PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατάσταση-στόχευση συστήματος



t300
28-11-08, 10:10
Περιμένοντας να έρθει ο εξοπλισμός που έχω παραγγείλει, ψάχνω να μάθω πως θα εγκαταστήσω το νέο μου σύστημα.
Λοιπόν, ασχολούμαι πρώτη φορά με δορυφορικά κτλ. Αγόρασα ένα πιάτο 80cm με monoblock lnb (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69980432&product=1031155). Επίσης περιμένω τον dm500s από συνφορουμίτη μας. Για να στοχεύσω το πιάτο, (θέλω να πιάσω astra+hotbird) ποιόν από τους 2 δορυφόρους πρέπει να στοχεύσω; Δεν έχω εξοπλισμό άλλον. Ποιά κανάλια πρέπει να κοιτάζω για να είμαι σίγουρος ότι έπιασα όλες τις συχνότητες των 2 δορυφόρων;
Επίσης, η 14" tv μου δεν έχει scart (και για να μη βγώ με την 32άρα στην ταράτσα), σκέφτομαι να προσπαθήσω με καμιά από αυτές τις συσκευές που έχουν ηχητικό σήμα (satfinder). Θα κάνω δουλειά;
Όποια συμβουλή-οδηγία ευπρόσδεκτη!

giannhs1984
28-11-08, 11:14
μπορουσες να αγορασεις ενα πιατο 1μ με μοτερακι και να πιασεις(αν εισαι απο αθηνα)κατα σειρα
1)ρωσικα
2)αραβικα
3)οτι ευρωπαικο υπαρχει
4)τουρκικα φυσικα
5)αφρικανικα
6)μερικα αμερικανικα (αλλα θελουν 1.3μ)
7)ινδικα κινεζικα τα πιανω αλλα με ποιοτητα κατω του 50% (εχω 1.6μ εγω)

οσο για το sat finder αμα δεν εχεις γνωση απο αζιμουθια γωνιες ληψεων κτλ κτλ μην κανεις καν τον κοπο

κοστιζει το πολυ 15 ευρω ειναι πολυ απλο στην χρηση του αλλα θελει δουλιτσα και φυσικα δυο ατομα
http://www.elektronikev.com/img/urun/satfinder.jpg
οπως βλεπεις εχει δυο υποδοχες οι οποιοες καταλαβενεις που πανε
ειναι παρα πολυ ευκολο να βρει δορυφορο απο το κουμπακι που εχει διοτι θα ακους ενα συνεχες σφυριγμα
αλλα σταθερο χερι και γωνιες ληψεως να ξερεις ολα τα αλλα γινονται

t300
28-11-08, 15:24
Ευχαριστώ πολύ αλλά δε με ενδιαφέρουν αυτοί οι δορυφόροι που αναφέρεις.
Όποιος μπορεί, ας με βοηθήσει στις ερωτήσεις μου! Επίσης τα βασικά τα γνωρίζω (αζιμούθιο, γωνία ανύψωσης κτλ).

kyrnikos
28-11-08, 15:48
Κέντρο ο Astra παράκεντρα ο hotbird .
Χωρίς tv στην ταράτσα δύσκολο να κάνεις δουλειά .Τα satfinder είναι για να βρεις δορυφόρο
στο περίπου .

Το ιδανικό είναι (εξαιρώντας το πεδιόμετρο ) τηλεόραση και δέκτης κατά προτίμηση προσυντονισμένος στην ταράτσα.

Συμβουλή μου : βρές μια δανική 14άρα να κάνεις τη δουλειά σου.

Αν δεν γίνεται αλλιώς, πολύ ταλαιπωρία με δεύτερο άτομο κάτω να βλέπει την tv και κινητό τηλέφωνο .

mix21
28-11-08, 15:56
φίλε με ενα satfinder θα κάνεις τι δουλειά σου.δεν είναι κ πυρηνική φυσικη... απλώς το μονομπλοκ ισως σε δυσκολέψει καθώς η έτοιμη γωνία μεταξύ των δορυφόρων ειναι υπολογισμένη για το εξωτερικο,συνήθως, κ δεν πιανει 100% στην ελλάδα.τα βασικά ομως (κ παραπάνω) θα τα έχεις.
τοποθέτησε το πιάτο (βάζωντας την ανύψωση που αντιστοιχεί στον τόπο σου για τον astra19) και το Lnb και με τη σειρά βάλε το καλώδιο απο τον δέκτη στο satfinder κ απο εκεί στο Lnb. στον δέκτη επέλεξε astra και κοιτα γύρω γύρω για κανένα άλλο πιάτο για να δεις περίπου προς τα πού πρέπει να το έχεις στραμμένο. μετά γύριζε σιγά σιγά τον πιάτο μέχρι να σου βγάλει ένδειξη το satfinder και κοίτα στον δέκτη να δεις σε κάποια συχνότητα του αστρα αν εχεις σήμα. αν ναι κάνε scan όλο τον δορυφόρο και μετά επέλεξε κ τον hotbird ωστε να κατεβάσεις κ αυτού του δορυφόρου τα κανάλια.
στον βραχίονα του πιάτου θα στερεώσεις το αριστερό σκέλος του monoblock και το δεξί lnb θα το έχεις λίγο πιο ψηλά απο το αριστερό.(δεν είμαι σιγουρος 100% για το τελευταίο μόνο)


@giannis1984 και εγώ πιάτο με μοτερ έχω αλλα το 1μ πιατο κ μοτερ παει στα 100+ευρω και οχι 40 που τα πήρε ο φίλος

γενικά είναι καλύτερα να αποφεύγεται η χρήση monoblock

giannhs1984
28-11-08, 17:01
φίλε με ενα satfinder θα κάνεις τι δουλειά σου.δεν είναι κ πυρηνική φυσικη... απλώς το μονομπλοκ ισως σε δυσκολέψει καθώς η έτοιμη γωνία μεταξύ των δορυφόρων ειναι υπολογισμένη για το εξωτερικο,συνήθως, κ δεν πιανει 100% στην ελλάδα.τα βασικά ομως (κ παραπάνω) θα τα έχεις.
τοποθέτησε το πιάτο (βάζωντας την ανύψωση που αντιστοιχεί στον τόπο σου για τον astra19) και το Lnb και με τη σειρά βάλε το καλώδιο απο τον δέκτη στο satfinder κ απο εκεί στο Lnb. στον δέκτη επέλεξε astra και κοιτα γύρω γύρω για κανένα άλλο πιάτο για να δεις περίπου προς τα πού πρέπει να το έχεις στραμμένο. μετά γύριζε σιγά σιγά τον πιάτο μέχρι να σου βγάλει ένδειξη το satfinder και κοίτα στον δέκτη να δεις σε κάποια συχνότητα του αστρα αν εχεις σήμα. αν ναι κάνε scan όλο τον δορυφόρο και μετά επέλεξε κ τον hotbird ωστε να κατεβάσεις κ αυτού του δορυφόρου τα κανάλια.
στον βραχίονα του πιάτου θα στερεώσεις το αριστερό σκέλος του monoblock και το δεξί lnb θα το έχεις λίγο πιο ψηλά απο το αριστερό.(δεν είμαι σιγουρος 100% για το τελευταίο μόνο)


@giannis1984 και εγώ πιάτο με μοτερ έχω αλλα το 1μ πιατο κ μοτερ παει στα 100+ευρω και οχι 40 που τα πήρε ο φίλος

γενικά είναι καλύτερα να αποφεύγεται η χρήση monoblock
ναι σαφως εμενα πηγε κομπλε με οτι ειχα επανω 800 μια πιατελα καταμαυρη carbon 1.6 μοτερακι 2 lnb ενα απλο radix και ενα samsung hd δεν θυμαμαι πια κωδικο αλλα πιανω σχεδον οτι υπαρχει απο δορυφορους απο ανατολη μεχρι σχεδον την δυση (το μοτερ εχει pitch roll για αυτο το sat finder δε μου χρειαστικε ποτε απο την μερα που τα εβαλα)

radiodj105
29-11-08, 17:16
Όποια συμβουλή-οδηγία ευπρόσδεκτη!
Πες μας και την περιοχή σου για να σου πούμε ποια κανάλια μπορείς να λάβεις (από ποιούς δορυφόρους).
Εννοώ ότι αν μένεις στα Χανιά ή μένεις στα Ιωάννινα, πρέπει να ξέρεις πως τα Χανιά αδικούνται σε σχέση με Γιάννενα που τα καλύπτουν περισσότεροι δορυφόροι.

Αν μένεις Αθήνα, υπολόγισε ότι το πιάτο θα κοιτάει Νότια. Σε αυτό θα σε βοηθήσουν καλύτερα τα γειτονικά πιάτα. Δες τα περισσότερα γειτονικά πιάτα προς τα που κοιτάνε... και βάλε το δικό σου προς την ίδια κατεύθυνση.
Αν στη γειτονιά σου έχει πολλούς κινέζους (τσάινα τάουν) ή Ρώσσους, μην εμπιστευτείς τα πιάτα τους. Κοιτάνε προς ανατολικά που δεν θα λάβεις αυτά που θέλεις.

t300
29-11-08, 19:51
Ιωάννινα βρίσκομαι αυτόν τον καιρό (οπότε είμαι τυχερός)!
Πήρα σήμερα το πιάτο το οποίο έχει το monoblock lnb. Όταν έρθει και ο δέκτης θα στοχεύσω astra. Ως εδώ καλά. Το lnb που είχε η συσκευασία είναι σαν 2 lnb το ένα δίπλα στο άλλο. Ποιό όμως από τα δύο θα στερεώσω στο δακτυλίδι του μπράτσου; (ελπίζω κα καταλάβατε τι εννοώ). Το ένα θα στερεωθεί με το δακτυλίδι και θα στοχεύει στο κέντρο του πιάτου, και το άλλο θα βρίσκεται είτε αριστερά είτε δεξιά (ανάλογα με το ποιό θα στερεωθεί με το δακτυλίδι.
http://www.g4kur.btinternet.co.uk/Images/MONO.jpg

radiodj105
29-11-08, 21:18
Στο συγκεκριμένο LNB δεν έχει σημασία ποιο θα στερεώσεις.
Πάντως, αυτό που θα στερεώσεις, θα το θεωρήσεις σαν το "κυρίως" και το δίπλα σαν το παράκεντρο.
Κάτι που πρέπει να ξέρεις, είναι πως αν αλλάξεις πιάτο, τότε τα LNB δεν θα σου κάνουν.

Π.χ. αν 2 LNB απέχουν 3 εκατοστά σε ένα πιάτο σαν το δικό σου, τα ίδια LNB θα απέχουν μεταξύ τους 6 εκατοστά για τους ίδιους δορυφόρους, σε ένα διπλάσιο πιάτο.

Πιστεύω να μην σε μπέρδεψα.
Πάντως, όλοι μας χρησιμοποιούμε ξεχωριστά LNB για να υπάρχει η δυνατότητα της επέκτασης. Π.χ. Αν θελήσεις να πιάσεις και τον Hellasat, δεν θα μπορέσεις να το συνδέσεις και θα πρέπει να αλλάξεις LNB αγοράζοντας 2 ξεχωριστά.

t300
29-11-08, 21:57
Μπορώ με το 80cm να πιάσω δηλαδή hotbird και hellasat χωρίς να μετακινώ το πιάτο;
Edit: Δε γίνεται από όσα βρήκα ψάχνωντας.

radiodj105
29-11-08, 22:09
Μπορώ με το 80cm να πιάσω δηλαδή hotbird και hellasat χωρίς να μετακινώ το πιάτο;
Edit: Δε γίνεται από όσα βρήκα ψάχνωντας.

Φίλε μου τέτοια θαύματα μόνο ο Ιησούς Χριστός έκανε. (και κάποιος άλλος... χαχαχ :rofl: )
'Ασε που τα LNB που έχεις τώρα, είναι για να πιάνουν τον Hotbird (13o) και τον Astra (19o).
Δηλαδή 2 δορυφόρους με απόσταση 6 μοίρες.

Ο Hellasat είναι στις 39 μοίρες. Οπότε... καταλαβαίνεις πως είναι πολύ μακριά ο ένας από τον άλλον!

t300
29-11-08, 22:53
Ναι, το κατάλαβα! Απλώς προς στιγμή διαβάζοντας το post σου που έλεγες για το αν θελήσω να έχω και hellasat, παρανόησα.
Το γνώριζα εξαρχής και σκέφτηκα να αρχίσω έτσι και αργότερα ή γυρίζω αυτό το πιάτο σε hellasat αν δεν με καλύπτουν τα κανάλια, ή παίρνω ένα 60άρι και το βάζω στον hellasat.
Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σε κάθε μου ερώτηση! :)

mix21
30-11-08, 01:29
εννοείτε πως παίζει ρόλο πιο θα βάλεις στο κέντρο καθώς αν βιδώσεις το δεξί στη βάση του πιάτου κ πιάσεις astra, μετά μην περιμένεις να βγάλεις τον hotbird.
αν στερεώσεις στη βάση το δεξί τότε ψάχνε για τον hotbird ώστε στο άλλο να σου έρθει ο astra και το ανάποδο.(κέντρικο astra απο δεξιά ο hotbird) . εννοείτε όπως βλέπουμε το πιάτο απο μπροστά.

ρίξε μια ματιά και στο www.satleo.gr/forum

radiodj105
30-11-08, 05:06
εννοείτε πως παίζει ρόλο πιο θα βάλεις στο κέντρο καθώς αν βιδώσεις το δεξί στη βάση του πιάτου κ πιάσεις astra, μετά μην περιμένεις να βγάλεις τον hotbird.
αν στερεώσεις στη βάση το δεξί τότε ψάχνε για τον hotbird ώστε στο άλλο να σου έρθει ο astra και το ανάποδο.(κέντρικο astra απο δεξιά ο hotbird) . εννοείτε όπως βλέπουμε το πιάτο απο μπροστά.

Τώρα που διάβασα τι έγραψα... συνειδητοποίησα ότι πρότεινα βλακεία στο φίλο. Πράγματι παίζει ρόλο το πιο lnb θα είναι στο κέντρο. Αυτό που θα έχεις στο κέντρο, θα μπορεί να λάβει καλύτερα τον πιο ισχυρό από τους δορυφόρους (που στην περίπτωσή σου είναι ο Astra).
Το μόνο ελαφρυντικό που έχω, είναι ότι στα Γιάννενα, ο Astra κατεβαίνει πιο εύκολα από ότι στην Αθήνα.


Ο λόγος που δεν μπορείς αυτή τη στιγμή να προσθέσεις και τον Hellasat είναι ότι το LNB που αγόρασες, έχει ενσωματωμένο και το diseqc (δηλαδή έναν ηλεκτρονικό διακόπτη που του δίνει εντολή ο δέκτης από ποιό LNB/δορυφόρο να λάβει).
Εσένα αυτή τη στιγμή, είναι ΦΙΞ το πακέτο με 2 LNB που καταλήγουν στις 2 εισόδους του διακόπτη που προανάφερα. Η έξοδος του διακόπτη, είναι το σημείου που σου παρέχει το διπλό LNB σου για να το συνδέσεις με τον δέκτη σου.

Αν είχες 2 ξεχωριστά LNB και έναν διακόπτη 4 θέσεων (3 δεν υπάρχει) τότε στη μια θέση θα σύνδεες το 1 LNB (για Astra), στην 2η θέση το LNB του Hotbird και στην 3η θέση θα σύνδεες το LNB του Hellasat.
Εύχομαι να μην σε μπέρδεψα και προσπάθησα να γίνω όσο πιο απλός γίνεται στην περιγραφή.

t300
30-11-08, 14:08
Μάλιστα! Το κατάλαβα και αυτό!Απλό είναι τελικά (με βάση τη γωνία που σχηματίζεται με το 2ο lnb και το ποιον δορυφόρο θα κοιτάζει παράκεντρα).
Κάτι ακόμα. Έχει σημασία πόσο μέσα ή έξω πρέπει να στερεωθεί το lnb στο δακτυλίδι του μπράτσου; Έχει έναν αέρα 1-2cm κατά τον οποίο μπορεί να σφιχτεί είτε προς τα μέσα είτε προς τα έξω.

radiodj105
30-11-08, 14:55
Η διαφορά για τους 1-2 πόντους είναι πραγματικα αμελητέα.
ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΜΕΛΗΤΕΑ όμως, δεν είναι η κλίση που πρέπει να έχουν τα LNB.
Εννοώ πως δεν το βάζεις επάνω απόλυτα κατακόρυφα. 'Οχι ότι δεν παίζει (αν μπει κατακόρυφα).

Απλά αν του δώσεις μια μικρή κλίση, θα έχεις καλύτερη ένδειξη σήματος.

Η καλύτερη λύση για κεντράρισμα, πάντως, είναι να ζητήσεις δανεικό τον δέκτη φίλου σου (που έχει ήδη εγκατεστημένα κανάλια).
Επίσης θεώρησε σίγουρο ότι θα πρέπει να πας ταράτσα με τον δέκτη και την τηλεόραση (αν θέλεις να κάνεις καλή δουλειά).

t300
30-11-08, 15:10
Η γνωστή κλίση (στροφή) lnb. Τα έχω διαβάσει τα βασικά! :)
Επειδή δεν υπάρχει διαθέσιμος φίλος με δέκτη, μπορώ να ρυθμίσω χειροκίνητα τον δέκτη μου σε κάποια κανάλια-συχνότητες και με βάση αυτά να στοχεύσω το πιάτο;
Όσο για την tv ψάχνω να βρω καλώδιο scart to coaxial γιατί από όπου μπορώ να δανειστώ tv, δεν έχουν 14" :-( Προς το παρόν παρήγγειλα ένα kit satfinder.

radiodj105
30-11-08, 16:36
Παλιά με τους αναλογικούς δέκτες, ήταν πανεύκολο να κάνεις δουλειά. Τώρα με τους ψηφιακούς, είναι πολύ δύσκολο να σου πω συχνότητα και τα άλλα στοιχεία.
Δυστυχώς, αφού δώσεις συχνότητα, θέλει 1-2 sec ο δέκτης για να κλειδώσει τη συχνότητα. Οπότε θα σε δυσαρεστήσω.
Αφού μιλάμε για dreambox όμως, μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.
Ο dreambox έχει προεγκατεστημένες κάποιες συχνότητες. Δίπλα από εκεί σου γράφει ένταση σήματος και ποιότητα σήματος. Αυτό θα σε βοηθήσει. Ποιο Image έχεις περάσει στον δέκτη σου (ή έχει ο δέκτης σου);
Ρωτάω για να σου πω τα βήματα ένα προς ένα.

t300
30-11-08, 17:02
Μόλις τον πάρω στα χέρια μου θα σε απασχολήσω πάλι! Περιμένω να αποσταλλεί τη Δευτέρα :)

mix21
01-12-08, 02:00
εδω είμαστε φίλε.ολα καλα θα πάνε

t300
04-12-08, 09:28
Λοιπόν, εγκατέστησα το σύστημα και στόχευσα το πιάτο. Για πρώτη ενασχόληση με το αντικείμενο θεωρώ πως τα πήγα καλά! Μέσα σε μισή ώρα είχα πιάσει και Astra και Hotbird. Έχω όμως κάποιες ερωτήσεις:
Ποιά κανάλια θα πρέπει να έχω ως οδηγούς σε κάθε δορυφόρο για να πω ότι έχω πιάσει σωστά τον δορυφόρο;
Πχ πιάνω κανάλι του Astra με πολύ καλό σήμα και 0 BER και άλλα με BER 200~400.
Έχω στοχεύσει (υποθέτω) Astra και παράκεντρα έχω τον Hotbird.

radiodj105
04-12-08, 10:51
Φίλε μου παλαιότερα υπήρχαν απίστευτες αποκλίσεις σε σήμα (ειδικά στον Astra).
Πλέον, οι περισσότεροι αναμεταδότες του Astra έχουν ομοιόμορφη μετάδοση.
Προτίμησε να μειώσεις το BER 200 σε 0.

'Οσο λιγότερο, τόσο το καλύτερο.

t300
04-12-08, 11:03
Οπότε δεν ψάχνω κάποιο συγκεκριμένο κανάλι ως μπούσουλα για σωστή λήψη του δορυφόρου; Γιατί τώρα πχ πιάνω κάποια κανάλια του Astra πολύ καλά και άλλα όχι. Αν κουνήσω λίγο, χαλάνε αυτά που πιάνω πολύ καλά, χωρίς να μπορώ να βελτιώσω τα μέτρια. Πχ το MTV Austria έχει BER 100~200 ενώ το MTV Deuts. έχει 0. Αν προσπαθήσω να βελτιώσω το Austria, χαλάω το De.

radiodj105
04-12-08, 11:07
Οπότε δεν ψάχνω κάποιο συγκεκριμένο κανάλι ως μπούσουλα για σωστή λήψη του δορυφόρου; Γιατί τώρα πχ πιάνω κάποια κανάλια του Astra πολύ καλά και άλλα όχι. Αν κουνήσω λίγο, χαλάνε αυτά που πιάνω πολύ καλά, χωρίς να μπορώ να βελτιώσω τα μέτρια. Πχ το MTV Austria έχει BER 100~200 ενώ το MTV Deuts. έχει 0. Αν προσπαθήσω να βελτιώσω το Austria, χαλάω το De.

Θα σου πω το απόγευμα που θα παω σπίτι μου, τι λήψη έχω εγώ στο κάθε ένα από αυτά τα 2.

t300
04-12-08, 11:11
Ευχαριστώ πολύ!

mix21
05-12-08, 02:21
φίλε προσπάθησε να έχεις τα κανάλια που θέλεις.μην μπείς στο tripακι να τα βγάλεις όλα γιατι δεν γίνεται διοτι καποιο κανάλια είναι σε δύσκολους αναμεταδότες.άλλωστε δεν έχει νοημα να εχεις 1000 κανάλια ενω θέλεις να βλέπεις τα 100.μπες και εδώ ( www.flysat.com) πήγαινε στο δορυφόρο που θέλεις και δες τα κανάλια και σε ποιές συχνότητες βγαίνουν.δίπλα γράφει κ σε ποιά δέσμη είναι το καθένα,αν πατήσεις εκεί θα δεις το footprint δλδ το που στοχεύει η συγκεκριμένη δέσμη κ θα δεις οτι κάποιες δεν εχουν μέσα την ελλάδα.πχ στον astra ο 1kr είναι πολύ ισχυρός κ τον έχουμ διότι έχει μέσα στο footprint του την ελλάδα (http://www.flysat.com/astra19-beam.php) ενώ ο άλλος 1f είνα πολύ δύσκολος(http://www.flysat.com/astra1f-beam.php)

@ ADSLgr.com All rights reserved.