PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL Settings και ΣΥΧΝΟΤΑΤΕΣ αποσυνδέσεις.... ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ????



nickvog
29-11-08, 00:25
Καλησπέρα σε όλους παιδιά.

Εδώ και αρκετό καιρό (πάνω από μήνα έχω ΚΑΙ ΓΩ το γνωστό πρόβλημα των ΣΥΧΝΟΤΑΤΩΝ αποσυνδέσεων... Το ωραίο είναι ότι και να σταθεροποιηθεί το πράσινο λαμπάκι της σύνδεσης, το πράσινο λαμπάκι του internet (που δείχνει μία υδρόγειο) ΔΕΝ ανάβει, ενώ στο μενού του router (USR9108) μου λέει πότε PPP Down και πότε Authentication Failure... ΜΟΝΟ ΜΕ MANUAL RESTART - συνήθως μέσα από το μενού του router - (και πάλι όχι πάντα) ξαναγυρίζει το internet on !!!!!

Και το ερώτημά μου, για όποιον έχει την καλοσύνη να απαντήσει...

Μήπως στις ρυθμίσεις ADSL (ADSL Settings) πρέπει να κλικάρω (και) κάτι άλλο εκτός από ADSL2+ (στο Capability έχω κλικαρισμένα και τα Bitswap και SRA) ????

Διαβάζοντας τρυγύρω στο forum, έκανα πράξη τη συμβουλή να κλικάρω και το G.DMT αλλά το πρόβλημα έγινε ΔΥΣΤΥΧΩΣ χειρότερο (ακόμη και με manual restart του router μία στις πέντε να μου πρασινίσει το φωτάκι του ιντερνετ...).

Πληροφοριακά, έχω γραμμή 24Μbps αν και συγχρονίζω στα 14500-15000 (πριν κανα δυο μήνες, περίπου πριν την έναρξη του προγράμματος webtv του conn-x - εγώ έχω conn-x talk χωρίς webtv - συγχρόνιζα και στα 16500 χωρίς να έχω πρόβλημα αποσυγχρονισμού).


Τη βοήθειά σας αν θα μπορούσε κάποιος... Χίλια ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!!! :oops:

sdikr
29-11-08, 14:03
τα usr σε συνδυασμό με Οτενετ, έχουν αυτό το προβληματάκι,
απο την μία τα Usr όταν χάσουν την σύνδεση κάνουν μόνο 3 προσπάθειες σύνδεσης και μετά σταματάνε (θα το δείς στα logs) και απο την αλλή ή Οτενετ αν αποσύνδεθείς σε κρατάει σαν συνδεμένο για 3 με 5 λεπτά (για αυτό και λαμβάνεις το auth failure)

Μήπως θα ήταν καλύτερα να μας δώσεις τα στατιστικά τις γραμμής σου;

megahead13
29-11-08, 14:23
τα usr σε συνδυασμό με Οτενετ, έχουν αυτό το προβληματάκι,
απο την μία τα Usr όταν χάσουν την σύνδεση κάνουν μόνο 3 προσπάθειες σύνδεσης και μετά σταματάνε (θα το δείς στα logs) και απο την αλλή ή Οτενετ αν αποσύνδεθείς σε κρατάει σαν συνδεμένο για 3 με 5 λεπτά (για αυτό και λαμβάνεις το auth failure)
Ακριβώς τα ίδια και με το D-Link μου (μοντέλο DSL-G664T)! Το άλλο για την Οτενετ δεν το ήξερα... Thanx! :oneup:

Ελπίζω τώρα με το Zyxel P661HW να είμαι εντάξει με αυτό το θέμα... Πάντως εδώ και μια εβδομάδα δεν έχω πρόβλημα συνεχών αποσυνδέσεων... Φτου, φτου να μην το ματιάσω!!!Προηγήθηκε βέβαια 2 φορές δήλωση βλάβης στο 121... ;)

timeslot
29-11-08, 15:48
τα usr σε συνδυασμό με Οτενετ, έχουν αυτό το προβληματάκι,
απο την μία τα Usr όταν χάσουν την σύνδεση κάνουν μόνο 3 προσπάθειες σύνδεσης και μετά σταματάνε (θα το δείς στα logs) και απο την αλλή ή Οτενετ αν αποσύνδεθείς σε κρατάει σαν συνδεμένο για 3 με 5 λεπτά (για αυτό και λαμβάνεις το auth failure)

Μήπως θα ήταν καλύτερα να μας δώσεις τα στατιστικά τις γραμμής σου;

αφεντικο (του φορουμ :p) το οτι η Οτενετ σε "βλεπει" σαν συνδεδεμενο για αυτα τα 3-5 λεπτα, ειναι σιγουρο?

δεν το αμφισβητω, προφανως για να το λες θα το ξερεις

και εαν ειναι ετσι, δικαιολογειται και η ερωτηση μου για τα authentication failures που παιρνω μετα απο ηθελημενο δικο μου disconnect

απλα μου κανει εντυοωση γιατι εδω και παρα πολυ καιρο μπορουσα να κανω ευκολα (και κυριως αμεσως) reconnect στην Οτενετ, ενω εδω και περιπου 1-2 μηνες πραγματι πρεπει να "φτυσω αιμα" για να ξανασυνδεθω

νασαι καλα παντως, γειρασκω αει διδασκομενος...

maik
29-11-08, 19:29
το οτι η Οτενετ σε "βλεπει" σαν συνδεδεμενο για αυτα τα 3-5 λεπτα, ειναι σιγουρο?

.

Ναι συμβανει αυτο τελευταια. Οταν γινει "βιαια" αποσυνδεση , οχι κανονικο logout, τοτε αργει να καταλαβει ο server οτι αποσυνδεθηκαμε και νομιζοντας οτι ειμαστε ακομα μεσα δινει μηνυμα για authentication failure.

timeslot
29-11-08, 19:49
Ναι συμβανει αυτο τελευταια. Οταν γινει "βιαια" αποσυνδεση , οχι κανονικο logout, τοτε αργει να καταλαβει ο server οτι αποσυνδεθηκαμε και νομιζοντας οτι ειμαστε ακομα μεσα δινει μηνυμα για authentication failure.

μα και εγω κανονικο disconnect κανω απο το interface του modem
για ποιο λογο να μην δεχεται ο server οτι εκανα logout και δεν ειναι π.χ. dropped line λογω κακης ποιοτητας?

sdikr
29-11-08, 20:06
μα και εγω κανονικο disconnect κανω απο το interface του modem
για ποιο λογο να μην δεχεται ο server οτι εκανα logout και δεν ειναι π.χ. dropped line λογω κακης ποιοτητας?


Υπάρχει η περίπτωση ο router να κάνει ταρζανιές όταν πατάς το disconnect

nickvog
30-11-08, 04:30
Φίλε sdikr, καταρχάς σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον όπως και όλα τα παιδιά..

Χτες έψαξα λίγο περισσότερο και ξετρύπωσα ένα μονταρισμένο firmware για το 9108 (Abyssos 3.04L.01.13) και το πέρασα και ως τα τώρα δεν έχω κάποιο πρόβλημα, αν και είδα και πάλι το λαμπάκι να σβήνει και (ευτυχώς) να ξανανάβει μετά από λίγο. Πιθανόν να έχεις δίκιο και το όλο ζήτημα να είναι αυτό το authentication failure που βασανίζει πολλούς και εμένα μαζί...

Τα στατιστικά πάντως της γραμμής μου είναι τα ακόλουθα:

Mode: ADSL2+
Line coding: Trellis On
Status: No Defect
Link power state: L0

Downstream Upstream
SNR margin (dB): 9.1 10.4
Attenuation (dB): 27.0 12.2
Output power (dBm): 18.3 12.3
Attainable rate (Kbps): 18692 973
Rate (Kbps): 15148 977
MSGc (number of bytes in overhead channel message): 114 16
B (number of bytes in Mux Data Frame): 254 29
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 1
T (Mux Data Frames over sync bytes): 1 3
R (number of check bytes in FEC Data Frame): 0 0
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 0.5366 0.9717
L (number of bits in PMD Data Frame): 3802 247
D (interleaver depth): 1 1
Delay (msec): 0 0

Super Frames: 990800 990798
Super Frame Errors: 1864 4395
RS Words: 0 0
RS Correctable Errors: 0 0
RS Uncorrectable Errors: 0 N/A

HEC Errors: 1574 89034
OCD Errors: 482 0
LCD Errors: 0 0
Total Cells: 569781058 1691944992
Data Cells: 37012090 420061738
Bit Errors: 0 4850593

Total ES: 5657 2069
Total SES: 238 369
Total UAS: 146 45297

sdikr
30-11-08, 09:09
Αν θυμάμαι καλά κάποιο παλικάρι απο εδω είχε μιλήσει με αυτόν που βγάζει το abyssos, Και είχε ζητήσει αυτή την αλλαγή είδικα για την Οτενετ

η γραμμή σου βγάζει πολλά errors και είδικα στο Upload Κομμάτι, δοκίμασε αν θέλεις το router μονό του χωρίς αλλές συσκευές

nickvog
30-11-08, 16:10
Αν θυμάμαι καλά κάποιο παλικάρι απο εδω είχε μιλήσει με αυτόν που βγάζει το abyssos, Και είχε ζητήσει αυτή την αλλαγή είδικα για την Οτενετ

η γραμμή σου βγάζει πολλά errors και είδικα στο Upload Κομμάτι, δοκίμασε αν θέλεις το router μονό του χωρίς αλλές συσκευές

Tί να πω φίλε sdikr... :( έχω δύο συσκευές τηλεφώνου (μία ασύρματη και μία με καλώδιο) αλλά και στις δύο έχω βάλει φιλτράκι από την αρχή. Επίσης πάνω στο router έχω βάλει το ΡΑΡ2 και πάνω του έχω βάλει άλλο ένα ασύρματο τηλέφωνο για voip κλήσεις (μόνο εξερχόμενες). Σε αυτό δεν έχω βάλει φίλτρο (μεταξύ pap και συσκευής) δεν ξέρω αν χρειάζεται αλλά στο manual δεν έλεγε κάτι... :oops:

Λοιπόν, τα έβγαλα όλα από τις πρίζες (έβγαλα και το pap την θύρα του router) έβγαλα και το router απ' το ρεύμα και μετά το ξανάνοιξα.

Εδώ βάζω και τα νέα στατιστικά μου..


Mode: ADSL2+
Line coding: Trellis On
Status: No Defect
Link power state: L0

Downstream Upstream
SNR margin (dB): 8.4 8.8
Attenuation (dB): 27.0 12.3
Output power (dBm): 19.6 12.3
Attainable rate (Kbps): 14608 937
Rate (Kbps): 14825 973
MSGc (number of bytes in overhead channel message): 111 16
B (number of bytes in Mux Data Frame): 254 29
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 1
T (Mux Data Frames over sync bytes): 1 3
R (number of check bytes in FEC Data Frame): 0 0
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 0.5482 0.9756
L (number of bits in PMD Data Frame): 3721 246
D (interleaver depth): 1 1
Delay (msec): 0 0


Super Frames: 12446 12444
Super Frame Errors: 3 4454
RS Words: 0 0
RS Correctable Errors: 0 0
RS Uncorrectable Errors: 0 N/A


HEC Errors: 3 89145
OCD Errors: 0 0
LCD Errors: 0 0
Total Cells: 6994905 1788119001
Data Cells: 1002 420301006
Bit Errors: 0 4856956


Total ES: 3 2101
Total SES: 0 371
Total UAS: 15 45566

------------------------------------------------------------------------------------

Να πάρω λες τον ΟΤΕ στις βλάβες και να του ζητήσω κάτι συγκεκριμένο ?? Πχ. καθαρισμό της γραμμής ?? Ειλικρινά δεν ξέρω τί να κάνω...

Σ' ευχαριστώ φίλε μου για τον κόπο σου και τη βοήθειά σου, όπως και να'χει !!!! Να'σαι καλά !!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.