PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέο ξεκίνημα με ΤΕΛΛΑΣ (και ο Θεός βοηθός...)



MessengerOfGood
26-11-08, 15:48
Λοιπόν εδώ θα αναφέρω την πορέια μιας αίτησης (της δικής μου). Όποιος θέλει μπορεί να βάλει και τη δική του να δούμε πόσο χρόνο θέλει κάποιος ΣΗΜΕΡΑ να συνδεθεί.

Για την iστορία είμαι ένας άτυχος πρώην της ALTEC (r.i.p. +).

Λοιπόν με ΤΕΛΛΑΣ:

31/10/08: Αίτηση για ADSL (ΑΡΥΣ με πάγιο ΟΤΕ) και προεπιλογή φορέα (Σταθερή τηλεφωνία).

14/11/08: Επικοινώνησα και δεν είχαν στείλει το αίτημά μου γιατί δεν υπήρχαν θύρες. Όταν τους είπα να ακυρώσω την αίτηση μου είπε ότι υπάρχουν περιορισμένες θύρες απο ΟΤΕ (!) και θα μου δώσουν μία.!!!!!:evil: Δηλ. θα κάνουν αίτηση στον ΟΤΕ με τον αριθμό τηλεφώνου μου και τον αριθμό της θύρας, θα ελεγχθεί η θύρα και όταν απαντήσει ο ΟΤΕ ότι όλα είναι εντάξει θα προχωρήσουν. Έδωσα το κινητό μοιυ και περιμένω να με πάρουν...

26:11/08: Φυσικά δεν με πήραν... Ξανατηλεφώνησα και μου είπαν ότι δόθηκε η θύρα στον αριθμό μου από ΟΤΕ στις 22/11/08 και ότι ο ΟΤΕ θα ελέγξει τεχνικά την θύρα και θα ενημερώσει.

Mouse Potato
27-11-08, 18:13
Καλά Χριστούγεννα!

MessengerOfGood
04-12-08, 20:47
Aπίστευτα πράγματα με δουλευουν! Σήμερα τους έστειλα το εξής ε-μαιλ: Διαβάστε και κρίνετε...
============
Λυπάμαι αλλά είμαι πολύ δυσαρεστημένος από την σταση σας. Και εξηγούμαι:

31/10/08: Αίτηση για ADSL (ΑΡΥΣ με πάγιο ΟΤΕ) και προεπιλογή φορέα (Σταθερή τηλεφωνία).

14/11/08: Επικοινώνησα και δεν είχατε στείλει το αίτημά μου γιατί -όπως μου είπατε - δεν υπήρχαν θύρες. Όταν σας είπα να ακυρώσω την αίτηση μου είπατε "μισό λεπτό" και μετά ότι υπάρχουν περιορισμένες θύρες απο ΟΤΕ και θα μου δώσετε μία.! Δηλ. θα κάνετε αίτηση στον ΟΤΕ με τον αριθμό τηλεφώνου μου και τον αριθμό της θύρας! Θα ελεγχθεί η θύρα και όταν απαντήσει ο ΟΤΕ ότι όλα είναι εντάξει θα προχωρήσετε. Έδωσα το κινητό μοιυ και περιμένα να με πάρετε. Δεν με πήρατε.

26:11/08: Μου είπατε ότι δόθηκε η θύρα στον αριθμό μου από ΟΤΕ στις 22/11/08 και ότι ο ΟΤΕ θα ελέγξει τεχνικά την θύρα και θα ενημερώσετε

ΣΗΜΕΡΑ 4/12/08: Ξανατηλεφώνησα (κα ΧΧΧΧΧΧΧΧ) και μου είπατε ότι δεν υπάρχουν θύρες και ότι δεν είναι έτσι όπως τα λέω παραπάνω δηλ. ότι ποτέ δεν μου είπατε ότι θα μου δώσετε θύρα (14/11) και άκόμα περισσότερο ότι στις 26/11 δεν μου είπατε ότι ΟΤΕ έδωσε την θύρα στις 22/11/08!

Λοιπόν επειδή δεν είναι όλα αυτά αποκυήματα της φαντασίας μου και επειδή είμαι Διευθυντής Ποιότητας σε μεγάλη εταιρεία και επειδή έχω διατελέσει επιθεωρητής ποιότητας για μεγάλο διεθνή οργανισμό πιστοποίησης για 14 χρόνια και επειδή είμαι Διπλωματούχος Μηχανικός εγώ νομίζω ότι με κοροϊδεύετε! Σας παρακαλώ να διαβιβάσετε αυτό το μύνημα στον Διευθυντή Ποιότητας της ΤΕΛΛΑΣ (θα το ελέγξω) και να με ενημερώσετε σχετικά . Με αυτά που βλέπω σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μη συνεχίσω μαζί σας έστω και αν βρεθεί θύρα γιατί ποιός ξέρει τι άλλο με περιμένει!

Ευελπιστώ σε άμεση απάντηση και εξηγήσεις. Το ΑΦΜ μου είναι χχχχχχχχχχ.
====================
Δεν με νοιάζει τόσο για την καθυστέρηση αλλά το δούλεμα δεν το αντέχω....
:evil::evil::evil:
ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΤΩΡΑ; (αν δεν με πάρει τηλέφωνο ο Διευθυντής της ΤΕΛΛΑΣ αυτοπροσώπως κάνω αίτηση υπαναχώρησης αύριο)
ΟΤΕ;;;
ΗΟL;;;

H Vivodi (στην άλλη μου αίτηση στη μάνα μου) είναι πολύ καλύτερη. Σύντομα βάζω ΑDSL και πολύ φτηνά (προσφορά Telefonet+ με 19.90E). Δυστυχώς δεν βάζει (νομίζω) σε AΡΥΣ του ΟΤΕ και εγώ στο σπίτι μου χρειάζομαι οπωσδήποτε ΦΑΞ και ΙSDN.

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΕΛΛΑΣ δεν αξίζουν ούτε να το σκέφτεστε...:::nono::nono::nono:

MessengerOfGood
10-12-08, 19:42
Μετά την έγγραφη και έντονη διαμαρτυρία μου στο με δεύτερο e-mail στο crm@tellas.gr (crm=Customer Relations management - δηλ. Τμήμα Παραπόνων - σημειώστε το!) με πήραν τηλέφωνο και αφού τους τα είπα και προφορικά περιμένω αυριο (?) σύνδεση. Πάλι καλά, το χειρότερο θα ήταν να μην αντιδρούσαν καθόλου...

Σήμερα που πήρα να ρωτήσω ήταν πολύ ευγενικοί - πρέπει να έχουν καλό πληροφοριακό σύστημα...("προσοχή είναι ο κακός!") :twisted:
΄
Θα δείξει... Πάντως αν οι υπηρεσίες τους είναι χάλια θα φύγω πληρώνοντας και το τέλος αποσύνδεσης...

sorcerer
10-12-08, 19:47
Καλή τύχη... :p Πάντως για όσα χρόνια ήμουν στον ΟΤΕ δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα!
Δυστυχώς υπάρχουν πολλές εταιρίες που υπόσχονται πράγματα που στη συνέχεια δεν μπορούν να υλοποιήσουν! :down:

PS ( Η Tellas δεν ήταν που προχωρούσε αιτήσεις πελατών χωρίς τη γνώση και άδεια τους; )

MessengerOfGood
10-12-08, 20:52
Μέχρι τώρα συνδεόμουνα πάνω στην υπάρχουσα γραμμή ADSL (από ΑΛΤΕΚ...).
Τώρα συνεχίζει να ανάβει το λαμπάκι της ADSL αλλά κοκκινίζει το λαμπάκι του Internet στο Linksys. Η Netkey έχει ακόμα 45 ώρες (το τσεκάρισα στο σιτε της Forthnet).

Ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτό;;; Λογικά αν έχω ADSL δεν πρέπει να μπορώ να συνδεθώ και με Forthnet ???

........Auto merged post: MessengerOfGood πρόσθεσε 1 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καλή τύχη... :p Πάντως για όσα χρόνια ήμουν στον ΟΤΕ δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα!
Δυστυχώς υπάρχουν πολλές εταιρίες που υπόσχονται πράγματα που στη συνέχεια δεν μπορούν να υλοποιήσουν! :down:

PS ( Η Tellas δεν ήταν που προχωρούσε αιτήσεις πελατών χωρίς τη γνώση και άδεια τους; )

Είπα: θα το πληρώσω το ρημάδι το τέλος αποσύνδεσης και θα τους βάλω για πάντα στα μαυρα κατάστιχα αν μου κάνουν κόλπα...

MessengerOfGood
13-12-08, 13:11
Σήμερα συνδέθηκα. Εξοπλισμό παίρνω την Τρίτη αλλά κωδικοί δόθηκαν σήμερα και - όπως βλέπετε - έχω Ιντερνετ. Ταχύτητα με ΑDSLGR speed meter γύρω στα 3000. Μία αποσύνδεση πρίν λίγο (με είχαν προειδοποιήσει ίτι τις πρώτες μέρες μπορεί να έχω κάποια προβλήματα). Θα δούμε αλλά μέχρι τώρα δεν έχω παράπονο...

Το τμήμα πωλήσεων χτές άψογο σε επικοινωνία.
Σήμερα με την τεχνική υποστήριξη επίσης μια χαρά.

nEC
13-12-08, 13:40
το meter του adsl.gr μπορέι να μετρίσει μέχρι 2μεγάμπιτες, δεν έχει bandwidth... βάλε ενα speedtest.net με Κρήτη ή Λονδινο

MessengerOfGood
20-01-09, 23:10
Με Λονδίνο
http://www.speedtest.net/result/394276850.png (http://www.speedtest.net)

........Auto merged post: MessengerOfGood πρόσθεσε 0 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Με Κρήτη
http://www.speedtest.net/result/394275067.png (http://www.speedtest.net)

Είναι δυνατόν τόσο μεγάλη διαφορά;

spappis
21-01-09, 00:05
Σίγουρα σε δουλέυανε ή δεν ξέραν τι τους γινόταν. Από την στιγμή που το τηλέφωνό σου ήταν συνδεδεμένο στο DSLAM και το πλήρωνες στον ΟΤΕ, το μόνο που έπρεπε να σου δώσουν ήταν username και password. Δεν πιστεύω ότι ενάμιση μήνα δεν είχαν καταλάβει τι ήθελες και τι έπρεπε να σου δώσουν.

ad709
21-01-09, 00:09
http://www.speedtest.net/result/394316105.png (http://www.speedtest.net)

εδώ δες ποιότητα

MessengerOfGood
22-01-09, 23:04
AD709 μη ξεχνάς ότι η Ελλάδα είναι κομμένη στα δύο (Ωραία που τα λένε τα κανάλια...)
Φταίνε οι αγρότες που με τα τρακτερ μπλοκάρανε το σήμα...

........Auto merged post: MessengerOfGood πρόσθεσε 1 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σίγουρα σε δουλέυανε ή δεν ξέραν τι τους γινόταν. Από την στιγμή που το τηλέφωνό σου ήταν συνδεδεμένο στο DSLAM και το πλήρωνες στον ΟΤΕ, το μόνο που έπρεπε να σου δώσουν ήταν username και password. Δεν πιστεύω ότι ενάμιση μήνα δεν είχαν καταλάβει τι ήθελες και τι έπρεπε να σου δώσουν.

Επειδή είμαι ψιλοάσχετος και δεν έχω το χρόνο να βελτιωθώ στο αντικείμενο είσαι σίγουρος;;; Δεν έπρεπε να αλλάξουν DSLAM;;;

Σορρυ αν λέω κοτσάνες...

OxAp0d0
25-01-09, 22:07
Επειδή είμαι ψιλοάσχετος και δεν έχω το χρόνο να βελτιωθώ στο αντικείμενο είσαι σίγουρος;;; Δεν έπρεπε να αλλάξουν DSLAM;;;

Σορρυ αν λέω κοτσάνες...

Ναι, αν είχε ενεργούς κωδικούς από Τελλάς, θα μπορούσε να μπει και στην γραμμή που ήδη είχε. Στις ΆΡΥΣ γραμμές γίνεται αυτό, μπορείς ας πούμε να μπεις με κωδικούς Forthnet σε γραμμή χρεωμένη στη ΗΟL. Όμως για να ολοκληρωθεί μια ενεργοποίηση (και να λάβει νέους κωδικούς και για να αρχίσει και η χρέωση στο νέο πάροχο) θα πρέπει να χρεωθεί και η γραμμή dsl στην Τελλάς. Δεν αλλάζει DSLAM μεν, αλλά αλλάζει η πόρτα στο DSLAM.

spappis
27-01-09, 23:54
Επειδή είμαι ψιλοάσχετος και δεν έχω το χρόνο να βελτιωθώ στο αντικείμενο είσαι σίγουρος;;; Δεν έπρεπε να αλλάξουν DSLAM;;;

Σορρυ αν λέω κοτσάνες...

Ούτε DSLAM, ούτε πόρτα...


Ναι, αν είχε ενεργούς κωδικούς από Τελλάς, θα μπορούσε να μπει και στην γραμμή που ήδη είχε. Στις ΆΡΥΣ γραμμές γίνεται αυτό, μπορείς ας πούμε να μπεις με κωδικούς Forthnet σε γραμμή χρεωμένη στη ΗΟL. Όμως για να ολοκληρωθεί μια ενεργοποίηση (και να λάβει νέους κωδικούς και για να αρχίσει και η χρέωση στο νέο πάροχο) θα πρέπει να χρεωθεί και η γραμμή dsl στην Τελλάς. Δεν αλλάζει DSLAM μεν, αλλά αλλάζει η πόρτα στο DSLAM.

Πιθανόν να έχεις δίκιο με την χρέωση. Πάντως υπάρχουν δύο κατηγορίες ΑΡΥΣ. Μία με χρέωση από τον πάροχο και μία με χρέωση του ADSL από τον ΟΤΕ και μόνο της υπηρεσίας ιντερνετ από τον πάροχο. Αν ήταν στην δεύτερη περίπτωση, το μόνο που έπρεπε να κάνουν ήταν να δώσουν όνομα χρήστη και κωδικό. Αλλά και στην πρώτη περίπτωση πάλι τα ίδια έπρεπε να κάνουν και για την χρέωση ας τα κανόνιζε η ΤΕΛΛΑΣ με τον ΟΤΕ. Ας τα βρίσκαν μεταξύ τους σε δεύτερο χρόνο χωρίς να ταλαιπωρείτε ο πελάτης. Νομίζω το νομικό πλαίσιο υπάρχει...

@ ADSLgr.com All rights reserved.