PDA

Επιστροφή στο Forum : Energopoiisi se 12 imeres



Σελίδες : [1] 2

ktiniatros
30-10-03, 17:56
ekana tin paraskeui 24/10 aitisi gia energopoiisi ADSL so 134.(Mono energopoiisi, egkatastasi monos mou kai modem apo to emporio).
Simera pira tilefwno kai mou eipan se 12 imeres 8a oloklirw8ei.Ti skata 8a kanoun toses meres??Mou fainetai upervoliko..na parw til.na tous pri3w na kanoun grigorotera??

Phat-T
30-10-03, 18:36
afto lene se olous standard... trexa gireve tora... kai to el. venizelos, to 1978 eixe programatistei na teliosei... lol.

nnn
31-10-03, 02:54
αν έχεις πάρει τον εξοπλισμό σύνδεσε τον και μόλις το modem σου συγχρονίσει,πάρε ένα demo από κάποιον isp και δοκίμασε να δεις αν μπορείς να συνδεθείς.

οι 12 μέρες είναι η τυπική απάντηση του οτε,ώστε αν τους πάρεις τφ για αργοπορία,να είναι καλυμένοι.

Koumooo
31-10-03, 05:12
και εγω την ιδια μερα το εκανα και ακομα δεν εχει ενεργοποιηθει. δεν σκαω ακομα γιατι δεν εχει ερθει ο router, αλλα η πλακα ειναι οτι ΔΕΝ μου λεγανε ναι η οχι, χρειαστηκε να επιμήνω πολυ. "δεν εχουν περασει 12 μέρες" λεγανε.

ωραια λεω, μα αυτο ειναι το ανωτατο οριο εγω πηρα για να δω αν εγινε νωριτερα.

νωριτερα??? κοντεψανε να παθουνε εγκεφαλικο :p

Nick2k2
31-10-03, 06:31
Ας τους να πάθουν εγκεφαλικό αφού δεν ξέρουν τι τους γίνεται.Η ενεργοποίηση γίνεται σε 2-3 μέρες.Το 12άρι είναι καθαρά τυπικό όπως είπαν και οι υπόλοιποι και το έχουν απλά ως max limit ώστε αν δεν έχεις μέχρι τότε, κάτι θα πήγε στραβά οπότε και τους παίρνεις τηλέφωνο.Αλλά το default είναι 2-3 μέρες πάντως.

stako
31-10-03, 13:58
Ας τους να πάθουν εγκεφαλικό αφού δεν ξέρουν τι τους γίνεται.Η ενεργοποίηση γίνεται σε 2-3 μέρες.Το 12άρι είναι καθαρά τυπικό όπως είπαν και οι υπόλοιποι και το έχουν απλά ως max limit ώστε αν δεν έχεις μέχρι τότε, κάτι θα πήγε στραβά οπότε και τους παίρνεις τηλέφωνο.Αλλά το default είναι 2-3 μέρες πάντως.

Τυπικό το 12άρι??? Έγω περιμένω από τις 23/9 για να έρθουν, τότε έκανα την αίτηση. Τελικά θα έρθουν ατή τη Δευτέρα.....σύνολο περίπου 40 μέρες!

georgeadams
31-10-03, 18:42
Ο Nick2k2 δεν αναφέρεται στην περίπτωση που έχεις ζητήσει να γίνει η εγκατάσταση από τεχνικό του οτε αλλά αν την κάνεις μόνος σου.

or1onas
31-10-03, 20:37
Egw ekana aith monos mou th deutera 27/10....
Phra prin apo ligo sto 134. Apanthse enas poly eugenikos kyrios [pragmatika!].
Rwthsa pote peripou 8a ginei h energopoihsh, tou'pa to thlefwno mou klp, k mou leei "ma kyrie, h aithsh sas egine 30/10!!!! X8es!"
Lew ok, den peirazei, mporei na kollhse 2 meres....Xerete pote peripou 8a einai etoimh?
Mou leei: "Koitaxte, 8elei peripou 20 meres!!! 8O Sth xeiroterh omws mou leei...ante 40!!!! alla auto leme maximum!!!" 8O 8O 8O
Pa8ainw ena psilotarakoulo, alla synexizei:
"Xerete, episis yparxei k ena problhma me tis portes twn dslam se merikes perioxes...perimenete na dw se sas"...
Meta apo 2 lepta mou leei: To diko sas (228xxxxx-Alysidas) mallon exei problhma.....
Ara mallon 8a prepei na ta psilobapsw maura :evil: :( $&^$@#@%@%$

neosos
01-11-03, 00:30
Και εγώ την αίτηση την έκανα στις 24/10 (μέσω 134) και μου είπαν σε 12 ημερολογιακές μέρες το αργότερο θα έχει ενεργοποιηθεί.
Σήμερα το μεσημέρι πέρασα από τον ΟΤΕ της περιοχής μου (Π.Φαλήρου) και μου είπαν πως σήμερα 31/10 τους ήρθε η εντολή επομένως την Δευτέρα θα αρχίσουν τις εργασίες...Τρίτη ή Τετάρτη 4/11 θα έχει ενεργοποιηθεί.
Μπράβο ακρίβεια και συνέπεια ο ΟΤΕ...ακριβώς στις 12 μέρες η ενεργοποίηση. :evil:
Αλλά πρέπει να τους δικαιολογήσω, Παρασκευή έκανα την αίτηση,μεσολαβούσε Σαββατοκύριακο.Τη Δευτέρα ήταν παραμονή 28ης.Την Τρίτη αργία.Την Τετάρτη και την Πέμπτη αναρρώνανε από την αργιά οπότε η εντολή ήρθε Παρασκευή μία εβδομάδα μετά.Μεσολαβεί νέο Σαββατοκύριακο.Απο Δευτέρα βλέπουμε... :evil: :evil: :evil:

Nick2k2
01-11-03, 06:50
Ε ναι βρε νεοσέ και συ βρήκες παρασκευή να την κάνεις και μάλιστα ακολουθούμενη απο αργία μέσα στην βδομάδα.Όλη η βδομάδα πήγε off.1 μέρα αργία=1 βδομάδα για αυτούς :wink: Εδώ οι μισοί είχαν πάρει άδεια απο σάββατο μέχρι τετάρτη-πέμπτη,για ανάρρωση απο την αργία όπως πολυ σωστά είπες :lol:

JediMasterMANIAC
01-11-03, 20:30
λοιπον εγω εκανα την αιτηση στις 24/10/2003 .... εχθες(31/10/2003) πηγα και πηρα το modem και λαμπακι τηνς ενδειξης DSL αναψε .. τι σημαινει αυτο ... ΕΧΩ DSL :D:D:D :mrgreen:

or1onas
01-11-03, 20:42
megies!!!!!!!! :D

ktiniatros
02-11-03, 01:13
exw to siemens xpresslink(panw se isdn).to lampaki sync prasinise alla den mporw na sunde8w..(pira demo apo ti forthnet).exw xp kai eftia3a mia kainouria sindesi (broadband connection me username kai password).prepei na kanw tipota allo??nomizw oti einai ola automata..

JediMasterMANIAC
02-11-03, 02:30
τελικα δεν ειμαι συνδεδεμενος ακομα ΑΝ και πρασινισε το λαμπακι :( τα loopback ATM tests απετυχαν :(

ermis333
02-11-03, 03:14
Jedi αφού πρασίνισε το λαμπάκι αύριο θα είσαι οκ!!

alkhs
02-11-03, 03:41
Αίτηση για σύνδεση adsl 27/10/2003 από το κατάστημα Αλυσίδα Αθηνών
Σε τρεις μέρες πρασίνισε το λαμπάκι του adsl στο ZyXEL και στα τεστ του μόντεμ περνάνε τα δυο από τα πέντε
Άρα εάν δεν κάνω κανένα λάθος από την αλυσίδα είμαι εντάξει και έχω σταματήσει στην κωλέττη

Wizard Setup - ISP Parameters for Internet Access


LAN connections
Test your Ethernet Connection PASS

WAN connections
Test ADSL synchronization PASS
Test ADSL(ATM OAM) loopback test FAIL
Test PPP/PPPoE server connection FAIL
Ping default gateway FAIL

JediMasterMANIAC
02-11-03, 03:51
Αίτηση για σύνδεση adsl 27/10/2003 από το κατάστημα Αλυσίδα Αθηνών
Σε τρεις μέρες πρασίνισε το λαμπάκι του adsl στο ZyXEL και στα τεστ του μόντεμ περνάνε τα δυο από τα πέντε
Άρα εάν δεν κάνω κανένα λάθος από την αλυσίδα είμαι εντάξει και έχω σταματήσει στην κωλέττη

Wizard Setup - ISP Parameters for Internet Access


LAN connections
Test your Ethernet Connection PASS

WAN connections
Test ADSL synchronization PASS
Test ADSL(ATM OAM) loopback test FAIL
Test PPP/PPPoE server connection FAIL
Ping default gateway FAIL

εισαι στην ιδια φαση με μενα :P

alatasst
02-11-03, 18:48
Έκανα αίτηση μια τρίτη πρίν απο κάνα μήνα και τους είχα πεί οτι δεν θέλω modem. Μέχρι την άλλη τρίτη δεν είχε γίνει τπτ. Τελικά πήγα απο τον ΟΤΕ και μου είχαν πει οτι δεν γίνεται να μην πάρω modem οπότε έβαλα τα μεγάλα μέσα και την παρασκευή το πρωί είχα dsl χωρίς modem. Τελικά χωρίς μέσον δεν γίνεται τπτ σε αυτή την χώρα για ένα πράγμα το οποίο σε άλλη πόλη (στην πατρίδα μου για παράδειγμα) βάζουν dsl χωρίς modem απο την πρώτη μέρα. ΄
Μόλις απελευθερωθεί το LLU θα πάρουν μεγαλοπρεπώς τα @@ μου τα ζώα. :twisted:

ktiniatros
02-11-03, 19:09
"loopback ATM tests"
pws mporw na ta kanw auta??
exw to siemens xpresslink over isdn

sdikr
02-11-03, 19:27
μπες στο μενου του, καπου θα εχει diagnostics etc
ερμη333 θοηθεια! Το εχεις δουλεψει το συγκεκριμενο modem
φιλικα

ktiniatros
02-11-03, 22:01
μπες στο μενου του, καπου θα εχει diagnostics etc
ερμη333 θοηθεια!

den exei menou!!
ermi333 pls help
as dwsei ta fwta tou kapoios pou 3erei..

JediMasterMANIAC
03-11-03, 01:09
αν δεν απαντησει(αν δεν το δει απλα ) ψαξε το φορουμ

or1onas
03-11-03, 18:00
Re paidia, otan ekana thn aithsh ston ote (27/10), rwthsa pws 8a ma8w pote 8a einai ok h grammh, k h eugenestath kyria mou edwse 2 thlefwna:
8222485 k 8226675. Mou eipe oti einai thl synergeiou pou kanei tis energopoihseis...
Exw trela8ei na pairnw thl apo thn paraskeyh, k to men prwto bgainei ektos logw problhmatos sth grammh, enw to deutero den to exoun shkwsei pote!!!
Xerei kaneis sas auta ta noumera k an nai, exei exyphreth8ei pote????
Exw thl 228xxxxx, katasthma pathsiwn (alysida)

sonic
03-11-03, 18:13
Or1ona, modem έχεις? Αν έχεις βάλτο στην πρίζα και δες....
Και εγώ έκανα αίτηση την ίδια ημερομηνία με εσένα και Σάββατο 1 Νοε η γραμμή ήταν οκ! Μπορεί να ήταν και πιο πρίν αλλά δεν είχα modem...

or1onas
03-11-03, 18:26
Exw modem, phra thn idia mera pou ekana thn aithsh.
Exw parei to zyxel 650r-31 k 2 intracom microfilters....
Phra thl sto 134 k mou pan oti h aithsh mou egine stis 30/10, opote 3 meres eixe kollhsei...
Apla, epeidh exw akousei gia atoma pou eixan th grammh tous ftiagmenh alla ta filtrakia eixan problhma, lew na eimai 100% sigouros k na tous parw thl....
Apla den tous briskw! :evil:

sonic
03-11-03, 18:30
Βάλτο ρε συ να σου φύγει και η περιέργεια.... και τι πρόβλημα να έχουν τα φίλτρα δηλ? Δεν διάβασα κάτι σχετικό...sorry..

sdikr
03-11-03, 18:31
το Modem και χωρις φιλτρο να το βαλεις θα δουλεψει (αν η γραμμη ειναι adsl enabled)
φιλικα

or1onas
03-11-03, 18:35
@sonic
to exw balei k exw parei panhgyrika ta !%baridia%! mou

@sdikr
thanx man for the tip... den to xera

not_anonymous
03-11-03, 18:46
το Modem και χωρις φιλτρο να το βαλεις θα δουλεψει (αν η γραμμη ειναι adsl enabled)
φιλικα



Είναι 1000% σίγουρο αυτό ;

Και τι συνδεσμολογία θα πρέπει να ακολουθήσω αν έχω ISDN ;
Βγάζω την γραμμή από το NETMOD και την κοτσάρω κατευθείαν πάνω στο MODEM ;

sonic
03-11-03, 19:02
Εγώ πάντως δεν έχω φίλτρο και άρα, δεν εχω τηλέφωνο... :( αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία!

not_anonymous
03-11-03, 19:09
Εγώ πάντως δεν έχω φίλτρο και άρα, δεν εχω τηλέφωνο... :( αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία!

Κάτι έχω χάσει,
Αν δεν έχεις splitter και σου ενεργοποιήσουν τη σύνδεση δεν έχεις τηλέφωνο λόγο θορύβου ;
Δλδ εγώ που δεν έχω ακόμα splitter και παίρνω κανονικό σήμα από το NETMOD πρέπει να υποθέσω ότι δεν μου έχουν ενεργοποιήσει την γραμμή ακόμα ; (αίτηση 27/10 τηλ. 2634χχχ)

sonic
03-11-03, 19:14
Οχι , οχι, απλά έχω μόνο μια πρίζα τηλεφώνου στο σπίτι και ή θα είναι συνδεδεμένο το τηλέφωνο ή το μόντεμ, αφού δεν έχω splitter. Τώρα που κάνω downloads σιγά μην βάλω το τηλέφωνο, να με πάρουν στο κινητο :wink:

Δεν έχω ISDN, αλλά έτσι όπως λές πρέπει γίνεται η σύνδεση, ΠΡΙΖΑ->NETMOD->MODEM, αν ανάβει το λαμπάκι, οκ! Τρέχα για συνδρομή!

sdikr
03-11-03, 19:14
το Modem και χωρις φιλτρο να το βαλεις θα δουλεψει (αν η γραμμη ειναι adsl enabled)
φιλικα



Είναι 1000% σίγουρο αυτό ;

Και τι συνδεσμολογία θα πρέπει να ακολουθήσω αν έχω ISDN ;
Βγάζω την γραμμή από το NETMOD και την κοτσάρω κατευθείαν πάνω στο MODEM ;

ναι
1001% σιγουρο :)

not_anonymous
03-11-03, 19:30
Αχά !

Ας κάνω άλλη μία ηλίθια ερώτηση. Το splitter γιατί το χρειάζομαι ;;; :roll:

Και για να ανακεφαλαιώσουμε …

Έρχεται η γραμμή στο NETMOD, από το NETMOD πάει στο ADSL modem ; Η βγάζω το NETMOD εκτός και την γραμμή κατευθείαν στο modem ;;

sonic
03-11-03, 19:34
Και δικιά μου η απορία.... το splitter είναι απαραίτητο?

Αν βάλω ένα adaptor που βγάζει δυο πρίζες τηλεφώνου δεν θα κάνω την δουλειά μου?

sdikr
03-11-03, 19:39
Οχι γιατι το spliter και το φιλτρο ξεχωριζει καποιες συχνοτητες, ετσι σου δουλευει το τηλεφωνο (η νετμοδ) την διαφορα στον ηχο θα την δεις με κινηση στο adsl οποτε το ταφ δεν μας κανει δουλεια.
στο κατω κατω, 15 ευρω ειναι.
φιλικα

sonic
03-11-03, 19:56
Δεν είναι τα λεφτα.... είναι οτι δεν βρίσκω! :(

JediMasterMANIAC
03-11-03, 21:45
Re paidia, otan ekana thn aithsh ston ote (27/10), rwthsa pws 8a ma8w pote 8a einai ok h grammh, k h eugenestath kyria mou edwse 2 thlefwna:
8222485 k 8226675. Mou eipe oti einai thl synergeiou pou kanei tis energopoihseis...
Exw trela8ei na pairnw thl apo thn paraskeyh, k to men prwto bgainei ektos logw problhmatos sth grammh, enw to deutero den to exoun shkwsei pote!!!
Xerei kaneis sas auta ta noumera k an nai, exei exyphreth8ei pote????
Exw thl 228xxxxx, katasthma pathsiwn (alysida)
o1iona αυτα τα τηλ. μου τα εδωσαν και εμενα? δηλαδη αν παρω με ενεργοποιουν?? wooooooohoooooo! παω να παρω και θα σου πω αν δουλευουν
..ισως να δουλευουν με ωραρια .. (αν γινεται τετοιο πραγμα)

or1onas
04-11-03, 13:06
File JediMasterMANIAC, mallon de me katalabes!
Den mou dwsan to thlefwno gia na tous pw na mou kanoun thn energopihsh, alla gia na rwthsw an exei hdh ginei h pote prokeitai na ginei!!!!
To 8ema einai oti POTE den apantane!!!!

not_anonymous
04-11-03, 13:21
Εχθές πάντως άφησα το WBR-2401B (Level One) πάνω στο netmod αλλά τζίφος. (Η αίτηση έγινε 27/10).

Οπότε έχω 33.3 % πιθανότητες να χτυπάω το κεφάλι μου στο τοίχο.

If

Na_to_xtypiso_ston_tixo == “Δεν έγινε ενεργοποίηση από τον πΟτέ”

Then wait(9999999999999999) // να περιμένω τον πΟΤΕ

Else if

Na_to_xtypiso_ston_tixo == “Έγινε ενεργοποίηση αλλά δεν κουμπώνει χωρίς το splitter”

Then wait(99999) // να περιμένω να βρώ Splitter

Else if

Na_to_xtypiso_ston_tixo == Έγινε ενεργοποίηση αλλά δεν κουμπώνει το WBR-2401B με το DSLAM τις Siemens

Then pare_fora_kai_xtipa();

End if


8O

JediMasterMANIAC
04-11-03, 14:25
λογικα αμα πατε σε κανα καταστημα του ΟΤΕ θα βρητε εκει splitter/φιλτρα
διαφορετικα πηγαιντε στουρναρη(αν ειστε αθηνα) και παραγειλτετε σε κανα καταστημα ... πηγαιντε και στο mgmanager μπορει να εχει ετοιμοπαραδοτο
παντως to splitter διαχωριζει το σημα της φωνης απο τα δεδομενα

Koumooo
04-11-03, 15:16
αδ με που εχουνε.

πηγα σε 2 διαφορετικα μαγαζια ΟΤΕ απο τα μεγαλα μαλιστα, και μου λενε "εχουμε λιγα και μετρημενα, ισα ισα να φτασουν για τις εγκαταστάσεις που κάνουμε εμεις.."

not_anonymous
04-11-03, 15:36
Ρε JediMasterManiac, μιας που κάναμε ίδια μέρα αίτηση, μου λες σε παρακαλώ αν σε ενεργοποίησαν εσένα και σε ποια περιοχή είσαι ;

JediMasterMANIAC
05-11-03, 01:28
ειμαι Κολωνο .. πηρα στα τεχνικα γραφεια και μου ειπαν οτι η 384/128 ενεργοποιηταιν "αυτοματα" δηλαδη σε 12 μερες
ουτε αργοτερα ουτε νωριτερα οποτε περιμενε μεχρι το σαββατο απλα να τα εχεις ολα ετοιμα εγω μεχρι και ISP συνδεση πηρα(τελλας σαν φανατικος ) :P

ktiniatros
05-11-03, 01:52
eimai panw se dslam tis siemens.einai dunaton na exei foularei kai na suxronizetai to modem mou m'auto??opoios 3erei as mou lusei autin tin aporia..

Phat-T
05-11-03, 17:17
82-22-485, texnikoi gia egatastasi/energopoiisi notion proastion athinas.
gia na rotisete peri fullarismatos DSLAM klp.

to asteio omos einai allou, parte sto 3307090.. ton neo arithmo tou ote eidika gia eksipyretisi ADSL pelaton... einai aftomatos bebeia... alla sou leei kai "antei geiaaaaa" sto telos. apaikto!

or1onas
05-11-03, 22:03
ETOIMOS!!!!
Molis mphka me tellas k ola fainontai kala...
Sas parakalw mono na mou peite ti 8a prepei na tsekarw k an exete yp'opsi sas kanena site me d/l metrhseis.....!!!!!!!!
ALWAYS ON!!!!!!
:D :D :D :D :D

cohones
05-11-03, 22:34
Εχθές πάντως άφησα το WBR-2401B (Level One) πάνω στο netmod αλλά τζίφος. (Η αίτηση έγινε 27/10).

Οπότε έχω 33.3 % πιθανότητες να χτυπάω το κεφάλι μου στο τοίχο.

If

Na_to_xtypiso_ston_tixo == “Δεν έγινε ενεργοποίηση από τον πΟτέ”

Then wait(9999999999999999) // να περιμένω τον πΟΤΕ

Else if

Na_to_xtypiso_ston_tixo == “Έγινε ενεργοποίηση αλλά δεν κουμπώνει χωρίς το splitter”

Then wait(99999) // να περιμένω να βρώ Splitter

Else if

Na_to_xtypiso_ston_tixo == Έγινε ενεργοποίηση αλλά δεν κουμπώνει το WBR-2401B με το DSLAM τις Siemens

Then pare_fora_kai_xtipa();

End if


8O

Πάντως απο javascript μια χαρά τα πάς :mrgreen:

neosos
08-11-03, 13:17
Εγώ πάντως πρέπει να είμαι απο τους πιό άτυχους.
Ακόμα και σήμερα δεν έχει ενεργοποιηθεί (δηλ.16 ημερολογιακές μέρες).
:evil: :evil: :evil:
Πήγα την Πέμπτη στον ΟΤΕ (Φαλήρου) και είδα ότι απο 31/10 έχει βγεί το δελτίο κατασκευής και με διαβεβαίωσαν πως την επόμενη μέρα μετά το μεσημέρι θα έχει ενεργοποιηθεί (αν και μέσα μου ήξερα πως μου πουλάγανε φούμαρα).
Δυστυχώς όμως μέχρι το απόγευμα ήμουν πνιγμένος στη δουλειά και δεν μπόρεσα να το ελέγξω. Απλά το απόγευμα είδα ότι δεν είχε γίνει τίποτα.
Αλλά όμως τη Δευτέρα τους τη φυλάω. Θα πάω πάλι εκεί, και φίδι που τους έφαγε...
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

JediMasterMANIAC
08-11-03, 20:07
Ρε JediMasterManiac, μιας που κάναμε ίδια μέρα αίτηση, μου λες σε παρακαλώ αν σε ενεργοποίησαν εσένα και σε ποια περιοχή είσαι ;
ελα ατομο αυτη την στιγμη σου γραφω με adsl :D ελπιζω να εχεις και εσυ ;)
τωρα κατεβαζω το demo του NFS:U καλα παει αν εξαιρεσεις και στιγμιαια αποτομα 28αρια

@ ADSLgr.com All rights reserved.