PDA

Επιστροφή στο Forum : Έχω ένα πρόβλημα με αίτηση για double play



knight_templar
28-11-08, 21:31
Εδώ και 2μιση χρόνια είμαι ένας ευχαριστημένος κάτοχος conn-x. Δεν σκέφτηκα ποτέ να αλλάξω γιατί είμαι ικανοποιημένος απο τις ταχύτητες και δε με ενδιαφέρει η τηλεφωνία. Απο το καλοκαίρι όμως είχα κάποια προβλήματα αποσυνδέσεων της γραμμής. Πρακτικά για ένα μήνα δεν είχα ίντερνετ, και απο το 121 του ΟΤΕ δεν έκαναν απολύτως τίποτα. Στη συνέχεια διορθώθηκε το πρόβλημα σε ένα μεγάλο βαθμό, αλλά άρχισαν να μου μπαίνουν οι ιδέες για αλλαγή.

Σκεφτόμουν για Forthnet λόγω και του Wifi που δίνουν δωρεάν στα hotspots. Αλλά δεν είχα πάρει κάποια απόφαση. Τελικά ένα πρωί με πήρε τηλέφωνο μια κοπέλα απο την HOL. Εγώ ποτέ δε κάνω αγορές μέσω τηλεφώνου, είμαι πολύ αυστηρός σε αυτό. Αλλά θες πως εκείνο το πρωινό ήταν περίεργο, ή η κοπέλα καλή στις πωλήσεις, μετά απο αρκετή ώρα με κατάφερε να πω το ναι για double play. Μου είπαν στο τηλέφωνο πως απο δικαιολογιτικά χρειάζονταν ένα λογαριασμό παλιό του ΟΤΕ και φωτοτυπία της ταυτοτητας. Επίσης μου είπαν πως ο κούριερ θα έπαιρνε φωτογραφίες την ταυτότητα και δε χρειαζόταν να τη βγάλω εγώ. Αν δεν μου το είχαν πει αυτό, θα φρόντιζα να την βγάλω. Την επόμενη μέρα ήρθε ο κούριερ, και έβγαλε με μια ψηφιακή φωτογραφική τη ταυτότητά μου. Υπέγραψα το συμβόλαιο και έδωσα και ένα παλιό λογαριασμό.

Μετά απο μια εβδομάδα, με πήραν στο τηλέφωνο και μου είπαν πως θέλουν να τους στείλω με φαξ μια φωτοτυπία της ταυτότητας μου, επειδή η φωτογραφία δεν ήταν δεκτή. Εγώ όμως είχα ήδη μετανιώσει που υπέγραψα εκείνο το συμβόλαιο. Βλέπετε το ίντερνετ για μένα είναι απαραίτητο, και δε μπορώ να μπω στη διαδικασία να περιμένω πότε θα με συνδέσει η HOL. Άρχισα να ακούω ιστορίες μέχρι και για 3μηνες αναμονές και τρελαινόμουν. Τελικά αποφάσισα να το καθυστερήσω για να το σκεφτώ καλύτερα. Τελικά, δε το έστειλα το φαξ.

Σας γράφω αυτό το μήνυμα γιατί θα ήθελα να μου πει κάποιος που γνωρίζει τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση. Λογικά η HOL δε μπορεί να προχωρήσει με την αλλαγή της γραμμής χωρίς τη φωτοτυπία της ταυτότητάς μου. Απο την άλλη δε νομίζω να αφήσουν το συμβόλαιο ανεκμετάλλευτο. Σίγουρα θα με χρεώσουν, δε το γλιτώνω, θα πληρώσω και το ξέρω, και ας μου γίνει το πάθημα μάθημα... Απλά θέλω να μου πει κάποιος πόσο θα μου κοστίσει να με αφήσουν ήσυχο. Το πρόγραμμα που είχα βάλει ήταν αορίστου χρόνου για 12 μήνες. Η κοπέλα μου είχε πει πως πρέπει να πληρώσω 70 ευρώ για να το κόψω. Το θέμα είναι για τι άλλο έχουν δικαίωμα να με χρεώσουν; Έχουν δικαίωμα να ζητήσουν το πλήρες πάγιο του double play, απο τη στιγμή που δεν έχει προχωρήσει με τον ΟΤΕ;

alt10alt10
28-11-08, 23:01
απο την στιγμη που δεν εχεις καν ενεργοποηιηθεις και δν εχουν ζητησει φορητοτητα ή νεα γραμμη και τα συναφη τοτε μπορεις αρχικα με καλο τροπο να τους πεισεις να ακυρωθει το συμβολαιο... αλλιως και παλι δεν μπορουν να σε χρεωσουν αφου δν εχει ενεργοποιηθει καμια απο τις παρεχωμενες υπηρεσιες...

prokopino
29-11-08, 09:47
I have a problem, όπως λέμε ... I have a dream....!!!!

Αν ΔΕΝ κάνεις αίτηση για οριστική ακύρωση του αιτήματός σου, τότε αυτή θα είναι πάντα σε εκκρεμότητα και ενδεχομένως μελλοντικά να έχεις πρόβλημα.

Στείλε τους ενα ΦΑΞ με την αίτηση ακύρωσης της αίτησής σου, γράψε πάνω σε αυτό πως το κοινοποιείς αυτό το ΦΑΞ και στην ΕΕΤΤ (ή ακόμα καλύτερα στείλτο και εκεί) και είσαι ΟΚ!!! :oneup:

aa144
29-11-08, 10:59
Την επόμενη μέρα ήρθε ο κούριερ, και έβγαλε με μια ψηφιακή φωτογραφική τη ταυτότητά μου.




Καλά, έχουμε φτάσει σε τέτοια επίπεδα τεχνολογίας από τη HOL και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι; Ακούγεται σχεδόν απίστευτο!

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 2 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Άσχετο ίσως, αλλά δεν πρόκειται να σου κόψει κανένας το internet μέχρι να ενεργοποιηθείς στη HOL (ή σε όποιον πάροχο) εκτός αν πας στον ΟΤΕ και το κόψεις μόνος σου. Απλά θα περιμένεις μέχρι την ενεργοποίηση και θα λειτουργείς κανονικά όπως τώρα, μέχρι τη στιγμή της μετάβασης.

Αλήθεια, ποιός σου είπε ότι θα σου κόψουν το internet για μήνες;

harris
29-11-08, 14:25
Βλέπετε το ίντερνετ για μένα είναι απαραίτητο, και δε μπορώ να μπω στη διαδικασία να περιμένω πότε θα με συνδέσει η HOL.

Απλά να σου επιβεβαιώσω κι εγώ αυτό που σου λέει ο aa144 από πάνω, πως, δεν πα να κάνει και 6 μήνες η hol να ενεργοποιηθεί, εσύ θα εχεις κανονικά την σύνδεσή σου μέσω του ΟΤΕ μέχρι την στιγμή (όχι την ημέρα, αλλά την στιγμή) που θα γυρίσει η γραμμή σου στην hol και θα έχεις ADSL από κείνους. Ό,τι άλλο σου πούν είναι παραμύθια. :)


Αν ωστόσο επιμένεις να ακυρώσεις την αίτησή σου, απλά μην στείλεις την ταυτότητα αλλά ένα γραπτό αίτημα ακύρωσης της αίτησης.

hristos 22
29-11-08, 14:44
Θα συμφωνησω και εγω........
Εγω που ειμαι και σε αλλη εταιρια πριν απο αυτην ειχα conn-x..
Στην εταιρια που εκανα αιτηση εκανε ακριβως 3 μηνες μεχρι να ολοκληρωση τη φορητοτητα των γραμμων μου(2 γραμμων απο τον ΟΤΕ λογο υπαρξης ISDN).....
Αλλα......ολο αυτο το διαστημα ειχα και τηλεφωνα και ιντερνετ.......δεν εμεινα ουτε δευτερολεπτο χωρις αυτα........μια μερα μου στελνουν μηνυμα στο κινητο και μου λενε στις ταδε του μηνος θα ενεργοποιηθεις στο δυκτυο μας.........εκεινο το πρωι σηκωνω το τηλεφωνο και δεν εχω σημα...τιποτα......κανω αλλαγη το ρουτερ που μου ειχαν στειλει με αυτα του conn-x και του ISDN και μεσα σε λιγα λεπτα ειχα ξανα τα παντα και σε πολυ μεγαλυτερες ταχυτητες......:oneup:
Γι αυτο μη σε φοβιζει κατι.......ΕΚΤΟΣ....κι αν εισαι η εξαιρεση στον κανονα......:hmm::whistle::down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.