PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet και returned mail



boui
28-11-08, 17:43
Τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.
Όσα μειλ στέλνω σε λογαριασμο yahoo.gr μου έρχονται πίσω με την εξης ειδοποίηση :

----- The following addresses had permanent fatal errors -----
<ταδε@yahoo.gr>
(reason: 550 relaying denied for <ταδε@yahoo.gr>)

----- Transcript of session follows -----
... while talking to mx1.mail.eu.yahoo.com.:
>>> DATA
<<< 550 relaying denied for <ταδε@yahoo.gr>
550 5.1.1 <ταδε@yahoo.gr>... User unknown
<<< 504 At least one RCPT command is required

Το ίδιο συμβαίνει και σε φίλη που προσπαθεί από το forthnet mail της να στείλει σε yahoo.gr mail

Έχει κανείς κάποια εξήγηση? Είναι θέμα yahoo ή της φορθνετ?? Στο νετ που το ψαξα λίγο αυτοί οι κωδικοί σημαίνουν ότι το στελνει το yahoo πίσω το μειλ γιατι το βλέπει ως spam??

29gk
28-11-08, 20:14
To επιβεβαιωνω και εγω. Συμβαινει συνεχεια τις τελευταιες 3 ημερες αλλα οχι σε ολα τα μηνυματα. Στην αρχη νομιζα πως τα εκανε σε αυτα που ειχαν συνημμενο αλλα το κανει σε ολα σε αναλογια 4 στα 5. Δεν εχω δοκιμασει με αλλο παροχο ενω λαμβανω κανονικα απο το yahoo.gr .

manual2100
28-11-08, 20:37
550 5.1.1 <ταδε@yahoo.gr>... User unknown
<<< 504 At least one RCPT command is required

Είσαι σίγουρος ότι υπάρχει αυτό το μαιλ ή είναι απλά μια ταυτότητα σε κάποιο messenger?
είναι επικυρωμένος αυτός ο λογαριασμός?

29gk
28-11-08, 21:07
O λογαριασμος απο την πλευρα μου ειναι σωστος, εγκυρος και σε ισχυ εδω και 1 χρονο. Το προβλημα επισης αρχισε να εμφανιζεται αυτη τη βδομαδα.

boui
28-11-08, 21:16
ο λογαριασμός φυσικά και υπάρχει. Το φαινόμενο παρατηρείται την τελευταία εβδομάδα , συνέχεια όμως.
Μου είχε παρουσιαστεί και πριν από αρκετό καιρό αλλά με διαφορετική μορφή. Έλεγε "mail undelivered , will keep trying" .
Αρχίζω να πιστεύω ότι είναι θέμα yahoo γιατί τον τελευταίο καιρό έχει κάποια προβλήματα στο loading του new yahoo mail . Ίσως έχει σχέση ?
Απλά επειδή έχει παρουσιαστει το πρόβλημα σε άτομα με φορθνετ που προσπαθούν να στείλουν σε yahoo , έλεγα μήπως υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα της φορθνετ.

Dr.CHaNaS
01-12-08, 11:53
Ενας απο τους SMTP του yahoo o 217.12.11.64 εχει παρει τα βουνα. Τουλαχιστον στους δικους μου mail servers εκοψα το access σε αυτον και δοκιμαζει στους αλλους που παιζουν.

boui
01-12-08, 13:15
Καταφέρνεις να στέλνεις τα mail δηλαδή??
Πώς ακριβώς θα το κάνω και εγώ αυτό?:)

Dr.CHaNaS
02-12-08, 14:13
Εσυ δεν μπορεις...η θα το φτιαξει το Yahoo, η θα το παρακαμψει η Forthnet (χλωμο...)

zeppelindsl
04-12-08, 03:08
Το ίδιο πρόβλημα αντιμέτώπιζω και εγώ κατα καιρούς (εδώ και 2 χρόνια)...

Αν αλλάξετε IP τότε δεν θα έχετε πρόβλημα (reset router), για κάποιον λόγο κάποιο ip range της 4νετ πρέπει να ειναι blacklisted

@ ADSLgr.com All rights reserved.