκτήματα έχει και που. Αυτό που ενδιαφέρει τον φίλο σου είναι πρωτίστως ένας καλός δείκτης απόδοσης/τιμής.

LION_III
10-11-05, 12:20
Εγώ πάντως θα πρότεινα σε light user ένα Celeron, οπότε να μειώσεις και το συνολικό κόστος.
Αν θες περισσότερο power και εγώ συμφωνώ με τους υπόλοιπους οτι πρέπει να πας AMD.

yiapap
10-11-05, 13:47
Αν παίζει και παιχνίδια μην πας σε οτιδήποτε υποδεέστερο ενός Athlon64

Για τα 32/64bit δες το post του n!ckk

Πύρρος
10-11-05, 13:59
yet another AMD post :D

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρεις intel. Αν θες να αποφύγεις τα 64ρια παράθυρα λόγω drivers (που έχει λίγο-πολύ σταματήσει να είναι πρόβλημα) κλπ μπορείς. Βάζεις τα 32-bit και να έχεις ένα πάρα πολύ γρήγορο σύστημα. Οι Α64 δεν έχουν ΤΙΠΟΤΑ που να τους κάνει δύσχρηστους από έναν αρχάριο χρήστη.

BTW, τα λεφτά που λες, για "ψιλοlight γενική χρήση" και FS2004 είναι κάπως πολλά για μητρική και CPU μόνο, αλλά αν ο φίλος σου θέλει να τα δώσε πάω πάσο :cool

yiapap
10-11-05, 14:06
yet another AMD post :D
Για να μην παρεξηγηθώ και αρχίσουν... οι φλόγες.
Αυτή τη στιγμή η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι οι Athlon είναι η καλύτερη προσφορά για τα χρήματά τους (value for money). Γι αυτό και μεταπήδησα από τον Intel 3Ghz στον Athlon4400+. Αν αύριο ξαναπάρει η Intel τα ηνία, δε θα έχω κανένα ιδεολογικό πρόβλημα να πάρω Intel ;)

Πύρρος
10-11-05, 14:27
Ναι, σίγουρα, συγνώμη αν το post μου φάνηκε "οπαδικό" : η σύκριση είναι μεταξύ Α64 και P4 σήμερα.

Αυριο, ανάλογα με το τι θα βγει το ξαναβλέπουμε.

manicx
10-11-05, 14:36
Επειδή βλέπω αρκετά post για τα win x64, πιστέυω ότι performance-wise δεν τίθεται θέμα καθώς μιλάμε για σχεδόν ίδιες επιδόσεις με τα 32bit. Άσε που μου έχουν σπάσει τα νεύρα τα προβλήματα με τα shell extensions πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να ανοίγω 32bit ΙΕ με shortcut τύπου "C:\Program Files (x86)\Internet Explorer\IEXPLORE.EXE" c: για να παίξουν αρκετά. Προβλήματα επίσης υπάρχουν με icons που εμφανίζονται σε 32bit ΙΕ και όχι σε 64bit και άλλα πολλά. Υπομονή ένα χρόνο για τα sVista μέχρι να αρχίσουν και οι εταιρίες να κάνουν compile τα core των εφαρμογών τους σε 64bit.

del_ahmettt
10-11-05, 14:42
Παιδιά λίγο πολυ αυτά που λετε τα ξερω! Αν αγοραζα PC για οποιοδήποτε αλλο ψιλοσχετικό χρήστη είτε για τον εαυτο μου ήξερα πολυ καλά τί θα κάνω.
(Μια ζωη AMD... :D)

Aρχικά προσπάθησα να εξηγήσω στο φιλαρακι οτι καλύτερα να παει σε x64 για να του "κρατήσει" περισσότερο, αλλά απόψεις τρίτων τον αποθαρρυναν απο κάτι τετοιο...
Αντε τώρα να τον πείσεις!

Καταλαβαίνετε τώρα αμα κάποιος είναι ΑΣΧΕΤΟΣ με PC,του βαλουν και καποιο μια ιδέα αντε να του δωσεις να καταλάβει...

Το πρωτο του μηχανημα ηταν ενα Pentium Celeron @800 το οποιο με το σχετικο tuning του το εκανα αξιοπρεπη για FS2004, μόλις 1 χρονο ασχολειται, αλλα το χειρότερο είναι οτι δεν τα "παιρνει" τα "γραμματα"...:D


Τελοσπάντων αυτο που δεν ξερω και ηθελα να ρωτήσω είναι το αν γινεται να φορτώσεις τα 32bit XP , σαν να μην ξέρεις καν οτι η αρχιτεκτονικη της CPU ειναι x64;

Γινεται δηλαδή απλα και απροβληματιστα να φορτώσεις 32 bit XP σε συστημα με Athlon 64 ή θελει τίποτα "πατεντες";

Αν δεν εχει προβλημα τότε ειναι μονοδρομος ο Athlon.

YΣ.1: Παιχνίδια πλην του FS2004 και μεταγενεστερων δεν το βλεπω να παιζει.
ΥΣ2. Για καλή μητρική και ειδικοτερα καλο chipset εγώ τον πιεζω. Εχω "καει" απο φτηνιαρικες μητρικες, ποτε τσιγγουνιες σε Μ/Β.;)

Πύρρος
10-11-05, 14:55
Τελοσπάντων αυτο που δεν ξερω και ηθελα να ρωτήσω είναι το αν γινεται να φορτώσεις τα 32bit XP , σαν να μην ξέρεις καν οτι η αρχιτεκτονικη της CPU ειναι x64;

Γινεται δηλαδή απλα και απροβληματιστα να φορτώσεις 32 bit XP σε συστημα με Athlon 64 ή θελει τίποτα "πατεντες";


Ναι, θα δουλεύει χωρίς να κάνεις τίποτα το ιδιαίτερο. Δεν χρειάζεται να κάνεις καμία πατέντα. Εγκαθιστάς κανονικά τα 32ρια XP. Προαιρετικά μπορείς να περάσεις τον Cool & Quiet driver της AMD για να έχεις ακόμα χαμηλότερες θερμοκρασίες σε χαμηλό φόρτο, το οποίο είναι κυριολεκτικά 5 λεπτών δουλειά.

ΥΓ.2 Για τη μητρική καλά κάνεις.

del_ahmettt
10-11-05, 15:06
Ευχαριστώ Πύρρο!:thumbsup1 Αυτο ηθελα να μαθω, μιας που δεν το ειχα ξεκαθαρισει μεχρι τώρα!
Οπότε εγω συνεχίζω σταθερος να προτείνω Αthlon64 και ο "πελάτης" αποφασίζει!
Αμα είναι ξεροκέφαλος, τί να του κάνω...:idiot: '

Οπότε συνεχίζει το thread -αμα θέλετε- για επιλογή M/B και προτεινόμενα chipsets.
Ηδη γραφηκε το nForce 4 Ultra! Μονόδρομος αυτο ή υπάρχει και κάτι άλλο αξιολογο;

manicx
10-11-05, 15:21
Για εμένα μονόδρομος. Εξαιρετικό chip που το ζήτησε και η Intel.

del_ahmettt
10-11-05, 22:12
Πήγαμε σε καταστήματα της αρεσκειας του φίλου και αυτό που συνάντησα ηταν μια απρόσμενη προπαγάνδα υπερ του INTEL PENTIUM 4 PRESCOTT (775)!


«Αν δεν ειναι extreme gamer δεν υπάρχει λόγος να δει AMD» «Υπαρχει κινδυνος να καει ευκολοτερα(o AMD)» «H M$ δεν υποστηριζει καλα τα 64bit oυτε προκειται να το κανει στα επόμενα Windows»
κτλ κτλ


Δε θα επιμείνω αλλο. Ας βαλει Intel...

Το μόνο κοινο σημειο που βρήκα ειναι το chipset της Μ/Β (nForce4 Ultra) το οποιο απ ότι ειδα το εχουν υιοθετησει και oι 775 Ιntel based Μ/Βs!

Πάντως τωρα καταλαβα οτι αυτος ο P4 ειναι μια υβριδικη μορφη 32bit/64bit.
Tόσο καιρό νόμιζα οτι βγαινουν αλλοι P4 για 32 bit αρχιτεκτονική και αλλοι για 64 bit...:oops:

Μαλλον πρεπει να το ρίξω στη μελετη στα «πυρακτωμένα» εκείνα threads τύπου «Ιntel vs. AMD»...:D

WAntilles
10-11-05, 22:44
Πολύ απλά μην ξανασχοληθείς για θέματα υπολογιστών με το "φίλο" σου.

Υποτίθεται ότι όταν κάποιος ζητά τη γνώμη σου, ότι της δίνει βαρύτητα και τη λαμβάνει υπόψη, και όχι να ακούει ότι θα πει ο πρώτος άσχετος και τυχάρπαστος επικίνδυνος πωλητής που θέλει να ξεστοκάρει.

del_ahmettt
10-11-05, 23:20
Εγώ αυτο που ξερω WAntilles είναι οτι , η αγορα μια ζωή πριμοδοτει την Intel.
Και δε μιλω για τις γνωστες σε όλους αλυσίδες του χωρου, αλλα και για μικροτερα μαγαζια λιανικής.
Πρεπει να πεσεις σε πολυ "ψαγμένο" μαγαζι για να βρεις στην βιτρίνα AMD προτεινόμενο.

H εξήγηση που δίνω είναι οτι μαλλον φοβούνται ψιλοπροβλήματα με θερμοκρασίες & ψύξη και θελουν να αποκλεισουν οσο το δυνατόν την περίπτωση να τους ζαλίζει ο πελατης με τετοια προβλήματα κατα την περίοδο της εγγυησης, που δινουν στα ολοκληρωμένα μηχανήματα.

Τελοσπάντων στη συγκεκριμένη περίπτωση το πιο σημαντικό είναι να στηθει ενα απροβλημάτιστο οσο το δυνατον PC΄και ας χασουμε λίγο σε επιδόσεις.
Λες και αμα παρει εναν Αthlon 64 X2 θα τον αξιοποιησει άυριο;


Ηθικό διδαγμα: Tα καλα PCια στηνονται παντα στο σπιτακι σου, με την ηρεμία σου, το καφεδάκι σου, τα προσεκτικα επιλεγμένα υλικά, ακριβώς όπως μια επιτυχημένη μαγειρική συνταγή!:cool: ;)

Έλα όμως που δεν εχω χρονο αυτο τον καιρο να ασχοληθω, μιας που το μηχανημα επείγει να φτιαχτει αυτες τις μερες.


Πάντως αμα δεν δωσω εγώ το ΟΚ το φιλαρακι δεν αγοραζει τιποτα.

Απλώς μου γεννιεται και εμενα το ερώτημα «πόσο πολυ διαφερει ενας Αthlon64 με εναν P4 @778 socket»?

Φυσικα δεν αναμένω απάντηση καθως εκτός απ' τους AMDακηδες υπάρχουν και οι Intelακηδες που θα πουν τα δικα τους...

sdikr
10-11-05, 23:26
Εγώ αυτο που ξερω WAntilles είναι οτι , η αγορα μια ζωή πριμοδοτει την Intel.
Και δε μιλω για τις γνωστες σε όλους αλυσίδες του χωρου, αλλα και για μικροτερα μαγαζια λιανικής.
Πρεπει να πεσεις σε πολυ "ψαγμένο" μαγαζι για να βρεις στην βιτρίνα AMD προτεινόμενο.

H εξήγηση που δίνω είναι οτι μαλλον φοβούνται ψιλοπροβλήματα με θερμοκρασίες & ψύξη και θελουν να αποκλεισουν οσο το δυνατόν την περίπτωση να τους ζαλίζει ο πελατης με τετοια προβλήματα κατα την περίοδο της εγγυησης, που δινουν στα ολοκληρωμένα μηχανήματα.

Εγώ θα συμφωνήσω με την άποψη των μικρών μαγαζιών!!

WAntilles
10-11-05, 23:34
Τα περισσότερα μαγαζιά, Del-Ahmet, τα έχουν και έχουν για προσωπικό άσχετους μπούφους.

sdikr
10-11-05, 23:36
Τα περισσότερα μαγαζιά, Del-Ahmet, τα έχουν και έχουν για προσωπικό άσχετους μπούφους.

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :lol:

Εχέ χάρη που σε έχω μάθει πλεόν και απλά απο το ενα αυτί μπαίνουν και απο το άλλο βγαίνουν

Πύρρος
11-11-05, 00:12
Δεν είναι πάντα θέμα ασχετοσύνης. Κάθε μαγαζί θέλει να βγάλει λεφτά, και, αρκετές φορές, κοντόφθαλμα προτιμάει να πουλήσει ότι θα του δώσει το μεγαλύτερο κέρδος, ανεξάρτητα με το πόσο καλό είναι. Αν με την intel βγάζουν 20% κέρδος και με την AMD 15% μάντεψε τι θα πουλήσουν (ειδικά μια και το 20% της intel θα είναι πάνω σε ένα συνήθως μεγαλύτερο νούμερο).

Δυστυχώς, πολλοί αγοραστές δεν καταλαβαίνουν τη διαφορά ακούμα και αφού αγοράσουν τον υπολογιστή, μια και δεν έχουν μέτρο σύγκρισης. Μάλιστα, επειδή το μηχάνημα που αγοράσανε δεν έχει αρκετή μνήμη για να τρέχει πάνω από ενάμιση πρόγραμμα ταυτόχρονα, θα ξαναπεράσουν από το κατάστημα να ξαναψωνίσουν.

Στο θέμα των φίλων για τους οποίους κάθομαι να ψάξω σύνθεση και πάνε και παίρνουν ότι να'ναι τα πράγματα είναι απλά. Τους εξηγώ ότι δεν προσφέρω τεχνική υποστήριξη σε μη εγκεκριμένα από εμένα εξαρτήματα. Αν για να γλυτώσεις λεφτά πήρες μητρική ΛάκηςTec με chipset Καψεξ δεν θα τρέχω εγώ επειδή η onboard κάρτα δικτύου δουλεύει κάθε πρώτη του μήνα :P

Αν χρειάζεσαι κάποια δικαιολογία για να μην χαλάσετε τις καρδιές σας δοκίμασε το "Μωρέ δεν ξέρω από ΛάκηςTec, και από τους γνωστούς στα Forum δεν έχει πάρει κανείς (γιατί άραγες; )".

sdikr
11-11-05, 00:14
Δεν είναι πάντα θέμα ασχετοσύνης. Κάθε μαγαζί θέλει να βγάλει λεφτά, και, αρκετές φορές, κοντόφθαλμα προτιμάει να πουλήσει ότι θα του δώσει το μεγαλύτερο κέρδος, ανεξάρτητα με το πόσο καλό είναι. Αν με την intel βγάζουν 20% κέρδος και με την AMD 15% μάντεψε τι θα πουλήσουν (ειδικά μια και το 20% της intel θα είναι πάνω σε ένα συνήθως μεγαλύτερο νούμερο).

.

Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, το κέρδος είναι το ίδιο

Πύρρος
11-11-05, 00:22
OK, απλά μου είχε μπει η ιδέα με την Intel-Dell κατάσταση.

WAntilles
11-11-05, 00:52
Δεν είναι πάντα θέμα ασχετοσύνης. Κάθε μαγαζί θέλει να βγάλει λεφτά, και, αρκετές φορές, κοντόφθαλμα προτιμάει να πουλήσει ότι θα του δώσει το μεγαλύτερο κέρδος, ανεξάρτητα με το πόσο καλό είναι. Αν με την intel βγάζουν 20% κέρδος και με την AMD 15% μάντεψε τι θα πουλήσουν (ειδικά μια και το 20% της intel θα είναι πάνω σε ένα συνήθως μεγαλύτερο νούμερο).

Πολύ σωστά.

Και τα κέρδη των μαγαζιών με Intel είναι πολύ περισσότερα.


Δυστυχώς, πολλοί αγοραστές δεν καταλαβαίνουν τη διαφορά ακούμα και αφού αγοράσουν τον υπολογιστή, μια και δεν έχουν μέτρο σύγκρισης. Μάλιστα, επειδή το μηχάνημα που αγοράσανε δεν έχει αρκετή μνήμη για να τρέχει πάνω από ενάμιση πρόγραμμα ταυτόχρονα, θα ξαναπεράσουν από το κατάστημα να ξαναψωνίσουν.

Πουλάνε οι άσχετοι 1024 cores στον κοσμάκη και του βάζουν 2ΜΒ RAM.

Εμ πώς να μην σέρνεται;

Το ανάποδο θα έπρεπε να κάνουν.


Στο θέμα των φίλων για τους οποίους κάθομαι να ψάξω σύνθεση και πάνε και παίρνουν ότι να'ναι τα πράγματα είναι απλά. Τους εξηγώ ότι δεν προσφέρω τεχνική υποστήριξη σε μη εγκεκριμένα από εμένα εξαρτήματα. Αν για να γλυτώσεις λεφτά πήρες μητρική ΛάκηςTec με chipset Καψεξ δεν θα τρέχω εγώ επειδή η onboard κάρτα δικτύου δουλεύει κάθε πρώτη του μήνα.

Πολύ σωστά.

Το ίδιο κάνω και εγώ.

Λέω σε όσους με συμβουλεύονται:

"Προτείνω αυτά. Έχεις το δικαίωμα να μην με ακούσεις. Αν δεν με ακούσεις όμως, δεν έχεις το δικαίωμα να ζητήσεις ποτέ βοήθεια εάν χρειαστεί."


Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, το κέρδος είναι το ίδιο

Όχι διότι:

1. Είτε το μαγαζί τους παίρνει ποσοστιαία πολύ φθηνότερα και έχει πολύ μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους

2. Είτε συνήθως οι Intel είναι πολύ ακριβότεροι, και επομένως σε απόλυτα ποσά βγάζουν πολύ περισσότερα για το μαγαζί.

sdikr
11-11-05, 01:06
Πολύ σωστά.

Και τα κέρδη των μαγαζιών με Intel είναι πολύ περισσότερα.

Θα πρότινα αν δεν ξέρεις κάτι να μην μιλάς



Όχι διότι:

1. Είτε το μαγαζί τους παίρνει ποσοστιαία πολύ φθηνότερα και έχει πολύ μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους

2. Είτε συνήθως οι Intel είναι πολύ ακριβότεροι, και επομένως σε απόλυτα ποσά βγάζουν πολύ περισσότερα για το μαγαζί.

Και ξαναλέω αν δεν ξέρεις μην μιλάς!


ειδικά αν μιλάμε για τα μαγαζάκια της λιανικής.

Εγώ εχω πεί αρκετές φορές γιατί δεν βάζω AMD, δεν με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις η σταθερότητα και η συμβατότητα με ενδιαφέρουν

Απο την άλλη θα μπορούσα να πουλάω AMD και να χρεώνω στον πελάτη την επίσκεψη λογο των προβλημάτων με τον υπολογιστή του :p

Αλλά ξαναλέω είδικά για τα μικρά μαγαζάκια δεν υπάρχει διαφορά κέρδους σε intel - amd, με τα ίδια ποσοστά δουλέυουν.

να μου έλεγες για συνδέσεις internet να πώ εντάξει!!

del_ahmettt
11-11-05, 01:11
Παντως εγω πιστευω οτι αυτο που λετε για μεγαλύτερο περιθώριο κερδους σε Intel μπορει να ισχυει για τις αλυσίδες, που κανουν τεραστιες παραγγελίες.

Για συνοικιακα μαγαζια πιστευω οτι το περιθωριο κερδους ειναι λίγο πολυ το ίδιο, εκτος απο τις περιπτωσεις που εξώφθαλμα πλασαρεται ένα συγκεκριμένο brand name
(Λχ όλο το μαγαζι με πανό Gigabyte, Intel Inside κτλ):smile:

Στα θεματα που μου ζητουν τη γώμη μου για h/w εγώ πάλι λέω ότι "προτεινω αυτο, αλλα να ξερεις οτι αγοραζεις προϊον υψηλής τεχνολογίας και υπάρχουν πάντα οι πιθανότητες να αντιμετωπίσεις κάποια δυσλειτουργια ακόμα και αυριο το πρωί"

Πιο διπλωματική σταση, σίγουρα...;)

WAntilles
11-11-05, 01:27
Εγώ εχω πεί αρκετές φορές γιατί δεν βάζω AMD, δεν με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις η σταθερότητα και η συμβατότητα με ενδιαφέρουν

Απο την άλλη θα μπορούσα να πουλάω AMD και να χρεώνω στον πελάτη την επίσκεψη λογο των προβλημάτων με τον υπολογιστή του :p

Αυτό το τροπάρι με τα ψέμματα συνεχώς σε εκθέτει.

Δηλαδή οι Opteron servers που δεν προλαβαίνουν να ξεπουλάνε σωρηδόν HP, Sun κλπ. είναι "ασταθείς και αναξιόπιστοι" ε;

sdikr
11-11-05, 01:31
Παντως εγω πιστευω οτι αυτο που λετε για μεγαλύτερο περιθώριο κερδους σε Intel μπορει να ισχυει για τις αλυσίδες, που κανουν τεραστιες παραγγελίες.

Για συνοικιακα μαγαζια πιστευω οτι το περιθωριο κερδους ειναι λίγο πολυ το ίδιο, εκτος απο τις περιπτωσεις που εξώφθαλμα πλασαρεται ένα συγκεκριμένο brand name
(Λχ όλο το μαγαζι με πανό Gigabyte, Intel Inside κτλ):smile:

Στα θεματα που μου ζητουν τη γώμη μου για h/w εγώ πάλι λέω ότι "προτεινω αυτο, αλλα να ξερεις οτι αγοραζεις προϊον υψηλής τεχνολογίας και υπάρχουν πάντα οι πιθανότητες να αντιμετωπίσεις κάποια δυσλειτουργια ακόμα και αυριο το πρωί"

Πιο διπλωματική σταση, σίγουρα...;)
Γενικά και σε AMD και σε INTEL και σε VIA και ότι θέλεις

όταν κάνεις αγόρα σε ποσότητες έχεις καλύτερες τιμές
μιλάμε για πάνω απο 5000 κομμάτια ;)

αν βάλω εγώ εκει που δουλέυω 5000 κομμάτια θα βγούμε έξω απο το γραφείο :p


Αυτό το τροπάρι με τα ψέμματα συνεχώς σε εκθέτει.

Δηλαδή οι Opteron servers που δεν προλαβαίνουν να ξεπουλάνε σωρηδόν HP, Sun κλπ. είναι "ασταθείς και αναξιόπιστοι" ε;
Τις απόψεις μου τις έχω πεί, αν τις ξαναπώ θα μου πείς μα καλά αυτοι οι λογιστές .......
εεε αυτοι είναι οι πελάτες μου πρέπει να τους δώσω κατι που δουλέυει



Φυσικά ξεχνάς να αναφέρεις σε τι αναλογία ξεπουλάν opteron Και Xeon :p

yiapap
11-11-05, 13:05
Γιατί κολλήσατε πάλι;

Εδώ δε μιλάμε για το έτος 2000 ούτε για servers εκατομμυρίων!
Ένα PCάκι θέλει να προτείνει στο φίλο του!!!

del_ahmett, οι Athlon64 έχουν εξωπραγματικά χαμηλή θερμοκρασία (35C σε νορμάλ συνθήκες με καλό κουτί!), χαμηλότερη από τους αντίστοιχους Intel. Τον Athlon64 (4400+) τον έχω σε XP Pro, 32bit σε nForce4 chipset (ASUS A8N-E).
Το όλo σύστημα πετάει, άσε το λαγό να λέει περί σταθερότητας των Intel ;)

del_ahmettt
11-11-05, 15:01
yiapap, ευτυχώς που με καταλαβαίνεις εσυ!
Λίγο ελειψε να πάρουμε φωτιά πάλι απο την αιωνια διαμάχη των CPUs:fireextin :onfire:

Τελικα νομίζω οτι εχουμε μπει στο σωστό δρομο...ΑMD
Εγώ διαλέγω, ο φίλος πληρώνει!

Eντελώς ενδεικτικά εφτιαξα την παρακάτω συνθεση στο e-shop:
http://img145.imageshack.us/img145/2577/eshopconfig1xb.th.jpg (http://img145.imageshack.us/my.php?image=eshopconfig1xb.jpg)

Tι λέτε; Για Αbit τί γνώμη εχετε γενικά; Εχω την αισθηση οτι γενικά την προτιμανε οσοι clockάρουν;
Δυστυχώς δυσκολευομαι να βρω M/B με το nForce4 Ultra, που να εχουν και υποστηριξη για P-ATA δισκους. Ειναι λιγες σχετικα.

cyberp
11-11-05, 15:58
yiapap, ευτυχώς που με καταλαβαίνεις εσυ!
Λίγο ελειψε να πάρουμε φωτιά πάλι απο την αιωνια διαμάχη των CPUs:fireextin :onfire:

Τελικα νομίζω οτι εχουμε μπει στο σωστό δρομο...ΑMD
Εγώ διαλέγω, ο φίλος πληρώνει!

Eντελώς ενδεικτικά εφτιαξα την παρακάτω συνθεση στο e-shop:


Tι λέτε; Για Αbit τί γνώμη εχετε γενικά; Εχω την αισθηση οτι γενικά την προτιμανε οσοι clockάρουν;
Δυστυχώς δυσκολευομαι να βρω M/B με το nForce4 Ultra, που να εχουν και υποστηριξη για P-ATA δισκους. Ειναι λιγες σχετικα.Απ΄ότι κατάλαβα η μνήμη θα παίξει σαν dual channel? Έχετε παρατηρήσει αρκετή διαφορά με το αν μπει 1χ1GB αντί 2χ512??

Πύρρος
11-11-05, 20:03
[...]
Tι λέτε; Για Αbit τί γνώμη εχετε γενικά; Εχω την αισθηση οτι γενικά την προτιμανε οσοι clockάρουν;
Δυστυχώς δυσκολευομαι να βρω M/B με το nForce4 Ultra, που να εχουν και υποστηριξη για P-ATA δισκους. Ειναι λιγες σχετικα.[...]

Μια χαρά είναι η Abit. Κοίτα και σε Asus, MSI, DFI.

Για το θέμα των P-ATA, μάλλον κάτι δεν γράφει σωστά ο κατάλογος του καταστήματος. Είναι πάρα-πάρα-πάρα πολύ δύσκολο να βρεις μητρική χωρίς. Ισως απλά δεν το διαφημίζουν.

JohnGR
11-11-05, 23:23
Να προτείνω κι ένα καλό τροφοδοτικό;

del_ahmettt
12-11-05, 00:06
Να προτείνω κι ένα καλό τροφοδοτικό;
Γιατί οχι , JohnGR;
Tagan;
Παντως ο ενδιαφερόμενος αν και μου ξεκινησε κουβαρντας, μου εχει αρχισει τις τσιγγουνιές...:thumbdown Μου εχει βαλει ανώφλι 700 euro!
Οπότε μαλλον το αφήνουμε ανοικτό το θέμα τροφοδοτικό, αν και εγω δε θα ηθελα να παμε σε no brand name λύση κουτι+PSU! Μη το χαλασουμε για 40 euro...

Πάντως οι γνώμες σας ειναι καταλυτικής σημασιας για μενα και σας ευχαριστώ που ασχολειστε!;)

yiapap
14-11-05, 11:48
Η δική μου m/b πάντως (ASUS A8N-E) έχει ΔΥΟ P-ATA slots (channels) στον controller (4 συσκευές).
Πρόσεξε στη μητρική που θα επιλέξεις να μη βρεθείς με ένα... οπότε οι παλιοί σκληροί πάνε περίπατο :(

del_ahmettt
15-11-05, 00:40
Τελικά επέλεξα την ΑSUS A8N-SLI (http://www.asus.com.tw/products4.aspx?modelmenu=2&model=382&l1=3&l2=15&l3=148) μιας που μου ζητηθηκε και η υποστηριξη για dual graphics, οπότε πήγα στο SLI chipset.

Και παλι σας ευχαριστω όλους για τις συμβουλές σας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.