PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΑ ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Ο οτε??????????



dsluser
29-10-03, 21:38
Ακούστε το τρομερό που μου συμβαίνει......


Είχα γραμμή PSTN στην οποία είχα ενεργοποιήσει κάποιες από τις λεγόμενες ευκολίες του ΟΤΕ (αναγνώριση κλήσης, τηλεφωνητή, κλπ.) οι οποίες και λειτουργούσαν κανονικά (με το αζημίωτο βέβαια η αναγνώριση). Στη συνέχεια την είχα αναβαθμίσει σε ISDN για να έχω πιό γρήγορο Internet και στη συνέχεια έβαλα και ADSL. Μετά σκέφτηκα ότι πλέον με το ADSL δε χρειάζεται να πληρώνω και το ISDN και έκανα αίτηση αλλαγής από ISDN σε PSTN. Αρχικά μου έλεγαν πως αυτό δε γίνεται αλλά στη συνέχεια προχώρησε ως διαδικασία και με ρώτησε αν θέλω να κρατήσω τις ευκολίες και απάντησα θετικά. Τελικά την Δευτέρα 27/10/2003 ήρθε τεχνικός, πήρε το netmode και έγινε η αλλαγή σε PSTN. Μόλις επέστρεψα το απόγευμα στο σπίτι ανακάλυψα πως δε λειτουργούν οι "ευκολίες" και το ADSL παρόλο που είχα φροντίσει να προμηθευτώ από τη Vivodi ένα νέο modem και τον απαραίτητο πλέον διαχωριστή για PSTN. Σήμερα που τελικά επικοινώνησα με το 134 μου λένε πως βλέπουν στο σύστημά τους τις ευκολίες και το ADSL αλλά δεν έχει ενημερωθεί ακόμα το σύστηά τους για τη μεταβολή σε PSTN. Για να μην πολυλογώ μετά από αμέτρητα τηλέφωνα και άσχημη πολλές φορές αντιμετώπιση από υπαλλήλους του ΟΤΕ βρέθηκα να μιλάω με το τμήμα DSL όπου μου είπαν να δηλώσω βλάβη και αφού τους εξήγησα πως δεν είναι βλάβη αλλά αμέλειά τους μου είπαν πως θα το δούν.
Τελικά η ενημέρωση ήρθε από τη Vivodi που μου παρέχει το Internet και άκουσον άκουσον!!!!!!!!!!


Πρέπει λέει ο ΟΤΕ να πληρώσω 50 € για να μεταφερθεί το ADSL από ISDN σε PSTN. Τι να μεταφερθεί? Εκεί είμαι δεν πήγα πουθενά. Η αλλαγή που έκανα δεν έχει καμία σχέση με το ADSL, όπως δεν υπάρχει και πουθενά ενημέρωση για τέτοιου είδους χρεώσεις. H Vivodi μου άλλαξε το Modem χωρίς χρέωση και θέλει ο ΟΤΕ να τον πληρώσω για το ΦΙΛΤΡΟ? έχουν τρελαθεί τελείως? ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΣΩ ΠΟΤΕ

Αν αυτοί δεν το είχαν προβλέψει δε φταίει τελικά ο πελάτης. Και αν δε μπορούν να συνενοηθούν μεταξύ τους (ο ΟΤΕ με τον ΟΤΕ ) δε φταίει τελικά ο καταναλωτής.

rallye
29-10-03, 22:01
Από ότι είδα από το παρακάτω και λίγα σου ζήτησαν :)
http://www.oteshop.gr/adsl.pdf
Η χρέωση είναι 100 ευρώ

dsluser
29-10-03, 22:11
To 100 που το βρήκες?

dsluser
29-10-03, 22:15
Ο τιμοκατάλογος άλλαξε τον Οκτώβριο άρα αυτός δεν ισχύει πλέον.....

dsluser
29-10-03, 22:25
Με βάση τον τιμοκατάλογο με συμφέρει περισσότερο να κάνω κατάργηση και μετά να πληρώσω ενεργοποίηση μόνο 50€.
Μας δουλεύουν ρε μεγάλε και συ μου λές πως και λίγα μου ζήτησαν?
Αν είναι έτσι να τους βάλω τουλάχιστον να κάνουν διπλή δουλειά με τα μισά λεφτά. Να κοπιάσουν για να τα πάρουν....

Για μετατροπή από PSTN σε ISDN ο ΟΤΕ ζητάει τη διαφορά δηλαδή €14,68 ενώ αυτοί που ασχολούνται με το ADSL είναι πιό ξύπνοι? Αναρωτιέμαι τους ελέγχει κανείς ή ο καθένας ορίζει ότι τιμές του καπνίσει?

spartiatis
30-10-03, 12:48
Με βάση τον τιμοκατάλογο με συμφέρει περισσότερο να κάνω κατάργηση και μετά να πληρώσω ενεργοποίηση μόνο 50€.
Μας δουλεύουν ρε μεγάλε και συ μου λές πως και λίγα μου ζήτησαν?
Αν είναι έτσι να τους βάλω τουλάχιστον να κάνουν διπλή δουλειά με τα μισά λεφτά. Να κοπιάσουν για να τα πάρουν....

Για μετατροπή από PSTN σε ISDN ο ΟΤΕ ζητάει τη διαφορά δηλαδή €14,68 ενώ αυτοί που ασχολούνται με το ADSL είναι πιό ξύπνοι? Αναρωτιέμαι τους ελέγχει κανείς ή ο καθένας ορίζει ότι τιμές του καπνίσει?


Iremia megale.
Vasika exeis adiko na fonazeis gia ti xreosi.
Otan lene "metafora" enoite se alli porta (allo ikrioma pou exei tin analogi porta pou zitas (apo pstn se isdn den einai to idio pragma kai fisika vriskete se alli thesi mesa sto kentro).
I diadikasia exei kapoio xrono na ginei (o xronos einai xrima) kai fisika tha se xreosoun...de doulevoun gia ti psixi tis manas tous etsi ?
Kai fisika exei kai alli parametropiisi.
Ekanes mia viastiki kinisi me kako programatismo kai tora fonazeis pou se xreosan.
Den ftaiei o OTE oute o kathe Ote....timokatalogos einai kai efarmozete....O tsampas pethane...

yiapap
30-10-03, 14:09
Den ftaiei o OTE oute o kathe Ote....timokatalogos einai kai efarmozete....O tsampas pethane...

Χμμμ για να το δούμε αυτό.
Τιμοκατάλογος ΜΙΑΣ υπηρεσίας είναι τα χρήματα που δίνουμε για το ADSL
Τιμοκατάλογος ΜΙΑΣ ΑΛΛΗΣ υπηρεσίας είναι η τηλεφωνία

Από τότε που βγήκαν αυτά τα φοβερά (όπως και το ότι σου κόβουν το τηλέφωνο να δεν πληρώσεις το ADSL), ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ότι αυτά κινούνται πολύ κοντά στα όρια της νομιμότητας και μάλιστα ΠΟΛΛΟΙ (πιο γνώστες) έχουν πει ότι κινούνται πέρα από τα όρια της νομιμότητας.

Να δούμε μερικά παραδείγματα;
Δεν πληρώνεις TELLAS ADSL και σου κόβουν το ρεύμα
Δεν πληρώνεις ΔΕΗ και σου μαζεύουν τα τραπεζάκια από το υπαίθριο καφέ σου
κλπ.κλπ.κλπ.

Όσο για τις συμβάσεις και τους όρους τους, κάθε -λίγο ψαγμένος- θα σας πει ότι το να υπογράφεις κάτι δε σημαίνει ότι de facto αυτό ήταν και τελείωσε.

Δική μου πρόταση. Κατευθείαν, ΤΩΡΑ, ΣΗΜΕΡΑ, καταγγελία στο INKA (http://www.inka.gr)

Αναφορικά με τον τσάμπα που πέθανε... Τρία χρόνια τον κρατούσαν εν ζωή... Καιρός του ήταν! Αλλά να μην πάμε και στο άλλο άκρο!!!

Phat-T
30-10-03, 19:35
50 euro gia allagi portas... ma kala, 200 tin ora toys plironoun???

dsluser
30-10-03, 21:04
Και τώρα που το πρόσεξα, η χρέωση των 30€ που μου είπαν τηλεφωνικά για τη μετατροπή της τηλεφωνικής μου γραμμής που αναφέρεται? Δεν υπάρχει σε κανένα επίσημο τιμοκατάλογό του πΟΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!

spartiatis
31-10-03, 04:22
Και τώρα που το πρόσεξα, η χρέωση των 30€ που μου είπαν τηλεφωνικά για τη μετατροπή της τηλεφωνικής μου γραμμής που αναφέρεται? Δεν υπάρχει σε κανένα επίσημο τιμοκατάλογό του πΟΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Eh den einai kai etsi megale.
Otan pareis to logariasmo tha exei ti xreosi kai me kapoio kodiko dipla.
Ti dialo stin tsepi tha ta valei o tamias ??
Aplos san extra diadikasia den to vlepeis se geniko katalogo.
Aloimono na valoun OLES tis diadikasies pou mporei na tuxoun se katalogo(milame gia poli prama).

Min me paraksigeis den eimai fanatikos tou ote alla na mi leme kai oti theloume.
sto kato kato" kratikos" organismos einai kai kapou elenxete...ante na deis se idiotiki etairia to ti plironeis kai pou pane....ante vres to.. :wink:

dsluser
01-11-03, 12:40
Mallon de mas ta les kala giati oloi oi timokatalogoi tou ote prepi na dimosieuontai. Gia pigene kai des poso analitikos inai o timokatalogos sto ote-shop. Ola t grafei ston timokatalogo. Apla o diskoleuontai na sinenoithoun metaksi tous gia ma nin po pos den tous endiaferei stin pragmatikotita. Otan milas me ipallilo kai sou lei den inai armodiotita mou kai sou klini to tilefono pos to metafrazis auto? Pia alli etairia tha sou to ekane auto? Mono dimosioi ipalliloi i ipalliloi tou OTE vevea...

@ ADSLgr.com All rights reserved.