PDA

Επιστροφή στο Forum : 14Mbits σε γραμμή με 13,5 att και χωρίς θόρυβο - είναι δυνατόν?



Σελίδες : [1] 2

gtl
27-11-08, 14:23
Σε σύνδεση 24Mbits, με άριστα χαρακτηριστικά γραμμής και χωρίς θόρυβο, συνδεόμουν μέχρι πριν ένα μήνα στα 16-17Mbits χωρίς να έχω καμμία απολύτως αποσύνδεση. Για 13,5 att δεν είναι και τρομερό, αλλά το θεώρησα αποδεκτό.

Ξαφνικά, και ενώ τα στατιστικά γραμμής δεν έχουν αλλάξει ούτε κατ'ελάχιστο (13,5 att και 9,5 sn margin - πόσο καλύτερα να γίνουν πια?) συγχρονίζω ακόμα χαμηλότερα, στα 14Mbits! Σε επικοινωνία μου με την τεχνική υποστήριξη του ΟΤΕ επιχειρούν να μου πουλήσουν φούμαρα ότι "είναι μέσα στα κανονικά όρια", καθώς και το πρωτότυπο επιχείρημα ότι "ίσως να συνδέονται πολλοί ακόμα στην περιοχή σας"! Και γι'αυτό συγχρονίζει στον πάτο?

Ξέρω ότι μπορεί κάποιοι να αντιτείνουν ότι πηγαίνει πολύ να χαρακτηρίζω τα 14Mbits πάτο, αλλά αυτό ακριβώς νομίζω πως είναι σε μια κρυστάλλινη γραμμή με απόσταση λίγων μέτρων από το κέντρο του ΟΤΕ.

Το ότι ο ΟΤΕ έχει αλλάξει τους όρους ρύθμισης των συνδέσεων connx 24 το υποψιάζομαι και από μια άλλη, φαινομενικά ασήμαντη λεπτομέρεια. Όταν η γραμμή συγχρόνιζε σε σχετικά φυσιολογικά επίπεδα, το upload ήταν πάντα 1021kilobits. Τώρα πια κυμαίνεται στα 960-999. Σαν διαφορά είναι βέβαια ανεπαίσθητη, αλλά δεν μπορεί να είναι και τυχαίο ότι σε 50 συγχρονισμούς κολλούσε στα 1021 και τώρα που έριξαν το download "παίζει".

Τελικά ο ΟΤΕ αποφάσισε να το παίξει Τελλας με "ονομαστικά" 24άρια που δουλεύουν ως 12άρες ακόμα και σε επαρκείς γράμμες? Αν είναι έτσι ας το μάθουμε - τουλάχιστον να πάμε κάπου όπου θα πληρώνουμε τα μισά αν πρόκειται να μην εκμεταλλευόμαστε τις δυνατότητες του χαλκού μας.

aa144
27-11-08, 14:54
Το "χωρίς θόρυβο" από πού ακριβώς το συμπεραίνεις; Τα ίδια και για το "κρυστάλλινη", πού το βλέπεις αυτό;

Τα λίγα μέτρα από το κέντρο του ΟΤΕ πόσα είναι ακριβώς; 100; 1000; 1500;

gtl
27-11-08, 14:57
Το "χωρίς θόρυβο" από πού ακριβώς το συμπεραίνεις; Τα ίδια και για το "κρυστάλλινη", πού το βλέπεις αυτό;

Τα λίγα μέτρα από το κέντρο του ΟΤΕ πόσα είναι ακριβώς; 100; 1000; 1500;

Από το γεγονός ότι δεν είχα ούτε έναν (1) αποσυγχρονισμό στα 17 (κάποιες φορές και 18) Mbits επί μήνες, τα στατιστικά της γραμμής, τα στοιχεία του DMTtools (χωρίς ούτε ένα gap στις συχνότητες)...

Όσο για την απόσταση, ευθεία γραμμή στο κέντρο του ΟΤΕ - το βλέπω από την βεράντα μου. 240 μέτρα σύμφωνα με το Google Earth.

pan.nl
27-11-08, 15:06
Μπορεί να ενεργοποιήθηκαν γείτονές σου και να αυξήθηκε το crosstalk. Το ίδιο ακριβώς συνέβη και σ'εμένα, από 18.400/1.023 τώρα είναι στα 15-16.800/960-990 Kbps. Απλώς το δέχεσαι...

atari88
27-11-08, 15:06
'Εχω και εγώ κάτι post αν δεις παρακάτω...

εκεί που συγχρόνιζα επί ένα μήνα (νέος συνδρομητής) στα 11mbps, για μια μέρα, συγκεκριμένα για 17 ώρες μόνο κατάφερα να συγχρονιστώ στα 16,6mbps με καλά στατιστικά, 9.8db noise και 26db download attenuation. Downloads με rapid, ftp, flashget κτλ με 1.6mbps! Μετά δυστυχώς ξανά τα ίδια...'Εχω δώσει βλάβη στο 121, είμαι περίεργος να δώ τι δικαιολογίες θα μου πούνε... Το καλό είναι ότι κράτησα print screen τα στατιστικά 2 router (!) για να μην νομίζουν ότι λέω ασυναρτησίες... Το αν γίνεται αναβάθμιση και κάνουν τεστ ή αν μου αλλάξανε πόρτες για λίγες ώρες ενδέχεται να μην το μάθω ποτέ, θα πιέσω όσο μπορώ βέβαια :rtfm:

pan.nl
27-11-08, 15:15
Μπορεί απλά να συνέβη διακοπή ρεύματος σε γειτονικό τετράγωνο, ή να κλείνει κάποιος γείτονας το router του. Πάρα πολλές υποθέσεις μπορούν αν γίνουν. Το θέμα είναι όμως πως αυτά δε μπορούμε να τα ελέγξουμε και απλά ζούμε με τις διακυμάνσεις.

atari88
27-11-08, 15:31
Δεν θα βρώ ποιος είναι;;; Θα τον αναγκάσω να χρησιμοποιεί 56άρι modem!!! Όπως και όλη την γειτονιά φυσικά!!!!!!:nono::nono::nono::nono:

Ξέρω γω μωρέ... Είναι τόσοι οι παράγοντες και αν δε έχεις τα μέσα δεν βγάζεις άκρη...

:sorry::sorry::sorry:

gtl
27-11-08, 15:34
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Απ'ότι βλέπω και ο atari και ο panayotis αντιμετώπισαν την ίδια κατάσταση. Αλλά αν γινόταν λόγω θορύβου από crosstalk δεν θα φαινόταν καθαρά στα στοιχεία του DMTtool?


Δεν θα βρώ ποιος είναι;;; Θα τον αναγκάσω να χρησιμοποιεί 56άρι modem!

Χα, κι εγώ το σκέφτηκα αυτό! :rofl:

ralliboy
27-11-08, 15:52
φιλε gtl Το ιδιο ακριβως προβλημα αντιμετωπισα και εγω. Για τις πρωτες 10 περιπου μερες ημουν στα 21000-21200 και upload καρφωμενο 1023. Ενα βραδυ κατα τις 2 αποσυχρονιζει και Ω του θαυματος 19000-19300 και up απο 960-990 Σιγουρα καποιο πειραγνμα πεφτει.Τωρα οι λογοι..... αγνωσται αι βουλαι του ΟΤΕ !!!!! Νομιζω αν ψαξεις στα πιο παλια post ιθα βρεις και καποιο σχετικο θεμα απο αλλον φιλο που λεει πως κατι παρομοιο εχει διαπιστωσει και εκεινος

atari88
27-11-08, 15:52
Δεν το έχω δουλέψει το ρημάδι το DMT, τώρα που έβαλα ένα Netgear ίσως κατεβάσω την αντίστοιχη έκδοση να την δουλέψω λίγο...

Tem
27-11-08, 18:52
Link Information

Uptime: 0 days, 9:59:02
DSL Type: G.992.5 annex B
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 860 / 16.184
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 5,5 / 7,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,0 / 11,0

με 24άρα γραμμή :hmm:

emeliss
27-11-08, 19:10
Link Information

Uptime: 0 days, 9:59:02
DSL Type: G.992.5 annex B
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 860 / 16.184
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 5,5 / 7,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,0 / 11,0

με 24άρα γραμμή :hmm:
Έχεις υψηλό snr ( connx-tv; ) οπότε δύσκολα θα συγχρονίσεις υψηλότερα αν και έχεις πολύ καλή γραμμή.

mitsakleas
27-11-08, 19:23
Φίλοι Ralliboy και Jti , λες και βλέπω τη γραμμή μου!!!

Αρχικά πριν 2 μήνες στα 20.500-21.000 , μετά σταδιακά πέφτω στα 18-18,5 . Και ξαφνικά πριν από 2 εβδομάδες βλέπω το SNR Margin στο 0,5!!!!! . Κάνοντας restart κλείδωσε στα 14 και δεν ξανανέβηκε . Ο δε τεχνικός τα βρήκε όλα απολύτως φυσιολογικά.

Ποιό 13,5 Att. μου λές φίλε μου , εγώ έχω 6,5 και είμαι 180μ από το DSLAM Καλαμακίου στο Π. Φάληρο!!!!

Παρ' όλα αυτά για τον τεχνικό όλα είναι ΟΚ. (Χωρίς σχόλιο)

Είναι λοιπόν προφανές ότι κάτι δεν πάει καλά με τον ΟΤΕ , κάτι "πειράζουν" στο κέντρο , ίσως οι πιο ειδικοί του Forum μπορούν να μας διαφωτίσουν περισσότερο .

Tem
28-11-08, 07:16
Έχεις υψηλό snr ( connx-tv; ) οπότε δύσκολα θα συγχρονίσεις υψηλότερα αν και έχεις πολύ καλή γραμμή.

η αλήθεια είναι ότι έχω connx-tv

tassos1978
28-11-08, 18:39
Είναι λοιπόν προφανές ότι κάτι δεν πάει καλά με τον ΟΤΕ , κάτι "πειράζουν" στο κέντρο , ίσως οι πιο ειδικοί του Forum μπορούν να μας διαφωτίσουν περισσότερο .

Εγώ πιστεύω πως έχουν κλειδωμένα προφίλ...

Προφέσσορας_Χάος
28-11-08, 19:35
'Εχω και εγώ κάτι post αν δεις παρακάτω...

εκεί που συγχρόνιζα επί ένα μήνα (νέος συνδρομητής) στα 11mbps, για μια μέρα, συγκεκριμένα για 17 ώρες μόνο κατάφερα να συγχρονιστώ στα 16,6mbps με καλά στατιστικά, 9.8db noise και 26db download attenuation. Downloads με rapid, ftp, flashget κτλ με 1.6mbps! Μετά δυστυχώς ξανά τα ίδια...'Εχω δώσει βλάβη στο 121, είμαι περίεργος να δώ τι δικαιολογίες θα μου πούνε... Το καλό είναι ότι κράτησα print screen τα στατιστικά 2 router (!) για να μην νομίζουν ότι λέω ασυναρτησίες... Το αν γίνεται αναβάθμιση και κάνουν τεστ ή αν μου αλλάξανε πόρτες για λίγες ώρες ενδέχεται να μην το μάθω ποτέ, θα πιέσω όσο μπορώ βέβαια :rtfm:


Να πιέσεις τι ακριβώς .. η υπηρεσία σου είναι ΕΩΣ 24 και οχι 24..Στα 11mbps είσαι τέλεια..ζήσε με αυτό και μην ασχολείσαι δεν αλλάζει κάτι..

gtl
29-11-08, 02:11
Να πιέσεις τι ακριβώς .. η υπηρεσία σου είναι ΕΩΣ 24 και οχι 24..Στα 11mbps είσαι τέλεια..ζήσε με αυτό και μην ασχολείσαι δεν αλλάζει κάτι..

Η υπηρεσία είναι έως 24 ανάλογα με τις δυνατότητες της γραμμής, όχι έως 24 ανάλογα με το πώς καπνίσει του ΟΤΕ.

hel
29-11-08, 11:16
Σε σύνδεση 24Mbits, με άριστα χαρακτηριστικά γραμμής και χωρίς θόρυβο, συνδεόμουν μέχρι πριν ένα μήνα στα 16-17Mbits χωρίς να έχω καμμία απολύτως αποσύνδεση. Για 13,5 att δεν είναι και τρομερό, αλλά το θεώρησα αποδεκτό.

Ξαφνικά, και ενώ τα στατιστικά γραμμής δεν έχουν αλλάξει ούτε κατ'ελάχιστο (13,5 att και 9,5 sn margin - πόσο καλύτερα να γίνουν πια?) συγχρονίζω ακόμα χαμηλότερα, στα 14Mbits! Σε επικοινωνία μου με την τεχνική υποστήριξη του ΟΤΕ επιχειρούν να μου πουλήσουν φούμαρα ότι "είναι μέσα στα κανονικά όρια", καθώς και το πρωτότυπο επιχείρημα ότι "ίσως να συνδέονται πολλοί ακόμα στην περιοχή σας"! Και γι'αυτό συγχρονίζει στον πάτο?

Ξέρω ότι μπορεί κάποιοι να αντιτείνουν ότι πηγαίνει πολύ να χαρακτηρίζω τα 14Mbits πάτο, αλλά αυτό ακριβώς νομίζω πως είναι σε μια κρυστάλλινη γραμμή με απόσταση λίγων μέτρων από το κέντρο του ΟΤΕ.

Το ότι ο ΟΤΕ έχει αλλάξει τους όρους ρύθμισης των συνδέσεων connx 24 το υποψιάζομαι και από μια άλλη, φαινομενικά ασήμαντη λεπτομέρεια. Όταν η γραμμή συγχρόνιζε σε σχετικά φυσιολογικά επίπεδα, το upload ήταν πάντα 1021kilobits. Τώρα πια κυμαίνεται στα 960-999. Σαν διαφορά είναι βέβαια ανεπαίσθητη, αλλά δεν μπορεί να είναι και τυχαίο ότι σε 50 συγχρονισμούς κολλούσε στα 1021 και τώρα που έριξαν το download "παίζει".

Τελικά ο ΟΤΕ αποφάσισε να το παίξει Τελλας με "ονομαστικά" 24άρια που δουλεύουν ως 12άρες ακόμα και σε επαρκείς γράμμες? Αν είναι έτσι ας το μάθουμε - τουλάχιστον να πάμε κάπου όπου θα πληρώνουμε τα μισά αν πρόκειται να μην εκμεταλλευόμαστε τις δυνατότητες του χαλκού μας.

Είσαι σε isdn?
Υπάρχει θόρυβος στη γραμμή σου.
Έχεις συνδέσει το ρούτερ στον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου;

Devout
29-11-08, 22:10
τι να πώ κι εγώ που 6 μήνες πριν συνδεόμουν στα 18mbit και τώρα...:

Downstream Rate: 11070 Kbps
Upstream Rate: 939 Kbps
Downstream Margin: 9 db
Upstream Margin: 9 db
Downstream Line Attenuation: 24
Upstream Line Attenuation: 12

και χωρίς conn-x tv... :hmm:

nikakis
29-11-08, 23:37
Ερώτημα προς ...ναυτιλομένους...

DG834.v3 Modem/Router

ADSL Link Downstream Upstream
Connection Speed 9533 kbps 1023 kbps
Line Attenuation 9 db 2 db
Noise Margin 9 db 9 db

[B]Baudtec AnnexA Modem/Router

ADSL Firmware Version : FwVer:3.10.5.3_TC3085 HwVer:T14.F7_3.0
Line State : Showtime
Modulation : ADSL2 PLUS
Annex Mode : ANNEX_A

Downstream Upstream
SNR Margin : 7.8 9.4 db
Line Attenuation : 8.8 6.9 db
Data Rate : 14146 857 kbps

Αυτό πάλι ρε παιδιά πώς το εξηγείτε; Δηλ. Την ίδια ακριβώς στιγμή (διαφορά 1 λεπτού
γιά την αλλαγή),στην ίδια ακριβώς γραμμή δύο διαφορετικά modems/routers να δίνουν
εντελώς άλλους συγχρονισμούς και άλλες ταχύτητες.....(Βλ. ανωτέρω)
Βρε μου φαίνεται πως πέφτει πολύ otenetiko δούλεμα....

Georgevtr
29-11-08, 23:46
Ερώτημα προς ...ναυτιλομένους...

DG834.v3 Modem/Router

ADSL Link Downstream Upstream
Connection Speed 9533 kbps 1023 kbps
Line Attenuation 9 db 2 db
Noise Margin 9 db 9 db

[B]Baudtec AnnexA Modem/Router

ADSL Firmware Version : FwVer:3.10.5.3_TC3085 HwVer:T14.F7_3.0
Line State : Showtime
Modulation : ADSL2 PLUS
Annex Mode : ANNEX_A

Downstream Upstream
SNR Margin : 7.8 9.4 db
Line Attenuation : 8.8 6.9 db
Data Rate : 14146 857 kbps

Αυτό πάλι ρε παιδιά πώς το εξηγείτε; Δηλ. Την ίδια ακριβώς στιγμή (διαφορά 1 λεπτού
γιά την αλλαγή),στην ίδια ακριβώς γραμμή δύο διαφορετικά modems/routers να δίνουν
εντελώς άλλους συγχρονισμούς και άλλες ταχύτητες.....(Βλ. ανωτέρω)
Βρε μου φαίνεται πως πέφτει πολύ otenetiko δούλεμα....

Δεν τιθεται θεμα για κανενα οτενετικο δουλεμα,μη λεμε οτι μας καπνισει.Εχεις βαλει καποιο διαθεσιμο,απ τα τελευταια firmware του DG834.v3,ωστε να δεις πως συνχρονιζει?

nikakis
30-11-08, 01:21
Δεν τιθεται θεμα για κανενα οτενετικο δουλεμα,μη λεμε οτι μας καπνισει.Εχεις βαλει καποιο διαθεσιμο,απ τα τελευταια firmware του DG834.v3,ωστε να δεις πως συνχρονιζει?

Η υπηρεσία είναι έως 24 ανάλογα με τις δυνατότητες της γραμμής, όχι έως 24 ανάλογα με το πώς καπνίσει του ΟΤΕ.(gtl παραπάνω). Επειδή περί καπνίσματος ο λόγος.....

1.Τα προβλήματα που περιγράφουν οι συμφορουμίτες δικαιολογούνται μεν από τους τεχνικούς του ΟΤΕ,
αλλά δυστυχώς δεν αιτιολογούνται......Εκτός κι αν θεωρούμε σοβαρή επιστημονική και τεχνολογική εξήγηση
επιχειρήματα του τύπου "είναι μέσα στα κανονικά όρια" ή "ίσως να συνδέονται πολλοί ακόμα στην περιοχή σας".
2. Επειδή θεωρώ το Netgear κορυφαίο (εξ εμπειρίας),ελάχιστα μου λέει μιά πιθανή αναβάθμισή του,
δεδομένου του οτι με την ίδια version του ίδιου modem "χτύπαγα" 16100 kbps επί 10 αμέσως προηγούμενες ημέρες συνεχώς!
Ενώ τώρα....με τον αραμπά!!!! Φταίει η "κακή" version και όχι ο "καλός" ΟΤΕ; Εγώ λέω πως φταίει ο
αχρείος καταναλωτής,που πληρώνει,δεν το βουλώνει και ενίοτε λέει και "ότι του καπνίσει"....... :hmm:

hel
30-11-08, 17:17
Ερώτημα προς ...ναυτιλομένους...

DG834.v3 Modem/Router

ADSL Link Downstream Upstream
Connection Speed 9533 kbps 1023 kbps
Line Attenuation 9 db 2 db
Noise Margin 9 db 9 db

[B]Baudtec AnnexA Modem/Router

ADSL Firmware Version : FwVer:3.10.5.3_TC3085 HwVer:T14.F7_3.0
Line State : Showtime
Modulation : ADSL2 PLUS
Annex Mode : ANNEX_A

Downstream Upstream
SNR Margin : 7.8 9.4 db
Line Attenuation : 8.8 6.9 db
Data Rate : 14146 857 kbps

Αυτό πάλι ρε παιδιά πώς το εξηγείτε; Δηλ. Την ίδια ακριβώς στιγμή (διαφορά 1 λεπτού
γιά την αλλαγή),στην ίδια ακριβώς γραμμή δύο διαφορετικά modems/routers να δίνουν
εντελώς άλλους συγχρονισμούς και άλλες ταχύτητες.....(Βλ. ανωτέρω)
Βρε μου φαίνεται πως πέφτει πολύ otenetiko δούλεμα....

Κάποια ρούτερ μπορεί να συνεργάζονται καλύτερα με το dslam , οπότε θα έχουν καλύτερους συγχρονισμούς.
Πχ είναι γνωστό ότι τα chips της broadcom για ST δίνουν καλές ταχύτητες. Και το bautec έχει τσιπάκι από broadcom.
Αλλά η πηγή του θορύβου στην γραμμή σου πρέπει να βρεθεί, για να μην έχεις προβλήματα στο μέλλον.
Σε ποια περιοχή είσαι;
Έχει έρθει τεχνικός ΟΤΕ στο σπίτι σου να ελέγξει τις γραμμές;

nikakis
30-11-08, 18:51
Κάποια ρούτερ μπορεί να συνεργάζονται καλύτερα με το dslam , οπότε θα έχουν καλύτερους συγχρονισμούς.
Πχ είναι γνωστό ότι τα chips της broadcom για ST δίνουν καλές ταχύτητες. Και το bautec έχει τσιπάκι από broadcom.
Αλλά η πηγή του θορύβου στην γραμμή σου πρέπει να βρεθεί, για να μην έχεις προβλήματα στο μέλλον.
Σε ποια περιοχή είσαι;
Έχει έρθει τεχνικός ΟΤΕ στο σπίτι σου να ελέγξει τις γραμμές;

Thanks hel!

Αυτή είναι μιά σοβαρή τεχνική ερμηνεία! Να την άκουγα από τους "εξειδικευμένους" τεχνικούς του ΟΤΕ
και να τους έλεγα κι ευχαριστώ! Αλλά όχι: "είναι μέσα στα κανονικά όρια" και "μόκο γιατί λέμε ότι μας
καπνίζει..."
Εν πάσει περιπτώσει είμαι στην περιοχή Παιανίας και επί 10 24ωρα είχα συνεχώς και αδιαλείπτως (Με Netgear):
Downstream Upstream
SNR Margin : 9.2
Line Attenuation : 13
Data Rate : 16100 920 kbps
Κατέβαζα δε - με IDM - 1,7Mbps/sec του σκοτωμού!!!!

Με αυτά τα δεδομένα δεν είχα κανένα(;) λόγο να ελέγξω τηλ. γραμμή κ.λ.π. Θεώρησα φυσιολογική την
εξασθένηση του σήματος λόγω απόστασης από DSLAM (940 μ.-τόσο περίπου είναι) και με βάση τις
πολύ τεκμηριωμένες αναλύσεις που έχουν γίνει εδώ:
www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820 ήμουν ευχαριστημένος.

Χθές (Με Netgear):
ADSL Firmware Version 5.00.03.00
DownStream Connection Speed 9748 kbps
UpStream Connection Speed 1023 kbps

Σήμερα (Με Netgear):
ADSL Link Downstream Upstream
Connection Speed 15972 kbps 951 kbps
Line Attenuation 13 db 2 db
Noise Margin 9 db 9 db

Χθές και σήμερα (Με Baudtec):
Downstream Upstream
SNR Margin : 8.4 9.8 db
Line Attenuation : 8.8 6.9 db
Data Rate : 14146 857 kbps


Τί έγινε ρε παιδιά; Χάλασε ξαφνικά η τηλ. γραμμή και χρειάζεται τεχνικό του ΟΤΕ να την ελέγξει;;;;

(Σημ.: Διαμένω σε μονοκατοικία και δεν "παίζουν" κατανεμητές,συγκάτοικοι,κ.λ.π.)

johngialips
03-12-08, 00:21
εχω και εγω το ιδιο προβλημα εδω και 10-15 μερες περιπου το οποιο παρουσιαστηκε απο τον εναν αποσυχρονισμο στον επομενο συχρονισμο.απο 16800 max στα 13000 max.εγω δεν εχω και μεγαλη
τεχνογνωσια πανω στο adsl για να εχω αποψη τεκμηριωμενη,οι πιο πολλοι λενε για για παρεμβολες απο γειτονικες γραμμες και δεν εχω λογο να μην τους πιστεψω αλλα ετσι αποτομα?και απο οτι βλεπω στους πιο πολλους απο εμας αποτομα εχει γινει η αλλαγη.
αυτη η υποβαθμιση παντως σε μενα ηρθε γυρω στις 5 μερες απο τη στιγμη που με πηραν τηλεφωνο απο τον οτε για το IPTV(αν και δεν πιστευω οτι εχει σχεση τους ειπα οχι)ενω ακριβως πιο πριν παλι για 5 μερες
η γραμμη ηταν στα φορτε της με πανω απο 16400

mmoukiou
03-12-08, 01:19
Αν και έχω γράψει για το πρόβλημά μου σε άλλο θέμα, το αναφέρω κι εδώ γιατί βλέπω αρκετούς "συμπάσχοντες". Έχω conn-x tv και η γραμμή από τότε που ξεκίνησα την σύνδεση (24 mbps) συγχρόνιζε 17-18mbps Με το speedtouch που παρέχει το conn-x tv, ανέβηκα στα 19+, αλλά η χαρά κράτησε λίγο... Ενάμισυ μήνα μετά από την ενεργοποίηση στο iptv έχω τα εξής στατιστικά:


Uptime: 0 days, 0:34:04

Modulation: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 860 / 10.938

Data Transferred (Sent/Received) [KB/MB]: 903,00 / 6,30

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 17,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 6,5 / 14,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,5 / 11,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 1.970 / 99

CRC Errors (Up/Down): 37 / 0

HEC Errors (Up/Down): 2.129 / 0


Από τον ΟΤΕ μου είπαν αρχικά να γίνει υποβάθμιση στα 8 "γιατί δεν σηκώνει η γραμμή"... Αφού τους εξήγησα πως η γραμμή ήταν για μεγάλο διάστημα πολύ καλή (ακόμα και με iptv), είπαν πως θα το ξανακοιτάξουν....... Περιμένω να δω την νέα απάντηση.
Τονίζω πως η ταχύτητα έπεσε στα 11 εν μια νυκτί κυριολεκτικά. Αφού προηγουμένως για κάποιες μέρες είχε "κατέβει" στα 16.500-17.500....

mmoukiou
03-12-08, 17:18
Συνεχίζω το προηγούμενο post... Με κάλεσαν πάλι προ λίγου από τον ΟΤΕ και μου είπαν πως, αφού ο ψηφιακός έλεγχος της γραμμής δεν δείχνει πρόβλημα, θα στείλουν συνεργείο να ελέγξει το δίκτυο... Θα βγει άκρη άραγε?...

(Πάντως παράπονο από υποστήριξη δεν έχω, κάθε μέρα με παίρνουν τηλέφωνο... Πιό πολύ και από την μάνα μου...)

hel
04-12-08, 10:43
Συνεχίζω το προηγούμενο post... Με κάλεσαν πάλι προ λίγου από τον ΟΤΕ και μου είπαν πως, αφού ο ψηφιακός έλεγχος της γραμμής δεν δείχνει πρόβλημα, θα στείλουν συνεργείο να ελέγξει το δίκτυο... Θα βγει άκρη άραγε?...

(Πάντως παράπονο από υποστήριξη δεν έχω, κάθε μέρα με παίρνουν τηλέφωνο... Πιό πολύ και από την μάνα μου...)

Aπλά να τσεκάρουν κατανεμητή πολυκατοικίας για να ελέγχξουν αν υπάρχουν διαφορές στα stats σε σχέση με του σπιτιού.

mmoukiou
08-12-08, 11:03
Aπλά να τσεκάρουν κατανεμητή πολυκατοικίας για να ελέγχξουν αν υπάρχουν διαφορές στα stats σε σχέση με του σπιτιού.


Σήμερα είχα την επίσκεψη του τεχνικού. Ο άνθρωπος ήταν ευγενέστατος και ήρθε και στην ώρα του. Δυστυχώς όμως άκρη δεν βγάλαμε. Από τις μετρήσεις φαίνεται πως δεν υπάρχει πρόβλημα στα καλώδια της πολυκατοικίας. Άλλαξε το καλώδιο του ΚΑΦΑΟ, αλλά ο συγχρονισμός δεν ανεβαίνει. Ο άνθρωπος μου πρότεινε ή να μείνει η γραμμή ως έχει αφού κατά τα άλλα είναι σταθερή χωρίς αποσυνδέσεις και η Tv παζει πολύ καλά, ή να υποβιβαστώ σε 8άρα. Υπάρχει και η λύση να αλλάξουμε το κεντρικό καλώδιο της γραμμής του ΟΤΕ, όπως μου είπε, αλλά ενδέχεται να ρισκάρουμε την σταθερότητα...:confused:
Βέβαια, εγώ πλέον σκέφτομαι σοβαρά την μετακόμιση σε άλλο πάροχο (συγκεκριμένα ΟΝ που έχει και άλλος στην πολυκατοικία)... Τουλάχιστο θα δίνω τα μισά λεφτά. Αυτό που με "φρενάρει" είναι πως αρχίζει να ανεβαίνει το ενδιαφέρον του conn-x tv με νέες ταινίες και σειρές.

herbal
08-12-08, 17:45
Επειδη το προβλημα αυτο το αντιμετωπιζει πολυς κοσμος,μαζι και εγω,εχω την εντυπωση οτι ο ΟΤΕ μας δουλευει ολους ασχημα.Και δεν ενημερωνει και κανει κοινως την παλαβη.Εχω 10 ημερες προσπαθω να μιλησω με το 1242 και συνεχως μιλαει.Συγχρονιζα με 18mbps και ξαφνικα μετα απο τα γνωστα προβληματα του δικτυου,συγχρονιζω σταθερα με 13800-14000.Το upload επεσε στα 960 απο 1023.

Εχουν πειραξει σιγουρα το δικτυο τους,και εκμεταλευονται την <<σιωπη των αμνων>>.Βλεπω συνεχεια στο θέμα:rtfm:

mmoukiou
09-12-08, 17:19
Το να πειράξουν το δίκτυο με αποτέλεσμα να χειροτερεύει η υπηρεσία που προσφέρουν είναι δύσκολο να είναι αλήθεια. Όπως και να έχει όμως, αν όντως παρατηρείται συχνά το φαινόμενο, θα χάσουν πελάτες. Εγώ θεωρώ αδιανόητο να πέφτει ξαφνικά κατά 6-7mbps σε μια μέρα η ταχύτητα, ενώ τα στοιχεία της γραμμής είναι πολύ καλά, και να μην έχουν ούτε μια εξήγηση για αυτό... Προσαρμόζοντας τον τίτλο του νήματος στα δικά μου δεδομένα είναι "11mbps με 14att".
Ειλικρινά είμαι απογοητευμένος....

Tem
09-12-08, 19:25
με attenuation 7 συγχρονίζω στα 15-16 mbps με Thomson 585v7 και στα 13,5 mbps με Speedtouch 780WL

arisgrc
10-12-08, 01:06
Και εγω εδω και κανα 2 εβδομαδες -2mbit χωρις κανενα λογο,121 λεει πως ολα ειναι ΟΚ..βγαλε συμπερασμα

Tem
10-12-08, 05:42
το φαινόμενο φαίνεται να είναι πλέον γενικευμένο. Ισως όχι απόλυτα αλλά σε μεγάλο αριθμό συνδέσεων.

Άρης13
10-12-08, 12:13
Ενταξει ισως φταινε οι πολλες γραμμες γενικα στις πολυκατοικιες. Ας πουμε εγω συγχρονιζα 24574 και σταδιακα εχω πεσει στις 23000

mmoukiou
10-12-08, 12:38
Ενταξει ισως φταινε οι πολλες γραμμες γενικα στις πολυκατοικιες. Ας πουμε εγω συγχρονιζα 24574 και σταδιακα εχω πεσει στις 23000

Ε, καλά αυτό δεν είναι ούτε καν πταίσμα και είναι και λογικό... Εδώ πέσαμε κατά 8mbps (εκ των οποίων τα 6 σε μια μέρα), τί να λέμε...

pan.nl
11-12-08, 12:53
Κι εδώ προχθές έκανε μια αποσύνδεση και ταυτόχρονα κόπηκε και το τηλέφωνο, αλλά internet είχα...μόνο που συχρόνιζε από 4 εως 12 Mbps ενώ το attenuation "έπαιζε" από 13,4 εως 22 και ο θόρυβος από 1 εως 20! Δήλωσα βλάβη και σήμερα επανήλθε το τηλέφωνο, το attenuation έπεσε στο 14 (από 12 που ήταν πριν) αλλά δείτε που συγχρονίζει πλέον:evil::down::

hel
11-12-08, 15:01
Έχεις αφήσει το ρούτερ μόνο του πάνω στη γραμμή;
Κάτι σου δημιουργεί θόρυβο.

pan.nl
11-12-08, 16:44
Τελικά μου είπαν από το 121 πως υπάρχει καλωδιακό πρόβλημα στην περιοχή. Το τηλέφωνο επανήλθε αλλά κάνει ακόμα λίγα παράσιτα. Αύριο θα έχει αποκατασαθεί πλήρως η βλάβη είπαν.

mariousev
07-01-09, 22:45
ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΠΑΙΔΙΑ.Ο ΟΤΕ ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ...ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ...ΟΛΑ ΟΦΕΙΛΩΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΧΑΛΚΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΜΟΝΤΕΜ...ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΣΠΑΝΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΕ ΒΛΑΜΜΕΝΗ ΠΟΡΤΑ..ΜΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΤΕ ΤΟΝ ΟΤΕ ΟΤΙ ΚΛΕΙΔΩΝΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΦΙΛ Η ΟΤΙ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ ΚΑΤΙ. ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΦΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.ΕΛΕΟΣ. ΜΠΟΡΕΙ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΕΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΕΔΙΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΥΓΡΑΣΙΑ.Η ΛΟΓΙΚΗ ΤΗΣ 24ΑΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΟΠΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΣΥΓΧΡΟΝΙΖΕΤΑΙ..ΑΡΑ ΑΦΟΥ ΕΠΕΣΕ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΥ ΚΑΤΙ ΤΗΝ ΕΠΗΡΕΑΣΕ(ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ SNR)DEN EKANE KATI O OTE.

nikakis
08-01-09, 00:20
ΟΛΑ ΟΦΕΙΛΩΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΧΑΛΚΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΜΟΝΤΕΜ...ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΣΠΑΝΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΕ ΒΛΑΜΜΕΝΗ ΠΟΡΤΑ..
Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα άποψη!!!! Έτσι καταργείται αυτόματα κάθε πιθανή ανθρώπινη (τεχνική) ευθύνη
και επέμβαση και γιά όλα φταίνε τα πράγματα!
Αχ,ρε άτιμε χαλκέ τί μας κάνεις.....


Η ΛΟΓΙΚΗ ΤΗΣ 24ΑΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΟΠΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΣΥΓΧΡΟΝΙΖΕΤΑΙ..
Δεκτό. Αλλά γιατί δεν εφαρμόζετε την ίδια λογική και στο 1Mbps.Και όπου "κλειδώνει" προς τα πάνω
καλύτερα και δεν αποσυγχρονίζεται,να παραμένει συγχρονισμένη εκεί με το τιμολόγιο του 1Mbps;;;!!!!

Τώρα το δούλεμα δικαιώνεται..............

Georgevtr
08-01-09, 06:33
Ο φίλος [Insomniac],έχει γράψει ένα άρθρο.Το έχουμε διαβάσει?
SNR Margin, Attenuation, Output Power - ADSL2+ εώς 24Mbps version (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=217614)
Πιστεύω ότι,πολλοί θα κατανοήσουν τα δρώμενα τής γραμμής τους.

ermis333
08-01-09, 09:45
Κανείς δεν κλέβει τίποτα, αυτά είναι τα αρνητικά της ADSL......όσο αυξάνεται ο κόσμος που έχει ADSL σε κάθε γειτονιά τόσο αυξάνονται και οι παρεμβολές (crosstalk) και τόσο θα μειώνονται οι συγχρονισμοί με την πάροδο του χρόνου....η μόνη λύση είναι το VDSL....αλλά σιγά μην το δούμε....

kalicatzaros
08-01-09, 10:18
Για αυτό και εγώ προτείνω να ξεκινήσουμε μια εκστρατεία αντι-broadband. Μπορείς και εσύ να ενημερώσεις τον γείτονα σου για τα αρνητικά του broadband. :p

Crosswind
08-01-09, 10:30
Κανείς δεν κλέβει τίποτα, αυτά είναι τα αρνητικά της ADSL......όσο αυξάνεται ο κόσμος που έχει ADSL σε κάθε γειτονιά τόσο αυξάνονται και οι παρεμβολές (crosstalk) και τόσο θα μειώνονται οι συγχρονισμοί με την πάροδο του χρόνου....η μόνη λύση είναι το VDSL....αλλά σιγά μην το δούμε....

+1 :oneup:
Ακριβώς έτσι 9 στις 10 περιπτώσεις. Καλύτερα να ελέγχουμε πρώτα όλα τα υπόλοιπα και μετά να κράζουμε. Όχι πως οι ISPs είναι αγγελούδια (TS του ΟΤΕ πριν λίγο καιρό, ανεπάρκεια Tellas, χαμηλά pings Forthnet κτλ). Όποτε πρέπει θα φωνάξουμε, αλλά ΜΟΝΟ αφού ελέγξουμε όλες τις άλλες παραμέτρους γιατί στο τέλος χάνουμε το δίκιο μας.

Takis_Kal
08-01-09, 10:45
49826

Εμενα πως με βλεπετε ρε παιδια ? Να την κανω 24αρα ?

Georgevtr
08-01-09, 12:36
Αλλά όχι: "είναι μέσα στα κανονικά όρια" και "μόκο γιατί λέμε ότι μας
καπνίζει..."

Σού είπε κανένας να κάνεις μόκο?
Δέν καυτηρίασα τα ειρωνικά σου σχόλια γιατί ήσουν άδικος,εξού και το μή λέμε ότι μας καπνίσει.Γιατί?
Γιατί ΚΑΙ τα προβλήματα είναι υπαρκτά και μερικοί άσχετοι-τεμπέληδες τεχνικοί,ΑΛΛΑ και το υπάρχων δίκτυο,δεδομένο...ασύμετρο..(A..dsl)
Κατα την γνώμη μου,εάν άφηνες κατά μέρους την καχυποψία σου και αφιέρωνες χρόνο στο φόρουμ,θα είχες πιο σφαιρική άποψη,θα καταναούσες το όλο θέμα και δεν θα γινόσουν επιθετικός με την γνώμη των συμφορουμιτών.
Καλό διάβασμα ;)

nikakis
09-01-09, 00:19
Σού είπε κανένας να κάνεις μόκο?
Δέν καυτηρίασα τα ειρωνικά σου σχόλια γιατί ήσουν άδικος,εξού και το μή λέμε ότι μας καπνίσει.Γιατί?
Γιατί ΚΑΙ τα προβλήματα είναι υπαρκτά και μερικοί άσχετοι-τεμπέληδες τεχνικοί,ΑΛΛΑ και το υπάρχων δίκτυο,δεδομένο...ασύμετρο..(A..dsl)
Κατα την γνώμη μου,εάν άφηνες κατά μέρους την καχυποψία σου και αφιέρωνες χρόνο στο φόρουμ,θα είχες πιο σφαιρική άποψη,θα καταναούσες το όλο θέμα και δεν θα γινόσουν επιθετικός με την γνώμη των συμφορουμιτών.
Καλό διάβασμα

Αγαπητοί συμφορουμίτες,

Σας ζητώ δημόσια συγγνώμη,αν άθελά μου κάποιον από εσάς,με τα ειρωνικά μου σχόλια,αδίκησα....

Σας ζητώ συγγνώμη αν
ΚΑΙ τα προβλήματα είναι υπαρκτά και μερικοί άσχετοι-τεμπέληδες τεχνικοί,ΑΛΛΑ και το υπάρχων δίκτυο,δεδομένο...ασύμετρο..(A..dsl) όλα αυτά τα θεώρησα
- και τα θεωρώ - αφύσικα και απαράδεκτα (μιάς και σε καμμία απόλύτως ευρωπαϊκή χώρα δεν είναι
καν νοητά) και θέλησα να διεκδικήσω όσα μου υποσχέθηκαν,συμφώνησα και τα δικαιούμαι.

Σας ζητώ συγγνώμη που η "καχυποψία" μου δεν μου επιτρέπει να λειτουργώ ως εγκάθετος του κάθε ISP
- εν προκειμένω του ΟΤΕ - και να αποδέχομαι αδιαμαρτύρητα πως
ΟΛΑ ΟΦΕΙΛΩΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΧΑΛΚΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΜΟΝΤΕΜ...ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΣΠΑΝΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΕ ΒΛΑΜΜΕΝΗ ΠΟΡΤΑ..

Σας ζητώ συγγνώμη που δεν έχω πιό σφαιρική άποψη και δεν κατανοώ το όλο θέμα εντός των συνόρων
του Ελλαδιστάν,γιατί εκτός των συνόρων δεν υφίσταται τέτοιο θέμα να κατανοήσω. Εκεί
προφανώς δεν συμβαίνει
όσο αυξάνεται ο κόσμος που έχει ADSL σε κάθε γειτονιά τόσο αυξάνονται και οι παρεμβολές (crosstalk) και τόσο θα μειώνονται οι συγχρονισμοί με την πάροδο του χρόνου....΄

Σας ζητώ συγγνώμη,τέλος,που πιθανόν να έγινα επιθετικός (!) με την γνώμη εκείνων των συμφορουμιτών,
που άθελά τους (;) προσπάθησαν(-ουν) να με πειθαναγκάσουν πως τα όποια προβλήματα μας ταλανίζουν
καθημερινά είναι ζήτήματα "κλειδωμάτων","ρούτερς","αναβαθμίσεων",κ.λ.π. και όχι υποδομών,νοοτροπιών
'κονόμας,συμπεριφοράς "αρπαχτής",ωχαδελφισμού και αυθαιρεσιών τηλεπικοινωνιακών επιβητόρων.

Γιά όλα αυτά τα "εγκλήματα" μου και πολύ περισσότερο επειδή θα πρέπει να διαβάσω,να ερευνήσω και να
συντάξω και δυό-τρείς διατριβές (PhD) γιά να μπορώ απλά να σερφάρω ταχύτερα στο Διαδίκτυο,παρακα-
λώ τους αδμίνορες του forum να με διαγράψουν από την λίστα των όντως εξαιρέτων μελών του,να ανακα-
λέσουν τους κωδικούς εισόδου μου και κυρίως να μη λησμονήσουν οτι τους ευγνωμονώ γιατί μου έδωσαν
την ευκαιρία να φωτιστώ και να γίνω σοφώτερος μέσα από το λαμπρό site τους.

Καλή τύχη σε όλους

eveonline1
09-01-09, 11:32
Αν δεν τα ζήσει κάποιος δεν κατανοεί την όλη κατάσταση και δεν μπορεί να διαμορφώσει μία πλήρη εικόνα .
Κατά την γνώμη μου πάντα και επειδή έχω δει πολλούς isps (και μέσω φίλων) πιστεύω ότι έτσι όπως έχουν τα πράγματα και οι καταστάσεις , είναι ρίσκο κάποιος να αγοράσει μία ακριβή 24αρα (π.χ. ΟΤΕ) ενώ κινδυνεύει να πάρει τα μισά...

Έχω ακούσει ότι υπάρχει τρόπος να έρθουν τα 24 έξω από την πόρτα μας αλλά ο ΟΤΕ δεν θέλει να ξοδέψει / επενδύσει εκατομμύρια σε μία αναβάθμιση που την επόμενη μέρα θα μπορούν να το εκμεταλλευτούν και οι υπόλοιπες εταιρείες , γίνονται τρομερές διαπραγματεύσεις και πολύ φοβάμαι μήπως ο ΟΤΕ δεν καταλήξει σε καλή γι αυτόν συμφωνία, γιατί στο τέλος ξέρετε ποιος θα την πληρώσει την αναβάθμιση έτσι; ;) και κάποιοι θα θησαυρίσουν με τα λεφτά του Έλληνα φορολογούμενου χωρίς να δωσουν "μία" για τις επενδύσεις του ΟΤΕ.

Εδώ ο κόσμος χάνεται και εμείς ασχολούμαστε γιατί η γραμμή είναι 12 ενώ έπρεπε να είναι 24... τι?? πόλεμος στην γάζα; ρε δεν γαμ..ται, μακριά από τον κώλο μας και ας είναι όπου θέλει... ρε που καταντήσαμε...

N.W.O
09-01-09, 17:46
Χρησιμοποιώντας σαν μέσω τον χαλκό δεν γίνεται λόγω φυσικής να έχουμε 24Mbit στην πόρτα μας.

Θεωρία Adsl.
Αν εννοείς τώρα κάτι τύπου VDSL πρέπει να αλλαχτούν Dslam και να οι αποστάσεις που υποστηρίζεται μικραίνουν (πάντα υπάρχει αρνητικό),οπότε δεν νομίζω να γίνει αυτή η αλλαγή.

Οπτική είναι είναι το μέλλον!!
Fiber to the Home για περισσότερο από 24Mbit --> Θέλει χρήμα όμως....και χρόνο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.