PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατί όταν με παίρνουν τηλέφωνο έχω πρόβλημα;



tzeo
10-11-05, 14:50
Έχω aDSL στο σπίτι, αλλά όταν με παίρνουν τηλέφωνο βλέπω κατευθείαν μηδενικές ταχύτητες στα dls μου... Τι φταίει;

sdikr
10-11-05, 14:52
πρόβλημα με τα φίλτρα/spliter

Για την σωστή συνδεση δες εδώ http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_FAQ/faq_1.php

tzeo
10-11-05, 16:12
Με το USR 9105 χρειάζομαι splitter; To έχω συνδέσει μέσω του UPS μου. Αν ναι, πώς πρέπει να συνδέσω στη σειρά UPS, splitter και modem; Και πρέπει να προτιμήσω κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο splitter ή απλά πάω στον ΟΤΕ και ζητάω ένα splitter;

Οπότε συνδέω το splitter στην κεντρική πρίζα, το modem σε όποια πρίζα θέλω και στις υπόλοιπες πρίζες βάζω τηλεφωνικές συσκευές με φίλτρα. Σωστά;

χμμμ? :P

euri
10-11-05, 21:31
http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_FAQ/faq_1.php

tzeo
11-11-05, 02:28
Α, δηλαδή ή splitter χρειάζομαι ή φίλτρα. Όχι και το ένα και το άλλο. Σωστά;

tzeo
11-11-05, 14:02
Λοιπόν, σήμερα αγόρασα από τον ΟΤΕ ένα speedtouch spliter για pstn.

Στην μια πλευρά έχει την είσοδο phone και στην άλλη τις εξόδους LINE και ADSL MODEM HPN. Μπορώ να βάλω το splitter στο καλώδιο που συνδέει την τηλεφωνική πρίζα με το modem μου χωρίς να συνδέσω τίποτα στην έξοδο LINE; Γιατί, αυτό προσπάθησα να κάνω αλλά απέτυχα...

Το να βάλω το splitter στην κεντρική τηλεφωνική γραμμή είναι εξαιρετικά δύσκολο, μιας και στο δωμάτιο που έχω το pc και το adsl modem δεν περνάει η κεντρική γραμμή αλλά ένα παρακλάδι.

sdikr
11-11-05, 14:20
Διάβασε λίγο το σχεδιάγραμμα

Αν δεν πάει κάτι στο Line πώς θα παρεις σήμα;

tzeo
11-11-05, 14:33
Νόμιζα από το phone θα έρχεται το σήμα γιατί είναι από τη μία πλευρά του splitter ενώ το line και το adsl modem είναι από την άλλη. Οπότε η λύση είναι να αφήσω το phone κενό και να βάλω την γραμμή που έρχεται από τη πρίζα στο line και το καλώδιο που έρχεται από το modem στο βύσμα adsl modem. Σωστά;

Sorry για το πρήξιμο sdikr και thanks για την βοήθεια.

sdikr
11-11-05, 14:36
Νόμιζα από το phone θα έρχεται το σήμα γιατί είναι από τη μία πλευρά του splitter ενώ το line και το adsl modem είναι από την άλλη. Οπότε η λύση είναι να αφήσω το phone κενό και να βάλω την γραμμή που έρχεται από τη πρίζα στο line και το καλώδιο που έρχεται από το modem στο βύσμα adsl modem. Σωστά;

Sorry για το πρήξιμο sdikr και thanks για την βοήθεια.

Θα πρέπει το σπλιτερ να το βάλεις πριν δώσεις στα τηλέφωνα

ή να πάρεις φίλτρα για τα τηλέφωνα

tzeo
11-11-05, 14:53
Έτσι όπως είναι οι τηλεφωνικές γραμμές στο σπίτι, μόνο με φίλτρα μπορώ να κάνω την δουλειά μου τελικά... Και στο OTESHOP που πήγα μου είπαν ότι δεν έχουν. Το ίδιο και ένας ηλεκτρολόγος που ρώτησα. Που μπορώ να βρω φίλτρα;

nnn
12-11-05, 00:33
Σε καταστήματα που πουλάνε υπολογιστές(είτε φυσικά είτε Online) και σε καταστήματα ηλεκτρονικών.

@ ADSLgr.com All rights reserved.