PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν μπορεί να βρεθεί η γραμμή μου στο ΚΑΦΑΟ



desmios
26-11-08, 19:15
Μπαινω απ ευθειας στο θεμα:
Στις 13/10 το πρωι και ενω μεχρι τοτε και για 1 χρονο περιπου ολα λειτουργουσαν κανονικα κοβεται ξαφνικα το 2play της HOL στο σπιτι μου.
Μετα απο τηλ στην ΤΥ της εταιριας στελνουν μετα απο 5 ημερες τεχνικο στο σπιτι μου να ελεγξει την γραμμη. Ερχεται λοιπον κοιταει και βρισκει κομμενο το δικο μου καλωδιο που καταληγει στο σπιτι μου, κομμενο το καλωδιο του ΟΤΕ που καταληγει στο ΚΑΦΑΟ, και μου λεει οτι η γραμμη μου ΧΑΘΗΚΕ !!!
Του λεω πως χαθηκε ρε μεγαλε? δεν εβρισκε το δρομο? τυφλωθηκε? δεν ειχε λεφτα για εισιτηριο? τι;
Μου λεει δεν ξερω θα το δωσω βλαβη στον ΟΤΕ και φευγει.
Περνανε μερικες ημερες και ενω τους περνω καθημερινα τηλ μου απαντανε οτι ο ΟΤΕ τους ειπε οτι η γραμμη ειναι ενταξει.
2play ομως γιοκ. καθολου σημα. Ξαναστελνουν τεχνικο απο την HOL κοιταει και μου λεει τα ιδια.
ΧΑΘΗΚΕ Η ΓΡΑΜΜΗ. ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΑ 52 ΜΕΤΡΑ. Ξανα μανα βλαβη στον ΟΤΕ.
Περνανε οι μερες και ο ΟΤΕ απανταει οτι η γραμμη ειναι ενταξει.
2play ομως γιοκ. Μετρανε στην HOL και βρισκουν λεει οτι υπαρχει διακοπη στα 1600 μετρα.
Και ξανα μανα και ξανα μανα τα ιδια.
ΔΙΑΚΟΠΗ. ΧΑΘΗΚΕ Η ΓΡΑΜΜΗ.
Μεχρι και τωρα δεν εχω τηλεφωνο και Ιντερνετ και το μονο που σκεφτομαι ειναι να παω στην αστυνομια να δηλωσω εξαφανιση της γραμμης... :worthy:

alt10alt10
26-11-08, 19:20
κοιτα ο ΟΤΕ ΠΑΝΤΑ λεει τα ιδια η γραμμη ειναι ενταξει ειναι απαντηση must σε καθε απαντηση αναφορας απο την αλλη δες γιατι κωπηκε... αν ενεργοποιηθηκε κατι στην πολυκατοικια σου κτλ ...

desmios
26-11-08, 19:28
ειδα ενα νεο καλωδιο να φευγει απο το δικο μου κουτακι και να πηγαινει στην διπλανη πολυκατοικια. τι μπορω να κανω εγω με αυτο?

guzel
26-11-08, 19:34
αρκετα κατατοπιστικος τιτλος :down:

xolloth
26-11-08, 19:36
χτυπα κουδουνι ,ρωτα να μαθεις τι εγινε.
τελικα ολοι το ιδιο ειναι και απο πισω κρυβεται παντα ο"ακατανομαστος".

Aias
26-11-08, 19:37
Μπορει να μην υπαρχαν θεσεις στο ΚΑΦΑΟ της γειτονας και καποιον επρεπε να ξυλωσουν.Παντως ο ΟΤΕ παλι κερδισμενος ειναι 1.Επειδη παιζει ο πελατης του τωρα 2.Επειδη εσυ που στο τελος θα μεινεις 2 μηνες χωρις τηλεφωνο και ιντερνετ θα πας στο τελος στον ΟΤΕ για να εχεις.

evangelos75
26-11-08, 20:21
Γιατι δεν φωναζεις ενα δικο σου τεχνικο ? να ελεγξει αυτος τη γραμμη σου. Καποιοι τεχνικοι του οτε με 5 φραγκα κανουν και εξωτερικες δουλειες. Πιασε ενα απο δαυτους , κερασε τον ενα γυρο πιτα και φωναξε τον να στα ελεγξει απο την αρχη. Μονο ετσι. Μπορει η βλαβη να ειναι κατι πολυ απλο, μην περιμενεις αδικα τοσο καιρο. κινητοποιησου.

desmios
30-11-08, 18:02
εφερα και δικο μου τεχνικο αλλα τιποτα. η γραμμη εχει κοπει εντελως.
το μονο που μενει ειναι να γυρισω στον ΟΤΕ. Δεν βλεπω φως

aa144
30-11-08, 21:39
Καλά το είπες, στον ΟΤΕ γρήγορα και θα δεις πώς θα βρεθεί αμέσως η χαμένη γραμμή που τώρα δεν μπορούν να τη βρούν.

theopan
30-11-08, 22:56
Μπορει να μην υπαρχαν θεσεις στο ΚΑΦΑΟ της γειτονας και καποιον επρεπε να ξυλωσουν.Παντως ο ΟΤΕ παλι κερδισμενος ειναι 1.Επειδη παιζει ο πελατης του τωρα 2.Επειδη εσυ που στο τελος θα μεινεις 2 μηνες χωρις τηλεφωνο και ιντερνετ θα πας στο τελος στον ΟΤΕ για να εχεις.

Μια χαρά τα καταφέρνουν με τα παραμύθια τους. Σαν έχουν γανώσει τα κεφάλια και πιστεύετε ό,τι χαζομάρα πλασάρουν για να καλύψουν την ανεπάρκειά τους...

Bull
30-11-08, 23:00
Ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος στον κάθε πάροχο, να παρέχει έλεγχο γραμμής (μάλλον και εξωτερικής). Δουλειά του ΟΤΕ είναι να ελέγξει τι παίζει απο το ΚΑΦΑΟ μέχρι το σπίτι σου, και όχι της HOL.

dikal
30-11-08, 23:52
Μια χαρά τα καταφέρνουν με τα παραμύθια τους. Σαν έχουν γανώσει τα κεφάλια και πιστεύετε ό,τι χαζομάρα πλασάρουν για να καλύψουν την ανεπάρκειά τους...

Και βάσει πιθανοτήτων ακόμη, θα υπάρχει, έστω μία, φορά που θα φταίει κι ο καθ' όλα άψογος ΟΤΕ. Καλά είναι κατά τη γνώμη μου να κρατάμε και μια πισινή.


Ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος στον κάθε πάροχο, να παρέχει έλεγχο γραμμής (μάλλον και εξωτερικής). Δουλειά του ΟΤΕ είναι να ελέγξει τι παίζει απο το ΚΑΦΑΟ μέχρι το σπίτι σου, και όχι της HOL.
Είμαι βέβαιος ότι ο ΟΤΕ έκανε τον έλεγχο που πρέπει, ως συνήθως. :twisted::crazy:

NetJim
02-12-08, 17:58
Τελικά τι έγινε με αυτη την γραμμή βρεθηκε? Δηλαδη για να καταλαβω πανε οι εξυπνοι του οτε και πετανε τους συνδρομητες τον εναλλακτικων απο το καφαο εαν δεν υπαρχουν διαθεσιμες γραμμες για δικους τους πελατες? Ειναι δυνατον ?

aa144
02-12-08, 22:14
Μπα, δεν είναι δυνατόν να γίνεται αυτό, αφού σίγουρα θα απαγορεύεται. Μόνο εκ παραδρομής ας πούμε ή σε αβλεψία, ή σε κακοτεχνία, ή σε ...

xmperop1
02-12-08, 23:30
Τελικά τι έγινε με αυτη την γραμμή βρεθηκε? Δηλαδη για να καταλαβω πανε οι εξυπνοι του οτε και πετανε τους συνδρομητες τον εναλλακτικων απο το καφαο εαν δεν υπαρχουν διαθεσιμες γραμμες για δικους τους πελατες? Ειναι δυνατον ?

ΟΧΙ.ΟΧΙ.ΟΧΙ.
Αν δεν υπάρχει απερχόμενο δίκτυο το αίτημα απορρίπτεται από το καρτεξ με την αιτιολογία "ελλείψει απερχόμενου δικτύου".
Κάτι άλλο έχει πεχτεί από την στιγμή που ο ΟΤΕ απαντάει ότι η γραμμή υπάρχει και έχει ελλεγχθεί.

desmios
27-12-08, 14:58
ενημερωνω οτι το θεμα λυθηκε με επαναφορα της γραμμης στον ΟΤΕ...

alt10alt10
27-12-08, 15:39
ε καλα τι θα εκανε δεν θα λυνοταν ΟΤΕ ειναι αυτος... χαχ τελικα σου εδωσαν αλλο ζευγος ή το βρικα αυτοι το παλιο...?

xmperop1
27-12-08, 22:11
ενημερωνω οτι το θεμα λυθηκε με επαναφορα της γραμμης στον ΟΤΕ...

Ηρθαν από το σπίτι και συνέδεσαν την γραμμή η η εργασία έγινε σαν την φορητότητα που έκανες στην αρχή?

desmios
08-01-09, 23:16
ηρθαν στο σπιτι και συνεδεσαν απο την αρχη.
μερα με την νυχτα. απο συγχρονισμο στα 14mbps και εκατομμυρια λαθη με την HOL στα 18mbps με 0 !!! λαθη με ΟΤΕ.
download 2,25mb/s σταθερα !!!

tomari
11-01-09, 01:55
ρε δεν σας είπα εγώ; ΟΤΕ = εγγύηση αμα δεν ήταν και ακριβός.....
σου ξήλωσαν το παλιό καλώδιο και χώσαν στο ρούτερ σου ένα μπουρί! τυχεράκια!!!
έξυπνα, ελεύθερα, συναρπαστικά!!!
ΑΑΑΑΑααααααααααυτο είναι ίντερνετ!
και άσε το πιδί τσι χόλ να σκάβει με την τσάπα
φτου να μη σου το βασκάνω

wisdompa
11-01-09, 13:47
Τελικά ο ΟΤΕ ναι μεν δίνει τις γραμμές (νοικιάζει - πουλάει δε ξέρω) αλλά απο εκεί και πέρα σε αφήνει στην τύχη σου ξέροντας πως αν αγανακτήσεις πάλι σε αυτούς θα γυρίσεις.......So simple....

desmios
11-01-09, 16:12
ετσι ειναι...
τελος καλο ολα καλα.
εχω πλεον ιντερνετ με αριστα στατιστικα και ταχυτητα.
σας τα παραθετω:


Statistics -- ADSL

Mode: ADSL2+
Line Coding: Trellis On
Status: No Defect
Link Power State: L0

Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 7.8 11.5
Attenuation (dB): 20.5 8.2
Output Power (dBm): 12.3 19.0
Attainable Rate (Kbps): 20720 961
Rate (Kbps): 18327 961
MSGc (number of bytes in overhead channel message): 51 16
B (number of bytes in Mux Data Frame): 217 29
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 1
T (Mux Data Frames over sync bytes): 3 3
R (number of check bytes in FEC Data Frame): 0 0
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 0.3800 0.9877
L (number of bits in PMD Data Frame): 4589 243
D (interleaver depth): 1 1
Delay (msec): 0 0

Super Frames: 5828714 675685
Super Frame Errors: 5466 6
RS Words: 0 0
RS Correctable Errors: 0 0
RS Uncorrectable Errors: 0 N/A

HEC Errors: 3365 0
OCD Errors: 1041 0
LCD Errors: 0 0
Total Cells: 4093388169 3618169474
Data Cells: 12594253 331818160
Bit Errors: 0 474843

Total ES: 3412 2345
Total SES: 8 612
Total UAS: 31 2437390

Georgevtr
11-01-09, 17:06
Πολύ περίεργο θέμα πάντως.

apagal
01-02-09, 05:16
Δεν είναι καθόλου περίεργο.Το ίδιο ακριβώς συνέβει και με εμένα και τώρα από δευτέρα περιμένω την ενεργοποίηση ξανά στον μεγάλο ΟΤΕ.Ρεζίλια...

jyapgr
01-02-09, 10:52
Καλημέρα σας ,

Εαν κατάλαβα καλά από τα γραφομενά σας ο ΟΤΕ είναι καλός επειδή παρέχει απαράδεκτες υπηρεσίες σε τρίτους παρόχους σε αντίθεση με τους δικούς του πελάτες ;

Αυτό είναι απαράδεκτο και σίγουρα κάποιος που θέλει να αντίδράσει και ξέρει τα δικαιώματα του θα τους έκανε να χορεύουν "τσάμικο". Οποιαδήποτε μορφή εκβιασμού
είναι απαράδεκτη , πόσο μάλλον εαν πληρώνονται για να παρέχουν αυτές τις υπηρεσίες .

Δεν αμφισβητώ την τεχνική κατάρτιση αλλά την ηθελήμενη προσπάθεια δημιουργίας προβλήματος .

Φιλικά

JyapGR

tsorbi
01-02-09, 11:04
DESMIOI του ΟΤΕ ημαστε ολοι μας.

emeliss
01-02-09, 12:05
Εαν κατάλαβα καλά από τα γραφομενά σας ο ΟΤΕ είναι καλός επειδή παρέχει απαράδεκτες υπηρεσίες σε τρίτους παρόχους σε αντίθεση με τους δικούς του πελάτες ;
Δεν κατάλαβες καλά.

Μια φορά μέτρησαν από την HOL διακοπή στα 52 μέτρα και μετά μέτρησαν λέει διακοπη στα 1600 μετρα.

Βαριόταν η διακοπή και έκανε βόλτα;

desmios
01-02-09, 14:23
κι εμενα το ιδιο. μετρουσαν καθε φορα και διαφορετικα...

emeliss
01-02-09, 14:34
Για εσένα λέω βρε desmios...

desmios
01-02-09, 17:31
δεν ειχε λεφτα για εισιτηριο μαλλον...

Georgevtr
01-02-09, 18:17
Καλημέρα σας ,

Εαν κατάλαβα καλά από τα γραφομενά σας ο ΟΤΕ είναι καλός επειδή παρέχει απαράδεκτες υπηρεσίες σε τρίτους παρόχους σε αντίθεση με τους δικούς του πελάτες ;



Φιλικά

JyapGR

Κάπου έχεις μπερδευτεί και τείνεις να παρεξηγηθείς εάν δεν ανακαλέσεις.Το θέμα αναφέρεται σε πελάτη της hol και αφορά τους τεχνικούς της hol,που μετράνε και ξαναμετράνε......
Οι υπηρεσίες που παρέχει πρός τρίτους,πιστεψέμε,είναι πιο συμφέρουσες απ'ότι ενός πελάτη του;)

........Auto merged post: roumanos21r πρόσθεσε 3 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........


δεν ειχε λεφτα για εισιτηριο μαλλον...

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

........Auto merged post: roumanos21r πρόσθεσε 5 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τελικά ο ΟΤΕ ναι μεν δίνει τις γραμμές (νοικιάζει - πουλάει δε ξέρω) αλλά απο εκεί και πέρα σε αφήνει στην τύχη σου ξέροντας πως αν αγανακτήσεις πάλι σε αυτούς θα γυρίσεις.......So simple....
Μα δέν φταίει αυτός.Έχουμε άλλη επιλογή?Απ'το να γυρνάς από 'καφενείο' σε καφενείο,στο τέλος αγανακτείς και τα ακουμπάς

tsorbi
01-02-09, 20:31
Δεν κατάλαβες καλά.

Μια φορά μέτρησαν από την HOL διακοπή στα 52 μέτρα και μετά μέτρησαν λέει διακοπη στα 1600 μετρα.

Βαριόταν η διακοπή και έκανε βόλτα;

Λογικό μου φαίνετε.
Τα 52 μέτρα στον ΚΚ (απόσταση απο τον χώρο φυσικής συνεγκατάστασης).
Τα 1600 μετρα στο KV.

emeliss
01-02-09, 20:50
Ανάποδα τα είπες. Από την μεριά του πελάτη μετρούσε.

Τα μηχανάκια πρέπει να ξέρεις να τα δουλέψεις για να ξεχωρίσεις την διακοπή από την αλλαγή χαρακτηριστικών που συμβαίνει σε μια ένωση.

tsorbi
01-02-09, 20:56
Ανάποδα τα είπες. Από την μεριά του πελάτη μετρούσε.

Τα μηχανάκια πρέπει να ξέρεις να τα δουλέψεις για να ξεχωρίσεις την διακοπή από την αλλαγή χαρακτηριστικών που συμβαίνει σε μια ένωση.

Nαι εχεις δίκιο ξαναδιάβασα το αρχικό post.
Sorry.

@ ADSLgr.com All rights reserved.