PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβαθμιση ADSL in a Box?



mf_iii
11-11-05, 22:05
Παιδια, μπορω να αναβαθμισω την γραμμη μου (384/128) που εχω απο το in a box (αυτη που εκανε 1 μηνα να εμεργοποιηθει!!) σε 1024/256? Και τι διαδικασιες εχει?

sdikr
11-11-05, 22:10
δεν γνωρίζω αν γίνεται, ή αν θα πρέπει να περιμένεις μέχρι την ληξη του κουτιού, αλλά αν γίνεται θα πρέπει να πάει πακέτο μαζί με την συνδρομή (οτάν εμείς φωνάζουμε γραμμή απο λιάνικη.....)

mf_iii
11-11-05, 22:12
ναι αυτο λεω να πω στη forthnet να μου κανει και τη γραμμη και τη συνδρομη 1024...

skritikos
11-11-05, 22:19
Γιατι δεν ρωτας την ιδια την FORTHnet? Αυτοι σιγουρα θα ξερουν :D
Δεν σου αρκει τελικα η ταχυτητα? Προσεχε μην μπλεξεις παλι για κανενα μηνα ;)

mf_iii
11-11-05, 22:22
Ε και να αργησει εχω την 384. Δεν ειναι οπως πριν που δεν ειχα καθολου dsl. Απλα λεω μηπως ξερει κανεις η μηπως το εχει κανει κανεις...

t300
12-11-05, 02:20
Αν ακολουθεί ίδια πολιτική με την otenet, δε δίνει τη δυνατότητα.

mf_iii
12-11-05, 02:51
γμτ ναι και γω αυτο νομιζω γιατι εχω ηδη πληρωσει. Μονο αν ας πουμε δεχτω να πληρωσω κανονικα απο την εναρξη της την 1024. Δηλαδη θα εχω χασει τα 129 ευρω του box :(

Θα το ρωτησω παντως αυριο...

Tem
13-11-05, 05:50
γμτ ναι και γω αυτο νομιζω γιατι εχω ηδη πληρωσει. Μονο αν ας πουμε δεχτω να πληρωσω κανονικα απο την εναρξη της την 1024. Δηλαδη θα εχω χασει τα 129 ευρω του box :(

Θα το ρωτησω παντως αυριο...
Μπορείς κανονικά να κάνεις αναβάθμιση , απλά πληρώνεις τη διαφορά. Η διαδκασία είναι απλή και σύντομη - στέλνεις απλά στη FORTHNET ενα email και ζητάς αναβάθμιση σημειώνοντας το τηλ . ενεργοποίησης της συνδρομής. Μπορεί όμως να υπάρξει μικρή διακοπή της σύνδεσής σου κατά την διαδικασία αλλαγής σε διαφορετική ταχύτητα

mf_iii
13-11-05, 22:03
Tem σιγουρα??? Το ξερεις η ετσι απλα το λες???

Αμα παρω τηλ και το πω δεν γινεται?

Επισης, οταν λες μικρη διακοπη ελπιζω να εννοεις μερικες ωρες ε? Μεχρι να κλεισει τη γραμμη ο ΟΤΕ και να την κανει 1024 που λογικα και τα 2 αυτα θα τα κανει την ιδια στιγμη/μερα

Περιμενω απαντησεις επειγει....!

Tem
13-11-05, 23:13
Tem σιγουρα??? Το ξερεις η ετσι απλα το λες???

Αμα παρω τηλ και το πω δεν γινεται?

Επισης, οταν λες μικρη διακοπη ελπιζω να εννοεις μερικες ωρες ε? Μεχρι να κλεισει τη γραμμη ο ΟΤΕ και να την κανει 1024 που λογικα και τα 2 αυτα θα τα κανει την ιδια στιγμη/μερα

Περιμενω απαντησεις επειγει....!
Σίγουρος 100% . έχω κάνει και εγώ με ADSL IN A BOX PLUS. ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΔΕΝ ΓΊΝΕΤΑΙ. Η διακοπή είναι πολύ σύντομη αλλά άμα είσαι γκαντέμης μπορεί να κρατήσει και μερικές μέρες....

mf_iii
13-11-05, 23:33
λολ! μη λες τετοια. Αν καταλαβες θελω να την κανω 1024 αλλα ακομα δεν περασαν οι 3 μηνες του box. Απλα στο λεω μηπως και καταλαβες οτι μου τελειωσαν οι 3 μηνες... Δεν τελειωσαν(τωρα αρχισαν!) Μπορω ε?

Σε ποιο email τους, τους στελνω? και τι στοιχεια?

Tem
13-11-05, 23:43
Μπες στην παρακάτω σελίδα της Forthnet :
http://www.forthnet.gr/templates/formtemplate.aspx?p=99285
και συμπλήρωσε τα στοιχεία σου αναφέροντας στο κείμενο το τηλέφωνο στο οποίο έχει ενεργοποιηθεί η σύνδεση καθώς και ότι επιθυμείς αναβάθμιση σε 1024.
Δεν παίζει κανένα ρόλο το γεγονός ότι δεν έχει τελειώσει το αρχικό τρίμηνο ή τετράμηνο , απλά θα πληρώσεις τη διαφορά

Σωστή πάντως κίνηση η αναβάθμιση σε 1024 , αρκεί να είσαι τυχερός και να γίνουν όλα γρήγορα. Κάντο σήμερα και μέχρι τέλος της εβδομάδας θα είσαι ο.κ. Λέω να την κάνω κι εγώ 1024. Πριν απο λίγες μέρες την έκανα 512

mf_iii
13-11-05, 23:51
Δηλαδη μονο αυτη τη φορμα να συμπληρωσω ε? Και στις παρατηρησεις να πω αυτα που θελω... Δεν χρειαζεται να στειλω e-mail?

Tem
13-11-05, 23:58
Δηλαδη μονο αυτη τη φορμα να συμπληρωσω ε? Και στις παρατηρησεις να πω αυτα που θελω... Δεν χρειαζεται να στειλω e-mail?
Ακριβώς .Αντί email στείλε αυτό . Σε λίγο θα επικοινωνήσουν μαζί σου

mf_iii
14-11-05, 00:10
Εστειλα τωρα και τους ειπα οτι δεν μου εχουν τελειωσει οι 4 μηνες του box αλλα θα ηθελα να αναβαθμισω τη γραμμη σε 1024 γιατι τη χρειαζομαι. Εδωσα το τηλ που εχει ενεργοποιηθει η γραμμη και τους ειπα να με παρουν για τις λεπτομερειες. Στα στοιχεια εδωσα το κινητο μου για να με βρουν πιο ευκολα...

Σωστα?

Tem
14-11-05, 00:15
Εστειλα τωρα και τους ειπα οτι δεν μου εχουν τελειωσει οι 4 μηνες του box αλλα θα ηθελα να αναβαθμισω τη γραμμη σε 1024 γιατι τη χρειαζομαι. Εδωσα το τηλ που εχει ενεργοποιηθει η γραμμη και τους ειπα να με παρουν για τις λεπτομερειες. Στα στοιχεια εδωσα το κινητο μου για να με βρουν πιο ευκολα...

Σωστα?

Σωστός είσαι φίλε mf_iii:thumbsup1 :thumb_dup

groove54
14-11-05, 00:20
Και η πληρωμη πως γινεται ρε παιδια μιας και με το in a box ηταν ολα προπληρωμενα? ερχεται λογαριασμος σπιτι ή πληρωνω ολο το ποσο? Πχ για μια 3μηνη+1 μηνας δωρο 250Ε ολα μαζι?

mf_iii
14-11-05, 00:21
Σε ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια...!!!

Ελπιζω αυριο να με παρουν... :) Για να μην αναγκαστω και στειλω καμια 25αρια μηνυματα!!

Tem
14-11-05, 00:28
Και η πληρωμη πως γινεται ρε παιδια μιας και με το in a box ηταν ολα προπληρωμενα? ερχεται λογαριασμος σπιτι ή πληρωνω ολο το ποσο? Πχ για μια 3μηνη+1 μηνας δωρο 250Ε ολα μαζι?
τη διαφορά πληρώνεις μόνο


Σε ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια...!!!

Ελπιζω αυριο να με παρουν... :) Για να μην αναγκαστω και στειλω καμια 25αρια μηνυματα!!
μην ανησυχείς θα σε πάρουν . Εμένα με είχαν πάρει μετά από δέκα λεπτά περίπου αλλά ήταν καθημερινή και πρωί:thumbsup1 Αν δεν σε πάρουν στείλε ξανά για να είσαι σίγουρος

groove54
14-11-05, 00:35
οχι εννοω αφου τελειωσουν οι 3+1 μηνες που εχω. Εγω δεν το εθεσα σωστα

Tem
14-11-05, 00:41
οχι εννοω αφου τελειωσουν οι 3+1 μηνες που εχω. Εγω δεν το εθεσα σωστα
Μπορείς να προπληρώσεις όλο το ποσό όπως έκανες και με την αγορά του IN A BOX

mf_iii
14-11-05, 00:43
Δηλαδη εγω τωρα θα δωσω τη διαφορα ε? Αλλα πως? Γμτ επρεπε να το στειλω αυριο να με παρουν εκεινη την ωρα για να ειμαι σιγουρος...

Tem
14-11-05, 00:47
Δηλαδη εγω τωρα θα δωσω τη διαφορα ε? Αλλα πως? Γμτ επρεπε να το στειλω αυριο να με παρουν εκεινη την ωρα για να ειμαι σιγουρος...
Μπα θα σε πάρουν σίγουρα .Γι αυτούς είναι κέρδος τέτοιες αναβαθμίσεις, αλλά εσύ τώρα φοβάσαι επειδή έχεις κακό προηγούμενο......

mf_iii
14-11-05, 00:52
ναι το ξερω και γιαυτο ελπιζω! Και κερδος εχει η forthnet αλλα και ο ΟΤΕ που εχω διαβασει οτι αμα ακουσει για αναβαθμιση γραμμης το πολυ σε μια μερα στην εχει ετοιμη...!

Tem
14-11-05, 00:56
ναι το ξερω και γιαυτο ελπιζω! Και κερδος εχει η forthnet αλλα και ο ΟΤΕ που εχω διαβασει οτι αμα ακουσει για αναβαθμιση γραμμης το πολυ σε μια μερα στην εχει ετοιμη...!
Ενώ όταν αγοράζεις ΑDSL IN A BOX δεν κόπτονται και πολύ αφού τα έχουν αρπάξει ήδη:D

mf_iii
14-11-05, 01:01
Ακριβως αυτο σκεφτομουν τις μερες (μηνα μαλλον) που περιμενα και αναβαν τα λαμπακια μου...!

1024 εχεις εσυ? Αν ναι σε τι τεχνολογιας DSLAM εισαι και ποσο πιανεις max?!

groove54
14-11-05, 01:02
ποσο στα p2p και ποσο απο http?

Tem
14-11-05, 01:15
Ακριβως αυτο σκεφτομουν τις μερες (μηνα μαλλον) που περιμενα και αναβαν τα λαμπακια μου...!

1024 εχεις εσυ? Αν ναι σε τι τεχνολογιας DSLAM εισαι και ποσο πιανεις max?!
512 έχω και ειμαι σε INTRACOM ,από ταχύτητα καλά πάμε...

mf_iii
14-11-05, 01:27
και γω σε INTRACOM πρεπει να ειμαι αν ειδα καλα... Κανα 52 πρεπει να πιανεις παντως...

mf_iii
14-11-05, 01:45
Tem, εσυ που την εκανες 512 για ποσο διαστημα σου διακοψαν την γραμμη μεχρι να την αναβαθμισουν? Και ποσο καιρο εκανε γενικα να γινει 512 απο τη μερα που το ζητησες?

Και μετα στελνει αλλους παλι κωδικους η forthnet?

Tem
14-11-05, 10:01
Tem, εσυ που την εκανες 512 για ποσο διαστημα σου διακοψαν την γραμμη μεχρι να την αναβαθμισουν? Και ποσο καιρο εκανε γενικα να γινει 512 απο τη μερα που το ζητησες?

Και μετα στελνει αλλους παλι κωδικους η forthnet?
έλειπα από το σπίτι και δεν κατάλαβα κάτι. Η αναβάθμιση έγινε σε δύο μέρες.Κωδικούς κρατάς τους ίδιους.

mf_iii
14-11-05, 11:32
2 μερες συνολικα ε? χμ..!

Tem
14-11-05, 13:09
2 μερες συνολικα ε? χμ..!
καλημέρα , σε πήραν τηλέφωνο ?

Tem
16-11-05, 19:35
έγινε τελικά η αναβάθμιση ?

4saken
17-11-05, 01:05
Kαι γω μαλλον σε αυτη την λυση θα καταφυγω μπας και δω φως....

4saken
17-11-05, 10:40
Πηρα τηλεφωνο και μου παν οτι δεν υπαρχει τετοια δυνατοτητα...
Μονο οταν ληξει το dsl in a box...

Tem
17-11-05, 11:16
Πηρα τηλεφωνο και μου παν οτι δεν υπαρχει τετοια δυνατοτητα...
Μονο οταν ληξει το dsl in a box...
Σου είπαν σίγουρα λάθος για την αναβάθμιση. Η Forthnet κάνει κανονικά αναβάθμιση και πριν τη λήξη του τριμήνου. Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και με την ΟΤΕΝΕΤ π.χ. αλλά με την FORTHNET γίνεται κανονικά . Και εγώ έχω κάνει με FORTHNET αντίστοιχη αναβάθμιση

toneworks
17-11-05, 11:21
Μπορώ να αναβαθμίσω την ταχύτητα σύνδεσης του ADSL in-a-box;

Μπορείτε, μετά το τέλος της τρίμηνης συνδρομής που συμπεριλαμβάνεται στο ADSL in-a-box.
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetailsFaq.aspx?c=10007917
Σωστά του είπαν.

Tem
17-11-05, 18:59
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetailsFaq.aspx?c=10007917
Σωστά του είπαν.
Εννοείς αυτό :
Μπορώ να αναβαθμίσω την ταχύτητα σύνδεσης του ADSL in-a-box;
Μπορείτε, μετά το τέλος της τρίμηνης συνδρομής που συμπεριλαμβάνεται στο ADSL in-a-box.

Πιστεύω ότι πρόκειται για λάθος. Πριν από λίγες μέρες έκανα αναβάθμιση απο 384 σε 512 πολύ πριν τη λήξη του πρώτου τριμήνου. Έχω βέβαια το ADSL IN A BOX PLUS αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια διαφοροποίηση. Απλά πληρώνεις τη διαφορά 384 - 512 για το υπόλοιπο διάστημα μέχρι τη λήξη.

4saken
17-11-05, 19:21
To mail που ελαβα πριν απο μερικα λεπτα:
From :internet-sales@forthnet.gr

"Αξιότιμε κύριε, σας ενημερώνουμε ότι το πακέτο ADSL in a box δεν γίνεται
να αναβαθμιστεί παρά μόνο μετά το τέλος της συνδρομής.
Για οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία ή διευκρίνηση είμαστε στη διάθεσή σας"


Oποτε δυστυχως δεν γινεται.

Tem
18-11-05, 01:23
To mail που ελαβα πριν απο μερικα λεπτα:
From :internet-sales@forthnet.gr

"Αξιότιμε κύριε, σας ενημερώνουμε ότι το πακέτο ADSL in a box δεν γίνεται
να αναβαθμιστεί παρά μόνο μετά το τέλος της συνδρομής.
Για οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία ή διευκρίνηση είμαστε στη διάθεσή σας"


Oποτε δυστυχως δεν γινεται.

περίεργο μού φαίνεται. Δεν μπορώ να καταλάβω ποιά είναι η διαφορά μεταξύ ADSL IN A BOX και ADSL IN A BOX PLUS σε σχέση με την δυνατότητα αναβάθμισης. Το δεύτερο έχει ασύρματο modem/router αλλά η ποιότητα και η διάρκεια της συνδρομής είναι ίδια και στις δύο περιπτώσεις.

Lagman
18-11-05, 22:26
οσο αφορα τα Pings για τα games τι γίνεται ;

4saken
18-11-05, 23:47
Lagman εισαι Ηλιουπολη Αττικης?Απο ταχυτητες πως πας?Σερνεσαι κα συ?Ειμαι Κ.Ηλιουπολη
κοντα στο 208 και ολη μερα ειμαι με 15k/sec

Tem
07-12-05, 18:00
τη διαφορά πληρώνεις μόνο
Τελικά πρέπει να πληρώσεις όλο το ποσό και όχι τη διαφορά. Η παρεξήγηση ως προς το θέμα αυτό δημιουργήθηκε από λανθασμένες πληροφορίες που δίνει πολύ συχνά η FORTHNET.

@ ADSLgr.com All rights reserved.