PDA

Επιστροφή στο Forum : S.O.S PCBA σκληρου δισκου



stevelo
26-11-08, 01:40
Γεια χαρά σε όλο το Forum.
Από λάθος χειρισμό μου έσπασα τη βάση που συνδέεται το καλώδιο sata στο σκληρό μου. Ο δίσκος είναι Hitachi sata I 160Gb, model: HDT722316DLA380. Έχει πολύ χρήσιμα δεδομένα από τη δουλειά μου και δυστυχώς δεν μπορώ να τον συνδέσω στο PC. Δεν ξέρω πως θα μπορούσα να τον συνδέσω με την υπάρχουσα πλακέτα.
Οποιαδήποτε ιδέα θα ήταν χρήσιμη. Επίσης αν κάποιος έχει ίδια πλακέτα παρακαλώ ας επικοινωνήσει μαζί μου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Patentman
26-11-08, 01:57
Δεν ξέρω πως θα μπορούσα να τον συνδέσω με την υπάρχουσα πλακέτα.

Αν εσπασε μονο το φις τοτε μπορεις να παρεις ενα καλωδιο SATA, να κοψεις την πανω μερια του βισματος ωστε να αφησεις εκτεθειμενες τις επαφες.
Πανω σε καθε επαφη να κολησεις καλωδιο. Θελει βεβαια καλο κολλητηρι και καλο καλαϊ αλλά και σταθερο χερι.
Μετα τα καλωδια αυτα να τα κολλησεις πανω στην πλακετα (με την καταλληλη σειρα), εκει που κατεληγαν οι επαφες του φις που εσπασε.

crypter
26-11-08, 09:35
Χωρις να θελω να φανω κακος, εφοσον ηταν σημαντικα δεδομενα κακως δεν τα ειχες backup σε αλλα 2-3 αποθηκευτικα μεσα ακομα. Στο μελλον να μην το αμελησεις παλι. :)

stevelo
26-11-08, 10:10
Αν εσπασε μονο το φις τοτε μπορεις να παρεις ενα καλωδιο SATA, να κοψεις την πανω μερια του βισματος ωστε να αφησεις εκτεθειμενες τις επαφες.
Πανω σε καθε επαφη να κολησεις καλωδιο. Θελει βεβαια καλο κολλητηρι και καλο καλαϊ αλλά και σταθερο χερι.
Μετα τα καλωδια αυτα να τα κολλησεις πανω στην πλακετα (με την καταλληλη σειρα), εκει που κατεληγαν οι επαφες του φις που εσπασε.

Καλή αλλά αρκετά εξειδικευμένη ιδέα. Θα το επιχειρήσω.

stevelo
02-12-08, 01:47
Αν εσπασε μονο το φις τοτε μπορεις να παρεις ενα καλωδιο SATA, να κοψεις την πανω μερια του βισματος ωστε να αφησεις εκτεθειμενες τις επαφες.
Πανω σε καθε επαφη να κολησεις καλωδιο. Θελει βεβαια καλο κολλητηρι και καλο καλαϊ αλλά και σταθερο χερι.
Μετα τα καλωδια αυτα να τα κολλησεις πανω στην πλακετα (με την καταλληλη σειρα), εκει που κατεληγαν οι επαφες του φις που εσπασε.

Το εγχείρημα πέτυχε. Ο δίσκος δουλεύει μια χαρά. Ευχαριστώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.