PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet ADSL economy αποριες..



k4ileb
29-11-08, 14:07
Γεια σας ... ψαχνομαι για 2η συνδεση τηλεφωνου/internet στο σπιτι και πηρα ενα τηλεφωνο σε ενα καταστημα Forthnet της γειτονιας μου...

Λοιπον του ειπα οτι εχω 1 γραμμη τηλεφωνου ηδη και οτι θελω να βαλλω 2η ...

Μου λεει: γινεται να βαλλεις 2η γραμμη ? (κατι τετοιο με ρωτησε)

και του λεω: πως θα το μαθω ? ε λογικα δεν θα γινεται ?

υπαλληλος: καλα περνα απο το καταστημα και τα φτιαχνουμε .... κτλ ....

εγω:τι επιπλεον χρεωσεις θα εχω αν βαλλω δευτερη τηλεφωνικη γραμμη με εσας ?

υπαλληλος:35 ευρω για την ενεργοποιηση 2ης τηλεφωνικης γραμμης και απο εκει και περα αναλογως με τι πακετο θα επιλεξεις θα ειναι και το παγιο ....

εγω: τα 35 ευρω θα ειναι για την τηλεφωνικη γραμμη ? δεν θα εχω καποιο επιπλεον παγιο για την γραμμη ?

υπαλληλος:οχι οχι ... 35 ευρω για την ενεργοποιηση 2ης γραμμης και απο εκει και περα μονο το παγιο του ADSL Economy για φοιτητες (14,75/μηνα) π.χ

εγω: καλα θα περασω απο βδομαδα λογικα και τα βρισκουμε...

μου φαινεται λιγο παραξενο να πληρωνω μονο 15/μηνα χωρις παγιο γραμμης τηλεφωνου για ADSL Economy(24Down 1Up) και να πληρωσω μονο στην αρχη 35 ευρω ...

ξερει κανεις κατι ? ετσι ειναι ? μονο 15 και καθαρισαμε ? :p:p:p

nio25
29-11-08, 14:22
15ε/μηνα μονο για τους πρωτους 6 μηνες και μετα 24,9ε τον μηνα ειναι...λογικα θα μπορεις να βαλεις και δευτερη γραμμη...θα σου πουν και αλλοι συμφορουμητες που το εχουν κανει...νομιζω οτι πρεπει να υπαρχει χωρος στον κατανεμητη σου κατι τετοιο :p

Πύρρος
29-11-08, 14:23
Γεια σας ... ψαχνομαι για 2η συνδεση τηλεφωνου/internet στο σπιτι και πηρα ενα τηλεφωνο σε ενα καταστημα Forthnet της γειτονιας μου...

...

μου φαινεται λιγο παραξενο να πληρωνω μονο 15/μηνα χωρις παγιο γραμμης τηλεφωνου για ADSL Economy(24Down 1Up) και να πληρωσω μονο στην αρχη 35 ευρω ...

ξερει κανεις κατι ? ετσι ειναι ? μονο 15 και καθαρισαμε ? :p:p:p

Μπορείς να διατυπώσεις την ερωτησή σου αντί να μας παραθέτεις τη συνομιλία;

Μάλλον μπλέχτηκε ο υπάλληλος. Η δεύτερη γραμμή για τηλεφωνήματα (μέσω voip) κοστίζει €25 εφάπαξ και €10/μήνα. Παρέχεται μόνο αν ήδη έχεις 2play ή adsl economy, και έχει στα τηλεφωνήματα τις ίδιες χρεώσεις με την κανονική (δηλαδή δωρεάν σταθερά στο 2play ή όλα με χρονοχρέωση στο economy).

Τα €35 αναφέρονται στο κόστος ενεργοποίησης αν ζητήσεις να σου φέρουν 2play ή economy σε νέα γραμμή (==νέο καλώδιο) πχ αν δεν έχεις τηλέφωνο σπίτι σου, ή αν θες να έχεις 2 ή 3 ή 15 ξεχωριστές γραμμές.

k4ileb
29-11-08, 14:25
ναι καταλαβα...

@Πυρρος : θελω να εχω 2η γραμμη με Forthnet adsl γιατι στην πρωτη γραμμη εχει ο αδερφος μου αλλο παροχο και χρησιμοποιει την γραμμη εξ'ολοκληρου ....
εγω θελω 2η γραμμη ωστε να μπορω να βαλλω το adsl economy .... οχι να κανω κλησεις ....

Πύρρος
29-11-08, 14:39
Οκ, οπότε θα κρατήσεις την παλιά σου γραμμή με conn-x που γράφεις στο adsl info σου, και θα φέρεις νέα γραμμή για τη forthnet;

Θα δώσεις €35 εφάπαξ για ενεργοποίηση, και υπογράφεις για 12 μήνες με τους πρώτους 6 στα €15 και τους επόμενους στα €25. Για να φύγεις πριν τους 12 μήνες υπάρχει ρήτρα €70.

Ανάλογα με το αν μένεις σε μονοκατοικία/πολυκατοικία ίσως χρειαστεί να πληρώσεις και για να φέρεις τη γραμμή από τον κατανεμητή στο χώρο σου.

k4ileb
29-11-08, 14:48
ωραια αρα 35 για την γραμμη και οτι επιπλεον μου πουνε για να την φερουν απο τον κατανεμητη σπιτι + παγιο του adsl ....

οκ δεν παιζει να φυγω αν δεν υπαρχει προβλημα με το adsl ... αν υπαρχει βεβαια και δεν το φτιαχνουν θα τους βαλλω να με απενεργοποιησουν χωρις κανενα κοστος φυσικα :D

ευχαριστω

k4ileb
30-11-08, 17:48
εχω μια αλλη απορια .... στο site της 4thnet λεει οτι δωρεαν τελος ενεργοποιησης και ασυρματο εξοπλισμο δινει για αιτησεις μεχρι 30-11-08 ... ομως στο Forthnet adsl economy για φοιτητες δεν λεει μεχρι 30-11-08 οπως στις αλλες συνδεσεις ....εχουν ξεχασει να το βαλλουν ή οντως ισχυει ?

soypia
30-11-08, 17:53
ΠΑΡΕ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ!!!! Η ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ!!:oneup:

k4ileb
30-11-08, 18:07
ΠΑΡΕ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ!!!! Η ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ!!:oneup:

οκ απλα ελεγα μηπως ηξερε κανεις εδω μεσα ...

Υ.Γ τα caps δεν ηταν απαραιτητα :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.