PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά "Φταίει ο ΟΤΕ";



EcoG
27-11-08, 03:56
Είχα για χρόνια ΟΤΕ και Connex, αλλά επειδή τον τελευταίο καιρό είχα πολλά προβλήματα μαζί τους, (συνεχείς διακοπές και βλάβες, αδιαφορία των τεχνικών, έμενα χωρίς τηλέφωνο και Internet για βδομάδες) αποφάσισα να πάω σε εναλλακτικό. Επέλεξα την HOL, (Double play, τηλέφωνο + Internet) ως την πιο σοβαρή. Και την πάτησα, κατά πως φαίνεται. Έκανα την αίτηση μου, μετά από λίγες μέρες ήρθε και ο εξοπλισμός, κάποια στιγμή ήρθε και το γνωστό μηνυματάκι SMS, ότι την τάδε μέρα θα σας τηλεφωνήσουμε για ραντεβού κλπ. Πράγματι, το τηλεφώνημα έγινε, κλείστηκε το ραντεβού, και... αρχίσανε τα όργανα. Ο τεχνικός για τη σύνδεση δεν ήρθε στην ώρα του ραντεβού, αλλά στην ώρα που τον βόλευε, εμείς (η γυναίκα μου κι εγώ) λείπαμε φυσικά στις δουλειές μας και όταν μας πήρε τηλέφωνο για να μας ανακοινώσει ότι βρισκότανε ήδη στο σπίτι μας, αρχίσαμε να τρέχουμε σαν τρελλοί για να μην μας φύγει - παραλίγο να τρακάρει η δόλια η σύζυγος. Τελικά τον προλάβαμε, αλλά η σύνδεση δεν έγινε, γιατί λέει "φταίει ο ΟΤΕ", ο οποίος σύμφωνα με τα λεγόμενα του τεχνικού της HOL, έστειλε τη γραμμή σε άλλο κουτί και όχι στο κουτί που καταλήγει η γραμμή του σπιτιού μας. Τώρα λέει, πρέπει να ενημερώσει το σχετικό τμήμα της HOL, το οποίο θα ενημερώσει τον ΟΤΕ, να πάρει τη γραμμή από το γάμο του καραγκιόζη που την έχει στείλει και να τη στείλει στο κουτί του σπιτιού μας. Και αφού γίνουν όλα αυτά, (ένας θεός ξέρει πότε), θα μας στείλουν SMS για να μας πάρουν τηλέφωνο, για νέο ραντεβού, (και μετά λέμε ότι γραφειοκρατία έχει μόνο το δημόσιο). Κοινώς, ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι. Και μένω με την απορία. Είναι άραγε τα πράγματα όπως τα λέιε η HOL, ότι δηλαδή ο κακός ΟΤΕ γείωσε κανονικά τη γραμμή μου, για να δημιουργήσει προβλήματα στον ανταγωνιστή του (HOL) λειτουργώντας αθέμιτα, όπως συχνά πυκνά τον κατηγορούνε, ή απλά η HOL καταφεύγει στο γνωστό παραμύθι "φταίει ο ΟΤΕ" για να δικαιολογήσει τις δικές της αδυναμίες; Πως είναι δυνατόν να στείλει τη γραμμή σε λάθος κουτί, όταν τους έχουμε δώσει τον παλιό μας αριθμό τηλεφώνου (ΟΤΕ) ο οποίος φυσικά βρισκότανε στο ίδιο κουτί; Τελικά φταίει ή δεν φταίει ο ΟΤΕ; Φοβάμαι πως ποτε δεν θα μάθω...:rolleyes:

lsavvaid
27-11-08, 04:51
Έκανες πρώτα διακοπή από τον ΟΤΕ και μετά πήγες στην HOL και ζήτησες νέα γραμμή ;

Ή απλά πήρες την HOL και έκανες αίτηση για μεταφορά της υπάρχουσας γραμμής ΟΤΕ ; δηλαδή απλά φορητότητα της γραμμης

Σε ρωτάω γιατί λες ότι ήρθε τεχνικός της HOL κάτι που γίνεται μόνο όταν παίρνεις νέα γραμμή από την αρχή , όταν δεν έχεις πριν τηλέφωνο

Μπορείς να το διευκρινήσεις λίγο?

ariadgr
27-11-08, 05:00
Μπορείς να το διευκρινήσεις λίγο?

Είναι σαφές ότι αναφέρεται σε ανενεργό βρόχο.

bstamati
27-11-08, 11:59
Τα ίδια και χειρότερα τραβαω και εγω ,απο τότε που ζήτησα μεταφορά γραμμής σε ανενεργό βρόγχο λόγω αλλαγής δ/νσης .Και το χειρότερο έχει γίνει λάθος μικρονόμηση απο HOL γιατι για τις δύο πρώτες μέρες απο τότε που ήρθαν οι τεχνικοί "έβλεπα" μόνο την πρώτη σελιδα της forthnet και είχα συνακροάσεις με άλλους χωρις όμως να ξέρω πως και γιατι.Αποδειχθηκε τελικά οτι έχουν κόψει την πρόσβαση σε χρηστη της forthnet στην ιδια πολυκατοικία. Το customer service της HOL με έχει γραψει κανονικά ( fax , γραμματα , τηλέφωνα ) οπότε η μόνη λύση ειναι να κάνω μια επίσκεχη απο τα γραφεια τους (για το γαμώτο ) και να περιμένω μέχρι 7/12/2009 που τελειώνει το 12μηνο για να με αποσυνδέσουν.Για πληρωμη λογαριασμών βεβαια ούτε να το ακούσω.

EcoG
27-11-08, 13:48
Έκανες πρώτα διακοπή από τον ΟΤΕ και μετά πήγες στην HOL και ζήτησες νέα γραμμή ;

Ή απλά πήρες την HOL και έκανες αίτηση για μεταφορά της υπάρχουσας γραμμής ΟΤΕ ; δηλαδή απλά φορητότητα της γραμμης

Σε ρωτάω γιατί λες ότι ήρθε τεχνικός της HOL κάτι που γίνεται μόνο όταν παίρνεις νέα γραμμή από την αρχή , όταν δεν έχεις πριν τηλέφωνο

Μπορείς να το διευκρινήσεις λίγο?

Επειδή είμαι παθών από εναλλακτικούς στο παρελθόν, (Forthnet και Vivodi), έκανα το εξής απλό: Δεν διέκοψα τον ΟΤΕ, αλλά ζήτησα καινούρια γραμμή από την HOL στη δεύτερη γραμμή που διαθέτει το σπίτι μου, ώστε να μην μείνω χωρίς τηλέφωνο και Internet όσο οι τεχνικαράδες τους θα σφουγκίζονται. Εάν και όταν λοιπόν με το καλό καταφέρουν να με συνδέσουν στην HOL, και μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα καλής λειτουργίας του Double play τους, ώστε να σιγουρευτώ ότι δουλεύει, τότε θα κόψω την γραμμή του ΟΤΕ. Εάν η HOL αποδειχθεί χειρότερη από τον ΟΤΕ, (πράγμα που πολύ φοβάμαι), απλά θα κόψω την HOL. Ξέρω, θα μου στοιχίσει κάτι παραπάνω, αλλά για τη δουλειά μου το τηλέφωνο και το Internet μου είναι απαραίτητα, οπότε δεν μπορώ να ρισκάρω με τους χαβαλέδες των ελληνικών εταιρειών τηλ/νών. :mad:

lsavvaid
27-11-08, 17:17
Πάντως με το Attenuation που βλέπω στο προφίλ σου αν δεν μπόρεσε ο ΟΤΕ να σε καλύψει το βλέπω λίγο χλωμό για HOL και για οποιονδήποτε εναλλακτικό. Συνήθως οι χρήστες με τέτοια στατιστικά επιλέγουν ΟΤΕ για τους γνωστούς λόγους.

Εν πάσει περιπτώση καλή τύχη, γιατί και εμείς που το ''παίζουμε άνετοι'' μάλλον δεν μας έτυχε απλώς κάτι σοβαρό

semola
27-11-08, 19:18
Εν πάσει περιπτώση καλή τύχη, γιατί και εμείς που το ''παίζουμε άνετοι'' μάλλον δεν μας έτυχε απλώς κάτι σοβαρό

:oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup:

EcoG
27-11-08, 21:58
Εν πάσει περιπτώση καλή τύχη, γιατί και εμείς που το ''παίζουμε άνετοι'' μάλλον δεν μας έτυχε απλώς κάτι σοβαρό
Thanx, αν και μάλλον θα χρειαστώ πολλά περισσότερα από τύχη!!!
Ουσιαστικά, ελπίζω ότι με την HOL θα έχω κάτι καλύτερο διότι έχω πολλούς γείτονες που με εναλλακτικούς πιάνουν μέχρι και 14mbit, όταν εγά τις καλές μέρες πιάνω 2 παρά κάτι. Από τον ΟΤΕ μου είπανε (ανεπίσημα) ότι θα βελτιωθεί η κατάσταση μου εάν μετατρέψω το ISDN τηλέφωνο σε POT. Ένας λόγος που βάζω και δεύτερη γραμμή είναι δοκιμάσω και το POT του ΟΤΕ. Προς το παρόν δεν ρισκάρω την μετατροπή του ISDN που έχω σε POT γιατί δεν ξέρω πόσες μέρες θα με αφήσουνε χωρίς τηλέφωνο και Internet. Μόλις λοιπόν αποκτήσω τη δεύτερη γραμμή, (HOL), τότε θα αιτηθώ στον ΟΤΕ μετατροπή της ISDN μου σε POT. Εάν και αυτό δεν δουλέψει, τότε θα κόψω τον ΟΤΕ. Εκτός κι αν από την αρχή παρουσιάσει προβλήματα η HOL, οπότε κόβω αυτήν. Σε δουλειά να βρησκόμαστε δηλαδή. Ολόκληρο επιτελικό σχέδιο για να αποκτήσω μία αξιοπρεπή τηλεφωνική και ιντερνετική σύνδεση, στο Χαλάνδρι, εν ετει 2009. Ελλαδιστάν.
Τες πα. Ο λόγος που έστησα το παρόν νήμα, δεν είναι για να γκρινιάζω με τα χάλια μας, αλλά να μου πει κανέις, εάν γνωρίζει, ποιος τελικά με δουλεύει, η HOL ή ο ΟΤΕ;
Αυτά κι ευχαριστώ για την ώρα σας που διαθέτετε στο παρόν νήμα.

theopan
28-11-08, 00:16
Επέλεξα την HOL, (Double play, τηλέφωνο + Internet) ως την πιο σοβαρή.

Αυτή τη λανθασμένη εντύπωση πληρώνεις δυστυχώς...

EcoG
17-12-08, 21:44
Για οποιον έχει την περιέργεια να μάθει την συνέχεια.

Μετά από δυο μήνες αναμονής και δεκάδες τηλεφωνήματα στο -είσαστε σε γραμμή προτεραιότητας, παρακαλώ περιμένετε για τουλάχιστο μισή ώρα- βλαβοληπτικό τους κέντρο, όπου έπαιρνα απίστευτες απαντήσεις, που απλά δείχνανε πόσο μπάχαλο είναι η HOL, ήρθε σήμερα ο τεχνικός τους να κάνει την μικτονόμηση. (Να ενώσει δηλαδή, μέσα στο κουτί του ΟΤΕ στο κτήριο μου, την γραμμή του σπιτιού μου με την γραμμή του ΟΤΕ). Όμως δεν την έκανε, γιατί λέει δεν εύρισκε την γραμμή μου στο κουτί του ΟΤΕ. Αξίωσε μάλιστα ο κύριος να φωνάξω ηλεκτρολόγο, (να χώσω καμμιά κατοστάρα δηλαδή), για να βρει τη γραμμή! Το θέμα είναι ότι πριν, στην γραμμή αυτή είχα ΟΤΕ. Ο τεχνικός του ΟΤΕ πως την είχε βρει τη γραμμή και το σαϊνι της Hol δεν μπόρεσε να την βρει; Αλλά βέβαια, έχουν μαζέψει όλους τους άσχετους και τους άχρηστους και τους έχουν να τρέχουν από το πρωΐ μέχρι το βράδυ για ένα κομμάτι ψωμί. Για μένα η HOL τέλειωσε, κατατάχτηκε κι αυτή στους αρπακολλατζήδες, και τώρα, σκύψιμο το κεφάλι και επιστροφή στο μαντρί του ΟΤΕ. Καλά μου λέγανε οι παλιοί, μην φεύγεις από τον ΟΤΕ, οι εναλλακτικοί είναι πολύ χειρότεροι, εμένα με έτρωγε ο κώλος μου. Κρίμα για την Hol, έχω υπάρξει ιδρυτικό μέλος, από το 1992, όταν ήταν ακόμη BBS στον ημιόροφο μιας πολυκατοικίας στην Ν. Ερυθραία και βλέπω την κατάντια της τώρα. Ούτε να τους φτύσω, τους άχρηστους...
Hol = Άσχετοι, άχρηστοι και αρπακολατζήδες.

DaveMurray
17-12-08, 22:24
ιδρυτικό μέλος....; :rolleyes: Το εξηγείς αυτό καλύτερα....; :vava::blink::blink:

Η μάλλον ήθελες να πεις, ότι υπήρξες από τους πρώτους, η από τους παλιούς συνδρομητές/πελάτες της...;

Γιατι ιδρυτικό μέλος όταν λέμε, εννούμε στην ίδρυση μιας εταιρίας η οργανισμού, η σωματείου και πάει λέγοντας, συμμετέχωντας στο πρώτο Δ.Σ.... Είσαι μέτοχος και δεν το ξέρουμε...; :p

aa144
17-12-08, 22:30
Πάρε κανένα Conn-X 1024 τώρα που δίνουν και ρούτερ της προκοπής τζάμπα, να δεις πόσο γρήγορα θα τη βρούνε τη γραμμή οι ΟΤΕτζήδες τώρα που θα σε ξαναπιάσουν πελάτη.

k_77
18-12-08, 03:31
EcoG: Με attenuation τόσο μεγάλο, δύσκολα θα μείνεις ευχαριστημένος. Καλύτερα να μείνεις ΟΤΕ.
Ωστόσο θα σου έλεγα να κοιτάξεις να σε αλλάξουν dslam na είσαι κάπου πιο κοντά. Τόσο υψηλό att δεν δικαιολογεί ταχύτητες της τάξης πάνω από 2-3 Mbps. Επίσης θα σου έλεγα, φέρε ηλεκτρολόγο να μετρήσει την γραμμή σου. Τόσο μεγάλο att υπάρχει σε κακές ενώσεις ή σε ενώσεις που έχουν αρχίσει να οξειδώνονται (πράσινη "σκουριά").
Τώρα για τα σαϊνια τους τεχνικούς, είναι τι θα σου τύχει! Δεν πιστεύω ότι ότι όλοι είναι έτσι! Τόσες βλάβες καθημερινώς, κάτι θα έχουν μάθει...

EcoG
18-12-08, 18:35
ιδρυτικό μέλος....; :rolleyes: Το εξηγείς αυτό καλύτερα....; :vava::blink::blink:

Η μάλλον ήθελες να πεις, ότι υπήρξες από τους πρώτους, η από τους παλιούς συνδρομητές/πελάτες της...;

Γιατι ιδρυτικό μέλος όταν λέμε, εννούμε στην ίδρυση μιας εταιρίας η οργανισμού, η σωματείου και πάει λέγοντας, συμμετέχωντας στο πρώτο Δ.Σ.... Είσαι μέτοχος και δεν το ξέρουμε...; :p

Όχι, δεν είμαι μέτοχος. :-) Απλά, ήμουν φίλος με τους 3 που ξεκινήσανε την HOL το 91, τους είχα βοηθήσει τότε, ήμουν μέλος της BBS και κάποια στιγμή η σχέση μας έγινε και επαγγελματική, ακόμη και επί εποχής Φέσσα, (Quest). Υπάρχουν ακόμη κάποιοι φίλοι μου μέσα στην εταιρεία, σε διευθυντικές θέσεις, αλλά θεωρώ αδιανόητο να τους ενοχλήσω για ρουσφέτι - έχουμε και μια αξιοπρέπεια. Τες πα, την HOL την αισθάνομαι σαν παιδί μου, αφού την έζησα από κοντά στη γέννηση της και την ακολούθησα σαν συνεργάτης για πολλά χρόνια. Δυστυχώς, η πρώτη μου εμπειρία σαν πελάτης ήταν απογοητευτική.

........Auto merged post: EcoG πρόσθεσε 10 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πάρε κανένα Conn-X 1024 τώρα που δίνουν και ρούτερ της προκοπής τζάμπα, να δεις πόσο γρήγορα θα τη βρούνε τη γραμμή οι ΟΤΕτζήδες τώρα που θα σε ξαναπιάσουν πελάτη.

Έχω ήδη 2άρα Connex, αλλά επειδή στην τελευταία βλάβη με αφήσανε για 15 μέρες χωρίς τηλέφωνο και Internet, είπα να δοκιμάσω την HOL στην δεύτερη γραμμή του σπιτιού, (η οποία παλαιότερα ήτανε και αυτή ΟΤΕ). Δηλαδή, έχω δύο τηλεφωνικές γραμμές στο σπίτι μου οι οποίες κάποτε ήταν αμφότερες ΟΤΕ. Τώρα η μία είναι ΟΤΕ ISDN με Connex 2M και η δεύτερη κενή. Για αυτήν την δεύτερη έκανα αίτηση στη HOL με όλα τα επακόλουθα που σας διηγήθηκα πιο πάνω. Στην αρχή έφταιγε ο ΟΤΕ, στη συνέχεια ο ηλεκτρολόγος, πάντως η HOL ποτέ δεν έφταιγε (κατ' αυτούς). :down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.