PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με 24αρα και imac settings



rioma
29-11-08, 22:23
Καλησπερα σε ολους σας.
Θα ηθελα την βοηθεια σας.
Χρησιμοποιω υπολογιστη imac και προσφατα εκανα αναβαθμιση της ταχυτητας μου σε 24αρα χρησιμοποιωντας conn-x. Για ρουτερ εχω το WAG200g Linksys. Ενω μου συγχρονιζει στα 15000 kbps download περιπου, η ταχυτητα που κατεβαζς ειναι αρκετα μικροτερη δηλ. περιπου 140 kbps/sec. Tη εχω τσεκαρει την ταχυτητα που κατεβαζω και στο ftp.otenet.gr που μου ειπαν απο την τεχνικη υποστηριξη του ΟΤΕ αλλα και απο το site www.nvidia.com που θεωρητικα καταβαζει πολυ γρηγορα. Ειχα δηλωσει βλαβη στον ΟΤΕ, ηρθε ενας τεχνικος (δεν ημουν εγω σπιτι εκεινη την ωρα) και ειπε οτι στο δικο του μηχανημα συγχρονιζει το μοντεμ του στα 15000kbps περιπου, οσο δηλ και εμενα και οτι κατεβαζει απο το ftp της οτενετ με 1.5mb/sec. Αρα μου λεει δεν υπαρχει προβλημα με την γραμμη μου και πιθανως ετσι να ειναι. Eγω απο την πλευρα μου εχω βγαλει τα firewalls του ρουτερ μηπως υπηρχε εκει το προβλημα. Ειναι σα να υπαρχει ενας κοφτης στη ταχυτητα μου. Ισως να φταινε καποια settings στο network με το imac. Εχει καποιες επιλογες για proxies αλλα δεν εχω καλη γνωση αυτων.
Θα εκτιμουσα να ακουσω τις γνωμες σας. Προκαταβολικα ευχαριστω.

hel
30-11-08, 17:20
Απενεργοποίησε firewall και ξαναδοκίμασε.
Και με download manager τα ίδια;

rioma
30-11-08, 23:24
Τα firewall μου ειναι απενεργοποιημενα, τοσο στο router οσο και στο pc. Δοκιμασα και με αλλο router και τα αποτελεμασματα ηταν τα ιδια. Επισης δοκιμασα και σε αλλο laptop. Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι φταει...τι μπορει να συμβαινει οταν ενα router συγχρονιζει στα 15000kbps και κατεβαζεις με 140 kbps/sec..τη στιγμη που τα dsl tests μου δειχνουν οτι η γραμμη μου ειναι 1.5mbps δηλαδη για να κατεβαζω με 140kbps/sec...οσο και πιανω δηλαδη.
Thanx

Droidlock
01-12-08, 05:00
Στο mac mini που εχω με το transmission ως torrent client και ενεργοποιημενο το firewall κατεβαζει εως και το μεγιστο της συνδεσης που εχω. Κοιταξε λιγο την επιλογη για το upload στο transmission η το utorrent η οποιο αλλο προγραμμα εχεις. Σε ολα τα torrent κατεβαζει με 140kb/s; Για δες σε καποιον private tracker και αφου κανεις εγγραφη , κατεβασε και καποιο αρχειο. Επισης εχεις κανει port forwarding την θυρα που σου αναφερει το προγραμμα στο linksys wag 200g;

kover
01-12-08, 08:30
Δεν αναφέρετε σε torrents ο rioma. Αναφέρετε σε κατέβασμα απο το site της Nvidia και απο το ftp του ΟΤΕ. Είναι πραγματικά περίεργο αυτό που συμβαίνει καθώς συγχρονίζει στα 15 mbit και κατεβάζει με 1.4. Να σημειώσω, επειδή μιλήσαμε και προσωπικά, πως η ίδια ταχύτητα ισχύει είτε συνδεθεί μέσω lan είτε μέσω wi-fi.

Droidlock
02-12-08, 01:02
Εδω και ποσο καιρο εχει γινει η αναβαθμιση; Εχεις ενεργοποιησει την 24αρα απο την σελιδα της otenet ( λογικα ναι αλλα λεμε τωρα ); Υπηρχε ιδιο θεμα με αλλο παροχο και στην ιδια ταχυτητα; Η συνδεση του εξοπλισμου εχει γινει σωστα; Το προβλημα υπηρχε απο την στιγμη της αναβαθμισης η και ποιο πριν με χαμηλοτερες ταχυτητες; Επισης ποιο modem router ειχε ο τεχνικος και κατεβαζε με 1.5mb/sec;

rioma
02-12-08, 01:18
Δεν αναφερομαι σε torrents μονο οπως ειπε ο Kover. Αναφερομαι γενικα. Ειχα 2048 και εκανα αναβαθμιση σε 24αρα πριν κανα μηνα απο τον ιδιο παροχο (Οτενετ). Αφου εκανα την αιτηση για αναβαθμιση μετα απο μερικες μερες ενημερωθηκα τηλεφωνικα οτι εχει ενεργοποιηθει η αναβαθμιση και οτι πλεον εχω 24αρα. Εγω δεν εχω κανει καποια ενεργοποιηση μεσω του site της οτενετ. Δεν το ξερω το συγκεκριμενο, ουτε με ενημερωσε κανεις οτι πρεπει να κανω κατι τετοιο. Η συνδεση εξοπλισμου εχει γινει κανονικα. Καλωδιο τηλεφωνου στο router κατευθειαν στη πριζα της γραμμης και σε ολα τα υπολοιπα τηλεφωνα του σπιτιου εχω βαλει φιλτρακια.

........Auto merged post: rioma πρόσθεσε 1 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τα port forwarding δεν ξερω τι ειναι :)

Droidlock
02-12-08, 01:28
Μαλιστα , rioma πηγαινε στην σελιδα my.otenet.gr και πατησε το ενεργοποιηση οπου εκει θα πρεπει να βαλεις το συνθηματικο πελατη καθως και τον κωδικο.Μετα ενεργοποιησε την νεα ταχυτητα στην συνδεση που εχεις. Ετσι θυμαμαι οτι γινοταν η διαδικασια και δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι. Μετα κανε και ενα restart στο router.

rioma
02-12-08, 01:37
Μπηκα στη σελιδα με τα στοιχεια μου και ειδα οτι η αναβαθμιση ειναι ενεργοποιημενη, προφανως επειδη ειχα ηδη συνδεση απο τον παροχο και απλα ανεβηκε η ταχυτητα....

Droidlock
02-12-08, 06:55
Το οτι κατεβαζεις με 140kb/s ειναι σαν να εχεις ακομη 2mbps , αυτο το συμπερασμα βγαζω εγω και δεν ξερω αν καποιος αλλος εχει να πει καποια λυση στο θεμα. Στην ιστοσελιδα της Otenet σου λεει οτι εχει ενεργοποιηθει πχ otenet ondsl home S2 αοριστου; Το S2 αν δεν κανω λαθος ειναι μεχρι 2mpbs , τα 24mpbs ειναι το S8. Για δες το

rioma
02-12-08, 22:30
Μου λεει οτι ειναι ενεργοποιημενο το S3. Aπο την αλλη το εχω σκεφτει κι εγω αυτο που λες. Οταν εκανα την αναβαθμιση ειδα οτι το εκανε στον κωδικο S3 που διπλα εγραφε 24mbps...τι να πω...αυτο που σκεφτομαι ειναι μηπως δεν εχω κανει σωστα τα settings στο router η στο imac...

........Auto merged post: rioma πρόσθεσε 7 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: MultiMode
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 14669 kbps
Upstream Rate: 923 kbps
Downstream Margin: 9 db
Upstream Margin: 9 db
Downstream Line Attenuation: 24 db
Upstream Line Attenuation: 5.5 db
Downstream Transmit Power: 11 db
Upstream Transmit Power: 21 db


Αυτα ειναι τα χαρακτηριστικα της γραμμης μου οπως τα βλεπω απο την σελιδα του ρουτερ

@ ADSLgr.com All rights reserved.