PDA

Επιστροφή στο Forum : τι να κάνω?



mx5giannis
25-11-08, 22:44
καλησπέρα παιδιά. έχω βάλει στο σπίτι μου την connex 24mbps και ποιάνω ταχύτητα κοντά στα 12 ούτε καν 12 δηλαδή. το σπίτι μου σε απόσταση απο τον οτε είναι κοντά στα 1400μ σε ευθεία, και έχω το modem της baudtec (ενσύρματο) που μου στείλανε όταν έκανα την συνδεση. και κάτι τελευταίο είναι πως όταν παίζω το warcraft (dota) (όποιοι το γνωρίζουν φυσικά) αρχίζει και έχει lag και βλέπω εικόνες. το ερώτημα είναι πώς μπορώ να ανεβάσω ταχύτητα και να μην κολάω στο παιχνίδι? τι πρέπει να κάνω? ευχαριστώ σε όποιον μπώρει να με βοηθήσει

harris
25-11-08, 22:48
Βρες στο ρούτερ σου και δώσε εδώ όλα τα στατιστικά της γραμμής σου...

Αν μπορείς κάνε ένα tracert προς τον server του warcraft που συνδέεσαι και δώσε εδώ τα αποτελέσματα.

mx5giannis
25-11-08, 22:55
Downstream Upstream

SNR Margin

:
9.3 8.8 db

Line Attenuation

:
21.8 15.5 db

Data Rate

:
11869 860 kbps

harris
25-11-08, 23:01
Το μόνο που χρειάζονται είναι τα τελευταία στοιχεία με την ταχύτητα και το noise margin και το attenuation! Κάνε επεξεργασία και σβήσε όλα τα άλλα και κυρίως όλες τις ΙΡ σου!!! ;)

Κατά δεύτερο είναι εμφανές πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την γραμμή, αφού θα μπορούσες να βλέπεις περί τα 20Mbps! Ξεκίνα από αυτό το άρθρο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819), και αν καταφέρεις να κάνεις κάτι με την γραμμή μόνος σου ΟΚ, αλλιώς θα το δώσεις βλάβη στον ΟΤΕ ;)

Το πρόβλημα όμως με το παιχνίδι δεν είναι η ταχύτητα που έχεις... το πρόβλημα είναι μάλλον ή σε πολλά errors της γραμμής σου ή στα ping times του ΟΤΕ ή σε γραμμές του εξωτερικού.

Δες αν το router σου σου δίνει κάπου CRC και FEC errors και δώστα εδώ! Και κάνε το tracert που σου ζήτησα αν μπορείς :)

vothros
25-11-08, 23:10
Γιατί δεν παίρνεις την τεχνική υποστήριξη μήπως σε βοηθήσουν πιο άμμεσα?
Όσο για την Dota, επειδή παίζω κι εγώ πρέπει να ανοίξεις κάποιο port για το παιχνίδι. Δες εδώ πως: http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/routerindex.htm επιλέγοντας το ρούτερ σου και μετά το Warcraft.Κοίταξε όμως και την γραμμή σου...

mx5giannis
25-11-08, 23:13
crc και fec errors δεν μου βγάζει τίποτα τέτοιο στο router. επειδή είμαι νέος στο forum μπώρεις να μου εξηγήσεις πως να τα κάνω? σε ευχαριστώ

harris
25-11-08, 23:15
Δυστυχώς δεν το ξέρω το ρούτερ σου καθόλου! Δες και αυτό που σου έγραψε ο vothros (nickname κι αυτό! :lol: :p ), για το port forwarding, και το βλέπουμε ;)

mx5giannis
25-11-08, 23:28
άλλοι με λένε ότι μπωρεί να φταίει η κάρτα γραφικών μου οπότε είναι και ένας άλλος λόγος και αυτός. αλλά για την ταχύτητα στα 12mbps δεν μπορώ να κάνω τίποτα? δεν νομίζετε ότι είναι πολύ μίκρη? όσο για τους τεχνικούς του οτε τους εχω ζαλίσει και το μόνο που λένε είναι ότι είσαι μακρύα και άμα θέλω να κατεβάσω την ταχύτητα στα 8mbps. και για το warcraft τα port είναι ανοιχτά.

harris
25-11-08, 23:30
Για την ταχύτητα ξεκίνα από το άρθρο εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819), και αν δεν ξέρεις μόνος σου τότε φέρε ηλεκτρολόγο. Αν δεν βγει άκρη, τότε βλάβη στον ΟΤΕ. :)

aa144
26-11-08, 21:35
Δεν φταίνε τα 12, αλλά η ταχύτητα με την οποία μετακινούνται τα πακέτα μέσα στο μποτιλιάρισμα του δικτύου, αυτό που λέμε ping και δεν είναι κάτι που αλλάζει εύκολα.

Αν έχεις λάθη μετάδοσης μπορεί να πας στην πράξη καλύτερα στα 8, δεν χάνεις τίποτε να δοκιμάσεις. Αλλά κατά βάση είναι θέμα κυκλοφορίας του δικτύου στην περιοχή σου (και όχι μόνο) που μπορεί να είναι μπουκωμένη, ακριβώς όπως συμβαίνει και στους δρόμους, άμα έχει μποτιλιάρισμα δεν παίζει ρόλο τι τελική έχει το αμάξι σου, πάλι αργά θα πας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.