PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεκρό το τηλέφωνο, ενεργή η adsl



Sofa[]Surfer
11-11-05, 02:48
Εδώ και ένα μήνα περίπου έχω το εξής πρόβλημα:

Ξαφνικά το σταθερό τηλέφωνο νέκρωσε ενώ η adsl λειτουργούσε κανονικά.
Πήρα 1η φορά τις βλάβες του ΟΤΕ και τους ενημέρωσα ότι δεν λειτουργεί το σταθερό ενώ η adsl παίζει κανονικότατα...
Περιμένω 1 με 2 μέρες αλλά τίποτα.
Καλόυ, κακού πάω σε ενα φιλαράκι να τσεκάρω το spliter, τα καλώδια και την συσκευή. Όλα λειτουργουσαν άψογα, με σήμα στο τηλέφωνο και το μοντεμ μου να συνδεεται κανονικά.
Παίρνω πάλι τις βλάβες ΟΤΕ και μου λένε οτι έγινε ελεγχος για την γραμμή μου, και ότι το πρόβλημα εντοπίζεται στον χώρο μου. Τους είπα ότι δεν πρόκειται να συμβαίνει κάτι τετοιο καθώς τσέκαρα τον εξοπλισμό μου σε έναν φίλο με adsl.
Έχω πάρει συνολικά 3 με 4 φορές τις βλάβες για να μου το φτιάξουν αλλα τίποτα

Σημειωτέον ότι, όταν κάνω κλήση απο το κινητό στο σταθερό καλεί κανονικά χωρίς να ακούω να χτυπά βεβαια.

Παρακάλώ πέστε μου τι να κάνω πια; Πρέπει να αρχίσω να παίρνω τσι*****α για μου παρέχονται οι υπηρεσίες που πληρώνω;

sdikr
11-11-05, 02:51
χωρίς το modem πάνω στην γραμμη δουλέυει το τηλέφωνο;

Sofa[]Surfer
11-11-05, 02:55
Δυστηχώς ΟΧΙ

sdikr
11-11-05, 02:57
τότε πάρε τον ότε και πες του δεν δουλέυει το τηλέφωνο,
δεν χρείαζεται καν να πείς οτι έχεις adsl .......

Sofa[]Surfer
11-11-05, 02:59
Το έχω αναφέρει ήδη 3 με 4 φορές στις βλάβες. Λες αν τους πω οτι δεν έχω adsl να την φτιάξουν;

sdikr
11-11-05, 03:03
Surfer']Το έχω αναφέρει ήδη 3 με 4 φορές στις βλάβες. Λες αν τους πω οτι δεν έχω adsl να την φτιάξουν;

ακριβώς ;)

Sofa[]Surfer
11-11-05, 03:17
Σε ευχαριστώ για την βοηθεια σου sdikr

[Insomniac]
11-11-05, 07:57
Έχει isdn; Αν ναι, κάνε ένα τσεκ και το netmod, μήπως και τα'παιξε. Δοκίμασε να το κάνεις ένα reset πρώτα.

supermario
11-11-05, 10:43
Εχεις τσεκαρει τα καλωδια που ερχονται στο διαμερισμα σου;;; Ειχα το ιδιο προβλημα παλιοτερα σε μια PSTN γραμμη. Ενω ειχα ADSL το τηλεφωνο ηταν νεκρο. Ειχα παρει τον ΟΤΕ ο οποιος εκανε 10 μερες να ερθει μετα απο σειρα τηλεφωνων που ειχα κανει στις βλαβες.
Τελικα το προβλημα ηταν στα καλωδια που ερχονταν στο σπιτι. Επειδη ηταν 2-οροφη μονοκατοικια, αυτα εφταναν στον τοιχο κατευθειαν απο την κολωνα και ηταν εκτεθειμενα. Μαλλον καποιο απο τα γατια που τριγυρνουσαν στο σπιτι ειχε αποφασισει να παιξει μαζι τους και ειχαν ξηλωσει το ενα απο τα δυο καλωδια.
Οποτε τσεκαρε να δεις οτι ειναι ΟΚ.

vasper
11-11-05, 11:01
Μου είχε συμβεί και μένα αυτό, και τελικά ήταν υγρασία που είχε ποτίσει τα καλώδια από το κουτί μέχρι το σπίτι μου. Τα άλλαξαν και το τηλέφωνο επανήθλε. Η adsl δούλευε κανονικά γιατί το σήμα της δεν επιρρεαζόταν.

chrvez
11-11-05, 11:22
To ίδιο πρόβλημα είχε και ένας φίλος μου. Έκανε έργα το φυσικό αέριο έξω από το σπίτι του, κάτι έγινε με τα καλώδια και όλη η πολυκατοικία δεν είχε τηλέφωνο αλλά η DSL του φίλου μου λειτουργούσε κανονικά. Μετά από 5-6 ημέρες ήρθε συνεργείο του ΟΤΕ, κάτι έκανε έξω ακριβώς από την πολυκατοικία και το έφτιαξε.... Κουφό μου φαίνετε αλλά συμβαίνει.

Sofa[]Surfer
11-11-05, 22:04
Παλικάρια έχετε δίκιο. Πήγα στον κεντρικό τηλεφωνικό πίνακα της πολυκατοικίας μου και είδα το καλώδιο το διαμερίσματος μου σχεδόν βγαλμένο. Απορώ πως λειτουργούσε η adsl τόσο καιρό. Και ένα μήνα φόρτωσα το κινητό με κλήσεις που θα μπορούσα να είχα κάνει απο το σταθερό. Αλλη φορά θα προσέχω παραπάνω πριν καλέσω τον ΟΤΕ για βοηθεια

Slay
11-11-05, 23:55
Surfer']Παλικάρια έχετε δίκιο. Πήγα στον κεντρικό τηλεφωνικό πίνακα της πολυκατοικίας μου και είδα το καλώδιο το διαμερίσματος μου σχεδόν βγαλμένο. Απορώ πως λειτουργούσε η adsl τόσο καιρό. Και ένα μήνα φόρτωσα το κινητό με κλήσεις που θα μπορούσα να είχα κάνει απο το σταθερό. Αλλη φορά θα προσέχω παραπάνω πριν καλέσω τον ΟΤΕ για βοηθεια
το ιδιο ειχα παθει και εγω , ειχε παρει υγρασια το καλωδιο , ποτε δεν πιστευα οτι ενα δισυρματο καλωδιο θα μπορουσε να δουλεψει σαν low pass filter να ομως που ειναι δυνατον, και εγω αν δεν το εβλεπα με τα ματια μου δεν θα το πιστευα.

nikant
14-11-05, 11:54
μόλις ενεργοποιήθηκε η γραμμή από τον πΟΤΕ.. το τηλέφωνο νεκρό.. είτε με το 9108 είτε χωρίς..

βάζω ένα φίλο να πάρει το 121 και του λένε το εξής όμορφο.. "είναι σύνηθες μόλις ενεργοποιηθεί η γραμμή dsl για κάποιες ώρες να μην έχετε τηλέφωνο. Αν δεν έχει λειτουργήσει το τηλέφωνο σας μέχρι της 9 το βράδυ τότε να δηλώσετε βλάβη.."

:mad:

ισχύει αυτό ρε παιδιά? θα τρελλαθώ..

btw υπάρχει κανά σταθερό που να μπορώ να καλώ τον ΟΤΕ για βλάβη από το κινητό?

nikant
14-11-05, 14:48
μόλις ενεργοποιήθηκε η γραμμή από τον πΟΤΕ.. το τηλέφωνο νεκρό.. είτε με το 9108 είτε χωρίς..

βάζω ένα φίλο να πάρει το 121 και του λένε το εξής όμορφο.. "είναι σύνηθες μόλις ενεργοποιηθεί η γραμμή dsl για κάποιες ώρες να μην έχετε τηλέφωνο. Αν δεν έχει λειτουργήσει το τηλέφωνο σας μέχρι της 9 το βράδυ τότε να δηλώσετε βλάβη.."

:mad:

ισχύει αυτό ρε παιδιά? θα τρελλαθώ..

btw υπάρχει κανά σταθερό που να μπορώ να καλώ τον ΟΤΕ για βλάβη από το κινητό?

τελικά φαίνεται πως ισχύει.. μόλις επανήλθε και το τηλέφωνο.. μερικές ώρες μετά..

Avatar
05-12-05, 20:47
Μόλις γύρισα τώρα σπίτι και τηλέφωνο γιοκ. Νέκρα. Ακρα του τάφου σιωπή. Τηρεί σιγήν ιχθύος. (Εντάξει φτάνει - ακόμα δεν έχω χάσει την ψυχραιμία μου). όταν τηλεφωνώ από αλλού μου βγάζει τον ήχο ΤΟΥ-ΡΟΥ-ΡΟΥ (Αυτόν τον σπαστικό ήχο όταν σου κλείνουν και το κινητό στην μούρη συνήθως). Η DSL απτόητη συνεχίζει...


Τι να κάνω γμτ; Πήρα το 121 και μου είπαν πως θα μου απαντήσουν εντός 3 ωρών αλλιώς θα έρθει τεχνικός. Πάντως για τα καλώδια δεν ξέρω τι να πω.. από το ίδιο κουτί με άλλες 2 γραμμές έρχεται (με την μια γραμμή "συστεγάζονται" και στον ίδιο σωλήνα εντός του σπιτιού) και δουλεύουν όλες κανονικά. Η όλη φάση πρέπει να έγινε πριν λίγο (γιατί είχα κάτι αναπάντητες) που ο καιρός είναι εντάξει -όχι υγρασίες κτλ. Μέτρησα και με το πολύμετρο 50 Volt την τάση. Δοκίμασα με μοντεμ, χωρίς, με άλλο καλώδιο, με ή χωρίς το φίλτράκι, με άλλο τηλέφωνο. Τι άλλο να κάνω; Τι φταίει;

@ ADSLgr.com All rights reserved.