PDA

Επιστροφή στο Forum : πρωτότυπες (;) συλλογές



investor
29-11-08, 12:51
Η ιδέα για το post αυτό ήρθε από τις συλλογές αυτοκόλλητων Panini. Συνέλεγα τέτοια από τη δεκαετία του '70. Τότε το φακελάκι κόστιζε 5 δραχμές και περιείχε μόλις 4 αυτοκόλλητα. Η πρώτη μου συλλογή ήταν F1 (φόρμουλα 1).
Έκτοτε, μάζευα και μαζεύω ένα σωρό μικροπράγματα, μεταξύ των οποίων, παλιές τηλεφωνικές μάρκες, γελοιογραφίες από πακέτα τσιγάρων, εισιτήρια συγκοινωνιών (ΚΤΕΛ, αστικά λεωφορεία, παλιά χαρτονένια από τρένα κλπ), εισιτήρια κινηματογράφων, κουπόνια απεριορίστων διαδρομών, καρτ ποστάλ και τελειωμό δεν έχει.
Τι βίτσιο και τούτο, θα αναρωτηθείτε, και όχι άδικα.
Γιατί τα περισσότερα από αυτά είναι αντικείμενα ευτελούς (διάβαζε "μηδενικής") αξίας, τα εισιτήρια είναι ΟΛΑ χρησιμοποιημένα, σίγουρα πιάνουν χώρο, χρειάζονται χρόνο κλπ.
Αν κάποιος-α ενδιαφέρεται για τέτοια ψιλολόγια, έχω πολλά για ανταλλαγές.

Ειδικότερα, από την τελευταία μου συλλογή με εισιτήρια αστικών συγκοινωνιών Αθηνών (ναι, τα γνωστά κίτρινα-ολόκληρα, μπλε-μισά και άσπρα-από αυτόματα μηχανήματα σταθμών) μου λείπουν κάποιες σειρές που μπορεί κάλλιστα να βρίσκονται στα πορτοφόλια κάποιου-ας, και να μην έχουν ιδιαίτερη σημασία και αξία για εσάς.

Όποιος-α έχει κίτρινο εισιτήριο (σε άριστη κατάσταση) σειράς ΕΟ001, των 80 λεπτών που από πίσω να γράφει:
"Η αξία του εισιτηρίου που καταβάλλετε είναι πολύτιμος πόρος για τις Αστικές Συγκοινωνίες. Επικυρώνετε πάντα το εισιτήριό σας.", θα λάβει 5 πλήρεις δεσμίδες εισιτηρίων (αξίας 40 ευρώ).
Ναι, το ξέρω: Η τρέλα δεν πάει στα βουνά!

Αν βρεθεί αδελφή ψυχή για παρόμοιες συλλογές θα έχει πολλή πλάκα. :p

Ευχαριστώ, Φ.

Kurozuka
29-11-08, 13:00
Μπα εγω τπτ ιδιαιτερο
Manga(τα καλα μονο),φιγουρες(λιγες αλλα καλες)

Gunner71
29-11-08, 20:17
Χαρτάκια της Panini από Μουντιάλ και Euro για 'μένα. Παλιότερα μάζευα και τηλεκάρτες αλλά έχω σταματήσει χρόοονια τώρα -κυκλοφορούν ακόμα;

Είχα διαβάσει κάποτε πάντως ότι ο Karl Malone έκανε συλλογή από... Harley! Φαντάζομαι ότι πάει ανάλογα με το μισθό του καθενός αφού όσα 'κονόμαγε ο "ταχυδρόμος" σε μία βδομάδα εγώ έκανα να τα δώ έναν χρόνο -και αν!

investor
03-12-08, 01:19
Τι μου θύμισες...

Είχα πλήρη συλλογή ως τα πρώτα 4-5 χρόνια. Σταμάτησα όταν ο ΟΤΕ άρχισε να βάζει ημερομηνία λήξεως πάνω στις κάρτες. Επειδή τις μάζευα κλειστές (με τη ζελατίνα), υπολόγισα ότι πρέπει να είχα δεσμεύσει στη συλλογή μου τηλεφωνικές μονάδες για 3 ζωές! Έτσι, τις πούλησα και ησύχασα.
Παρόλα αυτά, έχω φυλάξει τα συλλεκτικά και τα σφάλματα. Αυτά είναι μοναδικά!
Κρίμα που δε μαζεύει κανείς εισιτήρια... :-(

Φ.

didaskalo
03-12-08, 20:23
Παλιότερα μάζευα τα άδεια πακέτα των τσιγάρων μου.Σκοπός μου ήταν να επενδύσω έναν απο τους τοίχους των δωματίων μου (μικρός και άμυαλος γαρ)...Η πλάκα είναι οτι όταν πλέον είχα συγκεντρώσει κανα 2 κούτες τις άνοιξε τυχαία η μάνα μου...χαχαχα....3 βδομάδες με έψελνε!:p

Til3tSiO
04-12-08, 17:01
Φαντάζομαι…..
Εγώ μάζευα χαρτάκια Scooby doo από τις κούκου-ρούκου , μιλάμε για πολύ παλιά

karakou
04-12-08, 22:09
Παλιότερα μάζευα τα άδεια πακέτα των τσιγάρων μου.Σκοπός μου ήταν να επενδύσω έναν απο τους τοίχους των δωματίων μου (μικρός και άμυαλος γαρ)...Η πλάκα είναι οτι όταν πλέον είχα συγκεντρώσει κανα 2 κούτες τις άνοιξε τυχαία η μάνα μου...χαχαχα....3 βδομάδες με έψελνε!:p

Xε, χε κ εγώ το έκανα αυτό. Σε κάποια φάση όμως ήταν τόσο πολλά..που τα πέταξα.

hellenicsun
05-12-08, 00:46
Εγώ ακόμη μαζεύω πιστόλια.

Με πιστεύετε ή όχι άραγε...

frnk
05-12-08, 19:00
εχω κατι σπιρτοκουτα μερικα απο σταλιν εποχη ας πουμε τα περισσοτερα δεκαετιες 50 κ αλλα-70
που να μπορω να τα δωσω;:hmm:

Θάνος
05-12-08, 19:04
Εγώ ακόμη μαζεύω πιστόλια.

Με πιστεύετε ή όχι άραγε...
Πιστόλια, δηλαδή περίστροφα? αληθινά?αεροπίστολα? τι? :hmm:

υγ. δεν είμαι της αντιτρομοκρατικής..:p

hellenicsun
05-12-08, 19:09
Πιστόλια, δηλαδή περίστροφα? αληθινά?αεροπίστολα? τι? :hmm:

Κυρίως αεροβόλα λόγω κόστους. Πάντα όμως πιστά αντίγραφα.


υγ. δεν είμαι της αντιτρομοκρατικής..:p

Είναι σίγουρο αυτό; :p

frnk
05-12-08, 19:10
Πιστόλια, δηλαδή περίστροφα? αληθινά?αεροπίστολα? τι? :hmm:

υγ. δεν είμαι της αντιτρομοκρατικής.....
ότι είναι άχρηστο γιά εσάς, ίσως είναι χρήσιμο σε άλλους. Μην πετάτε, χαρείστε...
υποπτε:hmm::p

Θάνος
05-12-08, 19:11
υποπτε:hmm::p
:lol: ...τα φαινόμενα απατούν.

hellenicsun
05-12-08, 19:12
:lol: ...τα φαινόμενα απατούν.

Παίδες, ελπίζω στην αντιτρομοκρατική να έχουν internet για να έχω πρόσβαση στο Forum :lol:

Θάνος
05-12-08, 19:14
Κυρίως αεροβόλα λόγω κόστους. Πάντα όμως πιστά αντίγραφα.



Είναι σίγουρο αυτό; :p
Τώρα, ότι καί να σου πω..λολ
Έχω να σου δώσω ένα ..νομίζω magnum της Daizy, έχει πρόβλημα, χάνει το διοξείδιο της αμπούλας, πιθανόν να φταίει το λαστιχάκι, να έχει ξεραθεί κ.λ.π....έλα πάρτο! :)

frnk
05-12-08, 19:16
Τώρα, ότι καί να σου πω..λολ
Έχω να σου δώσω ένα ..νομίζω magnum της Daizy, έχει πρόβλημα, χάνει το διοξείδιο της αμπούλας, πιθανόν να φταίει το λαστιχάκι, να έχει ξεραθεί κ.λ.π....έλα πάρτο! :)
μη πας μη πας:nono:

hellenicsun
05-12-08, 19:16
Τώρα, ότι καί να σου πω..λολ
Έχω να σου δώσω ένα ..νομίζω magnum της Daizy, έχει πρόβλημα, χάνει το διοξείδιο της αμπούλας, πιθανόν να φταίει το λαστιχάκι, να έχει ξεραθεί κ.λ.π....έλα πάρτο! :)

Όχι κύριε! Δε θα πέσω τόσο εύκολα στα χέρια σας! :lol::lol::lol:

Θα σου στείλω pm για τα περαιτέρω.

Θάνος
05-12-08, 19:17
χαχαχαχαχα..ρε παιδιά, με παρεξηγήσατε κι εμένα καί όλα τα παιδιά που είμαστε εδώ στο τμήμα αυτή την ώρα...:rolleyes:

frnk
05-12-08, 19:20
χαχαχαχαχα..ρε παιδιά, με παρεξηγήσατε κι εμένα καί όλα τα παιδιά που είμαστε εδώ στο τμήμα αυτή την ώρα...:rolleyes:
:rofl::rofl::rofl:

hellenicsun
05-12-08, 19:20
χαχαχαχαχα..ρε παιδιά, με παρεξηγήσατε κι εμένα καί όλα τα παιδιά που είμαστε εδώ στο τμήμα αυτή την ώρα...:rolleyes:

Καλά, κατάλαβα...


48269

investor
13-12-08, 11:26
Αναζητείται αντικείμενο όπως το εικονιζόμενο, με τις παρακάτω ιδιότητες:

Η εμπρός όψη να είναι όπως αυτή (να γράφει ΕΟ001)

48619

και η πίσω όψη να γράφει:

48618

Η αμοιβή περιγράφεται στο πρώτο post αυτού του thread.
Βέβαια, τα εισιτήρια αυτά είναι κάπως παλιά. Κυκλοφόρησαν το Μάιο 2008. Μπορεί όμως νε έχει ξεμείνει σε κανένα πορτοφόλι, ιδίως αν δεν τα χρησιμοποιείτε συχνά.
Για ψαχθείτε καλύτερα!

Αν υπάρχει κανείς που ενδιαφέρεται για συλλογή από όλες τις σειρές που έχουν κυκλοφορήσει σε τέτοια και μπλέ (μειωμένα), ας στείλει pm. Έχω άπειρα διπλά.

Ευχαριστώ,

Φ

FuS
17-12-08, 03:04
Εγώ μαζεύω χαρτάκια (για στρίψιμο) :p

Έχω κοντά στα 380 διαφορετικά χαρτάκια και συνεχίζω :rofl:

Christoforos
04-07-12, 14:38
Εγώ έχω ακόμα συλλογή από στάμπες, αυτοκόλλητα χύμα από όπου νά'ναι, φιγούρες power rangers, κάρτες ανατριχίλες και τέτοια που πλέον φυσικά ψάχνω να τα πουλήσω.αλλα γενικά κι εγώ panini μάζευα. Κάποια χάθηκαν στις μετακομίσεις ή κάπου είναι ξεχασμένα...

makis74
07-09-12, 14:19
Να βάλω και εγώ το λιθαράκι μου στην καταγραφή των πρωτότυπων συλλογών , αν και οι δικές μου δεν είναι και τόσο πρωτότυπες.
Εκτός από τις συλλογές της Panini που αναφέρομαι εκτενώς στα αντίστοιχα topics, συλλέγω εισιτήρια γηπέδου από αγώνες του Ολυμπιακού , εισιτήρια συναυλιών και Pin (καρφίτσες) ποδοσφαιρικών ομάδων.
Δυστυχώς δεν έχω διπλά γιατί δεν είχα προβλέψει να κρατάω και τα εισιτήρια φίλων που πηγαίναμε μαζί στο γήπεδο και στις συναυλίες, οπότε δεν προσβλέπω σε ανταλλαγές , απλώς αναφέρω τις συλλογές μου για γενικότερο σχολιασμό.
Ειδικά τα εισιτήρια του Ολυμπιακού είναι πάρα πολλά , δεν τα έχω μετρήσει ποτέ, αλλά πρέπει να ξεπερνάνε τα 250 (λεφτά που μου έχει φάει ο Κόκκαλης.....).

@ ADSLgr.com All rights reserved.