PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέμα με αναβάθμιση ταχύτητας..



thanasis_leon
30-11-08, 01:23
Καλημέρα σας!
Πρόσφατα έκανα αναβάθμιση ταχύτητας στον ΟΤΕ από 8196 σε 24576Kbps. Περιμένω κάποιες μέρες να γίνει, αλλά δυστυχώς βλέπω στο router αντί για να λέει 24576, έλεγε 12649Κbps (καμιά φορά πηγαίνει και 13066). Αυτό που παρατήρησα είναι ότι στα 8Mbit είχα SNR Margin 20.1db και Line attenuation 15.8db (downstream) ενώ όταν έγινε 24Μbit αυτά αλλάξανε σε 11.4db και 16.4db αντίστοιχα. Είμαι ~1km μακριά από το DSLΑΜ, και περίμενα να έχω ταχύτητα 17-19Mbps, όπως και κάτι φίλοι μου.
Πήρα τηλεφώνο αρκετές φορές στον ΟΤΕ και μίλησα με 2-3 τεχνικούς, και είπαν ότι θα δουν την γραμμή, αλλά εδώ και 1-2 βδομάδες δεν έχει αλλάξει τίποτα... :hmm:
Τι άλλο μένει να κάνω; Μήπως φταίει το router; (το κλασσικό μαύρο Βαudtec που δίνουν)

Κάτι τελευταιό, το upload κυμαίνεται στα 853Kbps από το 1ΜBit. Δεν είναι μεγάλο σε σχέση με το download;
Ευχαριστώ πολύ! :)

hel
30-11-08, 17:13
Έχεις isdn?
Κάπου έχει θόρυβο η γραμμή σου.
Έχεις αφήσει το ρούτερ μόνο του πάνω στη γραμμή χωρίς τηλέφωνα-σπλίτερ-φίλτρα;
Έχεις συναγερμό;

k4ileb
30-11-08, 18:00
και εγω φιλε με ATT 26dB περιμενα να συγχρονιζω γυρο στα 15-16 .... αλλα συγχρονιζω απο 7 εως 10 , πιο συχνα 7 .... το upload σαν και εσενα κυμαινεται απο 800-1000 ... πηρα τηλεφωνο , δηλωσα βλαβη (ανεφερα να με ενημερωσουν πριν κανουν καμια υποβαθμιση :@ ) ..με παιρνουν και μου λενε οτι η γραμμη μου αντεχει μεχρι 10MB ασχετος με το αν απεχω 1,5 km απο το DSLAM...το αφηνω ετσι και λεω "δεν με χαλανε τα 10ΜΒ" ...
ομως οι συνεχεις αποσυνδεσεις συνεχιζονται και λιγος θορυβος στο σταθερο τηλεφωνο (ενω εχω βαλλει τα απαραιτητα φιλτρα).. ξαναδηλωσα βλαβη.περιμενω τηλεφωνημα . αν και παλι δν γινει τπτ παμε για καταγγελια .. απο οτι καταλαβα μονο ετσι και ΑΝ ξυπνησουν

thanasis_leon
30-11-08, 20:46
Όχι PSTN έχω..Στην γραμμή είναι το router με 2 τηλέφωνα και φίλτρα. Σπλίτερ επίσης δεν έχω...
Αν έχει πρόβλημα η γραμμή του σπιτιού μπορώ να κάνω κάτι;

aa144
30-11-08, 21:57
Φυσιολογικός φαίνεσαι, αλλά δοκίμασε και με κανένα άλλο ρούτερ, δανείσου από τους φίλους σου, για να είσαι σίγουρος.

Αν τυχόν δηλώσεις βλάβη θα σε ξαναβάλουν στα 8 χωρίς πολλή συζήτηση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.