PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια 2048 μια 1024 μετα απο 2 χρονια χωρις προβληματα



zerokill
25-11-08, 13:29
Εδω και 3-4 μηνες αρχισα να παρατηρω οτι πλεον τα στατιστικα στο ρουτερ εχουν αλλαξει δραματικα χωρις αποσυνδεσεις.Ειχα κανει την συνδεση τον Σεπτεμβριο του 2006 σε 2048 χωρις να εχω προβληματα στην γραμμη μου και τα στατιστικα παντα στις καλυτερες ενδειξεις.Πλεον εχω καιρο να κατεβασω γρηγορα και οταν λεω γρηγορα με ταχυτητα πανω απο 120kb/sec πριν τηλεφωνησω στις βλαβες αλλαξα και το καλωδιο απο το splitter-μοντεμ το τηλεφωνικο το οποιο ειναι 10μ μηκος και αλλαξα και το LAN καλωδιο (Ρουτερ-Η/Υ) το οποιο ειναι 6μ μηκος.βλεπω το προβλημα παραμενει απλα τα αλλαξα προληπτικα γιατι το ενα στο κουμπωμα δεν εκλεινε σωστα σκεφτηκα ισως δεν κανει καλη επαφη το καλωδιο.Παρολα αυτα δεν γνωριζω αν το μηκος τον καλωδιων ειναι μερος του προβληματος και δεν εχω δοκιμασει με αλλο ρουτερ γιατι δεν εχω καποιο εφεδρικο.το ρουτερ εινα απο την αρχη τα πρωτα BAUTEC ασυρματα που ειχε δωσει ο ΟΤΕ BaudTec TW263R4-A0 και θυμαμαι οτι το Downstream SNR ηταν στα 39.9 ενω τωρα οταν αναβω το ρουτερ αρχιζει στα 25.8 και μετα απο λιγες ωρες παμε στα 6.0 και απο 2048 βλεπω 1024 data rate και φυσικα ουτε 1024 ειναι γιατι δεν κατεβαζει ουτε απο τον FTP του οτε με τοση ταχυτητα.Το Line Attenuation : 36.0 17.3 db σταθερα παντα.απο το DSLAM απεχω 3χλμ μετρημενα με το αυτοκινητο ισως υπογειως να ειναι λιγοτερη η αποσταση.
Να δηλωσω βλαβη στο τεχνικο τμημα της περιοχης μου? η μπορει να οφειλετε στο μηκος των καλωδιων??απλα θελω να αποκλεισω παν ενδεχομενο πριν τους παρω..
ευχαριστω για τις αποψεις σας προκαταβολικα

@ ADSLgr.com All rights reserved.