PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΜΕ CONN-X 24Mps & CONN-X TV



grwolf
28-11-08, 19:07
Μετά την εγκατάσταση του Conn-x TV η ταχύτητα έπεσε στα 1.5 Κbps μετρημένη με τον μετρητή του adslgr.com και στα 12500 kbps μετρημένη στο Speedtest.net με Router Thomson Speedtouch 780WL (ethernet connection).
Πριν την εγκατάσταση της παραπάνω υπηρεσίας του ΟΤΕ η ταχύτητα με Router Bautec ήταν στα 15000 kbps μετρημένη στο Speedtest.net.

Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τα παραπάνω νούμερα? βλέπετε είμαι αρχάριος στο broadband:)

mmoukiou
28-11-08, 20:25
Σε μένα η ταχύτητα τώρα έχει πιάσει limit-down... Συγχρονίζω στα 11mbps από 19+ πριν βάλω tv. Το αστείο είναι πως η τηλεόραση παίζει τέλεια τώρα, ενώ πριν έκανε σπασίματα. Αλλά αν μου λέγανε από πριν πως θα ρίξουν τόσο πολύ την ταχύτητα προς χάριν της τηλεόρασης, ούτε που θα το σκεφτόμουνα... Κατά τ'άλλα η νέα ...σημαντική προσθήκη εόναι το κανάλι alter...... Πάντως απευθύνθηκα στο 80135555 και μου είπαν πως θα δουν τί τρέχει με την πτώση της ταχύτητάς μου και θα μου πουν... Αλλά δεν έχω ακόμη απάντηση, καθώς μίλησα μόλις χθες. Ίσως να είναι παρενέργειες της "δοκιμαστκης" χρήσης, ελπίζω όχι μόνιμες.

grwolf
29-11-08, 02:50
Σε μένα η ταχύτητα τώρα έχει πιάσει limit-down... Συγχρονίζω στα 11mbps από 19+ πριν βάλω tv. Το αστείο είναι πως η τηλεόραση παίζει τέλεια τώρα, ενώ πριν έκανε σπασίματα. Αλλά αν μου λέγανε από πριν πως θα ρίξουν τόσο πολύ την ταχύτητα προς χάριν της τηλεόρασης, ούτε που θα το σκεφτόμουνα... Κατά τ'άλλα η νέα ...σημαντική προσθήκη εόναι το κανάλι alter...... Πάντως απευθύνθηκα στο 80135555 και μου είπαν πως θα δουν τί τρέχει με την πτώση της ταχύτητάς μου και θα μου πουν... Αλλά δεν έχω ακόμη απάντηση, καθώς μίλησα μόλις χθες. Ίσως να είναι παρενέργειες της "δοκιμαστκης" χρήσης, ελπίζω όχι μόνιμες.

Με τι modem/router? πως μέτρησες την ταχύτητα ?

mmoukiou
29-11-08, 03:00
Με τι modem/router? πως μέτρησες την ταχύτητα ?

Με το speedtouch 780 που δίνει ο ΟΤΕ για conn-x tv. Η ταχύτητα που λέω είναι αυτή που συγχρονίζει το router. Πριν ενεργοποιηθώ στο conn-x tv έφτανα μέχρι και 19.800/1020. Άρχισα να πέφτω στα 16500-17500, και από την Τρίτη (και έπειτα από διακοπή ρεύματος που είχαμε στον Πειραιά) έπεσα απότομα στα 11500/860 με το ζόρι.

grwolf
29-11-08, 13:10
Το δικό μου συγχρονίζει στα 14.154/956 φίλε μου. Ευχαριστώ για τις πηροφορίες.

hel
30-11-08, 17:26
Με το speedtouch 780 που δίνει ο ΟΤΕ για conn-x tv. Η ταχύτητα που λέω είναι αυτή που συγχρονίζει το router. Πριν ενεργοποιηθώ στο conn-x tv έφτανα μέχρι και 19.800/1020. Άρχισα να πέφτω στα 16500-17500, και από την Τρίτη (και έπειτα από διακοπή ρεύματος που είχαμε στον Πειραιά) έπεσα απότομα στα 11500/860 με το ζόρι.

Isdn ?

mmoukiou
30-11-08, 22:10
Isdn ?

Όχι. pstn...
Μίλησα με next2u την Πέμπτη. Μου είπαν πως θα το κοιτάξουν και θα με ενημερώσουν αλλά ακόμα τίποτα. Αύριο θα ξαναπάρω. Αν είναι λόγω του conn-x tv αυτή η πτώση δεν μας τα λέει καθόλου καλά ο ΟΤΕ...

BroadbandPrime
03-12-08, 21:14
Παρόμοια συμπεριφορά αντιμετωπίζω κι εγώ με την σύνδεσή μου. Συγκεκριμένα κι εγώ κάνω limit up στα 1.5Mbps.

Πιθανολογώ ότι η δέσμευση του απαραίτητου bandwidth για την υπηρεσία τηλεόρασης είναι default είτε λαμβάνεται feed είτε όχι.

Πάντως εντός της σύμβασης (όρος 2.3) εξηγείται ότι δύναται να επηρεαστεί η ταχύτητα της σύνδεσης από το Conn-x TV διευκρυνίζοντας στην συνέχεια ότι αυτό θα γίνεται μόνο στην περίπτωση που το κάποιος βλέπει τηλεόραση.

Άλλαξα στο παλιό dsl modem μου και δουλεύω όπως παλιά. Θα σας πρότεινα μέχρι να το διορθώσουν (εντάξει, μην είμαστε και υπερβολικοί, πιλοτική υπηρεσία σε minimum τιμή είναι!) να έχετε και τα δύο κοντά σας και να αλλάζεται το δισύρματο! ;)

mihalis13
26-03-10, 19:57
Πως μπορω να δω πόσο συγχρονίζει το ρουτερ μου????

efthlouk
27-03-10, 09:12
Από το web interface του!:)

Dark-Side
27-03-10, 09:45
Όταν παίζει η τηλεόραση αναγκαστικά αποροφά ~3mbps. Δοκιμάσατε να κλείσετε τελείως την IPTV και να κάνετε μετρήσεις ξανά;

@ ADSLgr.com All rights reserved.